blazejmartin blazejmartin komentáře u knih

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Jedno z nejlepších sci-fi, na svou dobu vydání nadčasové. Předchůdce zombie & postapokalyptických námětů. Spíše se však jedná o dobrodružnou knihu než horor. Doporučuji i druhý díl Noc Trifidů (od jiného autora).

Patnáctiletý kapitán Patnáctiletý kapitán Jules Verne

První kniha, kterou jsem od Verna přečetl. Nemůžu jinak než udělit maximální hodnocení. Něco takového dnes již nikdo napsat neumí.

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Skvělý český román, jeden z nejlepších za posledních 10 let.

Pohádka Pohádka Stephen King

Stephen King je KING...

06.08.2023 5 z 5

První kniha, kterou jsem přečetl. A jsem rád za Plevovo převyprávění, originál je překombinovaně natahovaný.

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Zatím mám přečtenou polovinu ale už předem hodnotím plnou. Hodně dobrá kniha.

28.04.2023 5 z 5

Vinnetou 1 Vinnetou 1 Karel May

Značně naivní pohled spisovatele, který si sám sebe představoval jako neohroženého hrdinu - legendu Divokého západu a v ich formě zapsal. Pokud tento fakt překousnete, příběh vás naprosto pohltí a v daném žánru (naivní westerny) je bezkonkurenční. To samé platí i pro většinu ostatních knih Maye, geniálního autora, který toho napsal opravdu hodně.

09.02.2022

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Klasika. Přečíst by si měl každý.

Čachtická paní Čachtická paní Jožo Nižnánsky

Tohle by mělo být na seznamu povinné četby pro studenty SŠ. Začínající čtenáři potřebují vědět, že knihy jsou vlastně fajn, nikoli staronudná šepleť jako třeba Babička od Němcové, která vyloženě demotivuje číst cokoli dalšího.
Čachtickou paní nelze vůbec srovnávat s filmovým zpracováním Bathory, kde si jen naivní režisér Jakubisko nedokázal připustit, že by jeho slovenská rodačka byla schopná být vraždícím monstrem a podle toho i ten film "zprasil".

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Nejlepší fantasy román vůbec. Ze začátku ovšem celkem náročný díl na přečtení, někdo nemusí např. překousnout popisování tabáku do hobití dýmky na deseti stránkách když naopak akce (doly v Morie) je popisována jen na půl strany...

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Četl jsem jako dítě, výborný krátký román. Konec je dost smutný ale k zamyšlení. Četl jsem jako povinnou četbu a později jsem se ke knížce opět vrátil. Nezklamala.

06.08.2023 5 z 5

Průměrné, zbytečné. S kouzlem původních knih už nemá nic společného. Nevidím důvod proč to číst znovu. Pouze ždímání značky......

06.08.2023 2 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Poprvé jsem Hartla viděl v show Jana Krause a ten jeho smích a optimismus je nabíjející. Jeho vystoupení i tuto knihu doporučuju k zahnání špatných nálad a splínů. Tuto knihu po stránce humoru už ale asi těžko bude překonávat.

20.10.2023 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Není vhodné pro děti. V dnešní době bych jim to rozhodně nedával jako povinnou četbu- jen si řeknou, že tak nudné knížky jsou všechny a přestanou číst úplně.
I tak- přelomové dílo na svou dobu.

28.04.2023 2 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Velmi dobrá kniha.

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Mnohem lepší než filmy - o posledních dvou se není třeba ani vyjadřovat..

10.02.2022 5 z 5

Čachtická paní Čachtická paní Jožo Nižnánsky

Styl psaní a atmosféra je u této knížky na vrcholu. Jedna z nejlepších knih, kterou jsem četl. Absolutně se to nedá srovnávat s filmem od Jakubiska, který asi jen nedokázal překousnout, že Báthoryová ze Slovenska byla největší vražedkyně všech dob, a tak si nasadil růžové brýle...

Babička Babička Božena Němcová

Celkem nebezpečné dílo- pokud je mladý čtenář donucen se do téhle knihy pustit v rámci povinné četby hrozí, že bude demotivovaný číst cokoli dalšího dobudoucna. Pro čtenáře žijící v začátcích 20. století rozhodně ano, pro moderního čtenáře extrémní nuda. 3/6

09.02.2022 2 z 5

Rozchodové řízení Rozchodové řízení Petr Procházka

Nic pro puritány a milovníky a telenovel a seriálů typu Ulice. Poslední dobu toho přečtu opravdu hodně, tohle se ale dost vymyká standartům pro oddechovou humornou četbu.
Na Pointu příjemné překvapení. Čte se to skvěle. Nákupy v Itálii, střelba na sochu, únos nevěsty ze svatby, nebo srážka se srncem, top momenty u kterých jsem knihu musel dát bokem a zasmát se- to oceňuju vždy. Děj se odehrává ve fiktivním moravském městě. Kombinuje se raritní komediální žánr s thrillerem, autor používá hodně metafor, divných jmen hlavních hrdinů, výmyslů a vtipných narážek. Např. v TV je populární seriál Rodina v poutech- což je parodie na Rodinná pouta.
Líbila se mi hlavní dvojice Erik + Christin kteří ale dostali pořádně prostor až vlastně od druhé poloviny knihy. Ale prostor brutální!
Závěr je pak jedno strhující a uzemňující WTF.

Mínusy: na obálce je až moc růžové barvy na můj vkus a v knize značný počet vulgarismů.

02.10.2023 5 z 5

Hrobník Hrobník Oliver Pötzsch

Detektivky moc nemusím ale tohle se opravdu povedlo.