BlodyFox BlodyFox komentáře u knih

Tma Tma Bernard Minier

Blesecka: Díky za spoiler. Neuvěřitelné, jak někteří čtenáři uvažují...Nebo neuvažují.

14.11.2016

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Pro mne tedy docela utrpení dočíst. Nevím, jestli je to takto napsané, nebo jen divně přeložené, ale dost mi dával zabrat ten podivně přítomný čas. Sérii Joona Linna jsem začal číst po dočtení kompletní série Harry Hole a nedá se to srovnat. Zdá se mi to jako nepovedená napodobenina. Vcelku se ztotožňuji s názorem Kent2004. Takhle to prostě fungovat nemůže, aby jeden člověk řešil věci tak, jako Joona Lina a Erik s manželkou a tchánem. Dočetl jsem, ale nemám odvahu na další díla tohoto autora. Jo Nesbo ano, Lars Kepler asi moc ne, alespoň pro mne.

20.06.2014 1 z 5

Pravda o případu Harryho Queberta Pravda o případu Harryho Queberta Joël Dicker

Pokud někdo tuto knihu označí jako "Odpad", je to stejné, jako by řekl, že Německo hrálo na mistrovství světa nejhorší fotbal. Asi se nejedná o klasickou detektivku, ale opravdu o detektivní román. Podle mého názoru má vše, co by měla mít. Od začátku do téměř poslední stránky není jasné, jak to vlastně bylo.
Jak píše čtenář "Marlow", je v té knize opravdu všechno, co může z románu udělat DOBRÝ román. A ono to funguje a je z toho nikoli dobrý román, ale špičkový román, který byl právem oceněný. Poslední dobou jsem četl několik tzv. "severských detektivek" a musím konstatovat, že tohle je dost předčí. Kniha má spád i napětí, byť ne takové, že by se vám zastavil dech a báli byste večer zhasnout. Tak to opravdu není. Je to hodně o psychologii jednotlivých postav, což se však projeví zejména v závěru knihy. A tak by to asi mělo u kvalitního románu s detektivní zápletkou být.
Závěr je trochu zvláštní a podle mne je tím potlačen celý motiv, kterým je kniha směrovaná, což bych však nepovažoval za újmu této skvělé knihy.
Spletitost vyjádření jednotlivých postav vůbec není na škodu a příběh se stává otevíráním starých událostí zajímavějším. Z vlastní praxe vím, jak těžko se řeší staré a neobjasněné násilné případy a stejně tak dobře vím, jak se lidé po dlouhé době rádi zbaví určitého břímě, které několik let nosí v sobě a ono je to dusí a dusí...A pak přijde úleva, když se staré hříchy provalí...Byť je to třeba po třiceti letech.
Vřele doporučuji, já jsem tedy přečetl jedním dechem během týdne.

15.07.2014 5 z 5

Cela číslo 17 Cela číslo 17 Dominik Dán

Zatím jsem od něho přečetl (resp. vyposlechl) právě tuto jednu knihu. Nemohu, než konstatovat, že je to poprvé, co jsem za téměř 50 let četby našel knihu, kde je policejní práce popsaná přesně tak, jak je to ve skutečnosti. Ať už se to týká práce na místě činu a jeho okolí, vzájemných rozhovorů mezi policisty, služeb na domácím dosahu apod. Je to opravdu přesně tak, jak DD píše a říkám to z pohledu člověka, který 20 let pracoval jako vyšetřovatel Policie, mj. i na "oddělení vražd". Jsou tam jen mírné rozdíly mezi Slovenskem a ČR, ale opravdu jen mírné (v SR prokurátor, v ČR státní zástupce) a nemají na knihu žádný negativní vliv. Krásně se poslouchá ve slovenském jazyce, je to naprosto autentické a za mne bezchybné.

02.05.2017 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

K této knize není co dodat. Lidskost, nenásilný humor. Po přečtení si člověk uvědomí, jak moc miluje své blízké a jak si jich musí vážit, dokud je má. Jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četl (poslouchal).

05.04.2017 5 z 5

Faktor Scarpettová Faktor Scarpettová Patricia Cornwell

Jak knihy vycházely, tak jsem je četl...Ale poslední tři už mi činily velký problém. Nakonec jsem je dočetl, ale mám takové tušení, že Faktor Scarpettová je pro mne konečná. Na můj vkus moc odborných výrazů, popsané skutečnosti, ve kterých se asi málokterý čtenář vyzná, trochu mi vadí, že ani Scarpetová, Benton a Marino se nedokáží usmát, snad ještě ten Marino má v sobě prvky lidskosti, ale pohybovat se delší čas poblíž Bentona, musel bych ho denně kopat do zadku, aby se začal chovat lidsky. A to už vůbec nemluvím o robotické Lucy, což je dokonalost nade vše, byť i ona má své mouchy. Kniha se stále zabývá něčím a najednou z ničeho nic je tu opět Jean-Baptist a ještě komplet předělaný. Nevím, jestli je to tím, že jsem přehlcený Scarpettovou, ale touto knihou jsem s ní skončil. Musím bohužel konstatovat, že nejlepší byly první tak čtyři knihy série s touto patoložkou. Dle mého názoru se to již v současné době nedá číst, ale jak uvádím, je to jen můj osobní názor.

20.11.2012 2 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Vzhledem k dlouhým pracovním jízdám poslouchám jako audioknihu. Z celé trilogie si mi poslouchala nejlépe. Byť si myslím, že autor z hlavního hrdiny udělal tak trochu geniálního detektiva ala Poirot nebo ještě lépe Holmes. Ale to nevadí. Nebylo to tak složité a kombinované jako předchozí díly a byla to jedna z těch lepších knih. Zamrzel mě jen ten konec, tedy úplný konec, pokud autor bude pokračovat v této sérii, bude mi tam někdo chybět. Bylo mi po tom konci trochu smutno. Ale knihu jednoznačně doporučuji. Oceňuji, že se děj vymyká složitým postupům amerických detektivů a alkoholickým úletům severských detektivek.

19.02.2016 5 z 5

Bůh pouště Bůh pouště Wilbur Smith

Jak psáno níže. Asi nejslabší, ale číst se dá. Je to pohádka o jednom metrosexuálovi, který si o sobě myslí, že je nejhezčí, nejchytřejší, nejinteligentnější a ještě ke všemu je nejlepším bojovníkem a taktikem. Co ještě nebylo vymyšleno, to vymyslí a co vymyšleno bylo, to vymyslel a vyrobil on. A ještě je nejlepším chirurgem. První díl vynikající, druhý také, ostatní má už jen klesající úroveň. Ale je to opravdu o tom, že kdo tuto sérii začal, bude číst dál. Od Wilbura dobrý marketingový tah.

08.01.2015 3 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Dobré, není to na 5, ale má to šťávu, napětí a pro někoho nečekaný konec. Autor je zřejmě posedlý zimou (viz Strach), ale to není na škodu. Doporučuji k přečtení. Nesmíte si ovšem přečíst komentář inteligentní čtenářky zuzana3434, která nesmyslně vyzrazuje děj a hlavní pointu knihy. Tupost některých čtenářů nezná mezí.

16.05.2018 4 z 5

Oběť bez tváře Oběť bez tváře Stefan Ahnhem

Docela dobré a napínavé čtení. Nicméně těch nelogičností, řekl bych přímo nesmyslů tam bylo dost. Zejména jedna věc je zarážející. Já jsem 36 let ze základní školy pryč. Do dnešního dne umím vyjmenovat všechny spolužáky, byť většinu jsem od konce školy neviděl. Pokud tohle nezvládají ve Švédsku, je tam něco divného. Konec moc urychlený, jako by autor chtěl mít psaní za sebou. Na pět to není, ale neurazí a pobaví.

15.03.2018 4 z 5

Přečteno za dva večery. Některé akce dle mého názoru trochu přitažené za vlasy, to, jak se hlavní hrdina vyrovnal s jistou tragédií (nechci psát spoiler) bylo asi trochu zlehčené, já bych to takhle nedal. Ale za přečtení to opravdu stojí, je to drsné a hodně syrové čtení. V českém prostředí je to asi jako převelet policistu ze seriálu Policie Modrava do seriálu Pustina, prostě ho šoupnout z malebné Šumavy do Chánova...

07.11.2017 5 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Fakt mi vadí lidi, kteří si neodpustí prozradit děj knihy na tomto fóru. Vyjádřit názor na knihu, to ano, ale zmiňovat se o vrahovi, nebo o ději knihy vůbec, je naprosto zbytečné. Neuvědomujete si, že sem chodí čtenáři pro názor a nikoli pro děj (Kent2004, Val). Méně je někdy více, mohli byste se tím řídit.

04.06.2014 1 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Tak nebylo to špatné, i když hlavní hrdinka byla někdy dost otravná. Chlast je prostě svinstvo. Kdo má na svědomí to, co se stalo, to je zřejmé nebo spíše domyslitelné vcelku brzy. Poslouchal jsem jako audioknihu a musím konstatovat, že všechny vypravěčky vytvořily ze svých postav trošku přihlouplé dámy. A to jedna, druhá i třetí. Manipulovatelné, bez vlastního názoru, hysterické. V knize jsem postrádal větší napětí, je to spíš psychologické dílko. Ale přečíst se dá a myslím, že si tuto knihu čtenář bude chvíli pamatovat.

13.07.2016 3 z 5

Final cut – Vrah z internetu Final cut – Vrah z internetu Veit Etzold

Je to taková klasika tohoto typu detektivek se zápletkou internetových magorů. Řekl bych, že neurazí, ani nenadchne. Výsledek je jasný vcelku brzy, některé věci jsou dost přitažené za vlasy. Pro mne kniha, o které jsem po týdnu nevěděl, že jsem ji četl. Ale na dovolenou dobrá. Kvality Jefferyho Deawera, Jamese Pattersona nebo Tess Gerritsen to však nedosahuje ani náhodou.

08.01.2015 3 z 5

Vražda na zámku Mikulov Vražda na zámku Mikulov Rudolf Ströbinger

Takže po přečtení komentáře efka.saf již nemusíme knihu číst, neboť víme, co se v detektivce dozvíme na posledních stránkách. Děkujeme.

02.01.2015

Neznámá Neznámá Tess Gerritsen

Proč musí někteří čtenáři nutně popisovat děj knihy? (efka.saf a jinde další...) Je tato osobní exhibice opravdu nutná??? My fakt víme, že jste tu knihu četli. Tak ji prostě ohodnoťte a napište na ni svůj názor. Ale popisovat děj? Myslím, že o tohle zde nikdo nestojí. Anotace v úvodu je snad dostačující. Mám vytipováno několik čtenářů, jejichž komentáře již nečtu, protože prozrazují děj. Bohužel, narážím neustále na další a další....

08.10.2014

Dravec Dravec Wilbur Smith

Dravec, Monzun a Modrý horizont je naprosto strhující trilogie, kdy se čtenář setkává s rodem Courtneyů od Franka do dalších třech generací tohoto rodu. Všechny knihy mají spád, dobrodružný děj, tradičně nechybí lehká erotika, roztomilé popisy smrtících úderů a pochopitelně spisovatelova oblíbená a milovaná Afrika se všemi svými krásami a záludnostmi. Bohužel, v dalších dílech mi chybí návaznost na tyto tři díly, když kniha Když loví lev je jeho prvotinou a vstupujeme zde do rodu Courtneyů bez zmínky a vysvětlení o tom, co se dělo alespoň s dalšími dvěmi generacemi. Což je pochopitelné, protože když vznikl Sean, nebylo známo, že jednou vznikne jeho prapraděda Frank.

07.04.2014 5 z 5

Satanovo vejce Satanovo vejce David Glockner

Šílenost, která nemá hlavu ani patu. Pominu historické motivy, budiž, beru to jako fantazii autora. Ale kniha postrádá jakoukoli logickou myšlenku, ani při největším zapojení vlastní fantazie si nelze představit, že by to takhle mohlo v Praze někdy proběhnout. Nesmyslné kroky hlavního hrdiny, českého rádoby Jamese Bonda, nesmyslná a směšná postava policisty. Představte si několikero vražd v Praze a ona se o ně vůbec nezajímá Policie, veřejnost....Jako by nebyly. Přečetl jsem to v naprostém zoufalství, protože prostě rozečtené knihy dočítám. Nedoporučuji, ani náhodou.

06.09.2013 odpad!

Hodinář Hodinář Jeffery Deaver

Začátek vypadal lépe, než další průběh. Hlavní zápletka a vlastně celý postup Hodináře se mi zdál mírně řečeno překombinovaný, někteří policisté více něž geniální (viz každá odhalená lež při výslechu za pomoci paní se sluchátky). Přečetl jsem rychle, ale konec mne prostě trochu zklamal. Nicméně určitě se v dohledné době objeví pokračování, neboť Hodinář někde je....Takže uvidíme. Oproti jiným knihám tohoto autora bych dal tak lepších 65%.

19.08.2013 3 z 5

Máslem dolů Máslem dolů Petr Šabach

Zajímavé komentáře. Je vidět, že co čtenář, to může být zcela rozdílný názor. Já se přikláním k těm, kterých je méně. Přestože jsem od Šabacha přečetl všechno a jeho knihy jsou ozdobou mé knihovny, tohle mne tedy neuchvátilo. Dočetl jsem to jen proto, že rozečtené knihy z principu dočítám. Celý příběh se mi zdá poněkud nudný, vláčný, ani smutný, ani veselý...takový nijaký. Všechny předchozí knihy se mi zdají být psány jako prožitek, tohle mi přijde jako napíši něco, abych něco napsal....Navíc, postava Evžena se mi příčila hned od začátku, nějak nemusím mít obdivovatele všeho amerického, ale to je můj problém....

26.06.2013 1 z 5