Média, lži a příliš rychlý mozek

- Jak jsme manipulováni a nevíme o tom? - Co jsou to hoaxy? - Ukazují média svět takový, jaký skutečně je? - Proč nám politici lžou? - Co je to mediální gramotnost? - Proč je potřeba kritické myšlení? - A jak si s námi zahrává mozek? To jsou jen některé z aktuálních otázek, na které najdete odpovědi v této knize. Jejím autorem je spoluzakladatel webu manipulatori.cz, který se snaží podporovat nezávislé a kritické myšlení a odkrývat mediální lži. V první části knihy odhalíte zákonitosti našeho chování a rozhodování. Zjistíte, proč naše přání tak často formují budoucnost, pochopíte, jak nás ovlivňuje naše vlastní iracionalita, proč podléháme skupinové hlouposti a jak snadno se dopouštíme myšlenkových chyb. Druhá část knihy se věnuje žhavé současnosti. Zaměřuje se na běžně užívané argumentační fauly a na odhalení manipulativních a propagandistických postupů v politice i médiích. Poznáte zákulisí mediálního průmyslu a výroby zpráv i techniky, jak námi média mohou manipulovat. A v neposlední řadě porozumíte tomu, jak odhalovat falešné zprávy, poznat pravdu od lži a nepodlehnout konspiračnímu myšlení....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/371309/media-lzi-a-prilis-rychly-mozek-r6m-371309.jpg 4.260

Kniha Média, lži a příliš rychlý mozek

adorjas

Čítala som viacero kníh o kritickom myslení, napadá mi tak napríklad česká knižka Fake news od Vejvodovej a Gregora a kol.autorov. Ale táto kniha mi prišla viac prehľadná, s lepšími detailami a šla viac do hĺbky aj napriek krátkej "stranáži". Kniha okrem mediálnej gramotnoti upozorňuje aj na základné psychologické fakty ako funguje ľudský mozog pri rozhodovaní a emociách a bolo to celkovo dosť komplexne, avšak zrozumiteľne podané.

timelady

Pěkný a ucelený přehled. Je to čtivé, poutavé. Sice mi přijde, že místy autor trochu okecává, opakuje se a nechá nějaké téma jen nakousnuté, ale jinak nemám co vytknout. Jazyk mi přijde trochu hala bala, ale ve výsledku vytknout nemůžu, protože se jedná o popularizační publikaci.

Taky podnázev "průvodce postpravdivým světem" mi vzhledem ke spracovanému tématu přijdu trochu clickbaitovej, ale možná je právě ta lehká dávka ironie přesně to, co autor zamýšlel.

hu_87
18.09.2020

Čtivě a srozumitelně napsaná kniha, ve které se mísí různé kapitoly s tématy jako jsou myšlenkové biasy, co to je a jak poznat hoax (a co víc - třeba rady, jak pomocí internetových stránek-nástrojů poznat, zda je třeba obrázek nebo video podvržené); média a jejich cíle; clickbaity; to, jak vzniká polarizace názorů a vznik radikálních názorů a s tím související vznik radikálních skupin (kupříkladu na FB). Typický styl volby nadpisů (vzbuzující emoce) u médií je nám již také známý, ale asi si neuvědomujeme, jak velký vliv na nás média mají.
Kniha se nevěnuje, jak vidíte, pouze médiím, ale různým, jak jiz bylo řečeno, myšlenkovým faulům, trikům, které na nás mohou zkoušet internetoví trollové; co všechno má vliv na vznik radikalismu obecně; hoaxy a jak je poznat. Je to psychologie samozřejmě, trošku si tu užijete i něco málo z Kahnemana, efektu sebenaplňujícího se proroctví (pygmalion, golem) a tak dále.

Kniha splnila účel, je srozumitelná, čtivá a obsahuje cenné informace, nemám co vytknout.

freejazz
06.09.2020

ano, sama kniha je důkazem toho, co autor tvrdí - každého z přijímatelů jenom utvrdí v jeho názorech:)
jinak si neumím představit, že dneska ještě někdo myslící opravdu věří na Zemi jako plochou desku (i když se nedávno měla konat „vědecká výprava“, která měla tuto skutečnost potvrdit – kde jinde než v Americe:) nebo na cílené úsilí Bila Gatese zlikvidovat lidstvo pomocí očkování...
prostě jako materiál jsme nepoužitelní k serióznímu pokroku, zato kdejaká obskurnost je pro nás svatým grálem. tak jako nevěříme v Boha, nedáme dopustit na čakry a aury, vonné tyčinky a zaříkávání – protože Boha ještě nikdo neviděl (nabízí se mi známý výrok Bohouše z Dědictví, ale nechci vířit vášně:).
ale chvilku vážně – toto není první titul, zabývající se lidským chováním. a přesto nevidím nikde na scéně poučený postup při získávání lidí na svou stranu – poučený v pozitivním smyslu. protože lidé, kterým bych dopřál prostor, mně za pět minut unudí k smrti, nedovedou jednoduše, jasně a srozumitelně říci, o co jim vlastně jde. ovšem kdejaká cvičená opice z kdejakého rozpuštěného cirkusu ovládá masy prostinkými výkřiky bez hlubšího smyslu a významu (za všechny blbost, kterou vídám téměř denně na bilbordu u cesty: Nedovolíme vymeniť kostoly za mešity – a tato krávovina dostala ve volbách přes 8 % hlasů – naštěstí, protože kdyby víc, tak se z toho zjevíme).
proč?
asi to máme v sobě zakódované. je veselejší číst si Blesk, Aha, Nový čas nebo jiný tabloid, než vnímat třeba Hospodárske noviny. všichni přece manipulují, tak ať se u toho aspoň bavíme...
a stav diskusí v e-mediích stojí za všechny prachy. Češi se v nich vesměs představují jako národ hejterů a denunciátorů, v diskusích jde hlavně o to strhat autora článku, seřvat ostatní diskutující a nakonec se vyhlásit za krále, kterému nikdo nerozumí. každá debata se tak odkloní od podstaty a diskutující mnohokkrát přiznávají, že samotný článek ani nečetli – ale hlavně, že mají co k tomu říct... to je něco, k čemu není potřeba ruské trolly. opravdu, nežažil jsem nikde tolik náfuků, urážek, shazování a výsměchu jako na českých webech.

takže i když mi v knize občas schází dopovězení nakousnutého a občas se autor opravdu opakuje (to je ale vizitka odpovědného redaktora!), stojí toto dílko za přečtení – i s obsáhlým citačním aparátem, vždyť jen přečíst všechny zdroje, na které odkazuje autor by stálo za „A“ na zkoušce.

RyxiraAmyGinger
12.08.2020

Přijde mi to dost strašný. Práci demagog.cz moc neznám, ale Nutil vůbec neumí psát. Opakuje se (a to na několika místech prakticky doslova), příklady a citace působí, jako by je tahal náhodně jak králíky z klobouku a celé je to jako takový podivný slepenec. Kniha také v dané problematice nepřináší nic nového, je prostě jenom souhrnem základních poznatků, ale pro "začátečníky" budiž. Ačkoli autor píše o tom, jak je třeba být objektivní, názory, které považuje za "špatné", se nepokouší kriticky rozebrat, prostě je smete ze stolu nějakou po sté zopakovanou kostrbatou poučkou, to celé jako "názorný příklad". Za mě je celá tahle kniha tak akorát názorný příklad toho, jak by populárně-naučná publikace neměla vypadat. Kniha se nachází v seznamu doporučené četby pro vysoké školy, což nechápu. Ano, přečetla jsem to celé, ano, udělala si více méně "z povinnosti" nějaké poznámky, ale bylo to utrpení.

flare
04.02.2019

Jo jo muze byt,doporucim...pritahla me psychologie a priklady z praxe..rozhodne si muzete ucesat dosavadni vedomosti..

LuT
14.01.2019

Aktuální! Měl by si přečíst každý.

Greenfingers
06.02.2020

Kniha mě oslovila po všech stránkách: přinesla některé pro mě nové informace a pohledy na problematiku masmédií, fundovaně a logicky vysvětlila jejich fungování a v neposlední řadě poskytla několik užitečných rad.
I pro člověka, který po této zemi chodí již hezkou řádku let a domnívá se, že ho už jen stěží dokáže něco zaskočit nebo překvapit, jsou internet a sociální sítě fenoménem, nad kterým stále častěji nevěřícně kroutí hlavou. Potoky špíny, nenávisti a všech možných druhů fóbií, které se valí z některých diskusí na internetu jsou dány především anonymitou diskutujících. Přál bych si, aby diskusní fóra na DK byly světlou výjimkou.
Knihu doporučuji všem čtenářům, kteří se zajímají o problematiku kritického myšlení a chtěli by se tímto i řídit.