Zrození Británie

Dějiny anglicky mluvících národů (1956–1958, History of the English-Speaking Peoples) je čtyřdílné historické dílo britského politika, státníka a spisovatele sira Winstona Churchilla, nositele Nobelovy ceny za literaturu za rok 1953. Dílo je velkolepým souhrnem dějin Velké Británie a její koloniální říše a pokrývá období od Caesarova vpádu do Británie v roce 55 př. n. l. do začátku první světové války v roce 1914. Díl prvý – The Birth Of Britain (1956, Zrození Británie), svazek zahrnuje rané období britských dějin do roku 1485. „Tato kniha nechce konkurovat pracím profesionálních historiků. Jejím cílem je spíše představit osobní názor na procesy, jejichž prostřednictvím anglicky mluvící národy na celém světě získaly své specifické postavení a charakter. Píši o těch momentech z naší minulosti, které se mi zdají významné, a činím tak nikoliv bez jisté zkušenosti s historickými a válečnými událostmi naší doby. Užívám termínu „anglicky mluvící národy", protože neexistuje jiný vhodnější, který by se vztahoval jak na obyvatele britských ostrovů, tak i na příslušníky nezávislých národů, které se nyní svobodně rozvíjejí; jejich počátky, jazyk i mnohé z institucí však vycházejí z tradic staré Anglie. První svazek sleduje dějiny anglicky mluvících národů od jejich prvopočátků až do doby těsně předcházející objevení Nového světa Evropany. Končí na bosworthském bojišti poslední velkou bitvou bouřlivého anglického středověku. Píše se rok 1485, a na anglický trůn dosedá nová dynastie. O sedm let později přistane Kolombus u břehů Ameriky a od tohoto roku se bude odvíjet nová éra v lidských dějinách.“ Sir Winston S. Churchill, Předmluva...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/39_/39636/dejiny-anglicky-mluv-39636.jpg 4.717

Dějiny anglicky mluvících národů (1.)

Literatura naučná, Historie
Vydáno:, Český spisovatel

A History of the English-Speaking Peoples (1956)

Kniha Zrození Británie

Beltrix
26.03.2016

Tato kniha, respektive všechny čtyři díly, přináší informace o dějinách anglicky mluvících národů velmi jasně a čtivou formou.

ondra2
21.08.2015

Po poněkud hůře čtivém začátku zabývajícím se dávnověkem ostrova a působení Římanů, přes Sasy a Dány se následně kniha četla velmi dobře. Jde spíše o literární podání dějin Anglie až do nástupu dynastie Tudorovců po bitvě u Bosworthu v roce 1485, "nezatížené" četnými poznámkami pod čarou, což plně koresponduje s tím, co uvádí sám autor, že kniha nemá konkurovat pracím profesionálních historiků, ale je osobním názorem na historické procesy. Možná i to přispělo k tomu, že jsem ji přečetl velmi rychle.

woodward
23.06.2015

Dějiny anglicky mluvících národů jsou velkým dílem velkého autora. Churchill historii miloval, rozuměl jí a využíval ji celý život jako inspiraci. A díky svému nadání vynikajícího spisovatele a řečníka o ní také psal. Pro každého, kdo se chce poučit o historii západní civilizace, jsou jeho knihy nepostradatelné.

dějiny Anglie

Winston S. Churchill