berry1009

Vzpomínky na budoucnostVzpomínky na budoucnostErich von Däniken

Koukám, ža tato kniha tu dostává docela slušnej hejt. K tomu bych jen podotknul, že každá revoluce v myšlení se vždy potýkala z rezistencí jakéhosi odboje odmítajícího jakékoli jiné pohledy na věci, které považují za dané. Smyslem této knihy není podávat důkazy, ale dát podklady pro další bádání a také o snahu nahlížet na věci jinak. Z tohoto pohledu jsem si knihu užil, je netradiční číst něco, co se trochu vymyká tradičními konvenčnímu myšlení. Za mě dobré.

30.08.2021

Příliš dlouhá swingers partyPříliš dlouhá swingers partyF. Kotleta (pseudonym)

Už dlouho jsem se u knihy takhle nebavil. O Kotletovi jsem pár věcí slyšel. Že je sprostý, píše takové mišmaše, ale že je zábavný. Zkrátka, čekal jsem od něj méně. Kniha je doopravdy napsaná velmi zábavně a čtivě, že se mi ani spát nechtělo, a každá povídka je originál. Postavy mě bavili taktéž. A navíc, žádná jiná kniha se do kategorie "Kniha, která mě zaujala svým názvem", nehodí více :)

29.06.2020

RevoluceRevoluceF. Kotleta (pseudonym)

Nový Kotleta byl rozhodně dobrou volbou na dovolenou. Velmi zábavně napsaná kniha, která kvalitou převyšuje první díl. Jeho narážky na současnou popkulturu a obecné dění jsou velmi trefné a úsměvné.
"Jsem duhová víla..."

30.08.2021

Ocelové jeskyněOcelové jeskyněIsaac Asimov

Na to, jak je kniha stará, je velmi dobrá a nadčasová. Samozřejmě se tam nachází určité nedostatky z hlediska představy, jak bude vypadat technologie, jinak autor předkládá zajímavé myšlenky o budoucnosti země. A i jako detektivka to obstojí.

22.02.2021

Hostina pro vrányHostina pro vrányGeorge R. R. Martin

V tomto díle se mi potvrdilo mé heslo, které jsem si pro celou sérii vytvořil: existuje jenom jedna negativní a vyloženě záporná postava ( a k tomu ještě neuvěřitelně hloupá), a to je Cersei.

10.02.2016

Opráski sčeskí historje f koztceOpráski sčeskí historje f koztce Jaz

Tady se nedá dát nic jiného než pět hvězd. Originální nekorektní humor, tak jak to má český člověk rád.

08.06.2019

Hlava XXIIHlava XXIIJoseph Heller

Nevím, proč je u nás zrovna Havel povážován za krále absurdní literatury, když je tady toto dílo. V knize snad není kapitola, kde by se nevyskytovala nějaká opravdu bizarní situace. Mezi největší absurdity patří Natelyho děvka a doktor Daneeka. Pozitivní na knize je, že přestože je založená na absurditě, příběhy a děj se postupně propojí a svým divným způsobem začne dávat smysl. Občas zlouhavý děj je ovšem jistě mínusem.

26.07.2021

Konec dětstvíKonec dětstvíArthur Charles Clarke

Kniha má velmi zajímavou pointu a příběh. Rozhodně ji doporučuji přečíst každému, kdo má rád otázky ohledně nadpřirozena a metafyziky. Proč ne tedy pět hvězd? Do knihy jsem se pořádně začetl až na konci, kde mne již nepustila, začátky ale byly poměrně těžké. Kvalitativně si troufám tvrdit, že se jedná o jednu z nejlepších knih v žánru science fiction, subjektivně však jednu hvězdu srazit musím.

11.08.2019

Metro 2035Metro 2035Dmitry Glukhovsky

Poslední Metro je za mě bohužel jedno z největších knižních zklamání vůbec. Veškerá atmosféra předchozích knih se vytratila. Procházení metrem je najednou naprosto bezstarostná nuda, nikde nic tajemného nečíhá, pouze lidé. Mapka na konci knihy, která ukazuje kde je jaké nebezpečí, neplatí! Tam, kde v předchozích dílech působily tajemné síly, najednou nic není. Nikdo neví proč. A přestože z hlediska zvratů se v tomto díle neustále něco děje, vlastně se nic neděje. Kouzlo minulých dílů je zkrátka pryč a poslední kniha je spíše politickou agitkou. To může být zajímavé, ale ne v této sérii, která byla spíše o atmosféře, přežití, nestvůrách a podobném.

17.12.2021

2001: Vesmírná odysea2001: Vesmírná odyseaA. C. Clarke (pseudonym)

Vesmírná odysea požaduje od čtenáře velkou míru představivost a jazykové znalosti. Umí krásně vybarvit vše ve vesmíru. Nečte se ale dobře. Abstraktní děj mi nevadí, ale mnohdy to prostě není zajímavé. A tak za nejzajímavější považuju část s počítačem HALem. Asi jsem měl od této legendy trochu větší očekávání.

11.08.2019

Cari MoraCari MoraThomas Harris

Je neoddiskutovatelný fakt, že Cari Mora nedosahuje Hannibalích kvalit. A je to vlastně i logické, těžko se nahrazuje taková postava jako Hannibal Lecter. Nicméně jako odpočinková kniha to může sloužit dobře.

18.11.2019

Metro 2034Metro 2034Dmitry Glukhovsky

Po shlédnutí místních recenzí jsem se četby trochu obával. A ejhle! Moje pocity jsou přesně opačné oproti místní většině.

Do knihy jsem se začetl s ještě skoro větší vášní, než do jedničky. Atmosféra je velmi hutná, příběšh odsýpá a začátek je velmi dobrý. Je pravda, že časem tempo trochu upadá, nikdy jsem se ale do četby nemusel nutit. Ve finále se jednalo o velmi pozitivní zážitek a už se těším na poslední díl série.

18.02.2020

Polární stanicePolární staniceMatthew Reilly

Kdyby takhle vypadaly všechny béčkové knihy, vůbec bych se nezlobil. Kniha má od začátku do konce spád a od čtení se jen těžko odtrhává. Plné hodnocení kvůli neuvěřitelníhmu přáběhu dát nemůžu, přesto knihu mohu jedině doporučit.

11.05.2020

Kraď jako umělecKraď jako umělecAustin Kleon

Další zajímavá položka z oddělení osobní rozvoj. Velmi krátká, avšak dobře uchopitelná a ilustrovaná kniha. Trochu mění náhled na kreativitu a copyright, za přečtení rozhodně stojí.

10.02.2021

Nahé slunceNahé slunceIsaac Asimov

Další skvělá záležitost, která možná i překonová první díl. V roce 2021 navíc velmi aktuální téma: blížíme se osudu Solárie, kde se lidé nebudou vůbec stýkat a jediný kontakt bude online? Nebo se spíše blížíme osudu Země, kde se budeme bát otevřeného prostoru? I z tohoto hlediska klobouk dolů před Asimovem a jeho vizemi.

08.03.2021

Fakt hustej nářezFakt hustej nářezF. Kotleta (pseudonym)

Tentokrát mě Kotleta bohužel moc nezaujal. Je to stále to samé, ale tentokrát plytké a nudné. Snad bude další díl lepší.

22.10.2021

Půlnoční vlnyPůlnoční vlnyS. Erikson (pseudonym)

Moc se mi do pátého dílu nechtělo, a to hlavně po shlédnutí názvů postav, které jsou vesměs úplně nové. Pustil jsem se do čtení... A vůbec jsem nelitoval, ba naopak! Přestože Vzpomínky ledu jsou úžasné epické dílo, půlnoční vlny se mi četly mnohem lépe. A jsou zatím pro mě nejlepší knihou série (což se hádám ještě změní).
Narozdíl od ostatních dílů zde se děj rozjíždí od začátku a vydrží až do konce. Hluchá místa zde víceméně nejsou. A konec nešel přečíst jinak než na jednu ránu. Skvělá atmosféra, skvělý počin

29.10.2016

Jak získávat přátele a působit na lidiJak získávat přátele a působit na lidiDale Carnegie

Velmi nadčasová kniha. Kdyby lidé doporučení v knize používali ve svém běžném životě, svět by byl mnohem hezčí jméno. Jako jediné omezení knihy vidím v její velké fixaci na kulturu za oceánem, která tady "díky" rudým bratrům rozvinutá příliš nebyla.

08.06.2019

GatewayGatewayFrederik George Pohl Jr.

Kvalitu knihy hodnotím i podle toho, jak moc mne k sobě přitáhne a nutí mne za každou cenu knihu dočíst, a to třeba i v době, kdy bych normálně knihu nečetl. To je v tomto případě ten rozhodující aspekt, proč knihu hodnotím na pět hvězdiček a nikoliv na čtyři. Samotný obsah tedy není natolik kvalitní jako v jiných knihách, které ode mne dostaly plné hodnocení, ale cosi člověka donutí se příběhem neustále prokousávat dál, dokud knihu se zadostiučiněním nedočte.

11.07.2019

Den, kdy přišli bohovéDen, kdy přišli bohovéErich von Däniken

Byl jsem vůči knize lehce skeptický. Přecijen snažit se dokázat existenci mimozemšťanů, to skepsi přímo předpokládá. Autor však nabízí sérii velmi zajímavých argumentů a informací. Dá se tedy říci, že jsem se dozvěděl nové informace a rozšířil jsem si své obzory. Je pravda, že kniha se občas čte trochu hůře, nakonec jsem ale rád, že jsem si jí přečetl.

06.09.2019

Za modrým horizontem událostíZa modrým horizontem událostíFrederik George Pohl Jr.

Druhý díl byl pro mě velmi příjemným překvapením. Nečekal jsem, že po skvělém prvním díle dokáže autor navázat natolik úspěšně, aby se nejadnlo pouze o vykrádání sebe sama. O to více překvapil zajímavým příběhem, který sedí do vytvořeného světa. Jedna hvězda dolů jde za troch utahaný začátek.

18.02.2020

Harry Potter a prokleté dítěHarry Potter a prokleté dítěJack Thorne

Divadelní Harry Potter mi ležel od roku vzniku dosud pouze v knihovničce. Podle recenzí jsem nic moc neočekával. Byl jsem ale mile překvapen! Kniha mě nutila neustále pokračovatve čtení a dala se přečíst na dva zátah. Příběh zatáhnul do děje, a i když byl značně přitažený za vlasy a horší než knihy od Rowling, pořád byl velmi zajímavý. Beru to jako jedno z millých překvapení.

03.04.2020

Cimrman v říši hudbyCimrman v říši hudbyZdeněk Svěrák

Rozumím tomu, že spoustě lidem tento Cimrman nesedne. Je to jednoduché, hra obsahuje spoustu hudebních pojmů a je nutná znalost slov. Pro lidi hudebně pozitivní, mezi něž patřím, je i tato hra skvělá zábava.

19.06.2020

UndergroundUndergroundF. Kotleta (pseudonym)

Na Kotletu velmi neobvyklá kniha. Je to méně sprosté, nadruhou stranu je to i utahané. Až ke konci kniha chytí potřebný spád. Přesto, že má kniha zajímavé nápady, zdá se, že Kotletovi sedí více jiná témata.

01.08.2020

Tajemný rytířTajemný rytířGeorge R. R. Martin

(+ SPOILER) Jedna z mých prvních zkušeností s komiksy. A musím říct, že je to docela zajímavé :) Svět Západozemí bude asi vždy poutat pozornost (pokud se bude vycházet z Martinovo pera). A pro pozorné čtenáře a milovníky seriálu (knih i filomového zpracování) je zajímvé pozorovat cestu Aemon Targaryena ze zdi... teda vlastně Egga :)

01.08.2020

CorleoneCorleoneMario Puzo

Prequelu Kmotra jsem se dlouhou dobu vyhýbal, možná tři roky pouze ležele v knihovničce. Ani nevím, proč se mi do ní nechtělo, naštěstí jsem se k ní dostal a rozhodně nelituji. Známé postavy ve známém prostředí, velká čtivost a hlavně výborný Luca Brasi. Sice to není Puzo, ale kvalita je velmi vysoká a nemohu jinak než doporučit.

26.08.2020

Odhalte lhářeOdhalte lhářePhilip Houston

Knihu mohu doporučit, pokud se zajímáte o psychologii a čtení lidí. A pokud nesnášíte lháře. Chvilkama se čte trochu složitě, hlavně při vysvětlování postupů, nakonec vcelku rychle přečtená. Rady jsou užitečné, není ale lehké je použít. Chce to trpělivost.

19.10.2020

Konec prokrastinaceKonec prokrastinacePetr Ludwig

Jak je u této knihy zvykem, její rozečtení jsem odkládal. Říkal jsem si, že jakožto studentovi managementu se zaměřením na osobní rozvoj mi nemá moc co nabídnout. Krom toho jsem o knize na škole slyšel neustále.
Nakonec jsem ji tedy otevřel. A byl jsem velmi mile překvapen! Hodně knih mluví o prokrastinaci, málokterá kniha však nabídne možnosti, jak problém řešit. Typy, které jsou zde uvedeny, jsou podle mne velmi dobré a i účinné. Pokud mi nepomůže tato kniha, tak už žádná.

03.12.2020

Dračí vejceDračí vejceRobert L. Forward

Dračí vejce je pro mne jedním z největších překvapení posledních let. Sáhnul jsem po něm, jelikož mi docházely tituly ke čtení. A začátek byl vpravdě ubíjející. Příliš odborné názvy, pouhá fyzika a nuda. Od začátku popisu čílů už se ale jednalo o úžasné dílo. Oceňuji, že autor knihy musel být široce vzdělaný, inteligentní člověk. Nutná znalost fyziky, biologie, astronomie, chemie, geografie, historie a samozřejmě literatury na vysoké úrovni až udivuje. Vývoj nového inteligentního života po vzoru lidí je popsán skvěle. Nebýt zdlouhavého začátku, bylo by to čistých pět hvězd.

11.01.2021

Roboti úsvituRoboti úsvituIsaac Asimov

Asimov udivuje i na potřetí. Z knihy je poznat, že už byl v té době velmi vypsaný autor a dokáže napsat zajímavě propojený příběh, který udrží napětí a dokáže překvapit. Přesto jednu hvězdu ubírám, jelikož kniha je občas místy až moc dlouhá a na pointu si musí člověk dlouze počkat. Ale stále skvělá práce.

01.04.2021