Bašťák Bašťák komentáře u knih

Krásky a vetřelci: Pulp stories Krásky a vetřelci: Pulp stories * antologie

Jo, koupil jsem kvůli povídce o Neffim jako fanda Propasti času. Nezklamala, ale že se v dalších dílkách dostanu až ke krátkým kalhotám Václava Havla jsem nečekal :-D úlet. Vtipný, drsný až úchylný, většina povedená, díky autoři...:D

15.11.2021 4 z 5

Války s Kzinty II Války s Kzinty II Larry Niven

Potěšilo pokračování Kočičárny i když ten druhý díl je trochu slabší, hlavně proto, že mi začaly trochu unikat motivace jednotlivých postav a celkově to bylo tak trochu nepřehledné. Navíc v mém vydání knihy je tisková chyba, kdy chybí cca 5 stran textu, který je omylem nahrazen textem z druhé povídky :-(. Hodina dětí je ovšem exceletní a velice povedená a hlavní důvod přoč tuhle knížku číst. Konečně pořádná bitka mezi lidmi a Kzinty.

28.09.2021 3 z 5

Války s Kzinty I Války s Kzinty I Larry Niven

Dobré povídky, hlavně Kočičárna. Nejvíc mě zaujala hláška několik stránek ke konci knihy: "Teď už vím, proč se Kzintové rozhodli chovat své samice jako domácí zvířátka. Z čisté sebeobrany." :-) To dobře vystihuje tuhle Kočičárnu...

19.09.2021 3 z 5

Podivné ticho Podivné ticho Paul Davies

Clarkův citát, který rámuje knihu ji i poměrně dobře vystihuje i když zahrnuje jen dvě možnosti ze tří. Buď je vesmír plný inteligentního života, pak máme naději se zapojit. Druhá možnost je, že vesmír je plný života, ale ten inteligentní je pouze na Zemi, pak nám Bůh pomáhej. Třetí možností je existence života i rozumu pouze a výhradně na Zemi což pro nás představuje extrémní břímě zodpovědnosti. Všechny tři varianty jsou stále možné a nejisté. Na rozdíl od autora (když knihu psal) nyní již známe výsledky mise Kepler, takže víme, že planety jsou ve vesmíru naprosto běžné, což možná favorizuje variantu 1 a 2. Uvidíme co přinese v pátrání po mimozemském životě dalekohled Jamese Webba neboť "takový objev by se zařadil po bok objevů Koperníka a Darwina jako jedna z velkých událostí, které určují běh lidských dějin".

02.09.2021 5 z 5

V zákulisí světů V zákulisí světů Larry Niven

Jedná se v podstatě o paralelní román, který dějově propojuje a vysvětluje několik povídek z Neutronové hvězdy a dění kolem Flotily světů. Oba díly Flotily světů hodnotím jako výborné a je velká škoda že česky zatím nevyšly další díly Destroyer of Worlds, Betrayer of Worlds a hlavně Fate of Worlds: Return from the Ringworld, který doplňuje a uzavírá i sérii o Prstenci, což by bylo určitě velmi zajímavé čtení.

03.08.2021 5 z 5

Ekonomie v jedné lekci Ekonomie v jedné lekci Henry Hazlitt

Hazlitt byl naštěstí novinář a tudíž člověk, který uměl psát, takže věděl jak ty věci podat tak, aby ekonomii porozuměl i naprostý laik. Vynikající kniha, kterou by si měl jako povinnou literaturu přečíst každý zodpovědný volič a hlavně politik.

03.07.2021 5 z 5

Železo a krev Železo a krev Joshua Dalzelle

Další pokračování příběhu autorova univerza. Líbilo se mi, že se tentokrát celý příběh točí víceméně kolem jednoho problému - invaze na planetu Juwel. V rámci předchozích dílů jde o povedenější díl, řekl bych, že se autor ve druhé trilogii zlepšil a na další knihu (bude se jmenovat Torpédoborec) se tak docela těším.

03.07.2021 3 z 5

Flotila světů Flotila světů Larry Niven

Součást světa Známého vesmíru. Oceňuji hlavně detaily ze života Piersonových loutkářů a jejich Flotily světů. Překvapením je existence Kolonistů a celé to dění kolem PR4 je docela zajímavé. Možná kdyby to psal jenom Niven bylo by to o trochu drsnější a temnější, ale i tak velmi dobrá sci-fi. Celkově nové setkání s Nessem mě dost bavilo.

14.04.2021 5 z 5

Planeta idiotů Planeta idiotů Roman Bureš

Taková o dost drsnější verze toho, co se nám aktuálně odehrává doslova za dveřmi :-) Připadalo mi, jako by autor do knihy zahrnul včerejší zpravodajství ČT24, protože ty české reálie jsou opravdu vtipné a hlavně čtivé. Narážky jako "litoval jsem každého s příjmením Bureš" nebo vtip o promíchaných alternativách :D:D to už jsou takové třešničky na dortu, :-D dost dobrý. Jediný problém mám trochu s tím epilogem, ani ne tak se samotným osudem hlavního hrdiny, jako to vysvětlení, ale budiž.

19.03.2021 4 z 5

Svět Ptavvů Svět Ptavvů Larry Niven

Byl člověkem, delfínem a Thrintem :-) kam na to ten Niven chodí :-) Tahle knížka dle originálního data vydání předchází Neutronovou hvězdu a Protektora, kde jsou na Otrokářskou říši občasné odkazy. Jde tedy o další střípek do Známého vesmíru. Asi bych doporučil číst nejdříve Neutronovou hvězdu pak první Prstenec a potom Ptavvy a Protektora. Celkově jde o svižnou napínavou sci-fi , která ale podle mě obsahuje zbytečně moc dějových linek a postav (možná je to tím, že jde o autorovo rané dílo - třeba Lucas Garner pak pokračuje v Protektorovi), i když Niven je na tohle (počet postav) docela maniak viz třeba Pánové prstence. Pro nás "průzkumníky" Známého vesmíru rozhodně doporučuji. EDIT: jo a pobavilo jméno lodi Heinlein :-)

14.03.2021 4 z 5

Protektor Protektor Larry Niven

Po Prstenci byla tato knížka jasná volba. V příběhu Prstence je na první setkání s protektorem Phssthpokem několikrát odkazováno a tady dostanete podrobnosti. Celkově dobrý vhled do životní filozofie Paků Protektorů a historii lidské rasy v Nivenově Známém vesmíru.

03.03.2021 4 z 5

Děti Prstence Děti Prstence Larry Niven

Povedený závěr příběhu Prstence a všech kotrmelců Louise Wu a jeho "přátel". Knize velmi prospěl návrat Nivena ke klasické sci-fi ve stylu Neutronové hvězdy a prvního Prstence. Není to tak "fantasy" jako Stavitelé a Pánové a lépe se to čte. Je to zábavné a závěr překvapivý. Zkrátka stet!

18.02.2021 5 z 5

Nové hranice Nové hranice Joshua Dalzelle

Poměrně zdařilé pokračování trilogie Černá flotila, politický posun, nový nepřítel, Celesta sympatická. Žádná "velká" literatura samozřejmě, ale o to tu přece nejde :-) Doufám, že další díly nebudou mít klesající úroveň jako v případě předchozí trilogie.

05.02.2021 3 z 5

Pánové Prstence Pánové Prstence Larry Niven

Opět o něco hutnější pokračování Prstence, tentokrát na samé hranici fantastiky. Je třeba číst pozorně a vydržet, kniha se odmění dvojcí neuvěřitelných příběhů tj. o pádu Temného Hnízda a závěrečnou protektoří rošádou.

29.12.2020 4 z 5

Stavitelé Prstence Stavitelé Prstence Larry Niven

Střih a po 23 letech se mírně obměněná výprava opět vydává na Parstenec, aby ten vydal svá tajemství. Neuvěřitelné rozměry Prstence skrývají mnohé a autor toho umí patřičně využít v gejzír těch nejfantastičtějších představ a obrazů. Konečně prozkoumávání prstence dává nějaký smysl. Musím říct, že mě to bavilo nakonec víc než první díl, už jen hledání Centra údržby se promění v neuvěřitelnou záležitost, kdy poslední část knihy jsem doslova zhltnul jako správně uzrálou sci-fi jahodu. Doporučit se dá těm, kdo se správně naladí na Nivenův Známý vesmír a všechna jeho zákoutí.

06.11.2020 4 z 5

Písek Písek Hugh Howey

Po přečtení velice silný pocit, že stejně jako u Sila začínáme odněkud zprostředka a bude muset nutně přijít nějaký prequelový díl :-) neboť mnohé není známo a už vůbec ne vysvětleno. Tak to prostě u Hugha Howeye je. Úvodní část má opět velmi překvapivé vyústění děje, to mě dostalo, podobně jako u Sila. Autor vsadil zkrátka na osvědčenou kartu, se svým originálním stylem si to nejspíš může dovolit. Pro mě rozhodně příjemné překvapení.

08.10.2020 5 z 5

Prstenec Prstenec Larry Niven

Prstenec je velmi originální (dnes již možná tolik ne, ale v době vydání určitě ano). Líbila se mi zejména vykreslenost jednotlivých hlavních ras, která je dobře promyšlená a dělá knihu velmi zábavnou. Možná celý ten "známý vesmír" na pozadí, je mnohem zajímavější k objevování, než samotné prozkoumávání Prstence. PS: je zde nesoulad v překladu s Neutronovou hvězdou, Kzintové jsou Kzinové a Outsideři jsou Nezůčastnění z Prstence? Povedené

19.09.2020 4 z 5

Neutronová hvězda Neutronová hvězda Larry Niven

V době vydání to musela být naprostá pecka na poli sci-fi, když rok před tím došlo k objevu první skutečné neutronové hvězdy. Dnešní optikou bych řekl, že právě tato povídka je nejslabší z celé knihy. :-) To ale nevadí, jako úvod do "Známého vesmíru" fungují všechny povídky dohromady velmi dobře. ;-)

06.09.2020 4 z 5

Chlapec, který bude žít navěky Chlapec, který bude žít navěky Frederik George Pohl Jr.

Slušný nášup k Heechee sáze, ukuchtěný nudícím se vesmírným kuchařem, který jako bokovku ke svým receptům zachrání svět (i když vlastně ne tak úplně :-) Vše se děje jen tak mimochodem, aniž by některý z "hrdinů" měl nějaký světový plán nebo hlavní zásluhu a jen tu a tam probleskne směrem ke čtenáři podstatná informace o Jádře, o zbytku Galaxie, o Heechee i Nepříteli a k tomu ta "zatracená" dilatace času :-) tím chci říct, že ne vše je nutné podrobně dovysvětlit, čtenáři představ si, přemýšlej, domýšlej, sni sám. V tomto vidím mistoství těchto starších autorů sci-fi žánru.

17.08.2020 4 z 5

Cesta na Gateway Cesta na Gateway Frederik George Pohl Jr.

Tenhle díl se nejdříve tváří jako prequel celé série, než mi došlo kdo je Audee Walhters :-) Takže stále platí, že "Sylvester Macklin objevil vesmírnou loď Heecheeů", o tom se ale nic moc navíc nedovíme. Zbytek knihy tvoří "záznamy" z "neřízeného" období objevování Galaxie. Frederik Pohl naštěstí uměl psát skvěle, takže se to velmi dobře čte a je to zajímavé doplnění celého jeho Heechee univerza (dnešním jazykem).

01.08.2020 4 z 5