Neutronová hvězda

Sbírka povídek L. Nivena Neutronová hvězda, odehrávající se ve "Známém vesmíru" (Etika šílenství) je přímo či nepřímo spojena s motivem exploze jádra galaxie (V jádru), která přiměje rasu galaktických obchodníků - Loutkařů - opustit prostor Známého vesmíru a hledat k životu bezpečnější místo. Některé příběhy spadají do doby těsně před exodem Loutkařů (Neutronová hvězda), jiné do doby krátce po něm (Pozůstatek říše). Kromě hlavní postavy několika povídek - bývalého pilota Beowulfa Shaeffera (Přízemák, Etika dlouhověkosti) jsou hrdiny povídek často bezejmení mimozemšťané (Handikapovaní), v příběhu o osudu obsahu jednoho ze stázových kontejnerů před miliardami let zaniklé civilizace telepatických Otrokářů (Neškodná zbraň) se poprvé setkáme s postavou šíleného Loutkáře Nessuse (protože nedostatek zbabělosti je v jeho rase pokládán za důkaz nepříčetnosti), který je jednou z hlavních postav slavného románu Prstenec....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/18_/188254/neutronova-hvezda-188254.jpg 3.615
Povídky, Sci-fi, Fantasy
Vydáno, Wales

Neutron Star, 1968

Kniha Neutronová hvězda

pavdi07
19.07.2019

Naprosto skvělá knížka plná zajímavých nápadů. Mám s povídkovými knihami spíše špatnou zkušenost, ale tato mě nadchla. Líbily se mi všechny příběhy. Můžu doporučit.

origin.Raynnor
06.06.2019

Kniha nadchnula zejména v tom, že spousta povídek byla provázaná a pokračovala s již známou postavou.

Na druhou stranu z povídek necítím žádnou větší pojintu. (při srovnání například s Čerpadlem 6)
Přirovnatelné zhruba k tomu, když dojdete doprostřed filmu Hvězdných válek podíváte se na 15minut a zase jdete pryč. Za hodinu dojdete a podíváte se zase na 15minut, uvidíte pár postav co jste viděli předtím. Výsledek: Celková pojinta uniká ale i tak člověk zjistí pár nápadů k přemýšlení.

Predator3313
05.02.2019

Obecně povídky moc nečtu, než se člověk rozkouká tak je konec. U Nivena ale dělám výjimku, jak už u neutronové hvězdy, tak třeba u války s Kzinty. Vše se totiž týká Známého vesmíru a navíc se někdy opakují hlavní postavy, takže to nejsou povídky vytržené s kontextu ale utvářejí podvědomí o Známém vesmíru.

Každopádně se kniha čte dobře a bavila mě.

Disease
19.06.2017

Žádná z povídek není taková bomba, aby celkově knihu vytáhla z průměru.

Larry Niven
americká, 1938