Bašťák Bašťák komentáře u knih

Jan Masaryk - Poslední portrét Jan Masaryk - Poslední portrét Marcia Davenport

Útlá knížka (100 stran) je jen částí z původního díla autorky Too Strong For Fantasy, ale pro českého čtenáře samozřejmě tím nejdůležitějším. Autorka se vyznává ke své lásce k Praze i našemu národu (to se hezky čte) a dává nám nahlédnout do svého vztahu s ministrem Janem Masarykem a tím i do tragických poválečných událostí vedoucích k jeho smrti. Knihu jsem přečetl vlastně dvakrát. Po prvním přečtení jsem zjistil, že vlastně nevím přesně kdo Jan Masaryk byl, proto jsem sáhl po díle pana Kosatíka Jan Masaryk - pravdivý příběh a mnohé z této knihy bylo po druhém čtení rázem jasnější.

24.01.2018 4 z 5

Job: Komedie spravedlnosti Job: Komedie spravedlnosti Robert A. Heinlein

Toto Henleinovo dílo rozhodně nedoporučuji číst těm, kdo teprve s jeho knihami začínají. Myslím, že ke správnému pochopení a "užití-si" je třeba se k němu poctivě "pročíst" jeho předchozí tvorbou. Pokud znáte jeho knihy, pak víte, že se zde v různých rovinách často nacházejí zmínky o různých církevních kultech, organizacích a jiných náboženských společenstvech, které autor velmi často ironizuje a zesměšňuje. Příběh novodobého Joba pak považuji za jakýsi pomyslný vrchol této linky v jeho tvorbě.
Druhý pohled je pak podle mě ukryt v tom, že Heinlein tuto knihu psal jako jednu z posledních, kdy jako nemocný člověk se obrací k bibli a bohu, ale jelikož je to Heinlein pak to dělá tím svým "anti-fundamentalistickým" přístupem. Jakoby čtenářům chtěl říct, jak si asi představuje, že ve skutečnosti funguje firma "Nebe" a "Peklo". No třeba tam teď někde na nás hledí a směje se. :-) Aby bylo učiněno zadost žánru sci-fi, je to celé zabalené do obálky alternativních časových linií, které vtipně ukazují "drobné" problémy, které jednotlivé skoky hlavnímu hrdinovi mohou přinášet (pokud se pohybujete mezi alternativními světy rozhodně se nechoďte koupat "na ostro" bez bot, mýdla a holícího strojku :-))).
Tedy celkově úplné top to není, ale mě se kniha líbila.

03.01.2018 4 z 5

Husitská epopej. V, 1450-1460 - za časů Ladislava Pohrobka Husitská epopej. V, 1450-1460 - za časů Ladislava Pohrobka Vlastimil Vondruška

U tohoto dílu jsem měl trochu problém udržet pozornost a četl jsem hlavně proto, že mě zajímá, jak životy některých oblíbených postav z předchozích dílů dopadnou. Líbila se mi nejvíce Olbrámkova uherská linie příběhu, vrcholem je zde popis obrany Bělehradu před Turky. To se četlo výborně. S linií českou mám trochu problém, že si vlastně skoro žádné top nevybavuji, snad kromě korunovace krále Jiřího z Poděbrad. Jsem zvědav jak se osudy uzavřou v posledním díle.

22.12.2017 3 z 5

A nekonečný příběh pokračuje :-) teď už nelze skončit, je to návykové. --- Na začátku tohoto dílu velké překvapení, po kterém bych měl asi upravit svoji poznámku k předchozímu dílu :-) Zajímavé jsou zmínky událostí ze Slovenska a tažení proti Turkům a ty s Jiřím z Poděbrad. Osobně jsem rád že jedna linie je umístěna na Lichnici a okolí, což je moje oblíbená lokalita. --- Čtenář si při čtení těchto "běžných osudů" lidí z 15. století uvědomí, jak zhoubná může být pro stát a lidské vztahy polarizace společnosti a vzájemná netolerance (tehdy utrakvisté versus katolíci). A že se tento model v dějinách opakuje stále dokola a dokola :(

17.11.2017 4 z 5

Měsíc je drsná milenka Měsíc je drsná milenka Robert A. Heinlein

Miluju Heinleinuv styl, nikdo nenapíše zábavnější knihu na tak "banální" námět jako je boj za samostatnost kolonie Luna :-))
Hlášky které mě dostaly: "Některým lidem by neuškodilo, kdyby si zkusili své řečnické umění ve vakuu" :-) nebo "Jsem technik a vím, že vodíkovou bombu houby zajímá, jak jste odvážný..." :-)) A myšlenka dobrovolných daní je z dnešního pohledu supercool, soudruzi :)

14.10.2017 5 z 5

Jan Masaryk - Pravdivý příběh Jan Masaryk - Pravdivý příběh Pavel Kosatík

Skvěle podaný životopis, který navíc přináší brilantní analýzu historicko-politického vývoje našeho státu v daném období. Jan Masaryk je podán jako syn, člověk a politik, který rozhodně není dokonalý, už vůbec ne státnický, zkrátka, jeho život je naplněn mnoha lidskými i politickými chybami, především pak v poválečném období. Nutno dodat, že v tom nebyl sám, kdo podcenil nástup a strategii komunistů a nevědomě jim uhrabával cestu k ovládnutí státu. I přes to je možné pociťovat k němu určité sympatie. Jane Masaryku děkuji hlavně za to známé: "nebudeme národem otroků!". Knihu mohu jen doporučit.

06.10.2017

Inheritance Inheritance Christopher Paolini

Nejdříve jsem si říkal, že napíšu něco o tom, že by Inheritance prospělo mírné zrychlení děje a zkrácení či dokonce vypuštění některých kapitol - vždyť přece celý děj je postaven na tom, co už známe z předchozího dílu - armáda dobýjí města, cílem je Urubaen, zde podle očekávání Eragon zabije Galbatorixe, pak se všichni poplácají po zádech a je nastolen nový řád. Ale když o tom zpětně přemýšlím, tak vlastně ne! Příběh je tak promyšlený, že si opravdu zaslouží takto monumentální zakočení a kdo vydržel se čtením až sem, tak to spíše ocení, anebo už dávno se čtením skončil. SPOILERY: Vlastně se stane to co je předpovězeno už v prvním díle: tím myslím proroctví bylinkářky o Eragonově odchodu a tajemná věta Solembuma, díky které Eragon objeví tajnou Umarotovu základnu a miska sil vědomí se obrátí v jeho prospěch :-). Bylo to prostě skvěle vymyšlené od samého začátku a klobouk dolů před autorovou fantazií. Jedině snad ten závěr mohl být trochu kratší - celkem protivná postava krále Orrina je protivná do samého konce :-) ale skutečný závěr s Ariou je však opravdu dojemný v dobrém slova smyslu. Jakoby se autor nechtěl s žádnou ze svých postav rozloučit.
A ještě jedna věc: všechny předchozí díly jsem si říkal, proč je Galbatorix osobně víceméně pasivní a nesnaží se vzpouru potlačit hned od počátku - stačilo použít skutečnou "bitevní loď" Šruikana a ten by všechny doslova převálcoval. Aź zde se dozvíme, jaký byl jeho skutečný plán - a super jak to do sebe všechno zapadlo. Budete mi, dračí jezdci chybět.

15.09.2017 5 z 5

Třetí kniha se mi zatím líbila z této série asi nejvíc, ale řekl bych, že spíše než změnou či snad vypilováním autorova stylu, je to spíše bohatou "úrodou" historických událostí v tomto období. I jednotlivé větve rodu už po těch stovkách stránek mám správně uložené a není problém se orientovat. Některé oblíbené postavy ba celé rodiny zničeho nic opustíme (docela mě překvapilo jednou větou uzavřený příběh těch co zemřou na mor - autor si dal celkem práci s vykreslením jejich "umístění"). Poněkud nudnými se stávají oba "vypravěči", jejich věčný církevní svár je již trochu omletý stejně jako koláče :-) - ale chápu, že je občas třeba podat "zhuštěný" historický výklad, kvůli základní orientaci. Kvituji zejména popis husických spanilých jízd a křižáckých pokusů, dále obléhání Plzně a příhoda s velbloudem - zhruba od této kapitoly se kniha dobře rozjede - dále je kvalitně a naprosto nestranně podán konec polních vojsk u Lipan a jedné oblíbené postavy :-) Celkově dobrá kniha.

16.08.2017 4 z 5

Brisingr Brisingr Christopher Paolini

Tomuto dílu dávám o jednu hvězdu méně. Brisinger má podle mě slabší první polovinu (kromě pasáže boje s Razaky). Závěr je opět výborný, skoro se začínám utvrzovat v tom, že autor je mistr závěrů. Boj draků je parádní a jakým způsobem je čtenáři zprostředkován, to chtělo opravdu notnou dávku invence a představivosti. K tomu Galbatorix a druhý stín, no luxus. Pohádka i pro dospěláky pokračuje...

24.07.2017 4 z 5

Kobayashi Maru Kobayashi Maru Andy Mangels

Pro fanoušky Star Treku, ke kterým se počítám, fajn počteníčko. Díky zhlédnutí seriálu nebyl problém orientovat se v základních postavách a příslušných "reáliích". S tím kniha víceméně počítá, takže není třeba nic dlouho představovat, vysvětlovat. Celkově děj rychle odsýpá, je to řemeslně dobře napsané. Jdu na další díl.

16.07.2017 4 z 5

Eldest Eldest Christopher Paolini

Wow, za ten závěr, stejně jako u prvního dílu 5 hvězd. Zpočátku se mi více líbila Roranova linie příběhu, pak se to rozjede i u Eragona. V některých popisných pasážích to může být pro někoho nuda, ale mě se právě líbí vybírat ty drobné střípky z dějin Alagesie, odlišnosti ras a tajemné podstatě kouzlení vůbec.

20.06.2017 5 z 5

Eragon Eragon Christopher Paolini

Není mi moc jasné, proč se k příběhu Eragona a Alagaesie rád vracím. Fantasy není zrovna můj šálek kávy, ale tohle je prostě kouzelné čtení, včetně všech pokračování.

06.06.2017 5 z 5

Český pitaval aneb Královraždy Český pitaval aneb Královraždy Miroslav Ivanov

Výborná kniha často citovaná v rozhlasové verzi Toulek českou minulostí. Proto jsem se také rozhodl ji číst. Skvělá je kapitola o smrti Václava III, Albrechta z Valdštejna i ostatní. Kapitola o smrti Ladislava Pohrobka (vzhledem k době vzniku) neobsahuje informaci o výzkumu E. Vlčka, který zjistil, že král trpěl vzácnou formou leukémie. V tomto světle je tato kapitola trochu mimo, nicméně i tak obsahuje řadu zajímavých informací.

15.05.2017 4 z 5

Podle mě o něco slabší než první díl a je to škoda. Kniha s podtitulem "za časů hejtmana Jana Žižky" má Žižku vlastně už jen tak naokraj a když už se v ději prokoušeme k zajímavějším událostem jako je Sudoměř, Vítkov a křížová výprava nebo úplně nakonec Malešov, tak tyto události uběhnou jakoby mimochodem - oproti např. popisu bitvy u Grunwaldu z prvního dílu mi to přišlo odbyté. Mnohem víc jde spíš o (jak někdo trefně níže poznamenává) to vyhrnování suknic v Prokopově rodu... Než se pustím do dalšího dílu dám si pauzu.

25.04.2017 3 z 5

Pod znakem orla Pod znakem orla Simon Scarrow

Ano, je to takové jednodušší, nicméně oceňuji především popis bojových scén a dobře podanou atmosféru života v legionářském táboře. Dobré

21.03.2017 3 z 5

Petr Vok z Rožmberka: Život renesančního kavalíra Petr Vok z Rožmberka: Život renesančního kavalíra Jaroslav Pánek

Chcete-li se dozvědět o Petru Vokovi víc, než jen z populární komedie Svatby pana Voka, mohu tuto knihu vřele doporučit. Kromě životního příběhu posledního rožmberského vladaře se čtenář seznámí se situací v Českém království druhé poloviny 16. a začátku 17. století, kdy se vše pod taktovkou náboženské netolerance řítilo do tragédie českého stavovského povstání a třicetileté války.

12.03.2017 4 z 5

Není to špatné, určitě si přečtu další díly. Je to takový slušný "spotřebák" mezi historickými romány (úplně mi nesedí ten název epopej), autor se snaží a je cítit, že historií žije. Zatím jsem měl tu čest, přečíst jen některé autorovy historické detektivky a to již před delší dobou, tak jsem měl obavu, ale nakonec jsem spíše spokojen a času věnovaného knize nelituji.

01.03.2017 4 z 5

Dveře do léta Dveře do léta Robert A. Heinlein

Klasika která nikdy neomrzí.

24.02.2017 4 z 5

Děti plástve 2 Děti plástve 2 Josef Pecinovský

Plástev Jedu je kultovní záležitost. Toto pokračování je pro ty, kdo chtějí vědět, jak to bylo dál. Za mě průměr.

10.02.2017 3 z 5

Zdrcující fakta a souvislosti o dvou nejhorších diktaturách 20. století - Stalinova a Hitlerova vláda v Rusku a Německu. Kniha se občas dotkne i vývoji v Československu - například hodnocení dopadů atentátu na Heydricha autorem je dost nepříznivé a řekl bych jednostranné. Jinak velmi zajímavé dílo.

10.02.2017 5 z 5