bleekemolen bleekemolen komentáře u knih

Lustrum Lustrum Robert Harris

naprosto uchvatne podana predsmrtelna krec rimske republiky. tentokrat se blize podivame na nechvalne proslule Catilinovo spiknuti jako predehru k brilantne rozehrane partii Caesara a jeho bezohlednemu nastupu k moci. Mezitim hvezda Cicerona postupne vyhasina, aniz si to hlavni hrdina uvedomuje..

05.03.2021 5 z 5

Ďáblova pevnost Ďáblova pevnost Juraj Červenák

Co si budeme namlouvat, jedna se o beckovou literaturu plnou odletujicich hlav, vyhreznutych vnitrnosti a klokotani krve. Postavy, povetsinou archeotypy machismu, v kombinaci s atraktivnim zasazenim a autoruv vypravecsky um vsak tvori velmi lakavou smes pro vikendovou cetbu. I pres, tentokrat trochu tezkopadneji podany pribeh, kniha drzi pomerne slusne pohromade a pokud se nebudete moc zamyslet nad pricinami chovani hlavnich charakteru, bude vse ok. Ale co se namaham, je to uz treti dil, takze ctenar uz vi, co ho ceka.. Ja si dam par tydnu pauzu a pak se s chuti pustim do dalsiho dobrodruzstvi.

28.02.2021 4 z 5

Impérium Impérium Robert Harris

Tahle kniha je pro me necekanym zjevenim. Narozdil od pompezniho sedmisvazkoveho veledila od McCulloughove popisuje postupny upadek rimske republiky pohledem pameti Ciceronova osobniho sluhy. Jedna se tak spise o komorni drama, to vsak nesnizuje jeji hodnotu. Zadna z celebrit tehdejsi doby samozrejme nemuze chybet a kazda z nich sleduje bezohledne svoje cile, z nichz vetsina bohuzel neni kompatibilni s Ciceronovym cursus honorum. Hlavni hrdina, novy clovek bez vyznamnych financnich rezerv, tak musi klickovat mezi prizni patriciju a plebejcu, hledat nova spojenectvi a vzbuzovat pozornost svymi ciny.

28.02.2021 5 z 5

Piano live Piano live Chaim Cigan (p)

Naprosto excelentni. Uctiva poklona autorovi, kteremu uz nestaci volne cestovat casem. Pribeh se nyni rozbiha do alternativnich svetu a libuje si v casovych paradoxech a jejich vlivu na historicky vyvoj.
Nechapu, jak to pan rabin dela, jeho fantazie nezna hranice, i tak vsak dokaze udrzet naprostou logicnost i smysluplnost sveho vypraveni. Genialni autor!

26.02.2021 5 z 5

Sharpův Trafalgar Sharpův Trafalgar Bernard Cornwell

Po opatrnem nadseni z predchoziho dilu se dostavilo rychle vystrizliveni. Vetsinou knihy se propleta nevkusna love story. V ni obsazena klise by snad musela znechutit i otrlou ctenarku romanu D. Steel. Posledni ctvrtina knihy popisuje ponekud zmatene vlastni bitvu u Trafalgaru, sestavajici se opet hlavne ze Sharpova nadlidskeho heroismu.
Smutnym poznatkem je, ze autor umi psat i dobre, ovsem tento dil se vazne nepovedl.

26.02.2021 2 z 5

Sharpova pevnost Sharpova pevnost Bernard Cornwell

treti dil mi prisel o poznani dospelejsi nez predchozi dva. Sharpe uz se neridi kodexem cti z prirucky rychlych sipu, konecne dava na odiv taky svoji zurivost a pomstychtivost (a taky touhu po mamonu).
na druhou stranu jsem rad, ze tento dil uzavira jeho indicke eskapady a v pristim se vrhneme do noveho prostredi. uz mi z toho vseho prachu a slunecniho zaru zacalo byt horko i ve vrcholicim stredoevropskem unoru.

14.02.2021 4 z 5

Temné léto Temné léto Dan Simmons

Zabavny horor, vubec mi nevadil delsi rozjezd. Naopak autor dostal prostor pro dukladnou tvorbu hlavnich charakteru a popisu prostredi (ano, zde to bylo obcas az prilis popisne a rozvlacne).
V pribehu nelze ocekavat exploze originality, nicmene jedna se pekne odvedenou praci bez sebemensich pokulhani ve forme nelogicnosti.

12.02.2021 4 z 5

Brána Irkally Brána Irkally Juraj Červenák

v tomto dile autor zahral na vice fantasy notu. z uher se presouvame do Orientu, mistni folklor tak nabizi celou radu moznosti popustit uzdu fantazii. Cervenak ma vytribeny vkus na tvorbu zajimavych charakteru a s podobnym usilim a nadsenim je zase zprovadi ze sveta. Samozrejme tesne po te, co si na ne ctenar zvykne.
O deji se neda hovorit, jedna se o takovy spletenec udalosti pri putovani za tajemnym pokladem. Ale je to zatracene zabavne.

06.02.2021 4 z 5

Já, Herodes Já, Herodes Antonín Polách

Autor opet pokracuje ve stylu psani M. Waltariho. Tentokrat si vybral za hlavniho hrdinu nesmirne zajimavou osobu Heroda Velikeho. Ten rekapituluje svuj zivot ve fiktivnim rozhovoru se svoji sestrou Salome.
Literarni kvality Waltariho nedosahuje i tak se jedna o velmi prijemne cteni doplnene spoustou historickych souvislosti, lakajici k zamysleni nad nestastnym osudem hlavni postavy. Antonin Polach se stava mym novym oblibenym autorem.

06.02.2021 4 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Velmi spatne napsany roman. Cernobile postavy vyznacujici se nelogickym chovanim. Zadnou hlubsi myslenky v knize nenaleznete, pro narocnejsiho ctenare naprosta ztrata casu

01.02.2021

Vzestup islámského státu – pod černou vlajkou teroru Vzestup islámského státu – pod černou vlajkou teroru Joby Warrick

Bohaty zdroj informaci o vyvoji situace na Blizkem a Strednim vychode za poslednich 20 let se zvlastnim durazem na osobnost Zarkaviho. Autor prehledne, logicky a zaroven co mozna nejvice nestranne lici udalosti vedouci ke vzniku Daeš.
Knihu nelze hodnotit jinak, nez plnym poctem *. Bohuzel tradicne o poznani hure je na tom preklad, pravopisne chyby stridaji nejednotnost pri prepisu arabskych jmen. Bohuzel nejvetsiho faux pax se prekladateli podarilo dosahnout pri prekladu znameho a zavadejiciho"middle east". Jeste v uvodu upozornuje, ze bude prekladat jako blizky a stredni vychod, protoze popis udalosti v knize pokryva jak uzemi Levanty, tak Irak. Toho se sice drzi cca do poloviny, pak vsak sklouzne do vseobecne ignorace a Syrii oznacuje jako stredni vychod atp. Priste by to chtelo zvysit budget na korekturu.. I presto, pro zajemce je to povinna cetba, uz mam objednanou i originalni verzi a jsem zvedav, jak moc preklad tomuto dilu ublizil.

31.01.2021 5 z 5

Kolejmoří Kolejmoří China Miéville

presne takto si predstavuju dobrodruznou literaturu pro vsechny generace ve 21.stoleti. trochu nadsazky, neskutecne napady a doplnene exotickym prostredim. a co je nejdulezitejsi, jak to vlastne dopadne? :-)

22.01.2021 4 z 5

Zemřít za Jeruzalém: Rytíři, mniši, mohamedáni a první křížové tažení Zemřít za Jeruzalém: Rytíři, mniši, mohamedáni a první křížové tažení Dieter Breuers

Tato kniha rozhodne neni pro kazdeho. Je psana podivnym stylem, kdy jsou v kratkych kapitolach popsany spis staticke vyjevy, doplnene o myslenky (podle meho nazoru skvele zachycene a odpovidajici zpusobu mysleni tehdejsiho cloveka) hlavnich protagonistu a co temto obrazum predchazelo. Nekdy az naturalisticky podane nasili v knize neni samoucelne a doplnuje tak barbarsky dojem, jakym museli evropane na orientalce pusobit.
Hlavnich hrdinu je pet, ruznorodi bezvyznamni zastupci, vystupujici z anonymni masy. I na tak kratky rozsah jsou vsak jejich charaktery bezvadne nacrtnuty a je radost prozivat jejich kazdodenni radosti a starosti (tech druhych je o poznani vice).

21.01.2021 4 z 5

Sharpův triumf Sharpův triumf Bernard Cornwell

Kniha pokracuje ve stejnem duchu jako predchozi dil. Chvilku jsem si rikal, ze uz snad nebude Sharpe hlavnim hybatelem deje a konecne bude pouze nepatrnym pesakem. Ale pri kazde prilezitosti nas autor musi presvedcovat o jeho vyjimecnosti. Za vrchol nelogicnosti povazuji, ze na jedne strance Sharpe nekompromisne prohlasuje, jak nesnasi kone a o par radku nize sikovnym chirurgickym zakrokem zachranuje kone generala. Samozrejme nikdo jiny v sirokem okoli by si bez Sharpa neporadil. Stejne tak Sharpuv heroicky cin ke konci knihy mi prisel na hranici klise. Par dilu jeste zkusim, ovsem u cteni tohoto dilu mi zacinal v hlave hlodat pocit zbytecne ztraceneho casu. U knih rad hledam nejake obohaceni sebe same a toho se mi zde temer nedostalo.

20.01.2021 3 z 5

Sophiina voľba Sophiina voľba William Styron

Naprosto mistrovsky vystaveny roman. Na sedmistech strankach postupne rozkryvame minulost vedouci k chovani hlavni hrdinky zpocatku tak nepochopitelne. Samotny pribeh je neskutecne dojemny, nepropada vsak obvyklemu patosu spojenemu s tematikou holocaustu. Absolutni hodnoceni a jedna z nejlepsich knih.

16.01.2021 5 z 5

Sharpův tygr Sharpův tygr Bernard Cornwell

Predstavte si Old Shatterhanda v anglicke uniforme 33. pesiho pluku v jizni Indii roku 1799. Velmi zabavny dobrodruzny pribeh radne dochuceny vychodnim korenim. Knihu jsem docetl za jeden den a uz se tesim na dalsi. Bohuzel vsak svoji jednoduchou zapletkou a obcas az prilisnou akcnosti nedosahne na 4*. Autor se vsak nesnazil o zadne umelecku dilo a verim, ze mene narocny ctenar bude hodnotit o mnoho lepe.

12.01.2021 1 z 5

Oheň a meč Oheň a meč Harry Sidebottom

Ani zaverecny dil nezklamal. Autor odvedl poctivou praci a z omezenych zdroju nam predklada presvedcivou verzi, jak se mohly udalosti neklidneho roku 238 odehrat. K prekladu mam stale vyhrady, i kdyz mensi nez v predchozich dilech, stale mi prijde uspechany.

09.01.2021 4 z 5

Ocel a krev Ocel a krev Harry Sidebottom

Serie, i pres obrovske mnozstvi postav, kupodivu stale drzi pohromade. Nejedna se o vrcholne dilo svetove literatury, ovsem ctenar se dozvi velke mnozstvi informaci a pochopi motivy jednani jednotlivych charakateru v obdobi krize rimske rise.

08.01.2021 4 z 5

Nepokojná léta: Historie třicetileté války Nepokojná léta: Historie třicetileté války Peter Englund

Ultimatni pruvodce dobrodruzstvim svedskeho naroda za 30ti lete valky. Autor nepozaduje od ctenare temer zadne predchozi znalosti problematiky, coz se tykalo i me. I presto dostavame do rukou monumentalni dilo, po jehoz docteni se mi v hlave utvoril jasny obraz a spojily vsechny souvislosti. Vse je predlozeno velmi chytlavou formou.

04.01.2021 5 z 5

Z Izrastiny s láskou Z Izrastiny s láskou Jakub Szántó

autorovi nelze uprit perfektni znalost prostredi a historickych souvislosti. Bohuzel ale neni spisovatel a na forme je to znat. Casto preskakuje z jednoho tematu na druhe, micha historii se soucasnosti a do toho jeste pridava svoje vlastni zazitky. Jako milovnik blizkeho vychodu jsem samozrejme ruzne informace "ze zakulisi" se zajmem hltal, ale k jejich plnemu doceneni mi dost pomohly predchozi znalosti a vlastni zkusenosti. Pokud by obsazene sdeleni knihy bylo prezentovano usporadanejsi formou, hodnotil bych 4*. To, co je nam predlozeno, bohuzel vazne odpovida faktu, ze autor knihu psal na verande NP v Tanzanii s laptopem na kolenou.

04.01.2021 3 z 5