BlazingHeart BlazingHeart komentáře u knih

Kůň a jeho chlapec Kůň a jeho chlapec C. S. Lewis (p)

První polovina knihy mě celkem bavila, ta druhá už tolik ne. Z velké části kvůli, dle mě, velmi natahovanému ději, který děti nejspíše bavit nebude.
V první půlce jsem byla nakloněná ke 4*, ale vidím to spíš na 3*. Z těch tří dílů, které jsem zatím přečetla (Čarodějův synovec; Lev, čarodějnice a skříň; Kůň a jeho chlapec) mě tahle bavila nejvíce, ale zřejmě mi Narnie a styl, jakým je psaná, úplně nesedla a do dalších dílů půjdu jenom proto, že je mám koupené.
Pro mě průměr a zatím jediná kniha z Narnie, ke které se možnááá někdy vrátím.

Eragon Eragon Christopher Paolini

Po x letech jsem se vrátila ke knize, která mě přivedla k aktivnímu čtení. Dříve jsem jí dala 5 hvězd a teď jsem byla přesvědčená, že dostane méně. A po chvíli váhání se tak nestalo.

Samozřejmě, příběh není originální, jde z něj poznat Pán Prstenů. Ale Eragon mě také bavil od začátku do konce, byla jsem z něj nadšená stejně jako při prvním čtení. Děj byl svižnější, stále se něco dělo a jednodušeji napsaný, než tomu je u Tolkiena.
Hlavní hrdinové jsou sympaťáci, ovšem dojemné scény mě nedojaly.
I přes některé nedostatky mě prostě okouzlil a s přimhouřeným okem dávám 5*.

27.12.2018 5 z 5

Vražedná léčba Vražedná léčba James Dashner

První díl mě naprosto pohltil, druhý byl fajn, ale tenhle... Vůbec mě to nezaujalo, nebavilo a děj už mi nepřišel takový jako v prvních dvou dílech.
Dočetla jsem to jenom protože jsem si chtěla sérii The Maze Runner uzavřít a i když mám v knihovně již všechny díly, obávám se, že ten třetí už neotevřu.
Pro mě velké zklamání, konec mi přišel velmi naivní, čekala jsem velkolepé zakončení a ne takové.
Jedna hvězda, protože to sice bylo nic moc, ale odpad ne. To zas ne.

27.12.2018 1 z 5

Holubice a had Holubice a had Shelby Mahurin

Bylo to skvěle, pokud nehledáte nic víc než hezkou romantickou zápletku. Oceňuju dobrý a zajímavý magický systém... A strhávám o jednu hvězdu navíc za zmrvenou obálku.

01.05.2020 3 z 5

Inheritance Inheritance Christopher Paolini

Při Brisingru jsem u jedné kapitoly brečela a tím mě Paolini překvapil.
U Inheritance, jakmile pominulo prvních cca 200 stran klasické Paoliniovské nudy z roztahování děje, už emoce létaly sem a tam a čím blíže jsem byla k finální bitvě, tím víc jsem byla nešťastná z konce. A víte co? On to Paolini zvládl tak bravurně, že jsem se vyrovnala s koncem ságy a s klidem na srdci opouštím Alagaësii. Loučení sice bylo kvůli milostným linkám těžké, konec ale napsal skvěle, ačkoli je otevřený.
Většina věcí z předchozích dílů byla vysvětlená, zapadla do sebe a způsobila tím plno zvratů. Ač mi Roran přijde velice OP tím, jak všechno přežívá, dá se to přejít.

Takže si to shrňme - to, jak Paolini Odkaz napsal, mu uškodilo, a hodně. Roztahuje děj, píše zbytečné podrobnosti, ale i přesto stvořil něco, kvůli čemu jsem nejen já ochotná mu to odpustit.
Celý cyklus stojí za to, i když k Eldestovi se už moc nadšeně nepohrnu. První a závěrečný díl jsou rozhodně nejlepší a nebýt slabého začátku Inheritance, je to s přehledem číslo jedna celé ságy.

A snalglí? Sežeňte mi jednoho prosím, děkuju!

21.03.2019 4 z 5

Smečka Smečka Andrea R. Cremer

Klasický YA příběh, jehož hlavní prvek je postavený na milostném trojúhelníku. Nic jsem nečekala a tak jsem nebyla ani nějak zklamaná.
Postavy jsou ploché, z ničeho nic se tvoří jejich vztahy (Shay a Call - nic, nic a najednou láska až za hrob).
Scény, co měly vyvolat emoce nevyvolaly nic, protože psané to bylo hrozně utahaně.
Základní příběh strážci x ochránci x hledači měl dobrý nápad, bohužel autorka to nenapsala uveřitelně a i ty postavy si dle mě musely říkat - sakra, co to říkáme za sra*ky?

A rádoby velký záporák na konci a jeho přesvědčování - ne, prostě ne, přesvědčování a celkové "nebezpečné" vzezření je rovno postavě z dětské knihy. Na tohle by neskončila snad ani ta nejhloupější postava a z pusy by to nedokázal vypustit žádný dobrý záporák.

Kniha se ale četla rychle, takže nějaké plus má.

Celkově: základní myšlenka dobrá, napsáno velmi špatně.
2,5* a to jsem dost mírná.

31.01.2019 3 z 5

Zkrocení zlé ženy Zkrocení zlé ženy William Shakespeare

Moje první shakespearovka a velmi mě bavila.
Jediné co mi dělalo problém, bylo vyznat se ve jménech, ale jinak to bylo opravdu potěšení.
Určitě se chystám na tuto komedii i do divadla.

27.12.2018 5 z 5

Eldest Eldest Christopher Paolini

Eragon mě překvapil a byla jsem zvědavá na druhý díl, který jsem kdysi četla, ale pamatovala jsem si jen pár informací.
Bohužel, byla to nuda. Skoro celou knihu Eragon trávil ve výcviku, který by rozhodně nemusel být tak podrobně rozepsaný, protože tajný život mravenců mě ve fantasy sérii o dracích rozhodně nezajímá. Naštěstí to zachránilo střídání postav, protože pokud by k němu nedocházelo, nejspíš bych knihu odložila. Nasuadiny kapitoly mě celkem bavily, ze všech sil se snažila řešit situaci vardenů a udělat si respekt u okolí, což bylo dobré.
Roranovy kapitoly mohly být ještě lepší (a mnohem zajímavější než ty s Eragonem), ale já prostě Rorana od začátku moc nemusím, nepadl mi do oka. To ale nemění nic na tom, že jsem se od jistého posunu v ději těšila na další kapitoly s vesničany a byla jsem zvědavá, jak to dopadne. Asi jediná věc, kvůli které jsem Eldest dočetla.
Momentálně vůbec nechápu, co může čekat v dalších dvou tak obsáhlých dílech, čekala bych už jen jeden, tak doufám, že se to zase rozjede.

27.12.2018 3 z 5

Lev, čarodějnice a skříň Lev, čarodějnice a skříň C. S. Lewis (p)

Po dlouhé době a několika shlédnutí filmové adaptace jsem přečetla i knihu. Co k tomu říct... Čekala jsem něco víc. V knize není ani o drobek víc než ve filmu, který knihu možná i předčil.
Pro děti to musí být kouzelné, je to i poměrně krátké a plynulé, stále se něco děje, tudíž pro ne moc aktivní mladé čtenáře to je určitě skvělé.
Mě osobně nesedl vypravěč a také jsem byla překvapená, jak je kniha krátká.
Také jsem se musela občas chytit za hlavu (Santa Claus, jako fakt?! Nebo Petrův boj s mečem... Co k tomu dodat.)
Bohužel, neměla jsem mít taková očekávání. Snad ty ostatní příběhy budou lepší.

Za mě průměrná kniha.

27.12.2018 3 z 5

Čarodějův synovec Čarodějův synovec C. S. Lewis (p)

Kniha nebyla špatná, to ne.
Pro cílovou skupinu (děti) je to určitě hezká knížka, jednoduše a čtivě napsaná. Ovšem děj mi přišel místy až moc vleklý a celkový dojem z příběhu není tak dobrý jako je tomu u jiných knih určených této věkové skupině nebo dalších příběhů z Narnie.

Je hezké vědět, jak Narnie vznikla, ale dětem to může přijít místy nezáživné a prostě - jsou i lepší knihy.
Za mě lehký podprůměr, ke knize se nejspíše nevrátím.

27.12.2018 2 z 5

Psí cesta Psí cesta W. Bruce Cameron

Přišlo mi, že tahle kniha postrádala něco z toho kouzla, co mělo Psí poslání. Nevím, co to bylo, ale Psí cesta mne již emočně skoro nezasáhla a bylo to takové... Nevím. Jsem ráda, že jsem se odhodlala i k pokračování, ovšem na první díl to rozhodně nemá, v tomto šlo spíše jen o CJ, než o samotného psího hrdinu.
Ovšem musím ocenit některé psí myšlenky a úsudky, které jsou opravdu reálné.

27.12.2018 3 z 5

Továrna na štěňata aneb Šmejdi v psím světě Továrna na štěňata aneb Šmejdi v psím světě Simona Smith

Jsem ráda za tuto knihu, která třeba otevře aspoň několika lidem oči a nepodpoří množitele.
Důvod, proč jen 3 hvězdy je ten, že autorka opakuje neustále to samé do kolečka, což mě v půlce knihy už opravdu nebavilo - ačkoli počet stran nebyl moc velký, pro toto téma to bylo i přesto moc. Škoda.

Hollyino tajemství Hollyino tajemství Katja Brandis

Dávám 3,5 hvězdičky, oproti předchozím dílům byla slabší, hlavně proto, že v ní nebyl dostatek nových či zajímavých prvků, které by příběh obohatily tolik, jako předchozí díly. Nicméně vlče Miro je skvělá postava a jsem zvědavá na jeho další vývoj v příběhu. Také tu kvůli pomalejšímu ději jde více vidět šablona, podle které každá Woodwalkerská kniha jede. Pro mladší čtenáře je to ale naprosto super čtení.

05.12.2020 3 z 5

Legenda o Humovi Legenda o Humovi Richard A. Knaak

Nevím, jestli mě kniha neoslovila kvůli mé nevelké znalosti Dračáku, neberu to ale jako dostatečnou výmluvu, samostatnou knihu by měl chápat i touto hrou nepolíbený čtenář, tedy alespoň dle mého skromného názoru.

Skončila jsem přesně na straně 100, což je třetina knihy, kdy jsem přestala doufat ve zlepšení.

Začnu vypravěčským stylem – Huma jel, Huma máchal mečem, Huma spadl, stromy, Huma šel, Huma máchal mečem, kopec, Huma si povídal, Huma máchal mečem, konec kapitoly.
Neosobitý, nudný vypravěčský styl, ničím nezaujal, působilo to na mě jen jako výčet aktivit hrdinů s občasným dialogem a někdy byl čtenář osvícen i tím, že vedle Humy je les. Nečetla jsem od autora nic jiného, ale doufám, že tohle je prvotina, protože to působí spíš jako podrobná osnova příběhu, podle které by lepší autor teprve psal. Vážně už jenom tohle byl očistec.

Příběh – nejsem si úplně jistá, o co v knize šlo. Jo, byla tam válka, ti dobří to projížděli a tak, tohle chápu. Ale o co to sakra šlo s Humou?! Byl to obyčejný řadový rytíř, ničím výjimečný až na to, že mu z neznámého důvodu zachraňovali zadek ty nejnepravděpodobnější bytosti (dvě ze tří byly zároveň nepřátelé těch „dobrých“). Jakmile se to stalo po třetí s neskutečně OP mágem, jehož se autor snažil napsat jako tajemného (asi), což nevyšlo a každé písmeno popisující danou postavu mě bolelo, vzdala jsem to.
Za těch 100 stran buď Huma máchal mečem, chodil nebo byl považovaný za sněhovou vločku a zachraňován. Možná, že když by to napsal někdo šikovnější, dalo by se to číst. Tahle kombinace nepochopitelného příběhu, kde je Huma Sluníčko a všechno ostatní planetky obíhající kolem, a nudného vypravěče je ale vražedná a ne, už nikdy víc.
Tím nechci naznačit, že DragonLance je špatný… To spíš tenhle autor. Já nad touhle řadou knih ještě nezanevřela a mám v plánu zkusit i ty původní od Margaret Weis a Tracy Hickmana.

04.03.2020

Probuzení bohové Probuzení bohové Sylvain Neuvel

Oproti prvnímu dílu už to nebyla taková jízda, od které jsem se nemohla odtrhnout.
Odhalená tajemství byla dobrá, ale už to prostě nemělo ten zápal, co měli Obři.
Do dalšího dílu mě navnadil jen epilog, velmi doufám, že závěr se bude opět vyrovnávat prvnímu dílu.
Kniha ale za přečtení stojí, stále je to velmi povedená sci-fi série.

19.01.2019 3 z 5

Spící obři Spící obři Sylvain Neuvel

Nejdříve jsem knihu neměla v plánu číst, odrazoval mě styl, v jakém je napsaná (rozhovory, zápisky v deníku), ale nakonec jsem to zkusila a po chvíli mě to neskutečně chytlo. Námět skvělý, zpracování mi nakonec vůbec nevadilo, možná že to knize ještě přidalo.
Bohužel, první polovina knihy mi přišla mnohem lepší, druhá se již týkala spíše politiky a většina záhad už byla vyřešená. Po epilogu jsem ale maximálně navznazená na další díl - měla jsem sice malou teorii, ale i přesto si kladu hromadu otázek.
Je to prostě zajímavý příběh a těším se, až si přečtu druhý díl.

(A stále se rozplývám nad tou krásnou obálkou :D)

27.12.2018 4 z 5

Eden Eden Helen Douglas

Líbily se mi některé myšlenky (příroda,...) ovšem děj byl velmi předvídatelný, nic mě v knize nepřekvapilo, nešokovalo. Hlavní hrdinka není moc sympatická, ovšem dívkám do 15 let by se to líbit mohlo.
Mě už příběhy "dívka potká krásného a dokonalého kluka, který něco skrývá, ona to odhalí, plno dobrodružství a na konci budou spolu" omrzely, takže dvě hvězdy - protože tak dobrá, jako jsou knihy co ode mě mají 3, Eden není.

27.12.2018 2 z 5