babystar babystar komentáře u knih

Poupata odkvétají v máji Poupata odkvétají v máji Herbert Ernest Bates

Ke knize jsem se díky "Čtenářské výzvě" vrátila po čtyřiceti letech. Nepamatovala jsem si obsah, ale jen to, že se mi tenkrát líbila. I teď jsem si četbu užívala. Je to lehké čtení z anglického venkova asi na začátku 50. let 20. stol. o tom, jak se vyhnout daním a jak najít ženicha pro nejstarší dceru. Z knihy také čiší myšlenka, abychom si života užívali a překážky jsou od toho, aby se překonávaly. Jinak jsem při četbě měla stále hlad a chuť na pořádného "frťana".

10.01.2019 4 z 5

Konec Věčnosti Konec Věčnosti Isaac Asimov

Po knize jsem sáhla díky čtenářské výzvě a netušila jsem, že budu číst celou noc. Její poselství vidím ve dvou rovinách. První rovina "lidská" vypovídá o tom, že když začnou "pracovat hormony", tak je i suchar, jakým byl Harlan, schopen zničit i Věčnost. Druhá rovina "společenská", že nikdo nemá právo měnit Skutečnost podle představ někoho o ideální společnosti, že je lepší evoluční cesta, která zajišťuje rozmanitost v Nekonečnu, než sociální inženýrství, které vede k uniformitě ve Věčnosti.

09.01.2019 4 z 5

Rok v Provenci Rok v Provenci Peter Mayle

Místy nudná oddechovka. Od autora jsem už četla zábavnější knihy (Kromě sňatku uvážím cokoli).

06.01.2019 3 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Knihu jsem si vybrala díky "Čtenářské výzvě", protože už hodně dlouho nemusím číst povinnou četbu. Původní pověst znám, takže mne děj nepřekvapil. Možná v mládí bych byla nadšena příběhem lásky a nenávisti, ale teď mne spíš zaujalo slepé následování krysaře, jehož píšťala slibovala lidem ráj, ale přivedla je k propasti a přinesla jim smrt (kolik "proroků" nám již slibovalo ráj na zemi a jak to dopadlo...). Naděje na nový život však umírá poslední ( zapomenuté dítě a prosťáček zachrání svět ?...)

05.01.2019 3 z 5

Kráva nebeská Kráva nebeská David Duchovny

Zvláštní příběh, který jsem přečetla jen díky "Výzvě". Jestli má v sobě nějaké poselství, tak já jsem z něho vyrozuměla, že "nejhorší jsou splněná přání", "všude dobře a doma nejlíp" a "nedělej ze sebe něco, co nejsi". Zajímavý byl popis situace v Izraeli a Indii i myšlenka, že rozhádané národy sjednotí společný nepřítel.

05.01.2019 3 z 5

Opovrhovaná Opovrhovaná Liz Carlyle

Historická romance ze začátku 19. století. V podstatě příběh o závisti, která vede až k vraždě. Musíte ho však vyloupnout z mnoha úvah (má mne rád/a, přitahuji ho/ji, nebyl/a jsem příliš smělý/á) a z popisů milostných scén opravdu nevhodných pro děti (jsem ze "staré školy" a raději používám svou fantazii).

02.01.2019 3 z 5

Vražda v zastoupení Vražda v zastoupení Josef Škvorecký

Do třetího případu doktora Pivoňky jsem se nemohla nějak začíst. Pro mne tam bylo příliš mnoho šifer a hádanek. Až ten konec měl nějaký spád. Autor ukázal dobu protektorátu jako dobu, kdy se člověk bál říci i anekdotu a byl pořád jednou nohou, kdyby jen v kriminále, ale hned v koncentráku, kde šlo o život. Dr. Pivoňka musel "tančit mezi vejci" a nakonec bylo příliš mnoho mrtvých úplně k ničemu...

28.12.2018 3 z 5

Vražda se zárukou Vražda se zárukou Josef Škvorecký

Tak toto druhé vyprávění dr. Pivoňky jsem přečetla přes noc na jeden zátah. Odehrává se v době "Mnichova" a "druhé republiky", kdy se z loajálních Němců stávají obdivovatelé Třetí říše, z horlivých vlastenců fašisté a za úhlavního nepřítele jsou vyhlášeni židé. Je to těžká doba, kdy se ukazují lidské charaktery a dr. Pivoňka i za cenu ohrožení života odhalí, co se skrývá za vraždou záletníka a následnou "sebevraždou" krásné naivky.

25.12.2018 5 z 5

Oznamuje se vražda Oznamuje se vražda Agatha Christie

Odjakživa mám ráda detektivky se slečnou Marplovou, snad i proto, že také často používám při řešení problémů její postup: "... ten X.. mi připomíná toho Y.., který jednal tak a tak...". Jen nevím, zda to dělám odjakživa, nebo jsem se inspirovala detektivkami paní Christie. A protože si zásadně nepamatuji, kdo byl vrah, tak její knihy mohu číst stále dokola (a taky to dělám).

25.12.2018 5 z 5

Vražda pro štěstí Vražda pro štěstí Josef Škvorecký

Detektivní příběh z Prahy v 30. letech 20. stol. Z knihy je cítit, že byla psaná před padesáti lety, takže v napětí nemůže soutěžit s dnešními thrillery. Nicméně své kouzlo má. Zaujala mne atmosféra tehdejší Prahy, na jedné straně potrhlý milionář, sebestřední "spisovatelé", podvádějící soukromý detektiv a na druhé straně zpočátku naivní dr. Pivoňka, důvtipná Boženka a "půdař", který má své zásady. Není to strhující četba, ale přečíst se to dá.

21.12.2018 3 z 5

Jičínské pole mrtvých Jičínské pole mrtvých Vlastimil Vondruška

Příjemné počtení s obměněnými hrdiny z místa, kde žijí zatím v míru katolíci a kališnici a kde se Adam z Dobronína pokusí, vyřešením několika vražd, zabránit příchodu inkvizice.

17.12.2018 4 z 5

Rosiin sladký krámek snů Rosiin sladký krámek snů Jenny Colgan

Je to už čtvrtá knížka autorky, kterou jsem přečetla a zatím podle mne nejlepší. Střídáním osudů staré ženy a její praneteře se před námi odvíjejí lidské osudy, v nichž je láska, bolest, nenávist a nakonec i odpuštění. Jsou v ní situace smutné, ale i humorné, kdy jsem se fakt zasmála. A nechybí samozřejmě i romantika, osudová rozhodnutí a v podstatě dobrý konec. Kuchařky zde naleznou i předpisy na cukrovinky. Občas se mi sbíhaly sliny, či bolely zuby.

27.11.2018 5 z 5

Pojízdný krámek snů Pojízdný krámek snů Jenny Colgan

Jsem trošku na rozpacích. Mám sice ráda knihy, v nichž se ženy dokáží postavit na vlastní nohy, ale bohužel... Zažila jsem rušení knihoven, propouštění, výběrové řízení a hledání nového zaměstnání. Nikdy se žádný charakterní svalnáč neobjevil, aby pomohl. Docela mne rozesmála naivní představa, že si lidé kupují staré knihy z knihoven ( jsou totiž docela zničené a ani za 2,-- Kč si většinu nikdo nekoupí) a najednou celá obec veřejně čte. Řekla bych, že je to kniha knihovnických snů, ale možná, že ve Skotsku to je jinak. Nicméně krajina tam musí být nádherná a neměla bych nic proti tomu strávit dovolenou v takové luxusní chalupě, v jaké bydlela Nina, a ten farmář by nakonec taky nebyl k zahození.

23.11.2018 3 z 5

Zahradníkův rok Zahradníkův rok Karel Čapek

Drobná knížečka, kterou bych doporučila jako povinnou četbu všem zahrádkářům. A ti, kteří nezahradničí si při její četbě mohou zlepšit alespoň náladu. Krásná čeština a milý humor potěší každého.

19.11.2018 5 z 5

Léto s vůní čerstvého chleba Léto s vůní čerstvého chleba Jenny Colgan

Tak jsem ráda, že jsem přece jen začala číst i druhou část Pollyna příběhu. Nakonec se mně líbil daleko víc než první. V knize bylo mnohem více napětí a problémů, s nimiž se lze potýkat i v normálním životě, nejenom v tom románovém. Polly musí "bojovat" s hnusným šéfem a pak sama se sebou. I milionář Reuben zjistí, že peníze jsou kulaté a mohou se rozkutálet. Že to samozřejmě všechno dobře dopadne, je už jen "třešnička na dortu".

09.11.2018 5 z 5

Ostrov s vůní čerstvého chleba Ostrov s vůní čerstvého chleba Jenny Colgan

Nic moc. Asi je to kniha na dovolenou a nejlépe k moři. Prostředím i trochu dějem mi připomínala knihy R. Pilcherové. Nicméně jako oddychovka se číst dala.

06.11.2018 3 z 5

Inspektor Prevít Inspektor Prevít František Niedl

Poněkud neobvyklá detektivka o detektivovi, z něhož si všichni dělají legraci, kolegové i rodina ho svým způsobem ponižují, ale on zaujímá tak trochu švejkovský postoj. Originálním způsobem se dostane z (na první pohled) bezvýchodných situací a čtenář se u toho ještě zasměje...Kniha se mi četla dobře, ale autorovy historické knihy jsou lepší.

06.11.2018 4 z 5

Rytíř ve zlaté zbroji Rytíř ve zlaté zbroji Jude Deveraux (p)

Moje zamilovaná kniha, kterou jsem už četla několikrát a stále se vztekám na neurvalého Douglessina přítele a fandím Nicholasovi.

Mám ráda babí léto Mám ráda babí léto Marie Chvojková

Skutečný příběh a jedna z mála knih, která mne rozplakala.

30.10.2018 5 z 5

Místo splněných přání Místo splněných přání Jude Deveraux (p)

Jediná kniha, která mne svého času přinutila přemýšlet, zda i v mém životě byla situace (jakási životní křižovatka), kdy bych mohla změnit svůj osud.