Bakana Bakana komentáře u knih

Než natáhnu brka Než natáhnu brka Antti Tuomainen

Až na ten přehnaně akční závěr, za který ubírám jednu hvězdu, se mi to moc líbilo. Ano, celá kniha je samozřejmě přitažená za vlasy, ale nenápadně a děj pěkně ubíhá.

27.02.2023 4 z 5

Poslední rituál Poslední rituál Yrsa Sigurðardóttir

(SPOILER) Od začátku mi bylo jasné, že se spolu Tóra a Matthias vyspí. Nejsem z toho pohoršená, na jejím místě bych to udělala taky. Jen že to bylo takové předvídatelné...
Sama detektivka ušla, ale taky to nebyl żádný skvost. Slabé 4*.

22.05.2022 4 z 5

Černá smrt v Evropě: Velký mor a konec středověku Černá smrt v Evropě: Velký mor a konec středověku Klaus Bergdolt

Je vidět, že autor je opravdu na dané téma odborník. Tahle kniha by se určitě dala použít jako užitečný zdroj k nějaké odborné práci.
A černá smrt? To si asi nikdo nedokážeme představit. Kniha je napsaná tak, že mě mnohokrát v průběhu čtení napadlo, jaké to asi muselo být žít v té době. Následky musely být pro Evropu naprosto katastrofální. Ubozí dnešní Evropané, co třepou rouškou při každém kýchnutí!

10.04.2022 5 z 5

Lež Lež C. L. Taylor

Já mít takové “kamarádky”, tak s nimi rozhodně na dlouhou exotickou dovolenou nejedu a vlastně bych se s nimi úplně přestala stýkat. Jenže ona ani Emma nebyla moc emocionálně stabilní, takže si všechny dost padly do noty.
Zaujalo mě, jak asi vypadá útulek pro zvířata v Anglii. Opravdu zaměstnanci jezdí k někomu domů, když mají podezření na týrání? Nikdy jsem nebyla ani v žádném útulku u nás, tak nemůžu soudit, ale předpokládám, že u nás asi nemají džus pro návštěvy a peníze na zvířecího psychologa. Mám pocit, že mají problém sehnat i peníze na granule.
Celkově napínavá kniha, která vtáhne a nepustí. Člověk je zvědavý, jak to vlastně celé bylo a co se vlastně stalo.

03.04.2022 4 z 5

Nádraží Perdido Nádraží Perdido China Miéville

Je mi líto, ale asi půjdu proti proudu. Nesdílím všeobecné nadšení z díla.
Příběh sám o sobě je nápaditý a zajímavý, ale ubíjí ho ty zdlouhavé popisy všeho možného okolo. Nic by se nestalo, kdyby kniha místo 660 stran měla 330.

25.02.2022 2 z 5

Sestřička Sestřička Raymond Chandler

Stará dobrá klasika! Je příjemné poslouchat po dlouhé době detektivku kde vrah není psychopat vraždící dvoje oběti pro zábavu tím nejhnusnějším možným způsobem.
Moje jediná výhrada se vztahuje k načtení knihy. Nevím, čí hlas jsem poslouchala, ale ten člověk vyslovoval jméno Marlowe pokaždé jinak a navíc měl problémy s výslovností Ř. Moje výslovnost možná také není v nejlepším pořádku, ale já neaspiruji na profesionální namlouvání knih.

26.01.2022 5 z 5

Cizinec Cizinec Harlan Coben

(SPOILER) Ze začátku jsem si myslela, že to bude kniha, která se šťourá v psychologii znuděných středostavovských Američanů. Ale vyklubala se z toho poměrně neotřelá, napínavá, sem tam možná trochu nereálná (ale ne moc okatě) detektivka.
Že to Corinne nakonec přece jen nepřežila dávám plný počet hvězd. Ne všechno přece dopadá vždycky po všech stránkách dobře, no ne?

03.12.2021 5 z 5

Černé světlo Černé světlo Peter May

Trochu jiná detektivka než ty, co jsem v poslední době četla. Bylo oživení sledovat pro změnu skupinu laiků, jak jdou po stopě vrahovi, který se (opět pro změnu) nevyžívá ve zbytečných krutostech.
Neštymovaly mi jen 2 věci: jednak byl příběh místy trochu přitažený za vlasy, a za druhé jsem vnímala jako nepravděpodobné některé skoky ve vyšetřování (například způsob získání seznamu hemofiliků - no wtf!)

13.01.2021 4 z 5

Šepot podzemí Šepot podzemí Ben Aaronovitch

Milá fantasy ze současného Londýna. Navíc napsaná vtipně, párkrát jsem se i nahlas zasmála, takže za mě plný počet *, i když se nejedná o umělecké dílo typu Dostojevského :-).

27.05.2020 5 z 5

Osmnáct pod nulou Osmnáct pod nulou Stefan Ahnhem

Nečetla jsem předchozí knihy série, ale naštěstí to až tak moc nevadilo.
Co mi trochu vadilo byly ty oslí můstky na konci knihy, díky kterým je jasné, že se s Florianem? Fabianem? (no vidíte, a to jsem audioknihu doposlouchala před pár hodinami) nesetkáváme naposledy. Přijde mi to trochu zbytečné. Takže za toto, za obecný nešvar autorů detektivek (ohrožení života členů rodiny hlavní postavy) a za dost přetechnizované a nepravděpodobné provedení trestných činů všeho druhu strhávám hvězdičku.
Ale kniha je čtivě napsaná, napínavá a určitě patří mezi ty hodně dobré detektivky, co jsem četla.

11.02.2020 4 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Skvěle napsaný psychologický thriller. Člověk neví, čemu má věřit a kdo je ten dobrý a kdo zlý, až v druhé části knihy se ukazuje, kde vlastně leží pravda.

15.12.2019 5 z 5

Dům na pobřeží Dům na pobřeží Daphne du Maurier

Vynikající kniha.
Úplně Dicka chápu, že se do minulosti tak ponořil. Taky by mě osudy těch lidí vtáhly a vůbec jen pozorovat prostředí v tak dávné době by bylo fascinující. Co by za takovou drogu dali historikové, ti by možná i tu možnou paralýzu akceptovali jako přijatelné riziko :-).
Vita mi byla nesympatická a nerozumím, proč si tu pozérku Dick vůbec bral.

26.02.2024

Vážka Vážka Michel Bussi

No co na to říct?
Na můj vkus moc dlouhé, hodně přitažené za vlasy v podstatě jsem se těšila, až to skončí a zase jsem nechtěla přijít o ten překvapivý závěr, o kterém píší tady na DK. Musím říct, že to za to čekání nestálo :-(.

16.01.2024 2 z 5

Budoucnost Budoucnost Dmitry Glukhovsky

Ze začátku mi trvalo, než jsem se pořádně začetla. Ale ke konci už mě dost zajímalo, jak to celé skončí, a podobný konec jsem vlastně čekala.
Ne že by se od knížky člověk nemohl odtrhnout, ale je to pohled na budoucnost z jiného úhlu. Ve společnosti, která dosáhla nesmrtelnosti, musí dojít ke kontrole porodnosti, to není nové téma ve sci-fi s tímhle pozadím, ale zajímavé jsou prostředky, kterými toho Glukovsky dosahuje a vyžaduje.

04.08.2023 5 z 5

Mimochodem Mimochodem Woody Allen (p)

Miluju Allena, jeho knihy i filmy. Toto je pohled do jeho nitra z jeho pohledu - nakonec tedy není až takový blázen, jak jsem si myslela, i když sem tam nezklame (musím bydlet na dohled od nemocnice :-)).
Je vidět, že obvinění od Miy Farrow s hlavně to, co všechno kvůli němu následovalo, nepřebolelo ani po letech.

30.06.2023 4 z 5

Letní bouřka Letní bouřka Pelham Grenville Wodehouse

Jedna z těch nejlepších Wodehousových knih! Milovníci britského humoru prostě nesmějí minout.
Úplně ji vidím zpracovanou jako svénář k bláznivé situační komedii.

02.05.2023 5 z 5

Kořist Kořist Michael Crichton

Tohle se mi líbilo.
Téma nutí k zamyšlení, je tam napětí, trochu osobních problémů hlavní postavy, aby působila jako člověk a ne jako superhrdina... za mně dost dobré.
Normálně si čtu jen před usnutí , ale tahle kníżka mě nutila vybočit z rámce :-).

15.04.2023 5 z 5

Přízraky domu Carrowů Přízraky domu Carrowů Darcy Coates

Dobré, napínavé, i když nemůžu říct, že bych se bála, což by bývalo bylo u téhle knížky žádoucí. Taky to není nějaká perla literatury typu Vojna a mír, ale má pobavit, a to se taky stalo.

27.03.2023 4 z 5

Pěna dní Pěna dní Boris Vian

Čtení u mě mělo 3 fáze:
1. (1. kapitola a skepticky) To bude pěkná blbost.
2. (pár dalších kapitol, pobavená vtipnou bizarností vylíčeného světa) To je ale blbost, kdo si tohle může vymyslet :-D!
3. Poslední cca třetina knihy mě nutila se zamýšlet. Díky téhle části knížka dostává ještě jeden rozměr navíc, kvůli kterému u mě neupadne v zapomnění.

03.03.2023 5 z 5

Zhubni Zhubni Richard Bachman (p)

Kdyby nebylo těch posledních cca 4 stránek, tak bych knížku hodnotila jako průměrnou. Ale takhle to ve mně zanechává pocit… jak to vyjádřit… něco jako Ach Bože!!!

18.02.2023 5 z 5