Média, lži a příliš rychlý mozek

Média, lži a příliš rychlý mozek https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/371309/bmid_media-lzi-a-prilis-rychly-mozek-r6m-371309.jpg 4 100 25

- Jak jsme manipulováni a nevíme o tom? - Co jsou to hoaxy? - Ukazují média svět takový, jaký skutečně je? - Proč nám politici lžou? - Co je to mediální gramotnost? - Proč je potřeba kritické myšlení? - A jak si s námi zahrává mozek? To jsou jen některé z aktuálních otázek, na které najdete odpovědi v této knize. Jejím autorem je spoluzakladatel webu manipulatori.cz, který se snaží podporovat nezávislé a kritické myšlení a odkrývat mediální lži. V první části knihy odhalíte zákonitosti našeho chování a rozhodování. Zjistíte, proč naše přání tak často formují budoucnost, pochopíte, jak nás ovlivňuje naše vlastní iracionalita, proč podléháme skupinové hlouposti a jak snadno se dopouštíme myšlenkových chyb. Druhá část knihy se věnuje žhavé současnosti. Zaměřuje se na běžně užívané argumentační fauly a na odhalení manipulativních a propagandistických postupů v politice i médiích. Poznáte zákulisí mediálního průmyslu a výroby zpráv i techniky, jak námi média mohou manipulovat. A v neposlední řadě porozumíte tomu, jak odhalovat falešné zprávy, poznat pravdu od lži a nepodlehnout konspiračnímu myšlení.... celý text

Matty
28.09.2018 3 z 5

Užitečná, čtivě napsaná příručka přežití v postpravdivé době a fajn kompilační úvod do kriticky důležité problematiky kritického myšlení a mediální gramotnosti, který čtenáře seznámí se základními pojmy, častými myšlenkovými zkresleními v individuální i kolektivní rovině a vysvětlí, proč je třeba být při pohybu členitým mediálním terénem velmi obezřetný (a jak lze větší obezřetnosti dosáhnout).
Pro člověka trochu zběhlého v mediálních studiích nepůjde o nic nového (byť se autor knihu záslužně snaží uzpůsobit tuzemskému kontextu, což zahraniční učebnice mediální teorie logicky nedělají). Může jít ovšem o smysluplný vánoční dárek pro voliče ANO nebo SPD a pravidelné čtenáře Parlamentních (h)listů (pakliže někoho takového máte v rodině) nebo obecně pro lidi, kteří žádnou formou mediální výchovy neprošli, což z nich dělá snazší oběti populistů, PR agentur a dezinformačních webů.
Celkový dojem by zlepšilo méně překlepů a opakujících se myšlenek, svědčící o ne zcela důsledné editorské práci.

Azmodan
24.07.2018 5 z 5

Zajímavá kniha. Člověk si díky ní některé věci uvědomí, jiných si všimne a pochopí, že žijeme vlastně v cyklech (myslím historických) a bez ohledu na to, co si myslíme o vlastní jedinečnosti, neomylnosti, chytrosti a soudnosti jsme ve své podstatě jen stádo, které je šikovným ovčákem tu manipulováno jedním směrem a tuhle druhým. A obvyklou příčinou není jen naše evoluční nastavení, ale i přirozená (přírodou daná) lenost a pohodlnost.
Kniha jako taková na mě působila svým stylem spíše jako diplomová práce se spoustou úryvků a citací. Sám bych uvítal více názorů autora. Jsem zvyklí spíše na ostrý konfrontační styl Kasparova. Nicméně kniha se mi líbila a mohu ji vřele doporučit. Názorů tam není možná mnoho právě proto, že by tímto autor šel proti podstatě své vlastní knihy a myšlenkách v ní.
Lidem, kteří rádi přemýšlejí a nejsou jen pasivními konzumenty světa kolem sebe vřele doporučuji. Kniha je však určena především těm ostatním, pasivním konzumentům všeho kolem nás.

Iki1
03.07.2018 4 z 5

Výborně zpracované téma manipulace lidmi zvláště v prostředí internetu. Autor ví, o čem píše a na knize je to znát.

slina
10.05.2018 5 z 5

Kniha, která by si zasloužila být mezi doporučenou literaturou na středních školách.

Bustedka
30.03.2018 5 z 5

Moc zajímavá kniha. Jak praví talmud (několikrát zmíněno i v knize), "Nevidíme věci takové, jaké jsou. Vidíme věci takové, jací jsme my." A pokud nám bude chybět sebekritika, určitý odstup a vědomí, jak funguje lidský mozek, brzo se do těch nesmyslů, co jsou interpretovány všude možně, zamotáme. Lenost lidí přemýšlet, ověřovat si fakta, strach nejít s davem a odmítání připouštět si vlastní chyby v názorech nás můžou dostat do situace, ze které třeba už ani nebude východisko - viz poslední kapitola - jen 37% středoškoláků považuje demokracii za nejlepší způsob vlády.
Kniha je velice aktuální, plná zajímavých myšlenek. Oceňuji především to, že je vše podloženo výzkumy, názory odborníků. Čtenář může sám na některých příkladech zhodnotit své myšlení a svou ovlivnitelnost. Poznámek mám vypsaných víc než dost. Jediné co mě osobně trochu vadilo bylo, že některé citáty a fráze byly mnohdy opakovány. Na druhou stranu (mysleme pozitivně), to byly věci, které jsou důležité a jak se praví...opakování je matka moudrosti :-)