Bedrich84 Bedrich84 komentáře u knih

Treblinka, slovo jak z dětské říkanky Treblinka, slovo jak z dětské říkanky Richard Glazar

Jak je patrné už z názvu kniha se zabývá vyhlazovacím táborem Treblinka. Autor, pan Glazar, vypráví příběh vlastního přežití od obdržení transportního příkazu do tábora až po poválečný návrat do vlasti. Detailně popisuje jak tábor funguje, ale ne pouze oficiální a zamýšlené postupy, ale hlavně jak fungují lidé,vězni, kápové, dozorci, směna, úplatky, spekulace, šmelina. Ukazuje lidskou schopnost přizpůsobit se prakticky čemukoliv a touhu přežít za každou cenu. Další podstatná část knihy, je plánování vzpoury a útěku. Ten se nakonec podaří a shoudou okolností a náhod se autor dostane s novými doklady na nucené práce do Německa. Tam se poměrně poklidně dočká konce války a osvobození americkou armádou. Přes určité peripetie se vrací do Československa. Později je svědkem v soudním procesu s táborovými dozorci a dalším personálem.

Léto v Altamiře Léto v Altamiře Jiří Fried

Kniha o prázdninovém přátelství dvou chlapců v létě 1937. Odehrává se v Záhoří u Prachatic. Myslím, že nemálo čtenářů si vzpomene na svoje vlastní dětská dobrodružství, přestože se pravděpodobně odehrávala jinde. Z knihy je cítit nadšení pro přírodu a láska k ní. A také to okouzlení prvním přátelstvím, na které člověk nikdy nezapomeneme. Další dějová linka je sílící nacismus sudetských Němců, první konflikty s chlapci v hitlerjugend a dokonce i nějaké násilí mezi Čechy a Němci ve městě. Skvělá prázdninová četba vhodná i pro děti cca od páté třídy.

Milostný dopis klínovým písmem Milostný dopis klínovým písmem Tomáš Zmeškal

Silná kniha, silný příběh, silný čtenářský zážitek. Autor ve svojí prvotině popisuje příběh jednoho páru a rodiny kolem něj v Československu od konce druhé světové války po první roky po listopadu 1989. Jazyk a vyjadřovací prostředky knihy jsou krásné a silné, krásné u krásných věcí (popis pocitů v těhotenství) a silné u těch nekrásných (neuvěřitelné kam až může zasahovat státní represe a z ní plynoucí moc). Občas mi chvilku trvalo zorientovat se v prolínajících se časech různých větví příběhu, ale nejedná se o žádný chaos. Konečné vyústění, spojené s dopisem v názvu knihy, je opravdu silné a poučné, tím jak se city a pocity postav minou v čase a ukáže se, že někdy je už prostě pozdě.

Kreutzerova sonáta Kreutzerova sonáta Lev Nikolajevič Tolstoj

Krátká novela analyzující vzestup a pád jednoho manželství. Z pohledu manžela. Nechává čtenáře nahlédnout do svých pocitů a myšlenek, některé z nich jsou běžné, jiné až děsivé. Dílko také ukazuje nějaké detaily a reálie z doby a místa svého vzniku. Celé je to až překvapivě aktuální a vše by se mohlo odehrát klidně dnes.
Rozhodně nedoporučuji číst, pokud se chystáte na svatbu.

Invaze 1968. Ruský pohled Invaze 1968. Ruský pohled Josef Pazderka

Název knihy přesně říká o čem kniha je. Rozhovory s účastníky a pamětníky invaze bratrských armád do Československa v roce 1968. Svůj pohled na pražské jaro a jeho konec vypráví ruští vojáci, filozofové, novináři a disidenti. Některé pohledy (hlavně vojenské) jsou pro Čechy a Slováky skutečně bizarní, ti lidé stále věří, že zabránili třetí světové válce. Většina má, ale podstatně větší vhled do reality. Kniha se výborně čte a měl by se podle mě stát povinnou školní četbou.

Děs na hoře Děs na hoře Charles-Ferdinand Ramuz

Temný příběh se silnou atmosférou, odehrává se v horách, ve velmi izolované vesnici. Velmi podrobné popisy přírody, světla, stínu, hluku a celkově prostředí budují ponurou až hororovou atmosféru. A příběh samotný plyne pomalu, ale jistě k očekávané tragédii. Nepřekvapí, ale rozhodně nenudí.

24.02.2024 3 z 5

Čarostřelec Čarostřelec Jan Horníček

Svižná akční detektivka. Odehrává se v roce 1789 v Jizerských horách. Konkrétní časové zařazení dává možnost odhalit historické nepřesnosti, například užití lyží v Českých zemích, se obvykle datuje cca o 100 let později. Příběhu to za mě, ale neškodí. Nesourodá dvojce, bývalý jezuitský kněz a údajný vídeňský lékař, vyšetřuje případ svatokrádeže a během toho se potká s několika vraždami, sebevraždami, sérií znásilnění a sebevražd (co víc si může čtenář přát), probíhají souboje střelecké i na kordy. Občas souboje končí nebo začínají poměrně nečekaně. Občas někdo střelí někoho z dálky do hlavy jako by nic. Je to rychlé a akční. Další bonus je povedený popis Jizerek a příběh o Čarostřelci. Za mě velmi povedená prvotina.

24.02.2024 3 z 5

Netrpělivost srdce Netrpělivost srdce Stefan Zweig

Hluboký filosofický román odehrávající se v Rakousku-Uhersku před první světovou válkou, ale vlastně by se mohl odehrát kdykoliv a kdekoliv. Na vztahu vojáka a postižené dívky a dalších postav z jejich okolí ukazuje a rozebírá věci jako soucit, vina, obětování se a podobné. Povahy postav jsou velmi podrobně popsány, každá má svoji historii a vývoj, důvody pro své chování. Velmi silné a hluboké.

U útulku 5 U útulku 5 Edgar Dutka

Pro mě velké překvapení a jednoznačně pozitivní. Sedmi až devítiletý chlapec popisuje svůj dvouletý pobyt v dětském domově v padesátých letech na jižní Moravě. Pohled je autenticky dětský, politika a podobně kolem chlapce jen tak běží a tvoří kulisy jeho klukovin a hrdina si užívá dětství, jak jen může a jak to umí jen děti. Dospělé znalosti čtenáře nutí vidět ty chmurné věci kolem, které malý uličník nevidí a celé je to hrozně milé a příjemné. Neustále se mi na mysl vracelo: je to jako "Bylo nás pět" se sprostými slovy. Peprné výrazy, kterých není málo, mě nutily popřemýšlet jestli doporučit vlastním dětem. A nakonec jsem doporučil.

Mlčení jehňátek Mlčení jehňátek Thomas Harris

Klasika žánru. Detektivní thriller. Skvěle propracované postavy, geniální kanibal doktor Lecter, jen o něco méně geniální studentka FBI Clarice Starlingová, jejich rozhovory, ze kterých mrazí. Hledání sérového vraha žen, kukly, můry, šicí stroj. Hodně silná atmosféra. Spousta zdánlivě nesouvisejících symbolických věcí, které do sebe skvěle zapadnou a všechno dává smysl.

24.02.2024 4 z 5

Já Tituba, černá čarodějnice ze Salemu Já Tituba, černá čarodějnice ze Salemu Maryse Condé

Krásně a poutavě napsaný příběh černé otrokyně Tituby. Sama vypráví o své nelehké cestě životem z Barbadosu do Salemu. Kniha otvírá spoustu velkých témat, otroctví, čarodějnické procesy, kolonialismus, rasismus, rovnost či spíš nerovnost pohlaví a další. Vedle toho běží její osobní příběh plný lásky, zrady, strachu a nekončící touhy po svobodě. Asi nejzajímavější část knihy je ta týkající se procesů v Salemu, ukazující pro mě nový pohled na důvod jejich rozpoutání. Všechno vychází přirozeně z příběhu a nic nepůsobí šroubovaně. Kniha se výborně čte v podstatě jedním dechem.

24.02.2024 5 z 5

Roy Ellis: Šéf skinhead Roy Ellis: Šéf skinhead Honza Vedral (p)

Životní příběh legendy jednoho hudebního žánru. Roy Ellis (s pomocí Honzy Vedrala) popisuje svůj život a cestu k hudbě. Od tvrdého dětství na Jamajce přes útěk do Anglie až do současnosti. Protloukání se životem, boxování, móda, skinheads a hlavně hudba. Přes další a další peripetie a komplikace jde dál za svým životním snem. Pro fanoušky nutnost. Pro běžné čtenáře, zajímavý příběh jednoho muzikanta ukazující spoustu dobových reálií.

Magorie Magorie Alexandra Berková

Uff, to byla teda Magorie.. bláznivá, rychlá, hustá alegorie. Na začátku mi chvilku trvalo zvyknout si na jazyk, postavy a celkově tempo knihy. Pak už mi to, ale přišlo skvělé, místy až geniální. Postavy dokonale vykreslené, téměř ke každé najdete v životě někoho na koho pasuje. Vykreslení života (pod kamenem), se vším všudy. Politika, láska, zrada, soukromí a hlavně to všechno nějak přežít. A psššt. Někdo by mohl poslouchat..

14.02.2024 4 z 5

Krvavý román Krvavý román Josef Váchal

Místy vtipná, občas až bláznivá parodie na "krvavý román" se všemi dostupnými žánrovými klišé dotaženými do extrému a ještě dál. V roce 1924 to asi byla větší pecka.

06.01.2024 2 z 5