Média, lži a příliš rychlý mozek

Média, lži a příliš rychlý mozek https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/371309/bmid_media-lzi-a-prilis-rychly-mozek-r6m-371309.jpg 4 99 25

- Jak jsme manipulováni a nevíme o tom? - Co jsou to hoaxy? - Ukazují média svět takový, jaký skutečně je? - Proč nám politici lžou? - Co je to mediální gramotnost? - Proč je potřeba kritické myšlení? - A jak si s námi zahrává mozek? To jsou jen některé z aktuálních otázek, na které najdete odpovědi v této knize. Jejím autorem je spoluzakladatel webu manipulatori.cz, který se snaží podporovat nezávislé a kritické myšlení a odkrývat mediální lži. V první části knihy odhalíte zákonitosti našeho chování a rozhodování. Zjistíte, proč naše přání tak často formují budoucnost, pochopíte, jak nás ovlivňuje naše vlastní iracionalita, proč podléháme skupinové hlouposti a jak snadno se dopouštíme myšlenkových chyb. Druhá část knihy se věnuje žhavé současnosti. Zaměřuje se na běžně užívané argumentační fauly a na odhalení manipulativních a propagandistických postupů v politice i médiích. Poznáte zákulisí mediálního průmyslu a výroby zpráv i techniky, jak námi média mohou manipulovat. A v neposlední řadě porozumíte tomu, jak odhalovat falešné zprávy, poznat pravdu od lži a nepodlehnout konspiračnímu myšlení.... celý text

Komentáře (25)


Knihomol22
Knihomol22
13.01.2024 4 z 5

Tato kniha byla jen začátkem, takovým impulzem, aby se člověk ponořil hlouběji do témat.

Nikola086
Nikola086
18.12.2023 4 z 5

Zajímavě napsaná kniha plná informací, které jsou potřeba obzvláště v dnešní digitální době. Minimálně jednou by si něco takového měl přečíst každý a rozhodně by pár kapitol z knihy mělo být vyučováno nejen na středních, ale už i základních školách, aby se kritické myšlení a mediální gramotnost mohla rozvíjet co nejdříve.


chamyl
chamyl
15.01.2023 5 z 5

Zajímavá a potřebná kniha, současně se ovšem bojím, že bohužel i trochu zbytečná. Zbytečná proto, že ti, kteří ji čtou, ji zpravidla číst nepotřebují a ti, kteří by to potřebovali, ji číst nebudou. Každopádně by bylo skvělé, kdyby se tento typ literatury stal povinnou četbou na středních školách třeba místo Harryho Pottera, a to nejen v České republice. Myslím, že by to společnosti prospělo.

Neodpustím si malou poznámku:
Demokracie je systém, který má zajišťovat pluralitu názorů, jejich výměnu i tříbení a bezpečnost i beztrestnou možnost jejich zastávání. My jsme se bohužel posunuli do doby, kdy spolu velmi často nesoupeří různé o fakta opřené názory, ale (někdy zcela iracionální) emoce. Emoce, které se velmi důmyslně skrývají za fakta a názory, takže si jejich vliv řada lidí nejen nepřipouští, ale především vůbec neuvědomuje. Demokracie je zde pro všechny, a to i přestože ji takto řečtí filozofové vlastně vůbec nekoncipovali, čímž se dostáváme do neřešitelného konfliktu těch, kteří hledají odpovědi a fakta, s těmi, kteří to tak či onak pouze cítí. Naše budoucnost je pak spíše o (obvykle) momentálních pocitech, což může být často zavádějící a velmi nebezpečné.

Proto jsem přesvědčen, že důraz na kritické myšlení by měl být naším společným prioritním zájmem, a proto v rozporu se začátkem svého komentáře věřím, že si ke knize najdou cestu i lidé, kterým pomůže při hledání fakt i co nejobjektivnějšího pohledu na svět okolo sebe, ať už jsou jejich (o realitu opřené) názory jakékoliv.

nevermore3
nevermore3
17.11.2022 5 z 5

Pro středoškoláky by dnes měla být povinnost a spíš si myslím, že knihu budou stejně číst převážně ti, co ji de facto nepotřebují.

karli887
karli887
02.11.2022 4 z 5

Kniha se líbila se moc. Za mě trošku delší úvod, ale očekávání splnila. Doporučuji. Už se těším na další autorovo knihu.

brunettlibrary
brunettlibrary
07.09.2022 odpad!

Vůbec nedoporučuju. Kniha chce vyvracet vyhýbavé termíny, ale sama tak mluví. Chce řešit termíny, které jsou lidem známé a stejně je jen popisuje. Styl psaní je hrozný, vůbec mi nesedl. Témata nebyly zajímavé. Kniha mi nic nedala a ještě mě naštavala.

a304
a304
16.08.2022 5 z 5

(SPOILER) Nepodléháme iluzím, média pracují pro toho, kdo jim vládne, kdo je řídí a souhlasí s obsahem prezentace. Veřejná právní televize, rozhlas, deníky, časopisy, internet včetně musí vytvářet zisk a neodčerpávat finance nad povolený rámec. Nejedná se o hlídacího psa /někdy mám pocit, že je to spíše pes se vzteklinou, který nechrání, ale může i bezmocným bezohledně škodit. Mocní mají nástroje, jak se rychle a účinně bránit a případné útoky je minou/. Je i mnoho jiných, kteří poukazují na problémy, které je nutno včas vyřešit a ukazují jak. Česká tisková agentura připravuje informace tzv. plán očekávaných událostí na následující týden, uzávěrka v pátek a tzv. denní přehled.
Nejzajímavější, nejrychlejší, nejlevnější, nejmladší, nejbouřivější jsou velké vyhledavače, internetové portály, internetové televize, weby, blogy. Alternativní média poskytovaly svobodný prostor pro necenzurované info. Některé státy cenzurují internet a mají své nástroje, které podpořily vlády zákonem..., asi pro dobro občanských práv nebo zájmů obřích nadnárodních společností ...? Zase mám pocit, že nové zákony nesmí degradovat ústavní právo, ale ...
Publikaci doporučuji. Přečtu si : "Jak neztratit rozum v nerozumné době".

8182
8182
29.06.2022 5 z 5

Velmi inspirativní úvod do světa současného zasíťovaného iluzorního světa.

AlčaH
AlčaH
07.03.2022 4 z 5

Velmi zajímavé čtení, které pro mě bylo hodně přínosné.

Oceňuji úvod, který se věnuje lidskému přemýšlení a rozhodování z pohledu psychologie, fyziologie mozku a fungování lidské společnosti. Myslím, že je to hodně důležité pro pochopení celého kontextu přijímání a zpracovávání informací na úrovni jednotlivce i skupiny lidí.

Díky druhé části knihy jsem si srovnala některé pojmy a dozvěděla se řadu nových věcí z oblasti kritického myšlení a mediální gramotnosti. Další, které už znám, jsem si zopakovala a případně svou znalost prohloubila. Během čtení jsem si sama kladla řadu otázek a přemýšlela nad fenomény, které sleduji například v internetových diskuzích či při diskuzi s názorovými oponenty.

Myslím, že knihu by si měl přečíst každý - obzvlášť v dnešní době plné informací, kdy jsou kritické myšlení a mediální gramotnost naprosto klíčové dovednosti, a máme možnost ve velkém sledovat, jak to dopadne, když lidem chybějí... Situace je potom značně neveselá...

kikies
kikies
15.01.2022 4 z 5

Skvělý počin! O manipulaci, médiích, hoaxech a potřebě kritického myšlení je nutné mluvit, číst i psát co nejvíce. Ovšem v tomto případě je trochu odrazující zpracování. Autor se poměrně často opakuje a textu mi chybělo nějaké odlehčení, které by k tématu přitáhlo i ty, kteří to potřebují nejvíce. Já osobně jsem měla problémy u čtení vydržet, a to jde o pro mě nesmírně zajímavou tematiku.

adorjas
adorjas
10.07.2021 4 z 5

Čítala som viacero kníh o kritickom myslení, napadá mi tak napríklad česká knižka Fake news od Vejvodovej a Gregora a kol.autorov. Ale táto kniha mi prišla viac prehľadná, s lepšími detailami a šla viac do hĺbky aj napriek krátkej "stranáži". Kniha okrem mediálnej gramotnoti upozorňuje aj na základné psychologické fakty ako funguje ľudský mozog pri rozhodovaní a emociách a bolo to celkovo dosť komplexne, avšak zrozumiteľne podané.

timelady
timelady
02.01.2021 4 z 5

Pěkný a ucelený přehled. Je to čtivé, poutavé. Sice mi přijde, že místy autor trochu okecává, opakuje se a nechá nějaké téma jen nakousnuté, ale jinak nemám co vytknout. Jazyk mi přijde trochu hala bala, ale ve výsledku vytknout nemůžu, protože se jedná o popularizační publikaci.

Taky podnázev "průvodce postpravdivým světem" mi vzhledem ke spracovanému tématu přijdu trochu clickbaitovej, ale možná je právě ta lehká dávka ironie přesně to, co autor zamýšlel.

hu_87
hu_87
18.09.2020 5 z 5

Čtivě a srozumitelně napsaná kniha, ve které se mísí různé kapitoly s tématy jako jsou myšlenkové biasy, co to je a jak poznat hoax (a co víc - třeba rady, jak pomocí internetových stránek-nástrojů poznat, zda je třeba obrázek nebo video podvržené); média a jejich cíle; clickbaity; to, jak vzniká polarizace názorů a vznik radikálních názorů a s tím související vznik radikálních skupin (kupříkladu na FB). Typický styl volby nadpisů (vzbuzující emoce) u médií je nám již také známý, ale asi si neuvědomujeme, jak velký vliv na nás média mají.
Kniha se nevěnuje, jak vidíte, pouze médiím, ale různým, jak jiz bylo řečeno, myšlenkovým faulům, trikům, které na nás mohou zkoušet internetoví trollové; co všechno má vliv na vznik radikalismu obecně; hoaxy a jak je poznat. Je to psychologie samozřejmě, trošku si tu užijete i něco málo z Kahnemana, efektu sebenaplňujícího se proroctví (pygmalion, golem) a tak dále.

Kniha splnila účel, je srozumitelná, čtivá a obsahuje cenné informace, nemám co vytknout.

freejazz
freejazz
06.09.2020 5 z 5

ano, sama kniha je důkazem toho, co autor tvrdí - každého z přijímatelů jenom utvrdí v jeho názorech:)
jinak si neumím představit, že dneska ještě někdo myslící opravdu věří na Zemi jako plochou desku (i když se nedávno měla konat „vědecká výprava“, která měla tuto skutečnost potvrdit – kde jinde než v Americe:) nebo na cílené úsilí Bila Gatese zlikvidovat lidstvo pomocí očkování...
prostě jako materiál jsme nepoužitelní k serióznímu pokroku, zato kdejaká obskurnost je pro nás svatým grálem. tak jako nevěříme v Boha, nedáme dopustit na čakry a aury, vonné tyčinky a zaříkávání – protože Boha ještě nikdo neviděl (nabízí se mi známý výrok Bohouše z Dědictví, ale nechci vířit vášně:).
ale chvilku vážně – toto není první titul, zabývající se lidským chováním. a přesto nevidím nikde na scéně poučený postup při získávání lidí na svou stranu – poučený v pozitivním smyslu. protože lidé, kterým bych dopřál prostor, mně za pět minut unudí k smrti, nedovedou jednoduše, jasně a srozumitelně říci, o co jim vlastně jde. ovšem kdejaká cvičená opice z kdejakého rozpuštěného cirkusu ovládá masy prostinkými výkřiky bez hlubšího smyslu a významu (za všechny blbost, kterou vídám téměř denně na bilbordu u cesty: Nedovolíme vymeniť kostoly za mešity – a tato krávovina dostala ve volbách přes 8 % hlasů – naštěstí, protože kdyby víc, tak se z toho zjevíme).
proč?
asi to máme v sobě zakódované. je veselejší číst si Blesk, Aha, Nový čas nebo jiný tabloid, než vnímat třeba Hospodárske noviny. všichni přece manipulují, tak ať se u toho aspoň bavíme...
a stav diskusí v e-mediích stojí za všechny prachy. Češi se v nich vesměs představují jako národ hejterů a denunciátorů, v diskusích jde hlavně o to strhat autora článku, seřvat ostatní diskutující a nakonec se vyhlásit za krále, kterému nikdo nerozumí. každá debata se tak odkloní od podstaty a diskutující mnohokkrát přiznávají, že samotný článek ani nečetli – ale hlavně, že mají co k tomu říct... to je něco, k čemu není potřeba ruské trolly. opravdu, nežažil jsem nikde tolik náfuků, urážek, shazování a výsměchu jako na českých webech.

takže i když mi v knize občas schází dopovězení nakousnutého a občas se autor opravdu opakuje (to je ale vizitka odpovědného redaktora!), stojí toto dílko za přečtení – i s obsáhlým citačním aparátem, vždyť jen přečíst všechny zdroje, na které odkazuje autor by stálo za „A“ na zkoušce.

RyxiraAmyGinger
RyxiraAmyGinger
12.08.2020 1 z 5

Přijde mi to dost strašný. Práci demagog.cz moc neznám, ale Nutil vůbec neumí psát. Opakuje se (a to na několika místech prakticky doslova), příklady a citace působí, jako by je tahal náhodně jak králíky z klobouku a celé je to jako takový podivný slepenec. Kniha také v dané problematice nepřináší nic nového, je prostě jenom souhrnem základních poznatků, ale pro "začátečníky" budiž. Ačkoli autor píše o tom, jak je třeba být objektivní, názory, které považuje za "špatné", se nepokouší kriticky rozebrat, prostě je smete ze stolu nějakou po sté zopakovanou kostrbatou poučkou, to celé jako "názorný příklad". Za mě je celá tahle kniha tak akorát názorný příklad toho, jak by populárně-naučná publikace neměla vypadat. Kniha se nachází v seznamu doporučené četby pro vysoké školy, což nechápu. Ano, přečetla jsem to celé, ano, udělala si více méně "z povinnosti" nějaké poznámky, ale bylo to utrpení.

Greenfingers
Greenfingers
06.02.2020 5 z 5

Kniha mě oslovila po všech stránkách: přinesla některé pro mě nové informace a pohledy na problematiku masmédií, fundovaně a logicky vysvětlila jejich fungování a v neposlední řadě poskytla několik užitečných rad.
I pro člověka, který po této zemi chodí již hezkou řádku let a domnívá se, že ho už jen stěží dokáže něco zaskočit nebo překvapit, jsou internet a sociální sítě fenoménem, nad kterým stále častěji nevěřícně kroutí hlavou. Potoky špíny, nenávisti a všech možných druhů fóbií, které se valí z některých diskusí na internetu jsou dány především anonymitou diskutujících. Přál bych si, aby diskusní fóra na DK byly světlou výjimkou.
Knihu doporučuji všem čtenářům, kteří se zajímají o problematiku kritického myšlení a chtěli by se tímto i řídit.

flare
flare
04.02.2019 5 z 5

Jo jo muze byt,doporucim...pritahla me psychologie a priklady z praxe..rozhodne si muzete ucesat dosavadni vedomosti..

LuT
LuT
14.01.2019 5 z 5

Aktuální! Měl by si přečíst každý.

ropi
ropi
21.11.2018 odpad!

kniha o manipulaci s lidmi, která sama o sobě manipuluje
v korektním, antiruském ... duchu.
hrozba jde z Ruska .. viz kapitola od s. 171
nepřímá denohestace některých názorů ... např. s. 119
"Pravděpodobně i vy jste se setkali s někým, kdo byl skálopevně přesvědčen o tom, že ... dětské očkování způsobuje autismus ... americká vláda je natolik prohnaná, že neváhala zinscenovat jedenácté září ...
zrovna tyto dva názory jsou v alternativním prostředí hojně diskutovány.
ale kniha musí naivní důvěřivce poučit, že se nechali opít mediálním rohlíkem a je třeba věřit ... čemu vlastně

makacek
makacek
10.11.2018 4 z 5

Zajimave shrnuti veci vedoucich k nasemu "oblbovani".