BetyN. BetyN. komentáře u knih

Sedm rozchodů Amy a Craiga Sedm rozchodů Amy a Craiga Don Zolidis

Kniha Sedm rozchodů Amy a Craiga je prostě hezká YA contemporary romance. Líbil se mi styl psaní, humor a lehkost, se kterou byl příběh vyprávěn. Druhá polovina mi přišla slabší, podle začátku jsem očekávala něco víc. Jenže pak se děj místy opakoval a začalo mi to připomínat jiné knihy (hlavně Johna Greena, tato kniha se nese v podobném duchu). Celkově knihu hodnotím jako milou průměrnou oddechovku se sympatickým hlavním hrdinou, která se mi dobře četla a několikrát mě rozesmála, i když měla své mouchy.

22.01.2022 3 z 5

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

Druhý díl Hunger Games se mi líbil, přestože potenciál mohl být využitý ještě lépe a první díl byl lepší. Autorka opět ukázala své úžasné vypravěčské schopnosti, vtáhla čtenáře do příběhu od první stránky a ocenila jsem, jak nenásilnou formou připomněla děj předchozího dílu. První polovina se mi zdála slabší, pak se však rozjela akce a napětí. Závěrečného dílu se upřímně trochu obávám, podle dvojky soudím, že celá série pravděpodobně stojí na prvním dílu a pak už autorka trochu vařila z vody. Nechci předbíhat, v každém případě mám chuť hned sáhnout po třetím dílu, abych věděla, jak to dopadne. Hunger Games za přečtení bezpochyby stojí, doporučila bych je všem čtenářům YA literatury.

21.01.2022 4 z 5

Potrhaná křídla Potrhaná křídla Ruta Sepetys

Toto je historický román se vším všudy - krásný příběh, sympatická hlavní hrdinka, dobře vykreslené New Orleans 50. let. Autorka má skvělé vypravěčské schopnosti. Kniha mě od první stránky vtáhla do děje. Ačkoliv o konci bych měla jinou představu, knihu jsem si užila a těším se na další od autorky!

10.01.2022 4 z 5

Bílá past Bílá past Maureen Johnson

První díl se mi líbil moc, druhý byl slabší, třetí zůstal někde mezi. Autorka sérii zakončila důstojně, líbilo se mi, jak to celé rozmotala. Navíc se tento díl odehrával v zimě, došlo i na sněhovou bouři. Scény z průběhu sněhové kalamity měly skvělou atmosféru, ideální zimní čtení.

03.01.2022 4 z 5

Veselou sebevraždu a šťastný Nový rok! Veselou sebevraždu a šťastný Nový rok! Sophie de Villenoisy

Kniha mě velice zklamala. Samozřejmě se jedná o jednoduché ženské čtení, ale přesto bych ocenila více propracovaný příběh. Řekla bych, že ten název je celkem slušný marketingový tah, i mě nalákal. Ale chyba lávky, vánoční atmosféra v knize není žádná a příběh by se mohl odehrávat kdykoliv jindy. Začátek mě bavil, jenže pak to šlo víc a víc z kopce. Ke konci už to opravdu bylo směšné. Námět se dal zpracovat stokrát lépe. Kdyby kniha nebyla tak tenká, litovala bych, že jsem s ní ztrácela čas. 1,5* za čtivost a pár vtipných momentů.

03.01.2022 1 z 5

Vánoční seznam Vánoční seznam Beth Garrod

Tohle bylo tak milé! Pokud hledáte knihu, která vás vánočně naladí a budete se u ní usmívat jak měsíček, neváhejte sáhnout po Vánočním seznamu. Autorka píše čtivě a příběh je zajímavý, takže mi stránky rychle mizely pod rukama a užívala jsem si to. Ač je kniha místy naivní, povrchní nebo nelogická, čert to vem, jedná se o jednu z nejlepších YA contemporary vánočních jednohubek.

03.01.2022 4 z 5

Holky odnikud Holky odnikud Amy Reed

Od knihy jsem měla asi přehnaná očekávání. Jedná se o čtivou oddechovku pro teenagery, která řeší zajímavá témata (girl power, znásilnění, sexuální obtěžování, misogynie aj.), ale nic originálního a speciálního nepřináší. Kniha se mi líbila, ale bývala bych si to užila více, kdybych od ní na základě doporučení různých knižních blogerů nečekala tolik. Příběh příjemně plynul, autorka má čtivý styl psaní. Ale ocenila bych lepší vykreslení postav a jejich emocí, taky jsem se někdy v tom množství vedlejších postav ztrácela. I závěr příběhu bych si představovala ještě více vygradovaný a napínavější. 3,5*

14.11.2021 3 z 5

Milionkrát June Milionkrát June Emily Henry

Kniha mě bavila a její zápletka je bezesporu originální. Autorka píše čtivě a vybudovala skvělou atmosféru a napětí. Ale místy mi to přišlo až překombinované a mám pocit, že celou řadu věcí jsem nepochopila. Hlavně konec mě nepotěšil. 3,5*

13.11.2021 3 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Hunger games jsou vážně super! Nechápu, proč jsem s touto sérií tak dlouho otálela. Bavilo mě to od začátku do konce. Užila jsem si styl psaní, dobře vykreslené postavy a hlavně samozřejmě ten skvěle vystavěný příběh se všemi zvraty a akcí. Pokud jste taky opozdilci, Hunger games zkuste. Možná potom stejně jako já budete hladoví po pokračování.

04.11.2021 5 z 5

Chuť prázdna Chuť prázdna Barbora Adamcová

Kniha Chuť prázdna není dlouhá, přesto se na jejích stránkách odvíjí silný příběh, ve kterém prožijeme s hlavní hrdinkou Annou několik let života. Zpracovává velmi důležité téma (anorexie dospívající dívky). U knih tohoto typu obvykle bývá na konci doslov, co dělat a kam se obrátit v případě, že máte stejný problém. To zde chybí. Jinak se mi kniha líbí. Čte se hezky a je zajímavá. Po dočtení o ní stále přemýšlím, protože nechala celou řadu nezodpovězených otázek a to téma je natolik děsivé a zajímavé, že se k tomu v myšlenkách stále vracím. Upřímně hodnotím mírněji, protože se jedná o prvotinu mladé české autorky. Takže nějaké nesrovnalosti v ději, to že postavy občas řeknou nebo udělají něco, co neodpovídá jejich věku a postavení, a nesrozumitelné skákání v čase, úplně neřeším. Taky nesmím opomenout tu nádhernou obálku. 3,5*

02.10.2021 4 z 5

Hrady z písku Hrady z písku Kayla Olson

Kniha se sice skvěle četla, ale v polovině jsem ztratila o příběh zájem. Možná se na tom podepsala moje čtecí krize, ale bohužel jsem ji nedočetla. Přišlo mi to nelogické a nedokázala jsem přistoupit na to, jak to autorka vymyslela.

27.09.2021 1 z 5

Instant karma Instant karma Marissa Meyer

Merissa Meyer má mimořádné vypravěčské schopnosti. V této knize dokazuje, že vedle fantasy a scifi umí skvěle psát i contemporary romance. Líbí se mi, jaká témata kniha řeší. Hlavní hrdinka mi sice lezla na nervy, ale to k tomu patří a myslím, že to je autorky záměr. Tato postava v průběhu knihy zásadním způsobem změní své chování a názory a projde vývojem, který v tomto žánru není obvyklý, takže to oceňuji. I když kniha má slabá místa, kdy jsem se trochu musela ke čtení nutit, většinu času mě bavila a navíc do tohoto žánru přinesla něco nového a má přesah.

11.09.2021 4 z 5

Němý viník Němý viník Maureen Johnson

Po přečtení prvního dílu jsem hned, jak to bylo možné, sáhla po pokračování. Bohužel musím konstatovat, že za mě je druhý díl slabší. Značnou část knihy se tam nic neděje a příběh se nikam neposouvá. Ale když už na akci dojde, je skvělá a přináší zajímavé zvraty. Nemohu však knize upřít, že je dobře napsaná a moc se mi líbí prostředí, atmosféra a postavy. I přesto, že díl nenaplnit všechna má očekávání, jsem se ihned po dočtení druhého pustila do třetího dílu. Tato série prostě má něco do sebe.

11.09.2021 4 z 5

Křiváci Křiváci Maureen Johnson

Křiváky za sebe můžu doporučit! Kdybych měla po dočtení po ruce další díl, okamžitě se do něj pustím. Knihu jsem přečetla vážně rychle, protože styl psaní, zápletka i postavy jsou skvělé. Nejvíce oceňuji popisy prostředí a části odehrávající se v minulosti. Na konci přijde velký zvrat, takže jsem napjatá, jak se to vyvine. Zatím jsme se toho moc nedozvěděla, takže se těším na pokračování. 4,5*

29.08.2021 4 z 5

Světla nad močálem Světla nad močálem Lucie Ortega (Navrátilová)

Kniha Světla nad močálem začínala vážně slibně. První polovina je úžasná a přečetla jsem ji prakticky na jeden zátah. Jenže poté přišel zvrat, který mě vůbec nepotěšil, a já se ke čtení musela nutit. Autorka má bezesporu skvělé nápady. Vytvořila originální svět založený na slovanské mytologii, což je můj šálek kávy. Charaktery postav jsou také zajímavé. Jenže prostě to nefunguje! V určitých chvílích mi to přišlo nelogické a něco mi nedávalo smysl. Nelituji, že jsem se do knihy pustila. Vzhledem k tomu, že se jedná o českou autorku, jsem ráda, že jsem ji podpořila a asi jsem kvůli tomu ve svém hodnocení mírnější.

29.08.2021 3 z 5

Léto, kdy jsme se potkali Léto, kdy jsme se potkali Robin Constantine

Knihu jsem četla na dovolené u moře a k tomu je jako dělaná. Hlavní postavy mi přirostly k srdci a příběh mě bavil.

Překroč svůj stín Překroč svůj stín Katie McGarry

Jedna z těch YA romancí, které jsou chytré, nepostrádají vtip a čtenář se od nich nemůže odtrhnout. Hlavní hrdinové mi přirostly k srdci a bavilo mě to.

29.08.2021 4 z 5

Feministky nenosí růžovou a jiné lži Feministky nenosí růžovou a jiné lži Scarlett Curtis

Jak už to u knih tohoto typu bývá, některé eseje se mi líbily více, některé méně. Jako celek je kniha fajn, i když pro někoho, kdo se o feminismus zajímá, v ní není tolik nových informací. Na druhou stranu dodává čtenářkám odvahu a je čtivá. 3,5*

Místa, kde jsem plakala Místa, kde jsem plakala Holly Bourne

Moje první setkání s autorkou a rozhodně ne poslední. Kniha mě mile překvapila. Jedná se o jeden z nejsilnějších příběhů, který jsem kdy přečetla. Ještě měsíc po dočtení o ní musím přemýšlet a jsem přesvědčená, že ještě chvíli v mé hlavě zůstane. Na začátku se kniha sice tváří jako romantická oddechovka, ale postupně se přeměnila v zajímavé psychologické drama. Stále mě to pohánělo otáčet stránky a číst dál. Myslím, že v tomto příběhu se najde každá žena. Rozhodně bych knihu doporučila všem, nejen teen čtenářům.

07.08.2021 5 z 5

Dobrodruhům Dobrodruhům Tereza Ramba

Já jsem si knihu zamilovala od první stránky. Je to nesmírně silné, krásné, emotivní, humorné, napínavé... Některé pasáže mi doteď leží v hlavě a občas knihu otevřu a přečtu si kousek. Kniha pohladila po duši a něco ve mně zanechala.

07.08.2021 5 z 5