Awča Awča komentáře u knih

Jako stín Jako stín Helen Fields

Četla jsem téměř všechny díly "Dokonalé série", autorku jsem si oblíbila, psala čtivě, díly byly napínavé, příběhy hlavních vyšetřovatelů také.
Možná proto jsem měla velká očekávání.
Začátek knihy byl velmi kostrbatý, z části díky překladu:
"...najednou jí došlo, že ženu selhalo vlastní tělo..."
"...poskytl obrovskou digitální pokladnici s fotkami...".
Posléze se příběh rozběhl, ale nezaujal. Bylo to takové poslepované a težce uvěřitelné.
Mrzí mě to, ale více než 3* dát nemohu. Pochválím alespoň obálku.

05.10.2022 3 z 5

Bohové Gothamu Bohové Gothamu Lyndsay Faye

Posloucháno jako audiokniha (skvělá interpretace pana Písaříka), proto hodnotím maximem *
Při čtení bych možná některé popisy přeskočila a v některých odbočkách se ztratila.
Takto to byl příjemně strávený čas s příběhem z doby, o které jsem toho moc nevěděla.
Spíše je to historický román s detektivní zápletkou.

08.06.2022 5 z 5

Dívka, která spadla z nebe Dívka, která spadla z nebe Simon Mawer

Vyslechnuto jako audiokniha. Výborná interpretace Lucie Pernetové.
Neměla jsem žádná očekávání a byla jsem příjemně překvapena. Příběh byl zajímavý, neměla jsem tušení, jak se vyvine v další kapitole, což mě velmi bavilo. Hrdinka mi přirostla k srdci, mladá holka, která se ještě trochu hledá a najednou musí řešit situace, které jsou oříškem i pro vyzrálejší osobnosti.
Zajímavý byl výcvik i to, jak se potom lišila realita.
Možná trochu více "ženský" než bylo nezbytné, ale proč ne.
Zkusím další díl.

26.04.2022 5 z 5

Neposvěcená půda Neposvěcená půda Mel Starr

Také tento díl se mi velmi líbil, i když jsem si říkala, zda má smysl rýpat do věcí, které se ke spokojenosti všech jevily jako uzavřené, a zda vyřešení případu nepřinese do malého společenství spíše neklid než úlevu.
Vyšetřování přivede Hugha nejen na nová zajímavá místa, ale i do velkého nebezpečí.
Celá série byla mému srdci blízká.
Škoda, že ještě nejsou dalsí díly k dispozici, ale možná bude malá přestávka na vydechnutí dobrá, aby čtěnáři, který zhltnul celou sérii během týdne, všechny díly příliš nesplývaly :-)

17.03.2022 5 z 5

Inkoustová stopa Inkoustová stopa Mel Starr

Příjemné čtení, jsem ráda, že mám možnost číst celou sérii najednou.
Hugh se přesunul na chvíli do Oxfordu, což je osvěžující změna.
Příběh obsahuje více akce a kromě detektivní zápletky i milostnou. Opravdu jsem byla zvědavá, jak to dopadne.
Moc se mi líbí obálky všech knih série.

17.03.2022 5 z 5

Už ráno začal večírek Už ráno začal večírek Pavel Šrut

Opravdu radost číst a radost poslouchat!
Nejvíce se mi k veršům vybavoval hlas Michala Prokopa.
Krásné zastavení a zasnění.
Děkuji za možnost legálního stažení zdarma.

14.02.2022 5 z 5

Mrtvá v Temži Mrtvá v Temži Matthew J. Costello

Opravdu pohodová detektivka na jedno či dvě odpoledne. Ústřední dvojice má své životní problémy, ale nic drásajícího, spíše jen pro dokreslení postav. Oblíbila jsem si je oba. Příběh byl nekomplikovaný, zřejmě na něj brzy zapomenu, ale čtení mě bavilo, a těším se na další díl.
Možná by stačilo o hvězdičku méně, ale mám pro anglické detektivky slabost.

27.12.2021 5 z 5

Labyrintem smrti Labyrintem smrti Ariana Franklin (p)

Příběh zavede čtenáře blíže ke královně, což byla velmi pozoruhodná osobnost, ráda jsem si o ní našla další seriózní informace. Vůbec celá doba byla zajímavá a náročná, jsem moc ráda, že jsem v ní nežila, k obvinění z čarodějnictví mívaly ženy velmi blízko.
Čtení mě bavilo, i když stějně jako u předchozího dílu měla kniha některé pasáže, které byly zdlouhavější.

17.12.2021 4 z 5

Vykladačka smrti Vykladačka smrti Ariana Franklin (p)

K sérii jsem se dostala díky databázi knih a jsem tomu moc ráda.
Detektivní příběh zasazený do historický reálií se četl velmi dobře, jen tu a tam byly zdlouhavější pasáže, které, přiznám se, jsem občas přeskočila. Úplně moc mě neoslovila romantická linka.
Hlavní hrdinka byla mému srdci blízká, vlastně celá nesourodá trojice. Zajímavé byly věci kolem židovské komunity a její prospěšnosti králi (pokud tomu skutečně tak bylo).
Kniha se mi líbila, ale přeci jen o něco méně než knihy ze série Matthew Shardlake.

13.12.2021 4 z 5

Jidáš byl Ufon...a jiné příběhy Jidáš byl Ufon...a jiné příběhy Štěpán Kučera

Něco tak osvěžujícího jsem už dlouho nečetla!
Jako sklenice točené kofoly v parném dni :-)
Jedna povídka lepší než druhá, bavila jsem se, úsměv na tváři mám ještě teď.
Děkuji za možnost legálního stažení zdarma.

16.11.2021 5 z 5

Skočný příliv Skočný příliv Rolf Börjlind

Komplikovaná zápletka, hodně dějových linek a postav, možná až příliš.
Olivia mi byla velmi sympatická, radost její vyšetřování sledovat.
Postupem času byla kniha temnější, Olivia byla lehce v pozadí a celé to na mě působilo bezútěšně. Kniha je promyšlená, ale ulevilo se mi, když jsem ji přečetla a odložila. Další díl ano, ale až po čase.

08.10.2021 4 z 5

Lamentace Lamentace Christopher John Sansom

Celou sérii čtu najednou, návazně, velmi mě baví.
I tento díl mě potěšil, vyšetřování bylo zajímavé, doba nesnadná, kdo byl dříve na výsluní může být dnes jako kacíř v žaláři.
O Kateřině Parrové jsem si ještě vyhledala další informace, byla jsem zvědavá na její další osud. A samozřejmě jsem zvědavá na další díl, Matthew je výborný společník, co mu asi autor nachystá za zapeklitý případ?

31.08.2021 5 z 5

Trofej Trofej Christopher John Sansom

Myslím, že už ztrácím objektivitu, hvězdiček bych dala klidně jednou tolik!
Možná je to tím, že mohu číst celou sérii najednou, bez čekání na další díly, jsem intenzivně vtažena do doby a děje.
Kupodivu se mi líbil začátek, i když může působit rozvleklým dojmem, mě popis cesty, přípravy na válku, trable s novými mincemi, výcvik vojáků apod., velmi bavil.
Hlavní zápletka i soukromé vyšetřování byly velmi zajímavé a rozuzlení pro mě nepředvídatelné. Matthew se do pátrání dal buldočí vytrvalostí a vírou, že dobrání se pravdy pomůže všem obětem, v tomto díle byl spíše Barak ten skeptický, toužící po návratu do Londýna.
Závěr byl velmi akční. O osudu Mary Rose, vlajkové lodi Jindřicha VIII, jsem si ještě dohledala další informace.
A už mám rozečtený následující díl....

16.08.2021 5 z 5

Zjevení Zjevení Christopher John Sansom

Četla jsem jedním dechem.
Vyšetřování bylo velmi napínavé, atmosféra a reálie této historické epochy jsou opět vykresleny tak, že jsem se cítila jako při sledování filmu.
Obešla bych se bez rozebírání vztahu Baraka a Tamasin, naopak linie s Guyem mě bavila a o Kateřině Parrové a jejím osudu jsem si ještě vyhledala další informace.
Co dodat, už mám rozečtený další díl.

11.08.2021 5 z 5

Parte Parte Čou Chao-chuej (p)

Trochu jiná detektivka.
Bavil mě nejen příběh, ale i bezděčné vykreslení čínského způsoba života, takové čtení mezi řádky. Velké dodržování hierarchie, pro nás někdy až neskutečné.
Čínská jména a příjmení byla trochu matoucí, ale nic, co by nešlo překonat, navíc je na začátku knihy přehled hlavních postav.
Těším se na druhý díl, doufám, že vyjde i u nás, v originále bych to asi nedala :-)

21.06.2021 5 z 5

Rýmy pro kočku a pod psa Rýmy pro kočku a pod psa Jiří Žáček

Žáčkovy verše mám moc ráda, zde navíc s pěknými ilustracemi Adolfa Borna.
Vtipné, krátké dílko, které mě pobavilo a zvedlo mi náladu.
Některé verše možná vyzněly lépe v době vzniku, některé jsou nadčasové.
"Volant,
páka,
pedály
a kola
udělají chytráka i z vola"

15.06.2021 4 z 5

Cyankáli v šampaňském Cyankáli v šampaňském Agatha Christie

Pěkně vystavěný příběh, který je vyprávěný vždy z úhlu jiného aktéra. Ač kniha začíná až po první (sebe)vraždě, můžeme si udělat představu ze vzpomínek svědků události, kteří se s tím každý vyrovnali po svém, život plyne dál, je to takové poklidné tušení další katastrofy.
Brilantně napsané, čtení mě moc bavilo.

14.06.2021 5 z 5

Takový hněv Takový hněv Cara Hunter

Příběh mě úplně pohltil.
Cara Hunter umí mistrně splétat nitky, naznačovat cesty a na závěr parádně překvapit.
Došlo i na osobní život vyšetřovacího týmu, tentokráte byl více v pozadí, i když ...
Parádní kousek, mohu doporučit.

20.04.2021 5 z 5

Inkoust Inkoust Alison Belsham

Kniha se četla dobře, o úplně strhující čtení se sice nejedná, ale byla jsem zvědavá, jak se případy vyřeší.
Hlubší pouto s hlavními postavami se mi moc nepodařilo navázat, ač jsem je znala z předchozího dílu a těšila se na ně, ani o tetování se čtenář moc nedozvěděl. Celé to šlo tak nějak po povrchu.
Ovšem závěr byl napínavý, za ten přidávám hvězdičku.

03.03.2021 4 z 5

Mise Saturn Mise Saturn John Sandford (p)

Velmi pozoruhodné sci-fi. Bavilo mě úplně všechno, technické detaily, politické záležitosti, osobní životy. Navíc je Saturn má oblíbená planeta.
Překvapivě tu byla spousta ženských hrdinek na vysokých pozicích.
Jen překlad byl místy trochu divný, a také mě moc neoslovila obálka.

22.02.2021 5 z 5