biki biki komentáře u knih

Tanec za odpuštění Tanec za odpuštění M. K. Hardy

Zatímco Haka byla naprosto pohodové čtení (také odpouštím autorce ten rychlý konec), v tomto případě už to nebylo tak jednoduché. První část se sice nesla v duchu úvodního dílu - Jack byl fakt pohodář a jeho reakce na mediální útoky byly téměř geniální. S Riley to už bylo složitější - zpočátku jsem ji musela obdivovat, ale po odhalení jejích činů, které byly hodně a hodně daleko přes čáru, bych jí nejraději nakopala. Stejně jako předchozí komentující mám pocit, že to tady autorka přehnala. Zrazená důvěra se jen těžko obnovuje a Jack podle mého názoru odpustil až moc snadno. Co mě taky naštvalo, byl Rileyin postoj k bratrovi, kterému zřejmě vůbec nic nedošlo - to by si možná taky zasloužilo ještě nějaký dovětek.

26.02.2023 4 z 5

Sokolník Sokolník Isabella Maldonado

Hluboká poklona autorce za tento napínavý strhující příběh s mnoha zcela originálními prvky, za které by se nemusel stydět ani Chris Carter. Potěšilo mě také zapojení Bee do příběhu v podstatně větším rozsahu než v předchozích dílech. A potěšilo mě i to, jaký vliv měla znovunalezená rodina na Ninu a její psychiku. Snad se víc dozvíme v dalším dílu.

25.02.2023 5 z 5

Přiznání Přiznání Kristen Callihan

První polovina knihy mi přišla trochu jalová, nic moc se tam nedělo, jen Bren a Rye kolem sebe trochu nejistě obcházeli, když Bren nevěděla, co vlastně chce. Druhá část knihy však už byla o hodně zajímavější - kromě jiného jsme se dověděli dost i z rodinného zázemí některých hrdinů (a že jim nebylo moc co závidět) a potěšil mě také vývoj situace kolem kapely. Autorka mě také překvapila, když odkryla Ryeovy široké hudební zájmy, které bych u rockera nečekala, ale i jeho práci pro kapelu mimo světla ramp.
Takže ano, i když s jistými výhradami, kniha stojí za přečtení. Už se těším na Whipův příběh.

25.02.2023 4 z 5

Moje poslední vévodkyně Moje poslední vévodkyně Eloisa James

Kniha se dá označit jako jakýsi prequel celé série z Lindow Castle. Roztomilý zábavný nekomplikovaný příběh, ve kterém se setkáme s mladším vydáním hrdinů předchozích knih série a zároveň trochu blíže osvětluje poněkud nepřehledné rodinné poměry onoho vévody. Příjemné relaxační čtení ke kávě a dobrému zákusku.

19.02.2023 4 z 5

Dotek zla Dotek zla František Niedl

Z prvního dílu jsem plynule přešla na čtvrtý, ale aspoň jsem netápala v onom pražském intermezzu (Tereza). Také tentokrát se jedná o napínavý akční příběh, v němž si Dabert uvědomí, že ho vlastně to detektivní pátrání začíná bavit. A že je po čem pátrat, včetně událostí z dosti vzdálené minulosti dvou klíčových postav. Hlavní padouch je zde opravdu velmi zákeřný, takže má Dabert plné ruce práce jednak aby přežil, jednak aby ochránil své "klienty". Kromě obvyklých dopravních prostředků se tu dostane i na jeden z těch poněkud archaických - na koně, se kterými si hlavní hrdina také umí slušně poradit (jak taky jinak). Závěrečná akce je opravdu povedená, napínavá, byť tak trochu v hollywoodském stylu.
Musím přiznat, že ani v tomto případě jsem se při čtení nenudila jedinou vteřinu a knihu jsem si opravdu užila.

19.02.2023 5 z 5

Pohled šelmy Pohled šelmy František Niedl

Odvolávám, co jsem napsala v komentáři ke třetímu dílu série. Teprve teď jsem se dostala k úvodnímu dílu a nezbývá mi než přiznat naprostou spokojenost. Opravdu velmi vydařený příběh s vyváženým podílem akce, detektivního pátrání, zákulisních policejních i politických čachrů, a nechybí ani malá romantická zápletka. Myslím, že označení Daberta jako českého Bonda v jednom z dřívějších komentářů opravdu sedí. Ale i další hlavní postavy jsou velmi zdařilé - Tereza, "Husita" či Vágner - a velmi zdatně Dabertovi sekundují, i když se jejích pátrání postupně soustředí na tu druhou, velmi smutnou linku příběhu. Podle mého názoru se autor v tomto úvodním dílu série zcela vyhnul hluchým místům a nejvyšší hodnocení si jistě zaslouží.

19.02.2023 5 z 5

Láska nadivoko Láska nadivoko Christina Lauren

I když si poslední dobou dávám dost pozor, bohužel jsem se v tomto případě dala zlákat anotací, která slibovala romantický příběh s dobrodružnými rysy a napínavou zápletkou, tedy něco ve stylu L.Howard či E.Lowell. Jenže autorky této knihy se musí ještě moc a moc učit, aby se jim v tomto typu příběhů vyrovnaly. Připouštím ale, že hlavní hrdina Leo se opravdu povedl, jeho postava se mi moc líbila. Ovšem Lily ani její přítelkyně mi moc k srdci nepřirostly. Také děj se mi zdál hodně nevyrovnaný - některé části byly velmi dobré, jenže do toho přišlo naprosto nelogické, zmatené či přímo hloupé jednání některých postav. A ani ty přírodní krásy nedokázaly autorky dost působivě vykreslit. Za mně tedy jen slabé 3* (ale aspoň se mi kniha hodí do ČV).

14.02.2023 3 z 5

Mise ve vesmíru Mise ve vesmíru Michael Mammay

Kniha v podstatě bezprostředně navazuje na předchozí díl. A přestože byl velmi dobrý, tento se mi četl o dost lépe. Dějová linka nebyla rozdrobena do tolika motivů jako minule, byla o něco přímočařejší. Zhruba první polovinu opět tvořilo detektivní pátrání, ovšem s několika nemilými zádrheli včetně ztrát na životech a korporátních intrik. Ovšem ten zvrat v celkové situaci, ten byl skutečně zcela nečekaný a originální, i když pro Butlera (a jeho svědomí) z toho vyplynuly další komplikace. Závěrečná akční část knihy se nesla ve znamení kvalitní military a její vyústění bylo v Butlerově režii stejně jako minule opravdu spektakulární.

12.02.2023 5 z 5

Dostihne tě minulost Dostihne tě minulost J. D. Robb (p)

Jak to ta Nora dělá, že zase dokázala napsat velmi kvalitní a napínavou detektivku s neobvyklým a zajímavým námětem, přestože motivy zločinů se nemění snad od počátků civilizace? Kde na ty nápady chodí? Tak můžeme jenom doufat, že jí to ještě nějakou dobu vydrží, abychom se měli na co těšit.

12.02.2023 5 z 5

Průvodce Průvodce Peter Heller

(SPOILER) Vůbec to nebylo špatné. Jistě to není ten obvyklý typ thrilleru, také hlavní hrdina je poněkud netypický - jen mladý kluk z ranče, který stejně jako autor miluje přírodu, rozumí jí a také se v ní umí pohybovat, ale který trpí i traumatem z nedávné minulosti (často zmiňované události z předchozí autorovy knihy Řeka, kterou jsem ale nečetla). Děj je zpočátku nenápadný - seznámí čtenáře s překrásným prostředím polodivokého údolí, s kouzlem rybaření, či spíše muškaření (skoro jsem dostala chuť si to také vyzkoušet), ale zanedlouho lze pod povrchem vytušit něco zlého. Autor k vystavení skryté dramatické zápletky kreativně využil doby covidové, ale i obvyklé touhy člověka po trvalém mládí a zdraví, samozřejmě za příslušné velké peníze a jen pro privilegovanou skupinu lidí. Přestože je závěrečná strhující akce velmi rychlá, domnívám se, že to není nijak moc přehnané, neboť k ní předchozí události neodvratně směřovaly. Moc se mi to líbilo, takže dávám velmi slušné 4*.

09.02.2023 4 z 5

Skandál na divadle Skandál na divadle Eva Leigh

Nutno ocenit autorku, že i v této nové knize, která velmi volně navazuje na předchozí, uvedla do děje originální hlavní hrdinku s povoláním neobvyklým na dobu, v níž se příběh odehrává. Zato hlavní hrdina již oplývá obvyklými atributy romantického žánru, přestože se momentálně ocitl v jisté malé osobnostní krizi. Vývoj vztahu mezi oběma hrdiny a jejich postupné sbližování tvoří většinu děje - musím však přiznat, že z mého hlediska jsou tyto části poněkud zdlouhavé, i když je autorka vykreslila moc pěkně a vkusně. Ovšem závěr je opravdu romantika sama, oko nezůstane suché.

22.01.2023 4 z 5

Bojové rozkazy Bojové rozkazy Marko Kloos

Tak tohle jsem si opravdu užila. Vedle Ohnivých polí považuji tento díl za zatím nejlepší. Stejně jako v předchozích dílech je zde několik opravdu velmi povedených bojových akcí. Avšak i úvodní část a klidnější mezihry jsou zde o hodně lépe propracované, emocionálnější, vystihující vývoj hlavních hrdinů ale i celkové situace lidstva ve vztahu k hrozbě z vesmíru. Ovšem závěrečná část je skutečně strhující a podle mého názoru i originální, a tak slibuje neméně strhující pokračování.
Osobní poznámka - vůbec nechápu tak špatné hodnocení.

17.01.2023 5 z 5

Hříšné myšlenky Hříšné myšlenky Barbara Pierce

Příjemné překvapení z knihovny na dlouhé zimní večery. Velmi slušná historická romance s ne zcela obvyklou hrdinkou a s hrdinou, který má poměrně originální motivy ke svému jednání. Následující vývoj příběhu již probíhá podle pravidel žánru, i když s několika drobnými komplikacemi. Je škoda, že od této autorky u nás víc knih nevyšlo.
Jinak souhlasím s předchozím komentářem - pisatel anotace knihu asi vůbec nečetl, takže akorát může zmást případné zájemce o četbu.

17.01.2023 4 z 5

Manželská past Manželská past Jennifer Probst

Trochu předimenzovaná harlekýnka, která se sice dobře čte, ale po týdnu už nevím, o čem vlastně byla.

17.01.2023 3 z 5

V ohrožení V ohrožení Julie Garwood

Tak trochu nevím, co si o knize mám myslet. Oba hlavní hrdinové se mi moc líbili, zvlášť jsem ocenila Isabeliny řidičské "schopnosti". Jenže děj se mi zdál až moc přeplácaný s příliš mnoha motivy a místy byl i dost rozvláčný, takže jsem občas ztrácela pozornost. Takže ty čtyři * jsem dala spíše jen z nostalgie.

17.01.2023 4 z 5

Strážce dveří Strážce dveří James Byrne

Vcelku příjemné překvapení od zbrusu nového autora. Opravdu hodně svérázný a zábavný hlavní hrdina se zajímavými schopnostmi a bohatými zkušenostmi z nedávné minulosti. K zahození není ani pár známostí na vyšších místech. Vlastní zápletku příběhu ovšem pojal autor opravdu velkoryse, nechybí v ní skoro žádný z oblíbených atributů současného thrilleru, přesto je sled událostí vcelku logický a srozumitelný, i když trochu (dost) přehnaný. Ale i tak bych ráda přivítala další příběh s hlavním hrdinou Dezem.

15.01.2023 4 z 5

Světla na pobřeží Světla na pobřeží František Niedl

Nevím, jestli je moje hodnocení úplně férové, protože jsem knihu četla těsně po dvou vynikajících příbězích D.Francise. A bohužel, ve srovnání s nimi podle mého názoru tato kniha zaostává. Ne že by to bylo úplně špatné, pár situací se mi opravdu líbilo, ale celkově mě to moc nezaujalo a občas jsem se musela k četbě nutit. Také mi moc nevyhovuje autorův styl, takže si nejsem jistá, zda se ještě pustím do nějakého dalšího příběhu z této série.

15.01.2023 3 z 5

Do černého Do černého Dick Francis (p)

A hned po dočtení Rozcestí jsem se vrhla na další francisovku. Zase jiné téma, jiný obor hlavního hrdiny a tentokrát trochu víc dostihového prostředí. Opět platí všechny klady, které jsem uvedla u předchozí knihy - kéž by se současní autoři naučili trochu šetřit slovy, řadě jejich děl by to jistě prospělo.
"Umění přežít začíná a končí stavem mysli".

15.01.2023 5 z 5

Rozcestí Rozcestí Dick Francis (p)

Když jsem si koncem loňského roku připomněla jednu ze starších Francisových knih, došla jsem k poznání, že si nutně musím zopakovat i některé další, zvlášť ty, které si už moc nepamatuju. A Rozcestí je jedna z nich. Stejně jako v případě Hurikánu mě překvapilo že autorův styl vůbec nezestárl, že i dnes je kniha neskutečně čtivá, že děj je kompaktní, bez zbytečného okecávání a pseudopsychologických odboček a úvah, k nimž se současní autoři tak rádi a tak často uchylují. Živě vykreslené charaktery - hlavní hrdina, který rozhodně není bez chyb, jeho opravdu povedení synové, postavy kolem dostihů a samozřejmě rodina Strattonových se svými kostlivci ve skříni. Intriky kolem závodiště a napínavý děj s velmi uspokojivým řešením v závěru, i když hlavní padouch byl téměř od počátku jasný. K tomuto příběhu zkrátka nemám žádnou větší výtku a zůstávám u nejvyššího hodnocení, které jsem knize dala již před lety.

Ještě poznámka, jako reakce na jeden z komentářů níže: jedna moje známá má jedenáct (!!!) dětí. Někdy kolem sedmého či osmého dítěte jsem se jí ptala, jak to proboha zvládá. Odpověď - disciplína bez nutnosti dlouhého a únavného dohadování, spolupráce dětí, kdy starší hlídají mladší, kdy o sobě vzájemně vědí - víceméně tedy to, co Francis popsal ve své knize.

15.01.2023

Bohové Atlantidy Bohové Atlantidy Ludvík Souček

Jako poslední knihu roku 2022 jsem dočetla toto zábavné dílko od jednoho z nejoblíbenějších autorů mého dětství. Ještě teď vzpomínám se slzou v oku na chvíle, kdy jsem se krčila na nízké židličce dětského oddělení knihovny a pořád dokola četla Velké otazníky, protože už mi bylo hloupé, si je neustále znovu půjčovat. A pak přišly další a další knihy a musím říct, že mě autor nikdy nezklamal.
Souček měl ve zvyku propojovat děj svých knih s různými záhadami, z nichž valná většina ještě ani dnes není dostatečně objasněna. A že přitom využívá zdrojů i od jiných autorů k tomu se zcela nepokrytě přiznává. Ovšem zapojení těchto záhad do děje je originální, vtipné a navýsost čtivé. Nejinak je tomu i této knížce, kterou jsem si i po těch mnoha letech opravdu užila.

31.12.2022 5 z 5