Azmodan Azmodan komentáře u knih

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Kniha jako taková špatná není, v podstatě začátek všech dobrodružství a i následných počítačových her. Škoda jen, že se autor pořádně nerozepsal o podstatě zaklínačů, původu, vzniku, hlouběji nezabrousil do jejich úlohy na tomto světě a do jejich výcviku a přeměně z lidí na mutanty.

25.08.2018 3 z 5

Poločas rozpadu Poločas rozpadu František Kotleta (p)

Druhý díl. A pro mě zajímavější než ten první (což jinými slovy neznamená, že ten první byl špatný!). Opět mi to připomíná Fallout, ale příběh je zajímavější, napínavější a i ty bitky byly takové...jiné. Navíc reálie byly surovější, kanibalismus, otrokářství. Prostě trefuje témata, která se dle mě takového světa velmi týkají. Vtáhlo mě to a já si to užil! První díl ustanovil dobré kulisy a ten druhý v nich rozehrál velmi zajímavé divadelní představení!
Jediné, co ve mě vzbuzovalo rozporuplné pocity byly "vzpomínky" na naše soudobé reálie. Poznámka k Ewě Farné (a jiným) ve mě vzbudily myšlenku "kdo na ní bude vzpomínat 40 let po jaderném holokaustu" (bez jakékoliv skryté či zjevné urážky!), na druhé straně, zmínka o kouzelníku Žitu se mi líbila...prostě fakt nevím, jestli to do té knihy patří nebo ne :o)
V každém případě doporučují a těším se na díl třetí!!!

24.08.2018 5 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Moc pěkná kniha. Zajímavý příběh, zajímavé kulisy, uvěřitelné líčení post apokalyptického světa. Oživilo to ve mě vzpomínky a atmosféru hry Fallout, jejíž druhý díl jsem moc rád hrál. Kniha se čte v podstatě sama. Mě vtáhla do příběhu a velmi nenásilnou formou mi dovolila se do něho vžít, a to se nedaří vždy a všem! Navíc je to celé nabité akcí, okořeněné vtipem a třešinku na dortu činí jeden dva nečekané zvraty.
Prostě jsem si to užil a už se těším na pokračování!!!

20.08.2018 5 z 5

V pekle plynových komor V pekle plynových komor Shlomo Venezia

Kniha je psaná, na vzdory tíživému tématu, čtivou formou. Člověk se dozví spoustu zajímavých, ale taky otřesných, šokujících a tíživých věcí. Sám si pak může sáhnout do svědomí a sám pro sebe si říct, jak by se zachoval on. Já jen doufám, že se již nikdy lidstvo nedostane do situace, kdy by si takové otázky lidé museli pokládat z jiného důvodu, než je zvědavost.
Do jisté míry se jedná o "studii lidské duše zahnané do extrému". Člověk se nezmění ve zvíře (jak se s oblibou říká), ale v bytost u níž převládne jen jediný pud, pud přežití. Realita se pokroutí jako v nějakém zrcadlovém labyrintu a člověk vše podřídí tomuto pudu.
(Velmi) hořce směšná mi pak přijde skutečnost, kdy si lidé, co si tímto neprošli dovolují lidi, kteří tímto prošli soudit...ale to už je asi jiný příběh...

Na závěr úryvek vykreslující děsivou atmosféru, téma a výjevy, které vám hlavou budou proudit po přečtení této knihy:

"....Ale později jsme se dozvěděl, že někteří (vězni) nám záviděli věci navíc, ke kterým jsme se mohli dostat... Jiní (vězni) si mysleli, že jsme částečně spoluodpovědní za to, co se děje v krematoriu.....Je důležité napsat, že jsme neměli na výběr. Kdo se vzpíral, dostal okamžitě kulku do týla. Pro Němce to nebyla žádná věda. Deset jich zabili a přišlo padesát dalších. Pro nás bylo důležité přežít, mít co jíst... Nebylo žádné východislo."

09.08.2018 5 z 5

JÓGA - anatomie JÓGA - anatomie Leslie Kaminoff

Podle této knihy se nedá cvičit.
Podle této knihy se dá pochopit.
Pochopit, jak co funguje a co dělají jednotlivá cvičení.
Doporučit se dá všem, kterím nestačí jen mechanicky opakovat jednotlivé pozice, ale kteří chtějí porozumnět tomu, jak v těchto pozicích jejich tělo funguje.
Kniha je zpracovaná velmi hezky a přehledně, vše je velmi dobře popsané. Vyobrazení jednotlivích asan vzniklo tak, že byla pořízená fotografie ve "finální" pozici a do ní byly vpraveny kosti a svaly. Vznikají tak unikátní vyobrazení jednotlivých pozic!
Pro praktické cvičení není kniha takovou nutností jako kniha "Joga v denním životě". Je však jejím cenným doplněním právě o anatomický náhled do těla provádějícícho jednotlivá cvičení a dovolující tak pochopit a porozumět.

05.08.2018 5 z 5

Média, lži a příliš rychlý mozek Média, lži a příliš rychlý mozek Petr Nutil

Zajímavá kniha. Člověk si díky ní některé věci uvědomí, jiných si všimne a pochopí, že žijeme vlastně v cyklech (myslím historických) a bez ohledu na to, co si myslíme o vlastní jedinečnosti, neomylnosti, chytrosti a soudnosti jsme ve své podstatě jen stádo, které je šikovným ovčákem tu manipulováno jedním směrem a tuhle druhým. A obvyklou příčinou není jen naše evoluční nastavení, ale i přirozená (přírodou daná) lenost a pohodlnost.
Kniha jako taková na mě působila svým stylem spíše jako diplomová práce se spoustou úryvků a citací. Sám bych uvítal více názorů autora. Jsem zvyklí spíše na ostrý konfrontační styl Kasparova. Nicméně kniha se mi líbila a mohu ji vřele doporučit. Názorů tam není možná mnoho právě proto, že by tímto autor šel proti podstatě své vlastní knihy a myšlenkách v ní.
Lidem, kteří rádi přemýšlejí a nejsou jen pasivními konzumenty světa kolem sebe vřele doporučuji. Kniha je však určena především těm ostatním, pasivním konzumentům všeho kolem nás.

24.07.2018 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Kniha mě velmi zaujala. Nahlíží velmi nenásilnou formou do neviditelných tajů nehybných obrů kolem nás. Kniha odhaluje vztahy, způsoby komunikace, způsoby obrany, růstu, výchovy potomků a dalších úžasných věci týkajících se rostlinné říše, především tedy stromů a lesů.
Myslím si, že tato oblast je velmi "neoraná" a o to pro mě byla celá kniha a tématika zajímavější! S ničím podobným jsem se dosud nesetkal a knihu vřele doporučuji!

24.07.2018 5 z 5

Čím menej vieš, tým lepšie spíš: Ruská cesta k teroru a diktatúre za Jeľcina a Putina Čím menej vieš, tým lepšie spíš: Ruská cesta k teroru a diktatúre za Jeľcina a Putina David Satter

Pro mě je tato kniha takový doplněk ke Kasparovově knize "Zima přichází". Kasparovova kniha je psaná čtivou, ve stylu autora ostrou formou, kde autor nejen upozorňuje na spoustu nekalých praktik, ale i velmi ostrou proti Putinovsou formou prezentuje svůj postoj a názor.

Satterova kniha není ani zdaleka tak čtivá. Je to suchopárný výčet dat, bez vlastního názoru a prezentace svého stanoviska. Nicméně ve všech událostech jde daleko hlouběji k jádru problému a k jeho podstatě. A díky tomu má tato kniha velmi vysokou hodnotu, nebojí se upozornit na všechny věci, které se v Rusku dějí a líčit je tak, jak (patrně) proběhly.

Všech takových knih je potřeba (jak od Sattera tak od Kasparova) a je potřeba, aby je také lidé četli! Všem doporučuji

16.07.2018 5 z 5

Trénink vězně 2 Trénink vězně 2 Paul Wade

Druhý díl se mi líbil stejně jako ten první. I tohle je praktická příručka, která si nepotrpí na kecy a jde rovnou na věc. Knihu mohu vřele doporučit každému, komu je jasné, že rady typu "snadných pět kroků... jak rychle... jak snadno... stačí pět minut denně..." nefungují. Dokonce jsem si zvykl na autorovu střelbu do posiloven (s jasným záměrem nám vygumovat z hlavy "fakt", že bez činky, nejnovějšího stroje a protejnových prášků to prostě nejde).
Jen snad jedna malá výtka. Krku se mohl věnovat lépe a hlouběji. V jiných kapitolách se věnoval i fyziologii a fungování svalů a kostí. U krku si myslím, že je takový výlet do sfér funkčnosti obratlů a co vydrží naprostá nutnost. Vysvětlit lidem, proč není dobré krční páteř přetěžovat a co nám všem přináší náš stávající způsob života - od bolesti krčních svalů po bolesti hlavy, hučení v uších a mžitky před očima. On samozřejmě občas upozorní na to, že člověk nesmí spěchat...ale u krku, zejména u krku! si myslím, že na tohle téma měla být samostatná poměrně detailní kapitola.

Jsou tam i kapitoly, které mě uváděli v rozpaky. Například kapitola o stravování. Napíše odstavec, z kterého jsem rozpačitý (6x denně jídlo je nesmysl), napíše za něj něco co považuji za pravdu (obézní lidé se přejídají na noc a pak nemají ráno hlad, mělo by to být obráceně) a zakončí to něčím, čemu se vyloženě směji (jeskynní muž nejedl 6x denně, ulovil a snědl - to je sice pravda, ale on by jedl i 10x denně, ale když ulovíte mamuta 1x za tři týdny, tak vám to okolnosti neumožní, a ten hlad pak zabijete přejídáním až za hranici snesitelnosti....). Ale když si to rozumná mysl přerovná a uvědomí si zemnéna skutečnost, že autor cílí na různá stávající dogmata typu "jez 6x denně, pij protejnové drinky a gainery, bez nich to nejde, jez tuny doplňků, minerálů a vitaminů, bez drahých strojů ramena, lýtka, břicho...neuděláš" atd a snaží se z nás "vychovat" rozumné myslící samostatné bytosti, které se vrací k základům a jednoduchosti musím uznat, že je v knize spousta pravdy a dobrých typů na to, jak to dnes dělat jinak a myslím si, že lépe!

Bude to asi tím, že za autorem nestojí žádná marketingová firma a on v závěru kapitoly o cvičení nenabízí mříže za zvýhodněnou cenu a na konci kapitoly o stravování půlroční ozdravný pobyt ve vězení pro dvě osoby se slevou do tamní posilovny :o)

10.07.2018 5 z 5

Pokrevní pouta Pokrevní pouta Angela Marsons

Kniha "Ďábelské hry" měla sice geniální nápad, ale velmi spackané provedení. Vůbec se mi nelíbila a ani dnes nenacházím důvod, proč ji někomu doporučit k přečtení.
Kniha "Pokrevní pouta" (a nebo pro mě "Ďábleské hry 2") se k tématu manipulace s lidmi a psychologii jejich chování vrací. Tentokrát to ale autorka vzala za správný konec a vytvořila geniální dílo! Příběh je propracovaný, napínavý a i ta manipulace působí cíleně (a ne náhodně jako "v prnvím dílu"). Prostě něco, co se čte samo, nutí vás to číst a nepustí vás to dokud to nedočtete! Zvědavost vám nedovolí knihu odložit.
Navíc já osobně z této knihy cítím jistou celistvost, něco, co mi u jiných knih chybělo. Byť byli zajímavé člověk po jejich dočtení cítil, že tomu něco chybí, byť něco prakticky neuchopitelného a těžko definovatelného.
Tato kniha se autorce velmi povedla! Těším se na další díl.

06.07.2018 5 z 5

Kolotoč strachu Kolotoč strachu Jan Vavřík

Od tohoto autora jsem již četl knihu "Návrat z pekla" a velmi mne zaujala (do dnes mám před očima velmi nepříjemný výjem manželky a dcery jdoucích na smrt do plynové komory). Asi hlavně dobrý dojem z této knihy mě přilákal ke čtení této, i když to není přesně mé téma. Kniha má velmi nenásilnou formu vtahování do děje. Člověk čte, nic silného nevnímá a najednou se přistihne, že hltá stranu za stranou a vlastně neví proč. Připadal jsem si jako psycholog naslouchající místy děsivému příběhu týrané dívky. Vše je psáno uvěřitelnou formou budící dojem skutečného příběku, který sepsal někdo, kdo ho skutečně vyslechl. Příběh jsem si nepřečetl, ale svým způsobem odžil.
Kniha navíc nutí k zamyšlení. Nad tím jak by se člověk zachoval, jestli by pomohl a proč tohle vlastně lidé dělají a nebo snášejí. Kniha také vzbudí emoce, ať už zuřivost, agresi, nebo soucit, lítost a chuť pomoci.. Dělá to ale nevtíravou formou, nehraje prvoplánovitě na city a vyhýbá se prnoplánovitým kýčovitým scénám s jediným cílem - zaútočit na emoce.
Kniha by měla být povinnou četbou a snad by v lidech vzbudila ty správné emoce, aby jsme nezavírali oči před násilím a nebyli jen ty "vylepené huby na oknech hospody, před níž muž mlátí svou družku".
Knihu doporučuji!

02.07.2018 5 z 5

Systém Jóga v denním životě Systém Jóga v denním životě Paramahansa svámí Maheshwarananda

Vynikající kniha pro někoho, kdo nehledá jen knihu plnou keců, ale který má chuť také zvednou zadek z gauče a něco pro své tělo a zdraví udělat.

Dá se podle ní cvičit, dají se z jednotlivých dílů vybrat cviky a cvičit jen je a dají se na této knize vybudovat návyky a základy pro další rozvoj fyzických, ale především dechových a mentálních dovedností.

Mistrovský stupeň 8 dílu je dle mého názoru spíš pro zajímavost, ale zacvičit se dá asi všechno.

Titulní strana je z nového rozšířeného vydání. Obsahuje především kompletně přepracovaný první díl. Dále fotografické znázornění všech cviků (nemohu si odpustit připomínku k asaně, kterou velmi obdivuji - Mayurasana, kterou předvádí tak 70 letý "děda", moc se mi to líbí a dokazuje to, že joda je opravdu pro každého!!! Ostatně, v které knize o kulturistice či fitness jste naposledy viděli tak staré cvičence :o)
Kniha také obsahuje kapitoly o dýchání, o pročišťování těla, ale také o čakrách.

Jestli první vydání byla dokonalá příručka pro praktické cvičení, nové vydání jde ještě dál! Joga totiž není jen modní výstřelek, něco co budete dělat do třiceti, aby jste vypadali dobře, ale je to styl a způsob života, který váš život posune na novou úroveň a dovolí vám být aktivní i v pokročilém věku.
Tato kniha vás na této cestě bezpečně provede.

20.06.2018 5 z 5

Tréning väzňa Tréning väzňa Paul Wade

Na knize mi vadí, že se až příliš, a někdy až příliš lacino, naváží do lidí cvičících v posilovnách a do kulturistů. Jestli je všechno týkající se kulturistiky v pořádku a správně je jedna věc (na velice dlouhou debatu), že je takové navážení se do těch lidí hloupé je věc druhá...Vadí mi to nejen pro formu, jaké je zvolena, ale i proto, že kniha pojednává o cvičení s vlastní vahou, neklade si za cíl rozkrýt a objasnit temná zákoutí kulturistiky a ukázat nám o ní pravdu!

To je ale jediná výtka. Knize obsahuje velmi hluboké pravdy (viz dva úryvky níže) a vlastní tréninkový systém je velmi povedený! Není sice pravda, že to vše jde bez nářadí, na druhé straně je pravda, že posilovnu člověk také nepotřebuji. (S dnešními hřišti "workout" nepotřbujete ani "Crossfit" haly a další věci). Čeho si nejvíc vážím a cením na knize je skutečnost, že se dle ní dá dobře cvičit, navádí cvičence ke zdravému cvičení a pokud se těchto rad člověk bude držet dostane se ve fyzické kondici opravdu velmi, velmi daleko!!!!

V dnešní době bych možná uvítal kombinaci systému s "Workout" hřišti. Dnes jich je v různých městech spousta a člověk není odkázán jen na větve stromů a zárubně dveří, židle a stoly...

Citace z knihy:

1) Časopisy alebo sponzorujú, alebo (vo väčšine prípadov) priamo vydávajú spoločnosti, ktoré vyrábajú tieto doplnky. A tí kulturisti, ktorí sú vyfotení v ich publikáciách, nie sú svalnatí z ich doplnkov a proteínových šejkov. Sú vypracovaní vďaka steroidom.

2) Cvičenie s využívaním vlastnej hmotnosti je to najefektívnejšie zo všetkých, pretože cviky posilňujú celé telo; nie vypracovávaním jednotlivých svalov alebo skupín svalov, ale ako integrovaný celok. To znamená, že rozvíja šľachy, kĺby a nervový systém súčasne s rozvojom svalov.

Vřele doporučuji.

15.06.2018 5 z 5

Havel Havel Michael Žantovský

Kdo si dokáže vážit pravdy, svobody, morálky, lidských práv a lidské důstojnosti a nejsou to pro něj jen prázdná, laciná, cinická nebo kýčovitá slova musí Václava Havla obdivovat a uznávat. A (nejen) pro takového člověka je právě tato kniha určena (nebál bych se říct naprostou nutností!). Lépe než "Chestrton" o příspěvek níže to asi nedokáži napsat a plně s jeho příspěvkem souhlasím!
A tak dodám jen jednu výtku. V knize je jen jeden malý odstaveček o Olze a její nemoci, o její smrti a jak to celé Václav Havel snášel a prožíval. Vím, že tato kniha není o Olze Havlové a nejsem ani sadista abych se v takových věcech vyžíval. Olga s ním strávila více než polovinu života a stala se tak jeho (Havlovou) nedílnou součástí. Myslím, si, že tato závěrečná etapa jejího (a jeho) života si zaslouží více prostoru. Možná by si v této knize vůbec zasloužila (Olga) více prostoru...

09.06.2018 5 z 5

Prosím stručně Prosím stručně Václav Havel

Kniha se mi líbila. Dovolila mi tohoto velikána našich dějin poznat jako prezidenta (poznámky z doby jeho vládnutí) i jako člověka (vyprávění z doby, kdy byl v Americe). Celou knihu pak završuje rozhovor Václava Havla s Karlem Hvížďalou. Moc se mi líbí kontrast Havla státníka, historie-tvůrce kontra Havla člověka. A to mě bavilo, i jeho souboje s počítačem, prosba o vyprání košil a naplnění zapalovače kontra návštěvy různých státníků, postoje k Izraeli atd.
- ....o možnosti bombardovat srbské pozice mluvím přes rok, všichni byli proti, teď jsou všichni pro, dokonce ten útok bude mít za následek skutečné příměří, nikdo si ale nevzpomene, že tu je někdo, kdo to předvídal...
- Proč mi počítač dělá pokaždé jinak vzdálené řádky? ... Proč si občas nějaký text zamiluje, že ho tiskne přád dokola a nelze mu v tom zabránit?
- Pana Řechtáčka prosím, aby mi opravil a naplnil zapalovač a poslal zpět.

To se mi prostě líbí :o)

17.05.2018 5 z 5

Mosad: Nejslavnější operace izraelské tajné služby Mosad: Nejslavnější operace izraelské tajné služby Michael Bar Zohar

Pokud někoho tato tématika zajímá je pro něho tako kniha nutnost! Kniha popisuje nejvýznamnější mise této tajné služby a člověk tak pronikne do neuvěřitelných příběhů. Co mě na knize nejvíce zarazilo je její čtivost. Nejsem žádný závodník ve čtení, písmenka louskám jako veverka ořechy, přesto jsem tuto knihu přečetl asi za dva dny, prostě mě to táhlo a já si užíval ty neskutečné příběhy. Neskutečná profesionalita, neskutečná informovanost a neskutečná morálka, posunování hranic a realizování akcí, o kterých by jiní ani nepřemýšleli pro jejich neuskutečnitelnost! Možná by se západní země od nich mohly učit jak řešit různé teroristické hrozby (protože některé hrozby nevyřešíte tím, že o nich budete povídat, viz např. Černé září). Ale i Mosad uměl šlápnout vedle a ani Mosad nemá patent na dokonalost a neomylnost. O to zajímavější je o tom všem číst! Snad jen škoda, že některé mise nebyly popsány detailněji (operace Entebbe nebo záchrana Židů z Etiopie, potažmo ze Súdánu a s tím spojený světový rekord v obsaditelnosti Boeingu 747). Vřele doporučuji každému!!!

13.05.2018 5 z 5

Sbíráme holubinky Sbíráme holubinky Jiří Baier

Krásná kniha věnovaná pouze holubinkám. Koho tyto houby zajímají je tohle kniha, která jim ve spoustě věcí udělá jasno. Třeba v tom, že mají takovou barevnou variabilitu, že je stejně od sebe nepoznáte :o)
Knihu vřele doporučuji!

Houby - česká encyklopedie Houby - česká encyklopedie Vladimír Antonín

Nejlepší kniha o houbách, jakou jsem kdy viděl!!! Klasický atlas hub + receptář a kuchařka + spousta zajímavostí okolo. Krásné fotky, lze podle nich houby skutečně sbírat. Prostě pro houbaře, který se chce něco naučit a nebýt odkázán jen na "babky", suchohřiby a "praváky" nutnost! Nic lepšího o houbách jsem zatím neviděl.

Houby jako lék Houby jako lék Vladimír Antonín

Není to klasický atlas hub. Je to svým způsobem vědecká kniha plná zajímavých údajů, dokonce spousty latinských názvů i různých sloučenin, jedů a nevím čeho. Ale psáno lidsky pro lidi. A tak jsem se dozvěděl spoustu zajímavého. + samozřejmě ty medicinální houby :o)
Knihu doporučuji!

Carpe Diem I. Carpe Diem I. Robert Fabian

Tento typ knihy mi chyběl v sérii Zaklínač od Sapkowského. Kniha pojednává o tom, jak se z (ne)obyčejného muže stane elitní zabiják. Je tam také nějaká akce a ne jen výcvik. Kniha je zajímavá a určitě se dá přečíst. Jen neudělejte tu samou chybu co já a nečtěte "Mariňáky" jako první knihu. Budete pak mírně zklamaní...Přesto knihu mohu doporučit. Možná jednou napíšu "přečteno ve správném pořadí buduje atmosféru a kulisy ke grandióznímu finále!". Ale tak daleko zatím nejsem :o)

02.05.2018 4 z 5