baru_lienka baru_lienka komentáře u knih

Krev a med Krev a med Shelby Mahurin

▶V tomto díle potkáváme i jiné nadpřirozené bytosti, magie dostává víc prostoru, dozvídáme se její principy a zákonitosti, což mám vždycky ráda, protože to knihám dodává na reálnosti.
▶Jak už se to občas stává, i z této duologie se nám nakonec vyklubala trilogie. Podle mě se tak jako vždy jedná o zbytečné natahování, ale budu předbíhat, třeba mě třetí díl příjemně překvapí.
▶Já mám z celé knihy pocit, že autorka nevěděla, kam přesně směřuje a co jsou její postavy zač. Celý děj mi přišel takový dost kostrbatý a celkově to ztratilo tu atmosféru prvního dílu.
▶Na začátku knihy mě postava Lou opravdu bavila: sarkastická, sprostá a vtipná, však to znáte. Pak se ale začla dost měnit. Můžeme říct, že autorka je dobrá spisovatelka a ukázala nám, jaký má magie vliv na člověka, a že se vlastně jedná o vývoj postavy, jenže mě Lou se svým chováním dost štvala.
▶U čtení si zkuste pustit autorčin playlist Blood and Honey na Spotify :D

14.03.2021 3 z 5

Dneska jsem vyšla z domu! Dneska jsem vyšla z domu! Cassandra Calin

▶ Komiks na 20 minut k odpolednímu kafíčku. Každý si určitě najde pár stripů, které ho pobaví a osloví. Osobně mi stačí autorku sledovat na IG, pro jejího fanouška to ale může být ideální dárek.

04.03.2021 3 z 5

Čtyři mrtvé královny Čtyři mrtvé královny Astrid Scholte

▶Tohle jé úžasné spojení YA (fantasy s kapkou romantiky) a detektivky! Autorka dokázala skvěle "oživit" stárnou známou YA: máme tady království hlavní hrdina je rebelka, do cesty se jí připlete odtažitý a pohledný poslíček...
▶Bavilo mě sledovat rozdíly mezi jednotlivými kvadranty, ale připadlo mi to dost nereálné (já vím, že jsem četla YA fantasy), protože tady máme supermoderní Eonii s dermaobleky, komunikačními věcičkami, čipy a HIDROU (zázračný lék) a vedle toho žijí lidi v Archii bez elektřiny. Podle mě by se už dávnou vzbouřili. To je ale jen detail.
▶ Nejlepší na celé knize byla její nepředvídatelnost. Vždycky, když jsem si říkala: "Ha, to je tak průhledné, ani to nemusím dočítat, už teď vím, jak to skončí," tak mě autorka o pár stránek dál vyvedla z omylu, protože ani jeden můj "prozíravý" odhad nebyl správný. Jedno odhalení následuje druhé a v půlce knihy si už nedovolovala odhadovat její konec.

24.02.2021 4 z 5

Noční cirkus Noční cirkus Erin Morgenstern

▶Černobílé stany cirkusu přitahují diváky jako magnet. Znenadání se zjeví za městem a po setmění otevře své brány návštěvníkům. Oblačné bludiště, Věštkyně, Zrcadlová síň, Ledová zahrada.... ani nevíte, kde začít. Možná by bylo lepší si na začátek dát skořicové tentononcy a kakao a ohřát se u vatry.
▶Pak je tady Celia a Marko. Marko a Celia. Dvě děti vedené k tomu, aby vyhrály hru. Dva iluzionisté, kteří se spolu mají utkat. Ani jeden z nich o hru nestál, jenže není možnost úniku, musí se zúčastnit.
▶Jak dlouho bude hra probíhat? Kde se koná? Jak se pozná vítěz? Má nějaká pravidla?

▶Kapitoly vyprávěné z pohledu několika postav a prokládání příběhu "novinovými články" o cirkusu dělají knihu zajímavější, nicméně se v kapitolách vracíme v čase sem a tam, takže mě při čtení rušilo udržovat si přehled, zda jsem v přítomnosti nebo minulosti.
▶Musím uznat, že autorce se opravdu podařilo vykouzlit opar tajemna okolo cirkusu a hry samotné, jeden by neřekl, kolik se toho dá vymyslet jen s černou a bílou (sem tam ždibek červené).
▶Po většinu knihy jsem na výše položené otázky neznala odpovědi, což mě asi v půlce knihy začlo opravdu štvát. Vynořovalo se víc otázek než odpovědí, spousta věcí mi je stále nejasných, takže jsem se pořádně nevžila do děje .

15.02.2021 3 z 5

Devátý spolek Devátý spolek Leigh Bardugo

Vedle hlavního děje dělá autorka spoustu odboček do minulosti, pomocí kterých poznáváme Alex- jaká je motivace za jejím rozhodováním a reakcemi, co se jí stalo atd.. Jenže odbočky trvají celých 150 stran, než se dostaneme k nějaké akci. Díkybohu se to pak parádně rozjelo a hlavně se ukázala "temná stránka" příběhu.
Jestli se o nějaké hlavní hrdince YA dá říct, že je nakopávačka zadků, tak je to právě Alex Sternová. Bála jsem se, že se jedná o postavu, která se tváří nebezpečně, ale vlastně nikdy nic drsného neudělá, prostě jen planá slova bez činů. Tady to bylo úplně naopak, možná mi až připadalo trochu nereálné, jako by byla robot, co se nikdy neunaví. Těším se na pokračování!

15.02.2021 4 z 5

Pomsta & rozbřesk Pomsta & rozbřesk Renée Ahdieh

Tři hvězdičky za děj a čtvrtá za exotické prostředí, zajímavé, čtivé, romantické, ale nic extra. Doporučuji jako oddechovku.

15.09.2019 4 z 5

Vadná Vadná Cecelia Ahern

Sám o sobě nápad trestat lidi za velké morální přestupky se mi celkem zamlouvá- v knize je to, jak to antiutopií bývá, samozřejmě kapánek přehnané, ale myslím, že by se tahle myšlenka mohla začít uplatňovat v politice :D
Kniha je napínavá a domnívám se, že sama bych se v mnoha situacích zachovala stejně jako Celestine. Už se třesu na další díl!

28.05.2018 5 z 5

Jackaby Jackaby William Ritter

Taková odpočinková četba, zábavná s úžasnými postavami. Líbí se mi doba, v níž se příběh odehrává, takže jestli máš rád/a Sherlocka, Doctora Who, fantasy... neváhej a přečti si ji :D Taky mi přišlo zajímavé, že knihu napsal muž z ženského pohledu.

11.04.2018 3 z 5

Dny v knihkupectví Morisaki Dny v knihkupectví Morisaki Satoši Jagisawa

Trochu se obávám, aby moje hodnocení knihy nebyla tak trochu vykrádačka toho, co již o japonských příbězích řekla Míša Voltnerová, ale ona to prostě ve svých hodnoceních skvělé shrnula (navíc toho má v tomto ohledu načteno mnohem víc než já).

Každopádně čtení japonských autorů je v dnešní době jako kdyby vás někdo hodil do studené vody. Jsme v příbězích zvyklí na akci, zvraty, intriky v tak rychlém sledu, abychom udrželi pozornost víc než 10 vteřin. A pak čtěte příběh, který plyne pomalu, zaměřuje se na myšlenky a klid duše, objevování krás života a konečnost každého okamžiku. A máte problém.

O tom jsem se přesvědčila už při čtení Podivného počasí v Tokiu a hořce jsem plakala, když jsem zjistila, že můj attention span čtení příběhů tohoto typu naprosto sabotuje. Nemám potřebu zjišťovat, co bude s protagonisty dál. Klidně knihu bez výčitek odložím. S knihkupectvím Morisaki mám podobnou zkušenost, ale nejsem si jistá, jestli to nebylo i tím, že to pro mě byl prostě nudný příběh bez větší pointy. Jestli máte rádi japonské autory, přečtěte si to. A jestli ne, tak raději věnujte čas jiné knize.

17.05.2024 3 z 5

Balada mrtvého světa Balada mrtvého světa Alžběta Bílková

Dámy a pánové, tohle je ze mě další skvělý adept na českou knihu, která by se měla přeložit do angličtiny, protože si to zaslouží. Děsně ráda bych se podívala na autorčin proces tvorby, dát něco takového dohromady by mi uškvařilo hromadu mozkových buněk - charakter postav, jejich pozadí a celkově historické pozadí vytvořeného světa, nadpřirozené bytosti a zápletka děje je prostě boží.

Moc se mi líbí styl psaní, je to takové melancholické čtení a zároveň oceňuju lehce feministický nádech, který se projevuje v tvrdohlavosti Robin jít proti tradicím společnosti, studovat na univerzitě a podstupovat dobrodružné cesty do neznámého světa.

Jediné, co bych příběhu vytkla bylo občas pomalejší tempo a někdy i zbytečné odbočky od děje, celkově mi cesta Robin a Kaie přišla dlouhá a na konci nás čekal pěkný cliffhanger TAKŽE IHNED POTŘEBUJU DALŠÍ DÍL

26.03.2024 4 z 5

Skrýš v lese Skrýš v lese Maureen Johnson

Další pokračování Steviina příběhu, moc jsem se na něj těšila, aleee nějak mám tuto sérii spojením s univerzitním prostředím, takže výměna Elinghamovy akademie za letní kemp mi moc nesedla.
Křiváci je jinak úžasná detektivní série pro děti, skvělá napínavá atmosféra mě naprosto vtáhla do děje, tenhle doplněk série však můžete s klidem na srdci přeskočit, bohužel to nezachránily ani úžasné vedlejší postavy v podobě Nata a Janelle.

09.09.2023 3 z 5

Syn podsvětí Syn podsvětí Vladimíra Šebová

Příběh o touze zvolit si svůj vlastní osud.
Příběh o bytostech z nichž každý ztratil něco, co u nemůže najít.
Příběh o tom, že nikdo nechce být sám.

Smrtelník Matthew je tak trochu proti své vůli zavlečen do dobrodružné cesty do podzemí, ale dalo by se říct, že z této cesty není nadšen snad nikdo z výpravy. Kromě něj se na cestu vydává akolnost, lešij, rusalka a běsomar - že vám tyhle jména nic neříkají? Tak to je možná dobře, protože Vladimíra Šebová odvedla skvělou práci, při zpracování slovanské mytologie do příběhu. Nejsem si úplně jistá, kolik z knihy si autorka domyslela a kolik je "pravda" podle slovanské mytologie, ale určitě se dozvíte něco nového. Matně si vybavuju, že o tomto tématu jsme se kdysi dávno učili ve škole, takže určitě neuškodí osvěžit si své znalosti Synem podsvětí.

09.09.2023 4 z 5

Odkaz Hawthornů Odkaz Hawthornů Jennifer Lynn Barnes

Tak tohle je přesně ta situace, kdy druhý díl není nic extra, spíš jako by autorka ždímala co nejvíce z úspěchu první dílu. A to ani nemluvím o tom, že má být třetí díl a vůbec nevím o čem by měl být. Romantická linka se ku předu taky neposunula, no, uvidíme, jestli se vůbec pustím dál...

09.09.2023 3 z 5

Kronovy děti Kronovy děti Pavel Bareš

První díl série byl jen taková předehra, bylo nezbytné představit všechny klíčové postavy a nastínit celou scénu, ke které se schyluje. A pak přišel druhý díl - BAM - akce, přestřelky, napětí, bylo tam VŠECHNO! And it was perfect!

11/10*

Nejvíce mě asi bavili sirotci, skvělá skupina, která mezi sebou měla zajímavou dynamiku. Každá postava má v knize svůj úkol a do detailu vykreslenou charakteristiku. No, asi už jste pochopili, že tohle byl za mě nejlepší díl - což je překvapivé, protože druhé díly bývají většinou naprosté slabotky.

09.09.2023 5 z 5

Křídla Křídla Aprilynne Pike

Tahle kniha mě mile překvapila. Děj byl lehce předvídatelný, ale autorka si vždy vymyslela něco nečekaného navíc a u ničeho zbytečně nezdržovala. Akorát ten milostný trojúhelník mě kapku vytáčí.

21.05.2018 3 z 5

Zakletá Zakletá Orson Scott Card

Tuhle knihu jsem četla neuvěřitelně dloho (asi tak rok, stydím se za sebe). Když jsem ji vzala do ruky, dokázala jsem si hodinu-dvě číst, ale problém byl vůbec si ji do ruky vzít, protože jsem vždy měla rozečtenou jinou, zajímavější knížku... Každopádně se mi celkově příběh líbil, ale dost bych některé části zkrátila.

19.05.2018 2 z 5

Nádherný zmatek Nádherný zmatek Kami Garcia

Jak vidíte v názvu- je to zmatek. Knihu jsem četla s delším časovým odstupem od druhého dílu a musím se přiznat, že jsem se ztrácela. Obdivuji fantazii obou autorek, ale na mě toho bylo trochu moc- tím však nechci říct, že to nebylo úplně epické!!

17.03.2018 3 z 5