25 gramů štěstí

„Tak proč to děláš? Co máš z ježků?” „Mám z nich radost.” „Mohl by ses o něj teď na ty dva dny postarat?” Takhle nějak začalo přátelství veterináře Massima, specializujícího se na dobytek, s opuštěným ježečkem. Mláďátko staré sotva pár dní je celé červené a na hřbetu má proužek bílých, měkkých a trochu rozcuchaných bodlin. Váží pouhých 25 gramů a slabounce kňourá: má hlad, je mu zima anebo se možná cítí osaměle. Plakání je tak zoufalé, že pronikne i skrz Massimův obranný štít tvořený apatií a silou zvyku. A tak se stalo, že Ninna – rozcuchaný ježeček byla samička – obrátila kouzlem své osobnosti jeho život naruby. Je zvědavá a jakmile vycítí něco nového, vystrčí čumáček ze svého úkrytu; je velmi hravá a baví se tím, že čenichem převrací misku s vodou; je něžná a když Massima delší dobu nevidí, samou radostí ho pak olíže. Zároveň je to ale volně žijící zvíře, které potřebuje svobodu: klec je mu čím dál těsnější a štěstí nachází venku v lesích… Massimo Vacchetta v této knize vypráví o neobvyklém setkání, které mu pomohlo překonat špatné období a vnuklo mu nový smysl: založit záchrannou stanici pro ježky, vinou naší nepozornosti ohrožený druh, a postarat se o ty, kteří pomoc potřebují. Tak jako Trilly, zapřísáhlý donchuán, nebo křehká Lisa, jež si všechny okolo získala svým pohledem, nebo Zoe, jemuž se podařilo odrazit všechny rány osudu. Zraněná, týraná, bezbranná zvířátka, která ovšem překypují touhou po životě....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/424633/big_25-gramu-stesti-jak-vam-malicky-jez-Pdz-424633.jpg 4.562
Literatura světová, Příroda, zvířata, Příběhy

Vydáno: , Kazda

25 grammi di felicità, 2018

Kniha 25 gramů štěstí

Allla9

Skutečný příběh veterináře, který svůj život zasvětil péči o zraněné a malé ježky. Krásná a dojemná kniha.

Jitty82

Nádherná kniha, psaná srdcem.
Kniha, která vypráví příběh čisté, bezpodmínečné lásky.

Scény, ve kterých Massimo vypráví o ježcích, jsou velmi dojemné, zvláště ty s Ninnou: není možné ji nemilovat od prvních stránek! Péče, kterou věnuje tento úžasný veterinář malým a bezbranným tvorečkům je dojemná a obdivuhodná. Změnu, kterou to přineslo ve všech aspektech jeho života, je působivá.

Děkuji Massimovi za jeho práci a obětavost a Antonelle za to, že dala hlas tomuto příběhu s grácií a poezií.

Citáty, které mne oslovily:

Žádný den neprožiješ naplno, pokud nevykonáš něco pro někoho, kdo ti to nebude moci oplatit.

Každá živá bytost má význam a své přesné místo na světě.

A pamatuj: nikdy nesmíš dělat něco jen proto, aby se ti od někoho jiného dostalo uznání. Naopak musíš dělat to, co bude dělat dobře tobě samotnému.

Můj příběh…
Tuto knihu jsem koupila proto, že k nám na zahradu zavítal ježek. Chodil pravidelně a pojmenovala jsem ho Rupert. Prohlédla jsem ho, byl zdravý, ale neměl dostatečnou váhu pro přezimování. Bylo zřejmé, že potřebuje mou pomoc, bez které by neměl šanci přežít zimu. Denně dostával kočičí kapsičku. Vybudovali jsme mu domeček a vystlali ho slámou a trochou listí. Ježčí úkryt jsme zapustili v klidné časti zahrady do země, navrstvili hromádku listí a kousků dřeva. Blížil se konec listopadu a Rupert dosáhl potřebné váhy. Moc jsem si přála, aby u nás přezimoval, ale nakonec odešel. Pevně věřím, že se s Rupertem na jaře opět shledám.

efka.saf
27.12.2021

Aaaaaaaaach, jsem dojatá až na půdu, rozněžnělá a mírně ubrečená. Knihu jsem začla číst ráno a navečer byla mise dokončena. Krátké, svižné, textově jednoduché, s poměrně velkým písmem, takže čtení doslova sviští. Nicméně ten obsah! Kniha mi velmi připomněla mou zamilovanou Veveřáckou kroniku. Obě knihy byly napsány osobami, které naprosto propadly němým zvířecím tvářičkám a zasvětily jim svůj život, což z textu dýchalo téměř z každé stránky. Massimo mi byl nesmírně sympatický. S velkým otevřeným srdcem zasvětil život těmto bodlinatým miláčkům, které my - lidé postupně přivádíme na okraj velké propasti. Děkuji za napsání knihy (která má určitě své stylistické mouchy, ale čert to vem) i za lidi jako je Massimo. Naplňují mě optimismem, že to s lidmi přes všechno, co se u nás i ve světě děje, není až tak strašlivě špatné. Každá vlaštovka se počítá.

petrarka72
22.11.2021

Den ježků je 22. 2. A to nejzajímavější na celé knize Massimovo zapálení pro věc - a naplňované přesvědčení, že dobra posílaného dál, třeba péčí o malé tvory na pokraji vyhynutí, není nikdy dost. Pozitivní a inspirativní čtení.

Hani77
30.10.2021

Jsem ráda, že jsem knihu objevila, příběhy jsou zajímavé, ale jednu hvězdičku ubírám, protože druhou polovinu knihy jsem se už musela do čtení nutit.

LunaL.
22.03.2021

(+ SPOILER) Krásná knížka, která se moc hezky čte. Dojemný příběh o tom, jak jeden ježeček může změnit život - a dát nápad k založení záchranné stanice. Ukazuje nám veterináře ( a muže) z jiného úhlu pohledu. A je plná zajímavostí o ježkách. Přečetla jsem knihu za pár dní, zdála se mi na pravdivý příběh oddechovější. Takové pohlazení po duši.
Jen založení z.stanice mohlo být popsáno víc, takhle měl člověk pocit, že je to otázka týdnu a pár podepsaných papírů..
Určitě jsem knížku nečetla naposledy :)

whack
16.11.2020

Príbeh jedného veterinára, ktorému sa priplietol do života maličký ježko a zmenil mu celý život. Príbeh je písaný veľmi starostlivo, pokorne, ale aj poučne, môže byť nápomocný niekomu, kto nájde ježka v núdzi. No nečakal som, že bude až taký dojímavý. Miestami ma fakt dostal. O to viac, keď si uvedomím realitu našich sídliskových ježkov, ktorých každý rok viditeľne drasticky ubúda. Podporím naše záchranné stanice.

niki-chan
16.11.2020

Krásná kniha, která opravdu pohladila na duši. Kromě mnoha zajímavých informací o ježcích, bylo fajn se dozvědět i o změně životního cíle, kterou ta malá kulička s bodlinkami způsobí. Některé pasáže byly smutnější, ale jak říká autor, je to příroda a každý tvoreček stojí za pokus o záchranu.