Benjiki Benjiki komentáře u knih

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Odjakživa můj nejoblíbenější díl. Tlustý, plný politických machinací, nejlepšího záporáka Ámbridžové - byrokracie! Vláda! Cenzura! -, nespravedlnosti a nejlepšejší lady celé série - Lenka Láskorádová na scénu! Harry samotný je dost otravný, ale já to beru tak že konečně to není chlapec bez chyb. Jen za neustálou nedůvěru vůči Severusovi bych mu dal facku, za ubrečenost taky. Zhroucení iluzí o dokonalém Jamesovi je super!

01.01.2016 5 z 5

Harry Potter a Ohnivá čaša Harry Potter a Ohnivá čaša J. K. Rowling (p)

Hodně lidí tvrdí, že začátek knihy je nudný. Pro mě nikoliv. Krásně totiž ukazuje situaci ve společnosti kouzelníků a tím celá série konečně dospívá a nabírá logičtější obrysy. Chuligáni na turnaji mluví za všechno, kdo by v tom neviděl nácky a jejich bordrlaření na fotbale? Když nastanou scény s ohnivým pohárem, začne to utíkat rychleji a rychleji, Moody je fajnovej a celý ten zmatek na Ministerstvu... Plus první použití myslánky, soud a tlak na kouzelnickou vládu.. Tohle konečně hází první dva díly do zapomění a to je fajn. 7/10

01.01.2016

Harry Potter a väzeň z Azkabanu Harry Potter a väzeň z Azkabanu J. K. Rowling (p)

Začíná se to lámat. Harry dospívá, příběh dospívá, Rowlingová jako spisovatelka dospívá. Temnota je konečně tady a já sem spokojenější a spokojenější. Scéna v chroptící chýši je opravdový vrchol, Sirius je cool a celé odhalení Pobertů je bezvadný. A nakonec - LUPIN! Lupin! Lupin hype! A to je ta desetina na čtvrtou hvězdu. 7.1/10

31.12.2015

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Podle mého nejslabší Potter. Možná pro přílišnou nelogiku. Jak autem našla hlavní dvojka vlak? Jak mohl tak zkušený čaroděj Brumbál přehlédnout naprostou neschopnost Zlatoslava? Jaká je pravděpodobnost nalezení deníku na dívčích záchodech? Jak velká je pravděpodobnost, že bazilišek ani jednou nikoho pohledem nezabije? Velmi slabé tři hvězdy, nebo až moc silné dvě. 5/10

31.12.2015 3 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Začátek kultu. Začátek, který je tak těžce odlišný, jiný než epické poslední tři díly. Tohle je fakt jen pohádka s dost hustým začátkem, u kterého jsem kroutil nad humorem autorky - který se mi hodně líbí. Další nadhodnocená kniha, ale vzhledem ke kultu který se kolem celé série vytvořil, to dokážu přehlédnout.

Hořící přízraky Hořící přízraky Vladimír Šlechta

Vyvrcholení války s vetřelci od jihu a je to super. Platí to co jsem napsal u Plotů z kostí, ale na čtyři to prostě není. Obálka dokonalost, jestli by šlo mít sex s obálkou, měl bych ho s touhle. Jinak celkem hořký závěr, pro mě jedna z nejoblíbenějších trilogií vůbec, i když jde o odpočinkovou literaturu a první díl sem vlastně nečetl - a není to ani moc potřeba. Možná i proto ty tři a ne čtyři hvězdy. Oblíbené postavy: Kočka Langtry, Hiwi, Drobeček a další a další.

Ploty z kostí Ploty z kostí Vladimír Šlechta

Pravděpodobně nejlepší kniha z Pohraničí. To co se mi vybaví když mám popsat to nejlepší od Šlechty, je ŠŤAVNATOST. Záživné popisy bojů - přechod do přítomného času u akčních scén je TOP -, skvělé postavy o které má člověk strach a opravdu jim fandí, plus fajnové prostředí se skvělým popisem. Jeden z vrcholů odpočinkové četby, nejen tuzemské. Oblíbená postava - Stín ve tváři. Btw u Bitvy o Sršně jsem se cítil velmi velmi smutně.

31.12.2015 4 z 5

Orcigard Orcigard Vladimír Šlechta

Šlechtu mám rád, ale tohle mi prostě nesedlo, hlavní postava mi nepřišla sympatická ani nijak dobře napsaná a ti čarodějové vrhající firebally a jednorožec ala Ciri? Přišlo mi to jako špatný kopírování scén ze Zaklínače. Ne, tohle mi tam nesedělo, má to samozřejmě i klasické klady Pohraniční, ale není to tak... Šťavnaté. Obálka, která hází sama za sebe druhou hvězdu, klasicky úžasná, topovka a must have v knihovničce. 3.5/10

31.12.2015 2 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Upřímně, chování postav mi místy přišlo neskutečně nelogické. Hlavně služka mi přišla neskutečně otravná a necitelná, jako naprostý robot s minimem emocí. Začátek ale ujde, příchod hlavního hrdiny do chátrající chalupy jak z hororu. Bohužel tohle nepsal King. Ke knize mám respekt, ale na víc než tři hvězdy to prostě není. 6/10

Rozvaliny Gorlanu Rozvaliny Gorlanu John Flanagan

Komentář u druhého dílu. Nemám chuť k samotné knize nic říkat, ale podle hodnocení beztak klenot který já, nevzdělanec nedokázal ocenit.

31.12.2015 odpad!

Hořící most Hořící most John Flanagan

Ok, můžete mi vysvětlit proč je tady na databázi tohle hodnocení knih, když pak stačí pohled například sem a všechno je degradováno? Omgs. Takováhle kniha dostane přes devadesát procent? Proč? Proč jsou lidi tady tak... Odchrchlání a odplivnutí. Prosím už dost. Už dost už dost. Já nevím, už nemám chuť se k té knize ani vyjadřovat.

31.12.2015 1 z 5

Černočerná tma Černočerná tma Stephen King

Děsivost. A to strašlivá. Spojená s nechutností. Dobře nedopadlo vlastně nic a jedna povídka, o lidské závisti a smlouvě s ďáblem dopadla tak moc nechutně, jak to dokáže jen člověk. Popravdě, když vím že tohle všechno má King v hlavě... Svět je zlé a kruté místo a King to všechno píše. Bez škobrtnutí a děsivě přesně. Ten chlap je šílenec a génius, největší ze všech. Osobně jedna z nejsilnějších hororových knih.

30.12.2015 5 z 5

Dievča, ktoré malo rado Toma Gordona Dievča, ktoré malo rado Toma Gordona Stephen King

Na první pohled kniha o pedofilii. Vážně, čekal jsem že odněkud vyskočí hodnej děda s pytlíkem plným bonbónů. A on to byl nakonec úplně jiný chlupáč. Nemám víc co k tomu říct, to věčné chválení mě unavuje takhle v noci. Kinga podezírám, že je něco víc než člověk a dokáže nahlédnout do mysli kohokoliv si zamane. Třeba i malé holčičky. A pak své oběti vystavuje utrpením a píše o tom knihy.

30.12.2015

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

Jak málo stačí ke skvělé scifárně. Žádné bitvy, žádné roztodivné civilizace. Stačí čistý vědecký výzkum z kterého mrazí. Další díl jsem nikdy nepřečetl, nejspíš by jen zkazil požitek z neurčita. I když někdy možná.... Cesty vesmíru jsou nevyzpytatelné.

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

U téhle knihy nemám co napsat z jediného důvodu. Je to až moc geniality na malém prostoru. Moc hmoty na jednom prostoru, taková malá černá díra. Nebo velká. Hodně velká. A někde ve středu pravděpodobností sedím já, na tváři výraz člověka co se po pár minutách konečně nadechl a diví se, kde se vzal ten hlen a sliny, které potřísnily oblečení. Lehký tik v levém oku a začínající touha po další dávce. A dobrá, skvělá, galaktická nálada kterou nezkazí ani nejinteligentnější robot vesmíru. Taková je daň za přečtení tohoto pokladu. Seženete mi někdo to, co Douglas bral? Ať je to cokoliv, chci to.

30.12.2015

Čarodějky na cestách Čarodějky na cestách Terry Pratchett

Nepamatuji si která Zeměplocha je nejlepší ale tahle je z těch kvant bizarních příhod asi moje nejoblíbenější. Nářez a zdánlivě nekonečná kadence hlášek a vtipných situací. Mohla by být delší, mnohem delší, i kdyby šlo jen o popisy Stařenky Oggové. Vlastně, kéž by ten datadisk byl o ní, protože není nic lepšího než její cizozemština. Ale taky trpasličí chleba, Bábina nechuť ke kalhotem a učení se hrát hazardní hry. Miluju to.

Volný pád do podzemí Volný pád do podzemí Roderick Gordon

Aspoň že ten Cal umřel, malé bezvýznamné plus. Jinak tohle už jsem nedočetl. Mít o osm let a o několik desítek knih méně, možná bych to ocenil víc. Určitě ano. Ale tahle série si to nezaslouží. Konec, šmytec, podzemí.

30.12.2015 1 z 5

Hlouběji do podzemí Hlouběji do podzemí Roderick Gordon

Platí stejný názor jaký jsem vyjádřil u prvního dílu. Jen s tím rozdílem že tohle je horší jako celek ještě víc. Opět si rituálně odplivuji nad místním nadhodnocováním.

30.12.2015 2 z 5

Ztracený svět v podzemí Ztracený svět v podzemí Roderick Gordon

Těžce nadhodnoceno. Ok, přiznávám, dřív sem tuhle sérii miloval. Jenže to mi bylo tak třináct a nostalgie mi naseptavala jak to bylo super. Když sem si ji nedávno zpětně přečetl, uvědomil sem si, že největší hodnotu má těžká a drahá vazba. Sloh a popis situací není chvalitebný, jen s přivřeným okem ucházející. Má to pár skvělých nápadů ale to zbytek nezachrání, stejně jako mé osobní zklamání a znechucení. Tři hvězdy ale dávám dvě protože WHAT? Osmdesát procent? Achjo.

30.12.2015 2 z 5

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Ach a show se konečně rozjela. Prolila se krev elfů a nastal čas opovržení a nyní je tu opravdový křest ohněm, hlavně pro Ciri která odhaluje hodně špatnou stránku. Ale jinak je v hlavní roli Geralt - což je dobře - a jeho parta, kterou jsem si nahned zamiloval. Milwa, NeNilfgarďan a samozřejmě nejvíc cool upír všech románů vůbec. Miluji je všechny a tleskám. 9 z 10. Oblíbené postavy - Regis, Cahir.