Podivné ticho

Hledání mimozemské inteligence 2.0. „Někdy si myslím, že jsme ve vesmíru sami, a někdy si myslím, že ne. V obou případech mě ta představa uvádí v úžas“, řekl Arthur C. Clarke. Jsme však ve vesmíru opravdu sami? A pokud ne, proč jsme dosud nebyli schopni navázat kontakt s mimozemskými civilizacemi? To jsou dvě z mnoha otázek, které si lidstvo klade v souvislosti s možnou existencí mimozemských civilizací a které však stále zůstávají nezodpovězeny. V knize, která leží před vámi, se Paul Davies, jeden z předních světových vědců zabývajících se touto problematikou snaží vysvětlit, proč by mělo pátrání po inteligentním životě mimo naši planetu pokračovat, a jakým směrem bychom se měli vydat. Kniha Podivné ticho nám předkládá bryskní zhodnocení minulých i stávajících důkazů existence E. T. a vede nás po vzrušující cestě směrem k budoucnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/98372/podivne-ticho-wEE-98372.jpg 4.434
Literatura naučná, Věda, Vesmír
Vydáno, Dokořán, Argo

The Eerie Silence. Renewing Our Search for Alien Intelligence, 2011

Kniha Podivné ticho

Rurian98

Pokud si chcete dopřát četbu o mimozemšťanech mimo žánr sci-fi, fantasy či knih o konspiračních teoriích, sáhněte po této knize.

Autor se zabývá problematikou mimozemského života z racionálního, vědeckého pohledu a věnuje se různým tématům s touto problematikou souvisejícími, např. vznikem života a možnou mimozemskou biologií, technologiemi, které by mohly mimozemské civilizace využívat, našimi snahami o kontakt a jak by takový kontakt někdy v budoucnu mohl vypadat, teoriemi, proč k tomuto kontaktu zatím nedošlo a dalšími tématy.

Sympatické je, že nám autor nepředkládá jen svůj názor, ale poukazuje na různé hypotézy a argumentuje pro a proti proč by platit mohly a proč zase ne.

Kniha je čtivá a témata, kterými se zabývá, velmi zajímavé, proto knihu doporučuji.

Tereszka
24.07.2019

Je tady nějaké Podivné ticho...

Program SETI jsem poprvé začala vnímat po Saganově Kontaktu, ale kromě toho, že je to program pro hledání mimozemské civilizace, jsme o něm vlastně nic nevěděla.
Knihou vás provede Paul Davies, britský fyzik, kosmolog, astrobiolog a předseda post-detekční skupiny SETI.
Nenajde zde jednoznačnou odpověd, ta totiž neexistuje, ale pokud vás zajímá kdo program založil, jak je důležité pochopit mikrobiologii na zemi, co vše můžeme k odhalení použít a jak, co je to Drakeova rovnice, Fermiho paradox, atd., tak nebudete zklamaní.

Davies vám popíše, jak by to vypadalo, kdyby došlo k detekci mimozemského signálu, jaký dopad by byl na náboženství, zjistite co znamená zkratka METI a nakonec vám prozradí, svůj osobní názor na otázku, zda jsme ve Vesmíru sami.

Pokud tedy hledáte ucelené informace o programu SETI, je to ta pravá volba.

Doporučuje 5/5 ufounků. ????

work
14.11.2018

Přesně jak píše Tozbee. Přečtete to a zjistíte, jak nesmyslné je naše každodenní počínání tváří v tvář universu. A ještě horší je, že s tím nemůžeme vůbec nic dělat, protože vesmíru je to jedno:)
Trošku kostrbatě napsaná (nebo spíše trošku kostrbatě přeložená) kniha, která vám nasadí hned několik brouků do hlavy.

Tozbee
02.12.2017

Přesvědčivé argumentování pro stanoviska pro i proti také považuji za nejcennější. Kniha má navíc velmi promyšlenou strukturu a čerpá z mnoha vědeckých oborů, zdaleka ne jen z fyziky. Pro mě první setkání s autorem, jistě ne poslední.

"Lidé mají vrozenou potřebu vnímat sebe sama jako součást nějakého velkého plánu, přírodního řádu, který má hlubší význam a delší trvání než malichernosti každodenního života. Absurdní nesoulad mezi marnosti lidských poměrů a tísnivou majestátností kosmu vede lidi k hledání transcendentního smyslu, jenž by jejich křehkou existenci zaštítil."

lazarus
15.03.2015

Paul Davies předestírá větší než malé množství argumentů pro existenci a zárověň i pro neexistenci mimozemšťanů. Vzhledem k tomu, že ještě nedávno byl "náčelníkem" SETI, je k tomu osobou nejpovolanější. Z jeho knih je tato nejvíce přístupná laikům.

vitek.sk
10.09.2014

Můj nejoblíbenější autor popularizační literatury nezklamal ani teď. Jako bývalý šéf SETI, programu pro hledání mimozemského života je člověkem, který je odborně na výši a bylo tak radostí jeho knihu číst. Současně dokáže psát i velmi čtivě a zábavně. Dozvíte se tak něco o programu SETI, hledání mimozemského života, pokusech o výrobu života v laboratoři a podmínkách které musí mít planeta vhodná pro život. Především mne však zaujaly posáže kde Davies vysvětluje jak lze vědecky vysvětlit "setkání s mimozemšťany", zda se život na Zemi vyvinul nezávisle dvakrát a v poslední části knihy popisuje co by se dělalo v případě kontaktu s mimozemskou civilizací, co by to pro anši civilizaci znamenalo a co by to znamenalo pro náboženství. Knihu doporučuji všem zájemcům o astronomii a biologii, ale i těm které zajímá sci-fi. Dávám jasných 5 hvězd.