Ayna Ayna komentáře u knih

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Nepocházím sice z dědiny na Vysočině, ale z maloměsta o kraj vedle, nicméně nářečí je u nás podobné a byla to ta první věc, co mě na knize zaujala. Některé výrazy jsem teda slyšela používat široko daleko jen mou babičku a brala jsem je jako nějakou její osobní zkomoleninu, a tady jsem prozřela, že i to bylo nářečí, promiň babi :) Jinak, kniha nemá zásadní dějovou linku, ale sleduje útržky životů několika obyvatel vesnice, a hlavní tam není ani tak to, co se kde děje, ale jak o tom lidé uvažují. Což je popsáno setsakra dobře a přesvědčivě. Jo a mapka vesnice pod přebalem. Až to budu někdy číst znova, asi si ji prohlídnu zevrubnějc, takhle jsem se místy ztrácela v postavách.

14.01.2020 5 z 5

Jste špatný člověk, pane Gumo! Jste špatný člověk, pane Gumo! Andy Stanton

Kniha se skvělým antihrdinou plná bizarních postav, s celkem primitivní zápletkou, která nakonec není moc důležitá. Spíš než ucelený příběh je to spousta úžasně praštěných nápadů a vtipů. Na začátku to má ještě nějakou linku, pak se stupňují čím dál větší nonsensy, a pak jako by si autor vzpomněl, že by bylo záhodno teda dořešit toho otráveného psa, dupne na brzdu a je tam trochu na sílu zase relativně spořádaný konec. I když, aby to nedopadlo moc normálně, tak je tam ještě ten extra příběh navíc:)

11.01.2020 4 z 5

Jeden kopeček šmoulový Jeden kopeček šmoulový Marie Doležalová

Memoáry o jednom pěkném, obyčejném dětství. Pro cizího člověka, který její rodinu vůbec nezná, by to mohla být ukrutná nuda, ale autorka o tom umí hezky psát a zamýšlet se nad věcmi, že se to nakonec dá. To negativní bylo upozaděno, takže je z toho nakonec takové nostalgické, možná trochu přeslazené pohlazení po duši. Jen nevím, jestli si z toho za týden - dva budu schopná cokoliv vybavit. Dala bych tři hvězdy, ale grafika si zaslouží ještě jednu navíc.

04.01.2020 4 z 5

Devadesátky! Devadesátky! Johana Fundová

Devadesátková popkultura letem světem optikou tehdejšího pražského dítěte. Jelikož jsem jen o pár let starší než autorka, tak jsem si v tom našla dost svého, nad fotografiemi zavzpomínala celá famílie, ale na čtení to bylo takové trochu plytké. Je to hlubší a propracovanější než facebooková stránka, ze které to vychází, ale pořád ne tak, jak by člověk od knihy takového rozsahu čekal. Pohled autorky doplňují vzpomínky známých osobností s dost různou vypovídací hodnotou (klidně se to mohlo víc vytřídit). Taky by to asi chtělo lepšího korektora - uteklo dost chyb a chtělo by to probrat i slohově... např. bambilionkrát se opakující slovo "zkrátka".

28.12.2019 3 z 5

Kdokoli může dělat cokoli Kdokoli může dělat cokoli Betty MacDonald

Moje oblíbená kniha, ke které se v průběhu let znovu vracím, jako i k ostatním od stejné autorky. Sice mít sestru jako Mary, tak ji asi zaškrtím, ale historky toho, co všechno se jí podařilo své rodině spískat, jsou vtipné. Líbí se mi snad ještě víc než Vejce a já, protože tam mě na sto procent nebaví ty popisy přírody a vaření.

21.12.2019 5 z 5

O nevyřáděném dědečkovi O nevyřáděném dědečkovi Alena Kastnerová

Tuhle knihu si vybral sedmiletý syn v knihovně v regálu s literaturou pro děti jeho věku. Si myslím, že tady knihovnice to zařazení trochu netrefily, sice jsme to přečetli až do konce a nějak ho to zabavilo, ale tak půlku z toho nepochopil. Za mě celkem dobrý, neotřelý, místy vtipný, místy depresivní. Jen mě štvalo, že tam není snad jediná ženská postava, která by nebyla vykreslená jako děsná číča (kromě těch, co se v ději jen mihnou a nejsou rozebrány vůbec). Ilustrace jsou tak ošklivý, až je to vtipný.

21.12.2019 3 z 5

13 pater 13 pater Andy Griffiths

Vtipná potrhlost s vtipně odfláklými obrázky. Z pohledu malého dítěte, kterému jsem to předčítala, je to jednoznačně za plný počet. Za sebe bych možná nějakou hvězdu strhla, abych vypadala víc jako ynteligent, ale... proč jako.

02.12.2019 5 z 5

Logopedie s Povídálkem - R Logopedie s Povídálkem - R Hana Fialová

Jednoduchá, ale dobře sestavená logopedická cvičení, obrázky, které udrží zájem dítěte. A zabralo to.

15.10.2019 5 z 5

Odd a mraziví obři Odd a mraziví obři Neil Gaiman

Ilustrace jsou nádherné a dělají většinu atmosféry. Když si představím knihu bez nich, musím říct, že by mě asi nebavila. Ne že by to bylo špatně napsané, ale není to ani nic převratného. Bohužel Gaiman si u mě jinými díly nastavil laťku hodně vysoko, takže jsem měla sklon čekat něco víc.

30.04.2019 3 z 5

Divné počasí Divné počasí Joe Hill (p)

Hill prostě umí.

30.04.2019 5 z 5

Kyanid a Štěstí 2 - Zmrzlina a Smutek Kyanid a Štěstí 2 - Zmrzlina a Smutek Matt Melvin

Superčernej a superretardovanej humor. Škoda, že něco v češtině nevyzní.

30.04.2019 4 z 5

McAtrix recesed McAtrix recesed Adam Roberts

Béčková blbina na jedno přečtení, asi jako všechno od tohohle autora. Je tam pár fakt vtipných vtipů a k tomu tuna hlušiny. Takovým trapným způsobem je mi to až líto. Roberts si vždycky vybere nějaký moje oblíbený dílo, slibně začne... a pak to postupně upadá až ke konci.

30.04.2019 2 z 5

Klec pro majáky Klec pro majáky Mike Perry

Tuhle knihu mám ráda, četla jsem ji opakovaně a byla mi přínosem, když jsem potřebovala pochopit osobu mně blízkou, která prochází tímtéž co autor. Jako jo, negativa by se našly. Slohově je to průměr, hodně často patetické... ale jako životní příběh zajímavé a (teď nevím, jak to napsat, aby to neznělo tak pitomě školometsky) z hlediska osvěty i potřebné.

03.02.2019 4 z 5

Strach Strach Jozef Karika

Takové malé slovenské To. Inspirace Kingem si všiml kde kdo, nakonec i sám autor ji v knize ústy jedné z postav otevřeně přiznává. Akorát tam, kde King nabízí propracovanou psychologii postav i mytologii celého strašení, Karika jenom klouže po povrchu. Škoda, zasazení do slovenských reálií bylo fakt zajímavé a určitě se z toho dalo vyždímat víc, budovat atmosféru Karika umí dobře. Takhle je to průměrný horor, možná na hvězdičku víc, pokud bych to četla celé v noci. Ke konci mi to bohužel přišlo čím dál víc odfláklé a závěrečné bububu spíš legrační.

25.12.2018 3 z 5

Jak (ne)být divný na netu Jak (ne)být divný na netu Felicia Day

Super knížka o mojí oblíbené herečce. Nejlepší jsou vzpomínky z dětství a dospívání, části z poslední doby už působí natahovaně. Hvězdička dolů za tragickej českej překlad a překladatelovu absolutní neznalost hráčského slangu.

17.11.2018 4 z 5