Nový svět

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Dějiny anglicky mluvících národů (1956–1958, History of the English-Speaking Peoples) je čtyřdílné historické dílo britského politika, státníka a spisovatele sira Winstona Churchilla, nositele Nobelovy ceny za literaturu za rok 1953. Dílo je velkolepým souhrnem dějin Velké Británie a její koloniální říše a pokrývá období od Caesarova vpádu do Británie v roce 55 př. n. l. do začátku první světové války v roce 1914. Druhý díl – The New World (1956, Nový svět), druhý díl zahrnuje období od roku 1485 do roku 1688. „V průběhu dvou století zahrnutých v tomto svazku došlo k dalekosáhlým změnám. Díky podnikavosti Evropanů byl objeven a osídlen Nový svět amerického kontinentu. Další nové světy se lidskému duchu otevřely na poli vědy a víry i poezie a umění. V letech 1485 až 1688 se anglicky mluvící národy začaly rozpínat po celé zeměkouli. Střetly se se španělskou mocí a zlomily ji. Jakmile dosáhly svobody na mořích, zrodily se rychle americké kolonie. Na západních březích Atlantiku vyrostly životaschopné a průbojné komunity, z nichž postupem doby vzešly Spojené státy. Anglie a Skotsko přijaly protestantskou víru. Obě ostrovní království se spojila pod vládou skotské dynastie. Byla vybojována velká občanská válka o zásadní a věčné otázky. Země přestála republikánský experiment v čele s impozantní osobností Olivera Cromwella. Avšak národ si vyžádal obnovení královské tradice. Na konci tohoto dílu ochraňuje protestantskou víru nizozemský panovník, parlament má za sebou velký pokrok na cestě ke svrchovanosti ve státoprávních otázkách, Amerika se rychle rozvíjí a vleklý, po celém světě probíhající boj s Francií se chýlí ke konci.“ Sir Winston S. Churchill, Předmluva...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/39_/39637/dejiny-anglicky-mluv-39637.jpg 4.78
Série:

Dějiny anglicky mluvících národů (2.)

Žánr:
Literatura naučná, Historie
Vydáno:, Český spisovatel, Argo
Orig. název:

A History of the English-Speaking Peoples (1958)

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Nový svět

Přidat komentář
Beltrix
26.03.2016

Opět velmi zajímavé vyprávění o dějinách anglicky mluvících národů. Oproti prvnímu dílu zahrnuje kratší období a jde tudíž do větší hloubky, což občas činí obtížnějším udržet si přehled o všech jménech a událostech.

ondra2
16.10.2015

Jde o pokračování shrnutí dějin Velké Británie od nástupu dynastie Tudorovců do konce vlády Stuartovců. Je podrobná a čtivá, ale méně než první díl, který byl dle mého zajímavější.