BarkaS BarkaS komentáře u knih

Vládci popela Vládci popela Scott Reintgen

Mohlo by to být maličko méně překombinované, bez božstev, duchů a chimér, byť vzhledem k doslovu chápu, proč tam byli. Původně chtěl Reintgen psát příběh Quinn a měl k ní tedy vztah. Každopádně zajímavá jízda, snad autorovu fénixovi nedojde v příštím dílu žár.

26.09.2021 4 z 5

Kedrigern a hlas pro Princeznu Kedrigern a hlas pro Princeznu John Morressy

Příjemná pohádka, která nikterak nezatíží duši čtenáře. A to je v dnešní době vzácnost ;).

22.09.2021 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Skvělý námět, byť tedy na vodě (naštěstí). Celý příběh spíše komorní, člověk má ze socialismu po roce 89 pocit jako z divadelních kulis, před kterými se odehrává drama vykreslené poměrně strohým (ale kvalitním) perem. Po počáteční problémech se začtením jsem se chytla a mohu doporučit, byť s drobnými výhradami (zvlášť nedotaženost některých “jevů”).

22.09.2021 4 z 5

Cesta kolem světa za osmdesát dní Cesta kolem světa za osmdesát dní Jules Verne

Vzhledem k době, kdy byla kniha napsána, si nemohu pomoci: Je to masterpiece. Dobrodružný, milý, zábavný a neskutečně osvěžující.

09.09.2021 5 z 5

Mladý Kedrigern: Zrození mistra Mladý Kedrigern: Zrození mistra John Morressy

Malé, milé, příjemné, byť naivním perem psané. Kedrigern je srdcovka, i proto, že mu, navzdory mouchám, většina současné přešlechtěné fantasy nesahá ani po kotníky.

04.09.2021 4 z 5

Mladý Kedrigern a první kouzlo Mladý Kedrigern a první kouzlo John Morressy

Klasika, která nestárne. Tenhle díl patří ke slabším v sérii, ale i tak je to (i s ohledem na současnou tvorbu, která je jak přes kopírák) paráda a svěží (byť starý) vítr.

28.08.2021 4 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Není to špatná detektivka, byť až přehnaně a zbytečně krutá a násilná. Ale ze dvou důvodů mě překvapuje to skvělé hodnocení. Je naprosto skvěle napsaná, ale postavy jsou vlastně trochu ploché, obsahuje nelogičnosti. Rozuzlení je vlastně úplné UFO. V podstatě od začátku bylo zřejmé, že ta osoba má něco společného s vrahem nebo se na vraždách podílí (byť jsem tedy nevěděla, že jde o vraha samotného), ale to vysvětlení mě tedy dostatečně neuchlácholilo. Jak tu občas píšu u jiných knih: děr tam bylo jako v cedníku. Ale čte se to snadno a rychle. Ne, že ne.

25.08.2021 3 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Úplně jsem zapomněla, jak moc se v tom příběhu kouří. Jinak skvělá, nadčasová a zábavná humorná kniha.

22.08.2021 4 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Nejsem si jistá, zda by se to nemělo spíš jmenovat Geniální nemesis. Vztah obou děvčat je od počátků tak ambivalentní, že se nedá říct, že jde o přátelství, jak si ho představuje řada z nás. Jedná se bezesporu o kvalitní literaturu, přiznám se ale, že navzdory tomu u mě před hodnocením balancovala i na hranici tří až čtyř hvězd. I proto, že jsem příliš neocenila zobrazované násilí, byť se pravděpodobně jedná o realitu místa a doby. Kdo navštívil “horší” čtvrti Neapole, dovede si představit, že tak nějak to bylo. Příběh je vyprávěn tak pozvolným stylem, že jsem se občas musela do čtení nutit, ale zase jsem si přečetla knihu, která není jak přes kopírák ;).

21.08.2021 4 z 5

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

Když jsem začínala tenhle příběh číst, říkala jsem si, že to není nic pro mě. Jak jsem se jenom mohla tak mýlit! Hlavní hrdinky mi učarovaly, smála jsem se a vztekala s nimi. Tu pátou hvězdičku si to možná nezaslouží z nejmenovaných důvodů na konci (nebudu spoilerovat) a taky kvůli podobnému motivu jako v knize Kde zpívají raci, kterou jsem dočetla nedávno, ale pořád je to nejlepší, co jsem v poslední době četla. Dámy, co ještě váháte, zvlášť, pokud máte rády knihy obecně, neváhejte ;)! Je to příběh o lásce a nenávisti, předsudcích, emancipaci, segregaci a přátelství.

13.08.2021 5 z 5

Nesmrtelní z Meluhy Nesmrtelní z Meluhy Amish Tripathi

Pokud si chcete přečíst něco neotřelého, tohle není úplně ta správná volba. Jistě, je zajímavé se podívat “na zoubek” jiné kultuře, ale žádná superpřekvapivá ani superzábavná prohlídka to není. Další díl bez výčitek vynechám, byť by se mi líbily ty krásné přebaly v knihovně :D. Anotace prostě slibovala víc, než jsem dostala.

11.08.2021 3 z 5

Cinder & Ella Cinder & Ella Kelly Oram

Když mi bylo osmnáct a hojilo se mi mých 21 stehů na obličeji, určitě bych tuhle “romanci” ocenila a věřila v lepší zítřky. Přišly i bez ní :). Teď si cením toho, že kniha byla čtivá, postavy se sice chovaly naprosto ujetě a nedospěle (včetně dospělých), ale budiž. Jednohubka dobrá. Po druhém dílu netoužím.

09.08.2021 3 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Krásný příběh, který by nás měl poučit hlavně o tom, že předsudky jsou největší zlo.

06.08.2021 4 z 5

Čest královny Čest královny David Weber

Trochu jsem se ztrácela v miliardě názvů křižníků a dalších lodí i v postavách, ale Honor jsem si oblíbila jako málokoho. Tenhle lepší Žižka v sukni je my new hero. Báječná a nedoceněná sci-fi.

21.07.2021 4 z 5

Dcera čarodějnice Dcera čarodějnice Paula Brackston

Nebyl to špatný příběh, ale taky mě zásadně neoslnil. Vůbec mi nevadily neakční pasáže, ale co mě iritovalo je, že se hrdinka točila v kruhu. Navíc každé období, ve kterém žila, skýtalo velký potenciál, bohužel nevyužitý.

17.07.2021 3 z 5

Medvědiv Medvědiv Wolf Erlbruch

(SPOILER) Roztomilé a s krásnými ilustracemi, ale trochu odbyté. Když to i dospělému přijde jako nedokončené, co potom děti? No nic, my si to dovyprávěli sami, ale škoda, že jsme se nedočkali medvědítěte (aspoň na obrázku) s rodiči.

08.07.2021 3 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

(SPOILER) Jsem z toho trochu rozpačitá a vlastně jsem se s knihou trochu trápila (a nezvykle dlouho). Karika jistojistě umí psát. Ale přišlo mi to celé dost podivné. Nevím, jestli si hlavního hrdinu úplně vymyslel nebo ne. Každopádně, nejen v Igorově vyprávění jsou díry jak v cedníku. Přišlo mi to zajímavé, ale hodně “na efekt”. Každý důkaz byl “omylem” zničený, svědkové nejsou k sehnání, informace se nedají ověřit (anebo byl Karika líný? Nevím.) A úplný vrchol, na konci si hlavní hrdina (o kterém se víme, že smaží) postěžuje, že mu policie nevěřila, že jich bylo na výpravě víc (a že důkaz v telefonu - fotky - mu zlikvidovala přítelkyně Mia). Ale předtím sám popisuje, že dal nějaké na blog a že fotil i další člen výpravy Andrej. Tak by ale důkazy pro policii měli oba (kdyby tedy blog sám nesmazal …). Ten blog, pokud by byl reálný, museli číst nějací lidé, ne? A ti by to určitě pustili dál. Celou dobu se tam mluví o tom, že by Andrej mohl mít hyperglykémii a na konci jde najednou hypoglykémii. Tolik podrobností, co Igor “vypráví” Karikovi, by si podle mého názoru nikdo nepamatoval - dialogy třeba. To vše mě nutí ubrat na hodnocení, byť mě záhada Tribeče (ať už je storka fiktivní nebo ne) zaujala a určitě si najdu víc.

26.06.2021 3 z 5

Pod hrozbou smrti Pod hrozbou smrti Scott Siegel

Začalo to celkem slibně, ale pak si manželé Siegelovi asi něco šňupli a byla to jízda. Ne v dobrém smyslu slova.

21.06.2021 1 z 5

Tajná ložnice Tajná ložnice Robert Lawrence Stine

R. L. Stine je jednooký mezi slepými. Jeho příběhy jsou v sérii SH jednoznačně nejlepší. Bohužel leccos zůstalo ztraceno v překladu. A těch chyb a hrubek je v té útlé knížce tolik. Příběh ucházející. Jednohubka.

21.06.2021 3 z 5

Smrtící povzbuzení Smrtící povzbuzení Nicholas Adams (p)

Taková až příliš jednoduchá (čti naivní) jednohubka. Není to průšvih, námět celkem ok. Pro současnou mladou generaci už nepochopitelné, přeřezaná telefonní šňůra apod. My, co jsme vyrůstali v době, kdy se ty internety musely nejdřív připojit přes pevnou, jsme v obraze :D.

18.06.2021 2 z 5