Beltrix Beltrix komentáře u knih

Velké demokracie Velké demokracie Winston S. Churchill

Velmi čtivě napsaná kniha, která shrnuje část dějin anglicky mluvících národů od pádu Napoleona.

29.04.2016 4 z 5

Pán much Pán much William Golding

Z této knihy mám velmi rozporuplné pocity. Nicméně asi převažuje absolutní zhnusení nad tím, co se na tom ostrově děje, které přebíjí i to, jak dobře je román napsán a kolik otázek přinutí čtenáře si klást.

29.04.2016 3 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Knížka, z které mám velmi nejasné pocity. Jsou tam popisovány hluboké city, přesto mě příliš nezasáhly. Postavy jsou tam vesměs záporné, ale ani tak mě nepřiměly něco cítit, teda až ne Nelly, kterou jsem ze srdce nesnášela snaž už od počátku. Nemám ráda tento typ lidí (nemůžu napsat postav, podobné lidi potkávám dnes a denně).
Prostředí se mi velmi zamlouvalo, a proto mi nesedí překlad názvu Na Větrné hůrce. Zní mi to příliš poklidně až idylicky. Myslím si, že překlad Bouřlivé výšiny sedí mnohem lépe. Stejně tak obdivuji jazyk a celkově vyprávění.
Přesto mi tam něco vadí, nesedí. Nedokážu to přesně pojmenovat, jak zmiňuji výše, mám velmi nejasné pocity. Proto tři hvězdičky.

14.04.2016 3 z 5

Othello Othello William Shakespeare

Velmi nadčasová hra. Myslím, že snad každý má ve svém okolí nějakého podobně výřečného Iaga či důvěřivého Othella.

02.04.2016 3 z 5

Věk revoluce Věk revoluce Winston S. Churchill

Tento díl má v sobě stejné kvality jako jeho předchůdci - podává historii zajímavě a čtivě.

30.03.2016 5 z 5

Peršané Peršané Aischylos

Krátká hra, která je hodně povídací, děje jako děje je tam pomálu. Prostě typická řecká tragédie.

28.03.2016 3 z 5

Básníci pařížské bohémy Básníci pařížské bohémy * antologie

Kromě básní a dalších uměleckých útvarů obsahuje i velmi zajímavé informace o pařížské bohémě.

27.03.2016 3 z 5

Nový svět Nový svět Winston S. Churchill

Opět velmi zajímavé vyprávění o dějinách anglicky mluvících národů. Oproti prvnímu dílu zahrnuje kratší období a jde tudíž do větší hloubky, což občas činí obtížnějším udržet si přehled o všech jménech a událostech.

Zrození Británie Zrození Británie Winston S. Churchill

Tato kniha, respektive všechny čtyři díly, přináší informace o dějinách anglicky mluvících národů velmi jasně a čtivou formou.

26.03.2016 5 z 5

Krátky druhý život Bree Tannerovej Krátky druhý život Bree Tannerovej Stephenie Meyer

Stručný styl a příběh, který má spád, mi vyhovovaly mnohem více než forma celé ságy. Možná k tomu přispěl i ten nepohádkový konec. Líbil se mi náhled do "zákulisí" těch "zlých". Myslím si, že to dobře reprezentuje fakt, že i na té relativně špatné straně mohou být dobří lidé/upíří/atd. Jo a ta obálka je opravdu pěkná.

Měsíce, květy Měsíce, květy Macuo Bašó

Mé první setkání s haiku a musím přiznat, že příjemné.

20.03.2016 3 z 5

Twilight: Sága a její postavy v proudu času Twilight: Sága a její postavy v proudu času Nancy Ruth Reagin

Když jsem si na internetu přečetla, o čem by ta kniha měla být, byla jsem nadšená, protože mě prostě baví dějiny každodennosti různých historických etap. Nápad tudíž hodnotím bez pochyby kladně a kniha se s ním popasovala relativně dobře, ale jak již bylo zmíněno, množství chyb (faktických i pravopisných) tu kladnou stránku jednoznačně válcuje.
Jediná část knihy, kterou jsem měla problém "strávit" byla ta o indiánech, protože množství různých dohod a dalších dokumentů se mi pletlo dohromady a celkově mi dalo velkou práci se na čtení soustředit.

20.03.2016 3 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Baví mě historie i Tolkienovy knihy, proto jsem si samozřejmě oblíbila Silmarillion. Obdivuji jeho komplexnost a krásný jazyk - jak český překlad, tak anglický originál. Monumentálnosti díla (světa), které profesor Tolkien vytvořil, musím vzdát hold.

19.03.2016 5 z 5

Probuzení Probuzení Lisa Jane Smith

Některé pasáže, které jsem považovala za klíčové byly často přeskočeny a následně shrnuty v pár větách, jiné (dle mě třeba méně závažné) byly rozepsány podrobněji. Nicméně asi i díky tomu je ta kniha tak čtivá, že stránky doslova proudí pod rukama a člověk ani neví jak.
Po dlouhé době jsem taky narazila na vcelku sympatické hlavní postavy, které se pouze neutápějí ve svých pocitech a nelkají nad svým osudem.

12.03.2016 4 z 5

Sen noci svatojánské Sen noci svatojánské William Shakespeare

Velmi příjemné počtení. Děj místy dost zamotaný, ale přesto všechno dává na konci perfektní smysl.

11.03.2016 3 z 5

Opona Opona Agatha Christie

Tenhle díl může zpočátku připomínat další Herculovy případy, ale zároveň je diametrálně odlišný. Popravdě si ani nedokážu představit lepší či důstojnější zakončení Poirotovy detektivní kariéry.

11.03.2016 3 z 5

Hra na vraždu Hra na vraždu Agatha Christie

Další napínavý případ z pera Agathy Christie, který mi řádně zamotal hlavu, avšak Poirot to jako vždy s lehkostí vyřešil.

10.03.2016 4 z 5

Dětské etudy Dětské etudy Ludvík Aškenazy

Takové milé počtení.

10.03.2016 4 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Místo erotického bestselleru, který boří veškerá tabu, jsem se dočkala trochu delšího a odvážnějšího románu ze série Večerů pod lampou. Hlavní postavy mě nijak neoslovily a ty vedlejší zase nedostaly prostor se více projevit. Další díly jsem jen prolistovala, abych zjistila, jak vše dopadne.
Shrnuto a podtrženo - průměrná oddechovka, jejíž čtení si však nehodlám zopakovat.

09.03.2016 3 z 5

Dílo Jiřího Wolkra Dílo Jiřího Wolkra Jiří Wolker

Některé básně se mi líbily, to je pravda, ale celkově na mě tato kniha nijak výrazně nezapůsobila.

14.02.2016 3 z 5