Chlapec, který bude žít navěky

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Šestá a pravděpodobně závěrečná kniha o setkání lidstva s vyspělou mimozemskou civilizací Heechee završuje světoznámý cyklus, jenž je ve zpětném pohledu bezesporu jedním z nejdůležitějších v historii žánru science fiction. Sledujeme příběh dvojice mladých lidí, původně průzkumníků z asteroidu Gateway, později vyslanců lidstva mezi rasou Heechee. Návštěva tak toužebně očekávaných mimozemšťanů však pro oba hrdiny znamená díky dilataci času ztrátu všeho, co z lidské civilizace znali. Zatímco ve vnějším vesmíru uplynou desetitisíce let, v jádru černé díry se během jednoho roku mnohem blíže seznámí nejen se zástupci rasy Heechee, ale odvrátí také hrozbu pro rasu Heechee i celý vesmír. Román je důstojným zakončením ságy v duchu klasické science fiction, v níž je autor právem nazýván Velmistrem žánru....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/8932/big_chlapec-ktery-bude-zit-naveky-B5L-8932.jpg 436
Série:

Heechee 6.


Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Laser-books (Laser)
Originální název:

The Boy Who Would Live Forever, 2004


více info...
Nahrávám...

Komentáře (6)

Kniha Chlapec, který bude žít navěky

B4LU
25.09.2020

Lepší než čtvrtý díl, to nepochybně. I tak je to ale trochu nevyvážený počin.
Rozjezd je velice slibný a má ohromný potenciál. Když sledujeme Stanovýma očima vývoj událostí celé ságy, od smrtící Gatewayské rulety až po kontakt s Heechee, ale z jiného pohledu, fanoušek série vyloženě chrochtá blahem. Jenže pak Stan odcestuje na útočiště Heechee uvnitř černé díry, a příběhové tempo se, podobně jako čas v Jádře, prakticky zastaví.
Vnější události vymizí. Stan a Estrella se zabydlují. Stan a Estrella přijímají plody (mrk mrk) svých volnočasových aktivit. Vedle žijící Heecheeský pár řeší to samé. Taky se tam vyskytuje Gelle-Klára Moynlinová a pár strojových inteligencí, ale nic zásadního se neřeší, prostě tam jsou. A Wanův plán? Pokud čekáte něco velkolepého zlověstného... tak ne, jde jenom o jeho náhodný rozmar.
Asi oceňuji završení celé ságy, protože aspoň díky dilataci času vidíme, jak to nakonec s lidstvem celkově dopadne. Vůbec bych se ovšem nezlobil, kdyby mělo tak poloviční rozsah. Po slibném rozjezdu tomu míň než 3* dát nechci, ale výš taky nepůjdu.

Bašťák
17.08.2020

Slušný nášup k Heechee sáze, ukuchtěný nudícím se vesmírným kuchařem, který jako bokovku ke svým receptům zachrání svět (i když vlastně ne tak úplně :-) Vše se děje jen tak mimochodem, aniž by některý z "hrdinů" měl nějaký světový plán nebo hlavní zásluhu a jen tu a tam probleskne směrem ke čtenáři podstatná informace o Jádře, o
zbytku Galaxie, o Heechee i Nepříteli a k tomu ta "zatracená" dilatace času :-) tím chci říct, že ne vše je nutné podrobně dovysvětlit, čtenáři představ si, přemýšlej, domýšlej, sni sám. V tomto vidím mistoství těchto starších autorů sci-fi žánru.


TERRORDROME
24.05.2020

(+ SPOILER) Vrchol ságy už sme minuli a stál za prd, ďalší diel bola len kompilácia odrobiniek a aj tento posledný pôvodne začal ako poviedka, neskôr rozšírená do celovečernej dlhohrajúcej podoby. Chcem tým len povedať že som od tohto prídavku nič moc neočakával, nakoniec ma však pozitívne prekvapil a väčšinu času som si myslel že budem štedrý v hodnotení rovnajúcemu sa štyrom hviezdičkám. Príbeh ide pozadím skrz udalosti celej ságy, začína v období prvého dielu kde sa niekoľko nešťastníkov snaží vytĺcť nejaké prachy podnikaním riskantných vesmírnych ciest v oných experimentálnych emzáckych lodiach ktoré nikto nevie riadiť, ale nemajú ani trochu šťastia a globálny vývoj ktorý už poznáme im dáva na zadok. Nakoniec im ostáva iba stať sa prvými ľudskými obyvateľmi čiernej diery medzi čpavkom voňajúcimi kostráčmi Heechee, ale ani to vplyvom dilatácie času netrvá dlhšie než pár hodín. Okrem ich problémov s novým bývaním sledujeme viac príbehových liniek s rôznymi postavami, ktoré sa všetky nevyhnutne zbiehajú v jednom bode, respektíve osobe a to je starý známy Wan, sociopat naštvaný na celý vesmír plánujúci niečo veľké a nekalé. Síce si myslím že to mohlo byť celé pokojne kratšie, ale inak som sa solídne bavil a pokazil to až záver kde autor v tej najnapínavejšej chvíli, ktorú po celý čas tak poctivo šróboval, zrazu urobí čáry máry prd a situáciu zvládne za 10 sekúnd holografický kuchár, čo potom dáva pocit že vlastne o nič nešlo. Taktiež ten problém dilatácie času v čiernej diere sa spomína len veľmi veľmi okrajovo, pritom by sa z toho dalo ťažiť určite viac. Takže to bolo lepšie než som čakal, ale problém nepríjemne rýchlych zázračných riešení rozohraných situácií zostáva a tak si beriem jednu hviezdičku späť.

hanak_v_exilu
18.06.2018

K výbornému prvnímu dílu má tenhle šestý pořádně daleko. Kvalitou je úplně někde jinde a atmosférou taky. Přitom je o čem vyprávět a příběh je stále zajímavý. Občas se mi sice zdálo, že se autor opakuje, nebo vypustil objasňující pasáž, ovšem psát rozhodně nezapomněl. Škoda jen, že série zůstala nedokončená. Respektive jestli to byl plánovaný závěr, tak nechal klíčové otázky neodpovězené.

Terva
15.11.2015

Šestá a pravděpodobně závěrečná kniha o setkání lidstva s vyspělou mimozemskou civilizací Heechee završuje světoznámý cyklus, jenž je ve zpětném pohledu bezesporu jedním z nejdůležitějších v historii vědeckofantastického žánru.

Sathana
18.11.2012

Velmi kolísající kvalita knihy, střídavě mezi třemi a dvěma hvězdičkami.