babyboar babyboar komentáře u knih

O Konvalince a Kapradníčkovi O Konvalince a Kapradníčkovi Kateřina Boušová

Krásná knížka pro nejmenší čtenáře, kde nechybí napětí a pořádně zapletená zápletka. Svět trochu na ruby, kde čarodějnice je hodná a princezna zlá, ale pohádkový konec na sebe nenechá čekat. Příběh plný laskavosti je milým vytržením z uspěchaného života. Knížku jsem si přečetla, protože autorkou je naše kolegyně a mohu vřele doporučit dětským čtenářům i maminkám.

23.09.2014 5 z 5

Pro některé dílo demagoga a náboženského fanatika, pro mne kniha, která se snaží lidem otevřít oči. Místy je trochu nadnesená, ale věřím, že nadsázku autor používá právě proto, aby si lidé jeho slov vůbec všimli. Většinu názorů, které kniha obsahuje, jsem měla již před jejím přečtením a je sympatické, že takový přístup sdílí i někdo další. Nežiji v jeskyni, nevyhýbám se moderním technologiím, denně je používám, ale také uznávám i tradiční hodnoty a přeji si, abychom dětem nekradli slastné období jejich dětství a abychom je naučili, že moderní technologie jsou nám nápomocny v mnoha úkolech, ale nejsme jejich otroky a je třeba poznávat svět i vlastníma očima.

18.09.2014 5 z 5

To bylo tak prdlé až se mi po té bláznivé partičce bude stýskat. Staříka jsem ještě nečetla, tudíž nemohu srovnávat obě autorova díla, ale už se na něj těším. Možná mi je Nombeko sympatická právě proto, že se jedná o ženskou hrdinku. Za absolutně bezkonkurenční ovšem považuji Číňanky! Trochu mě na analfabetce mrzí, že přestane být analfabetkou už během několika stránek a to ještě tak nějak samovolně.

12.09.2014

Cesta svatým Vít-ahem Cesta svatým Vít-ahem Eva Prchalová

Knížku jsem přečetla, neboť byla nominována na cenu Magnesia litera. Kdyby vyšla o pár let dříve, možná by mě vyléčila ze strachu jezdit výtahem. Příběh je čtivý a nenásilně poučný. Jako jediné mínus vidím obrovský formát knihy, která se špatně drží v rukou a v prázdninovém batůžku či školní brašně zabírá nesmyslný prostor.

26.08.2014 4 z 5

Láska na cizím hrobě Láska na cizím hrobě Ludvík Němec

Ne každá erotická kniha je romantická. Ne každá erotická kniha je brak. K této knížce jsem se dostala náhodně v době, kdy byla nominována na Magnesii literu a nyní jsem se dostala k její četbě. Pět povídek, každá na 50 stránek, s nimiž jsem strávila cestování do práce. I přes to nelichotivé téma a trochu slabší první povídku, jsem knihou nadšena. Oceňuji vytříbený jazykový i autorský styl. Chvílemi mi četba připomínala Kunderův Žert a chvílemi zase beatniky.

18.08.2014 5 z 5

Muž s vůní kávy, žena se špetkou skořice Muž s vůní kávy, žena se špetkou skořice Lenka Požárová

Knížka směřující odnikud nikam roztříštěná do pidikapitolek, které na sebe někdy navazují jako jedna větší kapitola a někdy zase ne. Paní Požárová je asi lepší kuchařkou než spisovatelkou, i když její kuchařky se mi také většinou líbí spíše na prohlížení než na skutečné vaření. :) Domnívám se, že takové pěkné téma se dalo uchopit mnohem lépe a čtivěji. Těšila jsem se na žhavý letní erotický románek a erotika v knížce na mě bohužel působila velmi stroze a nudně. Líbilo se mi, že jsem se o autorce dozvěděla bližší informace, na základě knihy jsem shlédla i vystoupení u pana Krause (http://youtu.be/HLbMD3ZVuFU). Nejvíce mne pobavilo "rande" s francouzským trpajzlíkem. To jsem se musela smát nahlas.

11.08.2014 2 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Čekala jsem zábavné dovolenkové čtení, na kterým se budu smát až se budu za břicho popadat. To se nenaplnilo, přesto je to knížka, která se mi líbila. V mnoha místech jsem jen tiše přikyvovala a říkala si, jaké je to hrozné, že mám životní názory jako mrzutý švédský dědek, chvílemi jsem měla slzy na krajíčku a chvílemi jsem se opravdu s chutí smála (třeba když se Parvaneh učila řídit, jsem na tom s řidičákem podobně jako ona). Nevím, jak moc je reálné, aby se takovéto charaktery potkaly v jedné ulici a prožili to, co prožívají Backamanovy hrdinové, ale individuálně jsme každý alespoň některého z nich v životě potkali. Knížka se mi s každou stránkou líbila víc a víc a protože v ní nechybí sympatický kocour, dávám plný počet hvězdiček!

11.08.2014 5 z 5

Policejní křeček Policejní křeček Daniela Krolupperová

Další z dětských knížek, které mohu vřele doporučit začínajícím čteářům. Příběh není hloupý, má spád, zaujme i pobaví. Nechybí šťastný konec ani poučení. Závěr? Kupte mi mluvicího křečka!

21.07.2014 5 z 5

Vraní dívka Vraní dívka Erik Axl Sund

Pod vlivem marketingové propagace se mi zprvu do této knížky moc nechtělo. Říkala jsem si, co když to opravdu bude tak hrozné. Nakonec ačkoli rozhodně nepatřím mezi "silné povahy" jsem se do knížky začetla natolik, že jsem její druhou polovinu přečetla za večer. Jedná se o moje první setkání se severskou krimi, tak nemohou moc srovnávat, ale svou kompozicí mi nepřijde, že by nějak vybočovala od jiných detektivních příběhů přesahujících do thrilleru. Mnohé pasáže si dokážu představit i zfilmované. Původně jsem za tento detektivní průměr chtěla dát tři hvězdičky, ale za to, že mě děj strhl jsem nakonec ještě jednu přidala. Děj byl v mnoha okamžicích předvídatelný, tudíž nevím, jestli se pustím i do pokračování. Uvidíme, jak nás na něj vydavatel naláká. Na knize se mi líbilo, že kromě kriminálních pasáží je velmi psychologická a zabývá se i osobním životem hlavních hrdinek. Dále také oceňuji pro mne poměrně neotřelé téma dětských vojáků v Sieře Leoně, což je téma, o kterém bych si sama od sebe asi nic (odborného) nepřečetla. Nemyslím si, že by kniha byla nadměrně brutální, pouze poukazuje na věci, které jsou (bohužel) běžnou součástí našeho světa a je správné, že se o nich mluví. Literatura vždy sloužila jako kanál komunikující sociální problémy. Jediné co mi na knize vadilo bylo její příliš "feministické" zaměření. Nejsem toho názoru, že původem všeho zla jsou na světě pouze muži. Jasně, mnohdy mne také štvou, ale co bychom bez nich dělaly/i a o kom by pak vznikaly takovéhle knížky? :-))

21.07.2014 4 z 5

Egypťan Sinuhet: Patnáct knih ze života lékaře Egypťan Sinuhet: Patnáct knih ze života lékaře Mika Waltari

Kniha, o které kolegyně loni prohlásila, že ji četl každý komu je více než 13 let. Zastyděla jsem se a ponořila se do tohoto tlustopisu. Zprvu jsem Sinuheta proklínala. Za prvé, že se nechal obloudit ženskou natolik, že to stálo život i jeho rodiče. A za druhé právě pro formát knihy. Většinu knih přečtu v MHD, ovšem toto není zrovna kabelkový formát (a to mám kabelku velkou). I stalo se mi, že jsem knihu zapomněla jednou na poště, podruhé v obchodě... naštěstí se vždy našla, jenže nevydržela jsem. Věnovala jsem se jiným aktivitám a přečetla několik jiných knih. Když jsem konečně měla zase více času na čtení, vzpomněla jsem si, že máme na pobočce vydání ze šedesátých let, jehož výhodou je, že je dvoudílné a formát vkutku kabelkový. Pak už jsem si vše vychutnávala plnými doušky a s čistým svědomím dávám pět hvězd!

18.07.2014 5 z 5

Cool nehty Cool nehty Donne Geer

Na mě až příliš crazy nápady, ale mladší ročníky určitě zaujme. Já jsem si opsala hlavně úvodní rady jak nehty připravit na povedenou manikuru.

27.06.2014 3 z 5

Jak (pře)žít se stárnoucími rodiči Jak (pře)žít se stárnoucími rodiči Tomáš Novák

Praktická populárně naučná příručka pro ty, kteří se chystají ne/dobrovolně starat o stárnoucí rodiče. Podání je velmi lidové a odlehčené, přesto přínosné a aktuální.

27.06.2014 4 z 5

Nezadaná Nezadaná India Desjardins

Komiksy normálně nečtu, tenhle se mi dostal do ruky náhodou a je to opravdu roztomilé holčičí čtení nejen pro singles.

16.06.2014 5 z 5

Co život dal a vzal Co život dal a vzal Betty MacDonald

Když jsem byla malá, milovala jsem Paní Láryfáry natolik, že ačkoli jsem mohla být doma, žadonila jsem na rodičích, abych mohla chodit do družiny, protože tam paní učitelka předčítala dětem právě z Paní Láryfáry. Mnoho vody uteklo v řekách a v nedávné době mě babička poprosila o knížku "Co život dal a vzal", protože ji prý doporučuje kamarádka. Po několika dnech mi ji babička vrátila s tím, že ji knížka nenadchla (mimochodem už několikrát se mi stalo, že starší čtenářky tato kniha nebaví, nebo se jim po druhém čtení nelíbí tolik jako v mládí). Bylo mi líto knížku vrátit nečtenou a tak jsem se do ní pustila sama. Bylo to zrvona v období, kdy jsem se lopotila s diplomovou prací a potřebovala jsem na cestu do práce nějaké milé čtení. Tato kniha to splnila do puntíku a provázela mě celou dobu. Humor BM je úžasný, sarkastický, nad věcí. Je to neobyčejné povídání o obyčejném životě a i tak závažné věci jako je onemocnění TBC dokáže pojmout humorně. Určitě si ještě přečtu Vejce a já. A v "Kdokoli může dělat cokoli" jsem si naprosto zamilovala Mary, takže bych ráda zkusila i některou z jejích knížek, doufám, že budou také tak humorné. Doporučuji, jako čtení na léto ideální! Snad jen, že novější vydání nejsou úplně do kabelky. Já jsem četla vydání ze 70. let, které bylo na tenkém papíru a knížka byla mnohem skladnější, ovšem překlad trochu pokulhával. Nejvíce mne pobavilo, když všichni stále pili "koku". Zprvu jsem si říkala, že Betty měla asi opravdu veselou domácnost, ale nakonec mi docvaklo, že jde o překlad "coke", čili o obyčejnou "kolu". :-))

16.06.2014 5 z 5

Čekání na kocoura Čekání na kocoura Michaela Klevisová

Vzhledem k tomu, že jsem autorku měla zařazenou jako detektivkářku, nečekala jsem (i když název knihy je velmi výmluvný), že z jejího pera vyšla taková milá knížka plná dojemných příběhů. Samozřejmě, že je můj názor zkreslen láskou k huňatým předoucím klubíčkům, ale nestydím se za to a těším se až si přečtu druhou várku povídek v Kocourovi z Montmartru. :)

28.04.2014 5 z 5

Českokrumlovské domy vyprávějí Českokrumlovské domy vyprávějí Helena Braunová

Minulý rok jsem v tomto krásném městě strávila velmi příjemnou dovolenou a tak mne potěšilo, že si mohu s touto knížkou zavzpomínat a navíc se ještě něco dozvědět, pobavit se a také cítit napětí, protože mnoho pověstí je velmi mrazivých až hororových. Líbí se mi i forma, rámec, který autorka pověstem dala.

22.04.2014 4 z 5

Ponorková nemoc Ponorková nemoc Jeff Kinney (p)

Poté, co jsem přečetla první díl, jsem si říkala, že už žádné další číst nebudu, protože to bylo opravdu to nejslabší z dětské produkce za poslední dobu, co jsem četla. Ovšem náhodou se ke mně dostal tento, šestý díl série a docela mě zabavil v peřinách při nedělním lenošení. Dávám tři hvězdy za poměrně závažná témata zpracovaná lehkou formou, která možná přivedou někoho i k zamyšlení a za to, že jsem se u knihy i několikrát pousmála.

06.04.2014 3 z 5

Mašinky Mašinky Günter Grün

Knížka z edice První čtení, kterou jsem hledala pro jednoho čtenáře, který miluje příběhy o mašinkách a zároveň má rád knížku s mnoha obrázky. Příběhy jsou krátké, takže je zvládne i začínající čtenář a jako přidaná hodnota jsou napínavé, zábavné, poučné a nijak hloupé.

06.04.2014 4 z 5

Bleděmodře pruhovaný Bleděmodře pruhovaný Tereza Tomanová

Knížku jsem přečetla na doporučení jedné členky zdejšího fóra (o niž si do dnes nejsem jista, zdali není přímo autorkou knihy) a upřímně nevím, co si o knize myslet. Bohužel jsem si knihu půjčila z knihovny, kde k ní neměli CD, což je možná škoda, protože nápad se soundtrackem ke knize je skvělý a jistě by hudba dokázala některé pasáže podtrhnout. Ve své podstatě se jedná o klasický ženský román vycházející z předlohy pohádky O Popelce. Hrdinka mi byla s každou další stránkou čím dál více nesympatická, neboť i když měla působit jako životem zocelená žena, byla to obyčejná hysterická slepička, která vše řeší tím, že se urazí a uteče. Protože jsem bohužel nepolíbená knihami i filmy ze série Stmívání, pochopila jsem až v závěru knihy a z komentářů zde na foru, že se vlastně jedná o "fan fiction" a uvědomila jsem si kolik příběhů o sobě a svých pubertálních idolech jsem si během svého raného mládí navymýšlela. Naštěstí jsem měla soudnost a nic z toho jsem se nepokoušela vydat. Kniha obsahuje tolik klišé, že by se na ní daly vyučovat prvky populární literatury či amerických soap operas. Bohužel to nezachraňuje ani autorčina orientace v literatuře (což je dle mého názoru základ kulturního přehledu každého inteligentního člověka) ani závěr, kterým autorka vstupuje do díla a snaží se celý svůj výtvor zlehčit. Snad jen tolik patrný patriotismus a srovnávání ČR a USA, kde našinci na celé čáře vítězí, působí roztomile.

06.04.2014 3 z 5

Kosprd a Telecí Kosprd a Telecí Eva Papoušková

Loni jsem měla možnost udělat u nás v knihovně besedu se spisovatelkou pro děti. Měla jsem na výběr tuto a ještě jednu autorku. Protože jsem do té doby ještě neměla tuhle skvělou knížku v ruce a o autorce jsem věděla jen to, že je scénáristka seriálových škvárů, zvolila jsem její spisovatelskou kolegyni. Po přečtení knížky mne to docela zamrzelo. Je opravdu skvělá, vtipná a přitom výborně vystihuje dětské pocity a jejich představy o světě. A jen pro zajímavost. V ČR žijí pouze dvě/dva Telecí a 42 Kosprdů (+ 33 Kosprdových).

23.03.2014 5 z 5