Bet.hy Bet.hy komentáře u knih

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Posloucháno jako audiokniha. Přednes super a zpracování. Samotný příběh mě tolik nebavil. Zhruba první čtvrtina - první třetina skoro vůbec a vydržela jsem prakticky jen díky tomu, že jsem se do ní pustila jako do audia při vaření a uklízení. Pak se to trochu zlepšilo a "Historické poznámky" snad pak úplně nejlepší. Ale celkově za mě trochu přeceňované.

29.01.2022 3 z 5

Tajemství hřbitova Crossbones Tajemství hřbitova Crossbones Kate Rhodes

Neskutečné množství chyb. Například se strašně často opakuje dvakrát po sobě že.
Příběh je předvídatelný a zároveň strašně nelogický. Dojde k polibku, aniž by to bylo nějak uvedeno (třeba tak, že se na ní často díval nebo něco takového, prostě z ničeho nic ji políbí). Podobně je tomu s "rande na slepo", kdy prostě netušíme, jak se k rodině dotyčný dostal... Škoda. Příběh sám o sobě by nemusel být špatný.

26.01.2021

Srdce pro ježky - Příběh malé učitelky, která dodala odvahu žít Srdce pro ježky - Příběh malé učitelky, která dodala odvahu žít Massimo Vacchetta

Srdce pro ježky je pokračováním 25 gramů štěstí. Kniha opět funguje na podobném pricnipu. Je zde jeden hlavní ježeček a pak ježečci vedlejší, plus příběh autora Massima. Massimův příběh je zde trochu víc než v první knize. Celkově mi kniha Srdce pro ježky přišla trochu smutnější než 25 gramů štěstí. I tak ji ale doporučuji všem milovníkům přírody.

25.10.2020

Návod na vraždu pro hodné holky Návod na vraždu pro hodné holky Holly Jackson

Wow, tohle bylo výborné čtení, které zapůsobí nejen na "mladé dospělé", ale právě i na dospělé čtenáře. Kniha se výborně čte, je napínavá, opravdu v ní vidíte prvky, které jsou tak typické pro současné "teenage" seriály jako je Riverdale nebo třeba Pretty Little Liars.
Čtení jsem si užívala, je plné zvratů a zatáček, které čtenáře i hlavní hrdinku (která je mimochodem výborná a moc jsem si ji oblíbila!) motá a závěr je nečekaný.

24.08.2020 5 z 5

Pravda o případu Harryho Queberta Pravda o případu Harryho Queberta Joël Dicker

Geniální.
Detektivka/psychologický román. Malé americké městečko. Mnoho postav, pomalejší děj, přesto velmi čtivé. Přesně pro mě.

06.08.2020 5 z 5

Divadlo světla Divadlo světla Anne Delaflotte Mehdevi

Úžasné. Nehledejte akci, ale nádherné popisy barokní Prahy. Doslova se po ní budete procházet. K tomu lidské osudy a umění. Krásně napsané. Divadlo světla rozhodně není pro každého, ale pokud máte rádi Prahu, historii, umění a nečtete jenom současné bestsellery, tohle vás bude bavit. :-)

06.08.2020 5 z 5

Dívky, které slyšely plakat moře Dívky, které slyšely plakat moře Elizabeth Blackwell

Dívky, které slyšely plakat moře mě nalákaly kvůli Titaniku. Bohužel ho v knize bylo méně, než jsem čekala. Bavila mě rozlišnost postav, i když byly trochu prvoplánově rozděleny na "klaďasku", "nesympatickou fiflenu" atd. Celkově se mi ale propojení osudů postav ve výsledku hodně líbilo a šlo o fajn oddechovku.

18.05.2020 4 z 5

Dědictví Dědictví E. E. Holmes

Tohle pro mě bylo moc milé překvapení. Očekávání nebyla velká, ale nakonec jsem byla vážně spokojená. Je to taková YA duchařina, což je poměrně neobvyklé v knihách, které se u nás překládají. Horory mám moc ráda a tohle mi sedělo. Samozřejmě nemůžete čekat, že se strachy budete klepat někde v koutku, ale atmosféra je vskutku příjemná, postavy mě bavily, "lovení duchů" taktéž. Za mě vážně dobrý a doufám, že u nás vyjde i další díl. Určitě bych si ho ráda přečetla. Doporučuju, pokud si potřebujete přečíst něco odpočinkového, ale zároveň nejste typ na romantiku a červenou knihovnu. Tohle vám potom určitě sekne.

18.05.2020 4 z 5

Elizino tajemství Elizino tajemství Dominik W. Rettinger

Mě tohle moc mile překvapilo. Čekala jsem něco jako Tatéra, který mi pije krev i když jsem ho četla před více jak rokem. Tohle není žádná pohádka, autor vychází z faktů a místy je to vážně honě drsné čtení. U jedné scény jsem knihu málem odkládala... Hodně drsné, ale moc zajímavé čtení. Po dlouhé době mi line ze "současnosti" (tady to není přímo současnost, ale chápeme se) nepřišla zbytečná, ale naopak pootvírala další zajímavé téma, kterému se knihy zatím moc nevěnují. Rozhodně doporučuji.

Čas čarodějnic Čas čarodějnic Deborah Harkness

Tohle je skvělé! V pubertě jsem zbožňovala Stmívání a Čas čarodějnic mi ho v něčem trochu připomíná, ale objektivně samozřejmě dokážu zhodnotit, že po jazykové stránce je tohle úplně jiná úroveň než Stmívání.
Je to pomalejší příběh plný kouzel a nadpřirozených bytostí. Zbožňuju ale postavy, prostředí knihoven i ten pomalejší způsob vyprávění, v kterém se tak nějak "koupete". Je to skvělé (mimochodem doporučuji i seriál) a moc se těším, až si udělám v klidu čas i na pokračování, kde se část bude odehrávat v Praze. Jupí!

Temnota na okraji města Temnota na okraji města Adam Christopher

Druhý díl Stranger Things prequelů mi zase sedl. Tentokrát v knize není takové to mysteriózno, ale jde o prakticky čistý thriller s psychologickými prvky. Příběh vypráví o minulosti Hoppera, ale nečekejte info o tom, co se stalo s jeho ženou a dcerou. Jde tady o jeden případ, který pro něj byl významný. A je to super, Temnota na okraji města funguje perfektně i jako samostatný thriller a občasné setkání s Eleven je milým bonusem. V seriálu je pro mě Hopper asi nejoblíbenější postavou. Dost možná i proto mi kniha tolik sedla. :-)

Sběratel sněhu Sběratel sněhu Jan Štifter

Recenze na tuto knihu jsou vesměs extrémně pozitivní. Moje očekávání byla vysoká, ale nakonec přišlo spíše zklamání a Sběratel sněhu se pro mě stal spíše průměrný. Příběh je dobře vymyšlen a mohl by být i dobře vystavěn, ale vše na mě působilo extrémně uspěchaně. Nedokázala jsem si k postavám vytvořit žádný vztah a tak mi jejich osudy byly poměrně jedno. Hlavní hrdina nejstarší časové linky na mě působil jako kdyby byl silně inspirován Dannym Smiřickým, bohužel ne příliš povedeně. Oceňuji to, jakým způsobem byl upraven jazyk pro jednotlivé doby, které se v knize objevují. Být z Budějovic, možná bych knihu ocenila více.

04.05.2020 3 z 5

V rouše beránčím V rouše beránčím Simo Hiltunen

Tohle je vlastně strašně temné a smutné, možná i mírně depresivní čtení. Neřadila bych ho čistě mezi severské krimi. Pro mě to bylo spíš takové severské rodinné drama smíchané s thrillerem. Ale bylo sakra dobré. Výborně se čte, hlavní hrdina je originální, není to žádný zaslepený klaďas, ale zároveň taky ne alkoholik. :-D Drsné rodinné podmínky, nějaké ty vraždy a pár "co to sakra je" momentů. Tohle stojí za přečtení!

17.02.2020 4 z 5

Psí hrdinové Psí hrdinové Laura Greaves

Psí hrdinové jsou moc milé příběhy psů, kteří většinou neměli dobrý osud, dostali novou šanci a svým páníčkům se odvděčili tím nejlepším možným způsobem, zachránili jim život. Někteří to zvládli spíše po psychické stránce, někteří neváhali nasadit svůj život. Je to krásné vyprávění a je moc hezké, že všechny končí šťastně.

18.12.2019 5 z 5

25 gramů štěstí 25 gramů štěstí Massimo Vacchetta

Úžasné, roztomilé, kouzelné. Perfektní jako krásný dárek pro milovníka přírody/zvířat. Naprosto se ztotožňuji s hlavní myšlenkou knihy, že ježečci jsou nedocenění tvorové, kterým je dávána malá pomoc.
Kniha je nesmírně čtivá a celý příběh o tom, jak jeden malý ježeček ovlivnil život jednoho muže a dovedl ho na správnou cestu k pomoci je perfektní. :-)

16.12.2019 5 z 5

Sestřička Sestřička Christie Watson

Nesmírně citlivé čtení, které ukáže, jak náročná práce zdravotní sestry je. Autorka zároveň však neomlouvá sestry, které svou práci neodvádí tak, jak by měly. O svém povolání vypráví bez jakéhokoliv patosu a píše velmi čtivě. Setkáváme se se smrtí, setkáváme se se zrozením nového života, projdeme spoustou oddělení, dozvíme se, jak rozdílné je zdravotnictví v zahraničí. Jde o čtení, které není vždy veselé, zároveň ale i plné naděje. Ideální čtení pro všechny, kdo mají rádi čtení ze života.

05.12.2019

Je-li toto člověk Je-li toto člověk Primo Levi

Výborné a velmi silné čtení. Jedna z nejlepších knih na téma koncentračních táborů. Ta víra, odvaha, boj o život v děsivých podmínkách. Neuvěřitelné. Rozhodně doporučuji k přečtení. Primo Levi neměl důvod si nic přikreslovat, nesnažil se ze čtenáře ždímat slzy...

21.10.2019 5 z 5

Washingtonovo náměstí Washingtonovo náměstí Henry James

Krásné čtení. Díky Washingtonovu náměstí jsem objevila nového autora, od kterého chci přečíst co nejvíce knih. Je něco mezi Austenovou (míň romantizováno) a Hardym (zase méně depresivní). Příjemné čtení, vtipný až sarkastický otec, hezké prostředí. Washingtonovo náměstí mě moc bavilo. :-)

21.10.2019 4 z 5

Mirákl Mirákl Josef Škvorecký

Mirákl určitě není kniha, po které by člověk sahal, když chce odpočinek, ale když máš na knihu čas. Příběh není jednoduchý, bez varování se mění časové roviny (člověk nemá to vodítko, co teď u knih bývá, že je na začátku kapitoly uveden třeba rok, kdy se tato část odehrává), je zde dost postav a hlavně geniální odkazy na minulý režim. A to věřím, že jsem neodhalila všechny narážky, protože jsem trochu mladší ročník. :-)

21.10.2019

Sok Sok Iain Reid

A mně se tohle líbilo! Sok je jistě knihou zvláštní, ale když se nad ní člověk zamyslí, jde o čtení velice dobré. Téma cizince v domě se nemusí zdát až tak úplně originální, ale finální zápletka je výborná. Celá kniha je psána tak trochu "odosobněně". Díky tomu má zpočátku čtenář pocit, že nepřilne k postavám, ale opak je pravdou. To strašidelno tady není znát na první pohled, ale je zde výrazné. A upřímně, ztráta identity je pro mě děsivější, než leckterá příšera pod postelí. :-)

21.10.2019 5 z 5