Prstenec

Román ověnčený cenami Huga i Nebula se odehrává ve vzdálené budoucnosti, kdy lidé už potkali ve vesmíru řadu inteligentních tvorů. Hlavního hrdinu Louise Wu kontaktuje v den jeho dvoustých narozenin Ness, příslušník civilizace "loutkařů". Vyprovokuje cestu k neznámému umělému tělesu, obrovskému tajemnému prstenci.

https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/51697/prstenec-prstenec-ubp-51697.jpg 3.879

Prstenec 1.

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Baronet

Ringworld, 1970

Kniha Prstenec

Jarka_rybář
02.10.2020

Tahle knížka rozhodně stojí za přečtení. Zaslouží si mnohem vyšší hodnocení. Námět je velmi dobrý, děje odehrávající se v uzavřené oblasti mám ráda. Docela zajímavé mi přišlo i uvažování loutkářů. A to, jak dopadlo štětí... Jo, to bylo opravdu dobré. Taky je tu zajímavý obraz toho, co může zničit civilizaci.
Opravdu stojí za přečtení.

Bašťák
19.09.2020

Prstenec je velmi originální (dnes již možná tolik ne, ale v době vydání určitě ano). Líbila se mi zejména vykreslenost jednotlivých hlavních ras, která je dobře promyšlená a dělá knihu velmi zábavnou. Možná celý ten "známý vesmír" na pozadí, je mnohem zajímavější k objevování, než samotné prozkoumávání Prstence. PS: je zde nesoulad v překladu s Neutronovou hvězdou, Kzintové jsou Kzinové a Outsideři jsou Nezůčastnění z Prstence? Povedené

Fatis04
23.05.2020

Na mě kniha udělala opravdu dobrý dojem a určitě plánuji (po pauze) přečíst minimálně Stavitelé prstence. Někde jsem v diskuzích četla jeho srovnání s Rámou. Setkání s Rámou jsem četla a Prstenec mi přijde určitě daleko vydařenější, jak po dějové stránce, tak po vykreslení hlavních postav nebo vysvětlení určitých dějů nebo jevů.

Djkoma
27.04.2020

Přetažené dálkou, podivuhodně nepřímočaré a celkově za mým očekáváním. Je to 400 stran dlouhý román, který působí jako velkolepá cesta do neznáma s objevováním světa, ale reálně jde o těžkopádné scifi, které se samo v sobě ztrácí. Po prvních cca 100 stranách jsem měl velký problém knihu dočíst...

r0st4
04.02.2020

Uff... to trvalo o pár týdnů dýl, než jsem původně plánoval. Nivenovo opus magnum jsem poprvé četl moře let nazpět a tehdy mi naprosto učarovalo, což se bohužel zopakovat nepodařilo. Ač o kvalitách jeho knížky nepochybuju, těch víc jak 50 let se na ní krutě podepsalo. Stylistika i skladba samotného příběhu (který prakticky nemá žádné vyústění) je zoufale zastaralá. Skutečně doporučit se tak kniha dá pouze fanouškům hard sci-fi, kteří si nad tunou faktů a vědecké promyšlenosti budou chrochtat blahem. Pro běžného čtenáře těch 400 stran ale bude spíš utrpením.

enymey
30.12.2019

Tak nevím jestli dát 3 nebo 4 hvězdy. Vzhledem k tomu, že se mi to nečetlo zrovna svižně, nakonec 3. Jedině konec měl pořádný spád, jinak jsem se ke čtená musela místy nutit.
Kladně hodnotím autorem vytvořený svět, který je popsán velmi barvitě a jeho zákonitosti jsou poutavé. Chyběla mi ale asi pořádná akce, zvraty přicházely pomalu. Až tedy na konec, který byl velmi pěkný.

B4LU
18.08.2019

Knihu jsem zkoušel číst už kdysi před lety, ale tehdy můj zájem nějak vyvanul a nechal jsem ji nedočtenou. Nyní jsem se ke knize znovu vrátil, jednak proto, že Prstence jsou součástí PC hry, již jsem si v poslední době oblíbil (Stellaris, kdyby náhodou), a druhak proto, že nyní vyšla nová edice.
Jde o poctivé SF ze staré školy - namísto výbuchů a laserových zbraní je kladen důraz na průzkum neznáma, tj. obytného Prstence postaveného kolo hvězdy. Postavy jsou zprvu docela šablonovité, ale postupně jsem si k nim většinou dokázal najít cestu.
Hvězdu dolů nakonec musím dát za podivný nápad se "šlechtěním štěstí".

Predator3313
21.02.2019

Po neutronové hvězdě jsem se nemohl dočkat, až si přečtu prstenec.
Musím říct že jsem nebyl zklamaný. Bavil mě pohled na různé problémy z pohledu lidí, kzinta a loutkaře. Teším se, co přijde v dalších dílech a jestli autor udrží kvalitu. Dávám plných 5*