Ayna Ayna komentáře u knih

Bezhlavý duch Bezhlavý duch Lynn Beach (p)

Tohle bylo na brakovku dobře napsané, pěkně se to četlo a atmosféra školy v Údolí přízraků mě zase pohltila, takže jsem si to při čtení všechno velmi živě představovala a nejradši bych na takovou školu chodila taky. Jinak opět podobný průběh jako většina dílů z této série, zase jedna studentka proti sobě poštve nějaké místní zlo, které ji začne pronásledovat, vloupávat se jí do pokoje a škodit... Mimochodem super obálka, ta šusťáková bunda, to je retro jak noha, mívala jsem podobnou.

20.11.2023 4 z 5

Náměsíčná Náměsíčná Robert Lawrence Stine

(SPOILER) Tenhle díl mi sednul. Bylo to tedy dost krátké, spíš je to taková trochu delší povídka než plnohodnotná kniha, ale není to na škodu. Nějaké další natahování by tomu asi ani neprospělo. Ze začátku to připomínalo díl Ďábelské kouzlo, ale pak přišel typicky plot twist a všechno bylo jinak. Pár vysvětlení tam chybělo, ale nepotřebuju polopaticky vědět, jestli stará Cottlerka opravdu proklela souseda, nebo co tam čarovala její neteř, někdy je lepší nevědět.

16.11.2023 5 z 5

Nová dívka Nová dívka Robert Lawrence Stine

Tenhle díl mě zaujal tak moc, že jsem ho přečetla za jeden den. Bohužel, čím víc jsem se blížila konci, tím míň mě to bavilo. Odhalení, jak se to má s Annou ve skutečnosti, mě moc nevzalo, nejlepší bylo to napětí, dokud člověk nevěděl, o co tam jde (jakože... měla bych to vědět, už jsem to kdysi četla, ale zapomněla jsem za těch cca 30 let pointu xD). Jinak tam byl hezky vykreslen ten středoškolský život v devadesátkách, kdy děcka poslouchala walkmana, čísla na spolužáky se sháněla na infolince a když jste přišli pozdě do videopůjčovny, zbyly na vás jen divný filmy (zajímalo by mě, co za film byla ta Hvězdná cesta, co si odtam dotáhla Lisa, při kvalitě překladu se obávám, že to byl Star Trek). Taky je tam pěkně vykreslena Fear Street. Není divu, v originále šlo o první díl této série, takže tam ulice musela být náležitě strašidelně představena. Nevím, podle jaké logiky to vycházelo v češtině, v rámci Stop hrůz jsou ty díly nějaké zpřeházené...

16.11.2023 3 z 5

Srdcerváč Srdcerváč Nicholas Adams (p)

Nebylo to špatný, ale ani to pro mě nebyl úplně top. Váhala jsem mezi třemi a čtyřmi hvězdami, nakonec jsem jednu strhla za to, že měl Kaz těch bab až moc a když jsem to četla na etapy, tak už se mi pletly (hlavně ty, co tam měly menší roli). Jinak je to taková normální vyvražďovačka, není ale většinu času moc napínavá. Je jasné, že to dělá jedna z holek, která žárlí na ostatní, a jen se čeká, která. Mmch mě pobavilo, že po pár mordech dostaly děcka prázdniny do konce týdne, myslela jsem, že v Cresswellu jsou na zvýšenou kriminalitu zvyklí.

15.11.2023 3 z 5

Letní štvanice Letní štvanice Robert Lawrence Stine

(SPOILER) Strašidelný hotel s tajnými chodbami na pustém ostrově, odkud se nedá dostat ani zatelefonovat o pomoc, šílený majitel a parta bezbranných brigádníků, kteří cestou sem přišli o svůj dospělý dozor... Hon může začít! Mělo to skvěle našlápnuto na pořádnou devadesátkovou vyvražďovačku, bohužel následovalo několik za vlasy přitažených zvratů a nakonec tam nezemřel nikdo. Ale atmosféru to mělo super a až do jistého odhalení mě to bavilo, pro staré hotely mám slabost a Jan byla super, takže nezůstanu u tří hvězd a vytáhnu to hodnocení vejš.

10.11.2023 4 z 5

Pod maskou nevinnosti Pod maskou nevinnosti Nicholas Adams (p)

Tohle byly v mých - nácti jedny z mých nejoblíbenějších "stopáčů", četla jsem je několikrát a dodnes je mám v knihovničce, takže už jen za to nekritických pět hvězdiček. Samozřejmě při čtení po tolika letech už člověk vidí ta slabá místa, ale i tak to bylo fajn setkání se "starým známým". Taky bych zmínila, že ve srovnání s předchozími knihami stejné autorky, které vyšly v edici Stopy hrůzy, je tady vidět posun k lepšímu, propracovanější je příběh i charaktery.

02.11.2023 5 z 5

Hra s ohněm Hra s ohněm Robert Lawrence Stine

(SPOILER) Mno když jsem byla ještě školou povinná, tak se mi to líbilo víc. To bylo asi tím potlačovaným přáním podpálit školu, které tu bylo aspoň trochu realizováno. A taky jsem si tehdy nebyla naplno schopná uvědomit, jaký je ten hlavní řízek blbeček (i když mám matný pocit, že mi lezl na nervy už tenkrát). Pořád se to ale slušně čte a i motiv vraha dává celkem smysl.
No, vraha... Dojde tu jen k jedné smrti, a to ještě nedopatřením. Nějak jsem měla ty Stopy hrůzy zafixované jako větší krváky, ale jak to čtu znova, uvědomuju si, že jsou většinou vlastně dost krotké.

19.10.2023 3 z 5

Mlčení noci Mlčení noci Robert Lawrence Stine

Stopy hrůzy s výraznou hlavní postavou, která se mi nesmazatelně zapsala do paměti už při prvním čtení před mnoha lety. Reva je mrcha, jak se patří, a je tím nejzajímavějším, co tento příběh nabízí. Nebýt jí, tak je to jen hodně průměrná detektivka ve vánočním obchoďáku. Škoda, že se ke konci "napraví" a přijde o svou osobitost.

17.10.2023 4 z 5

Můj tajný zápisník Můj tajný zápisník Klára Jarunková

Na knížku jsem narazila náhodou v místní knihobudce. Neslibovala jsem si od ní mnoho, ale nakonec jsem byla příjemně překvapená tím, jak to bylo vtipné a zábavné. V něčem to samozřejmě velmi zastaralo, ale příběhy kluků-rošťáků si užil i jedenáctiletý syn, přestože některé reálie minulého režimu vůbec nechápal (a bylo mu to putna).

07.10.2023 4 z 5

Večírek s překvapením Večírek s překvapením Robert Lawrence Stine

(SPOILER) Tohle jsem četla naposledy někdy v devadesátkách a jediné, co jsem si vybavovala, byl chudák Brian, který byl pro všechny za cvoka, protože hrál něco jako Dračí doupě. (Story of my life.) Tudíž pro mě odhalení vraha bylo opět překvapením. A hádám, že jestli to budu ještě někdy v životě číst znova, budu překvapená zas, protože je to kapku překombinovaný na to, abych si to pamatovala. Na plný počet to není, na to je to moc natahované (a taky tam ani nikdo neumře, když nepočítám Evana, co byl po smrti už na začátku). Ale pořád je to solidní stineovka a má i svoje silné momenty... třeba takové randíčko v noci na útesu. V sérii jsou myslím o dost horší díla.

28.09.2023 4 z 5

Hard rock Hard rock Nicholas Adams (p)

Nic převratného, ale ani propadák, prostě takový klasický béčkový horor. Nebo thriller, to je fuk. Svižně se mi to četlo, na konci pěkný zvrat, fajn prostředí rockové kapely (i když teda nevěřím, že by taková šílená sestava zvládla fungovat a po pár týdnech koncertovat). Mínusy - postavy se chovaly zkratkovitě a nepravděpodobně. A ten pubertální slang byl podivný, milí hejhulové a břehule.

23.09.2023 3 z 5

Tajemství mrtvého muže Tajemství mrtvého muže Lynn Beach (p)

Průměrné Stopy hrůzy spíše pro děcka (jako ostatně celá sérka Údolí přízraků). Pro zkušenějšího čtenáře příliš předvídatelné, ale i tak je to fajn duchařská historka, co neurazí, obzvlášť pokud máte rádi westernovou atmosféru. Tím pátráním po záhadách minulosti, pokladu a tajnými chodbami mi to trochu připomínalo Správnou pětku.

17.09.2023 3 z 5

Zadání : jsi mrtvý Zadání : jsi mrtvý Nicholas Adams (p)

Tenhle díl mě moc nebavil. Postavy mi přišly divné, jejich chování zkratkovité, děj se posunoval pomocí divných náhod. Prolátnout v půlce vraha tomu nijak neprospělo. Smrtící povzbuzení od stejné autorky mi přišlo lepší. Jo a taky nemám ráda debatní kroužky...

05.09.2023 2 z 5

Polibky smrti Polibky smrti Robert Lawrence Stine

(SPOILER) R. L. Stine umí určitě lépe. Ne moc dobrý překlad do češtiny tomu taky dvakrát neprospěl. Jako jsem zvyklá, že u stopáčů ty překlady nejsou žádná hitparáda, ale tady to bylo buď horší než obvykle, nebo to tak vyniklo kvůli slabšímu příběhu. Ty překlepy a prkenné archaické slovní obraty už mě prostě iritovaly (stejně jako neustále se opakující slovo "nektar", ale tohle jde za autorem originálu). Mělo to fajn začátek a konec, mezi tím bohužel spousta špatné vaty. Jako jsou tam i dobré nápady, ale provedení tentokrát nic moc. Nicméně still a better story than Země duchů. Odnáším si z toho pozitivní poselství, že milovníky hororů není radno podceňovat, zjištění, že i tupým pádlem můžete probodnout upíra, a bizarní slovní obraty typu "Uštědřím ti ránu!", které hodlám zařadit do své běžné slovní zásoby.

31.08.2023 2 z 5

Ďábelské kouzlo Ďábelské kouzlo Lynn Beach (p)

Ze série Údolí přízraků jeden z těch lepších dílů. Není to moc překvapivé (podobnou zápletku už jsem viděla víckrát), ale je to čtivě zpracované a odsejpá to. I postavy jsou sympatické. Byl by z toho fajn filmek.

25.08.2023 4 z 5

Pronásledovaná Pronásledovaná Robert Lawrence Stine

Plný počet... Možná je to tím, že poslední stopáče, co jsem četla, byly ze série Země duchů, ale tohle mi prostě ve srovnání s tím přijde jako veledílo. Bavilo mě to jako -náctku a baví mě to i jako vyhořelou matku na mateřské. Ideální kombinace strašení, romantiky, detektivky, a i na nějaké to vražděníčko dojde.

15.08.2023 5 z 5

Temný oheň Temný oheň Scott Siegel

(SPOILER) Další díl Země duchů už jsem číst nechtěla, ale pak jsem si to uložila jako zkoušku svých nervů a odhodlání a dorazila to. Necítím se tím ale nijak obohacena a ani si už moc nepamatuju, o čem to bylo, jen takové útržky. Asi to můj mozek raději vytěsnil. Jakože... Vylovili z řeky děcko. Pořád někam šli a potkávali divný lidi. Strážce Mlhy se někam zdejchnul a rozbila se obloha. Pronásledoval je tělocvikář z Hometownu, aby Anďase zabil. Došli na diskotéku, pro nic za nic je přepadnul ninja. Nějaké ty výbuchy a láva. Lávové monstrum. Zlouni vycucávající mlhu, bum bác, mlha zpět, všichni až na Anďase a Elizabeth postoupili na další level a zmizeli. The end. Už nemusíte udělat stejnou chybu jako já a nemusíte to číst. Není zač. Jedna hvězdička za to, že je to tak hloupý, až je to vtipný.

14.08.2023 1 z 5

Letní msta Letní msta Robert Lawrence Stine

(SPOILER) Tohle je jeden z dobrých dílů série Ulice strachu, i když vlastně s Fear Street souvisí jen hodně okrajově (jen je letmo zmíněno, že tam bydlí hlavní hrdinka). Fajn táborová atmosféra, naturalistické popisy pubertální šikany, které mi zvedly tlak víc než vraždění, kterého tu nakonec ani moc nebylo (a Debra si o to stejně koledovala). Nechybí ani řádně hororový konec, kdy se hlavní hrdinka dá dohromady s nejtoxičtěji působícím týpkem v okolí.

25.07.2023 5 z 5

Královna plesu Královna plesu Robert Lawrence Stine

Klasická béčková devadesátková vyvražďovačka. R. L. Stine umí určitě lépe, ale i tohle se dá číst, i když to utrpělo špatným překladem. Bohužel pro mě, po pár stránkách jsem si uvědomila, že si i po těch letech pamatuju vraha i motiv, takže tajemno vzalo za své. I tak, tři hvězdičky za nostalgii. A za Dawn, nejlepší postava.

18.07.2023 3 z 5

Skřek šelmy Skřek šelmy Lynn Beach (p)

Není to moc horor, je to jen takový lehce napínavý detektivní příběh pro děcka s nadpřirozeným prvkem. Co mě na tom bavilo asi nejvíc, byla ta atmosféra internátní školy a Údolí přízraků.

07.07.2023 3 z 5