Awča Awča komentáře u knih

Vlastní životopis Vlastní životopis Bernard Bolzano

Úžasná kniha, kterou jsem objevila šťastnou náhodou v knihovničce hotelové čajovny.
Bolzano pro mě byl jen jméno, matematika, nekonečno, pobyt v Praze, více jsem o něm nevěděla.
Svůj životopis napsal prostě, nevyzdvihoval se, a přeci by mohl.
Knihu doplňují výborně vysvětlivky, ediční poznámka a doslov.
Budu se k ní ráda vracet.

23.12.2022 5 z 5

Halleyova kometa Halleyova kometa Jaroslav Seifert

Nostalgické básně, spíše vzpomínky na mnohá místa v Praze, na přátele, první lásky.

Chtěl jsem však příliš mnoho
v tomto století a v této zemi
kde kvetoucí strom přeludu
rychle se mění v písek

22.12.2022 4 z 5

Birthday Girl Birthday Girl Haruki Murakami

Krásně ilustrovaný příběh s tajemstvím ponoukajícím čtenářovu fantazii.

19.12.2022 5 z 5

Básně z Ledové hory Básně z Ledové hory Chan-šan

Nádhera.
Četla jsem po kouscích, drobných útržcích, podle stavu mysli.

Jednou tak přijít na Chan-šan
Uklidnit všechny zmatky
Již žádný chaos myšlenek
A srdce prosté chyb
S klidnou duší na skalní stěnu báseň psát
Nechat věci odplývat
Jako člun bez šňůry
A pak se vracet zpátky

18.12.2022 5 z 5

Odvážná školačka Odvážná školačka Jevgenij Lvovič Švarc

Velká nostalgie, Odvážná školačka je první knížka, kterou jsem kdy přečetla, ta z paměti nezmizí.
Ve škole, nahlas, střídaly jsme se s ostatními dětmi. Dodnes si pamatuji tu svou netrpělivost, jak jsem chtěla číst dál a dál, ale ostatní děti četly tak pomalu.
Pominu-li ideologicky balast, je to milá knížka.

18.12.2022 4 z 5

Vítr v dlaních Vítr v dlaních Viktor Fedorovič Bokov

Objeveno náhodou v hotelové knihovničce ve Varech. Knihu jsem přečetla jen letmo, netroufám si hodnotit.
Jsou zde hezké verše, někdy trochu krkolomné, ale i kuriozity poplatné době:

Listím mlaďounkým tam zeleň
šelestí si šeptavě
Ve středu města stojí Lenin
jak myslivec v doubravě

12.12.2022

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Posloucháno jako audiokniha. Matouš Ruml je skvělý, pozvedl příběh minimálně o hvězdičku výše, bavila jsem se.
Urban fantasy s velkým potenciálem, autor má dar fantazie, ale šel spíše po povrchu, zajímaly by mě další a další podrobnosti, na které bohužel nedošlo.
Richard je velmi pasivní hrdina, až mi připadá, že záporné postavy jsou vykresleny mnohem lépe.
Mé srdce získal Markýz.

12.12.2022 4 z 5

Mladí, neklidní a mrtví Mladí, neklidní a mrtví Jessica Fellowes

Četla jsem bezprostředně po prvním díle. Líbil se mi popis prostředí, Londýna, venkova, života smetánky i života na opačném konci společenského žebříčku.
Hlavní hrdinka, ač jsem ji chápala, ztratila svým chováním něco z mých sympatií.
Místy je kniha opravdu rozvleklá, tu a tam jsem něco překočila.
Škoda, že není k dispozici audio kniha, poklidné tempo příběhu si o ní přímo říká.
Jelikož jsem byla zvědavá, jak bude Luisin život pokračovat, nakoukla jsem i do dalšího dílu, zatím v originále.

08.11.2022 4 z 5

Miovo blues Miovo blues Kristina Ohlsson

Čteno hned po předchozím díle, takže jsem naštěstí měla vše v čerstvé paměti. Byla jsem hodně zvědavá, jak vše dopadne. Na můj vkus byl příběh překombinovaný a hůře uvěřitelný, trochu jsem i přeskakovala, což se mi v předchozím díle nestalo. Nebylo to špatné, ale s dalším pokračováním chvíli počkám.

05.11.2022 4 z 5

Lotosové blues Lotosové blues Kristina Ohlsson

Velmi napínavá a čtivá kniha, dobře vykreslené postavy, nemohla jsem ji odložit. A pak byl najednou konec.... i když vlastně nebyl... Ještěže mám připravený další díl.

05.11.2022 5 z 5

Mitfordské vraždy Mitfordské vraždy Jessica Fellowes

Mile starosvětský příběh s kriminální zápletkou, skvěle načtený panem Medunou.

05.11.2022 4 z 5

Podzemní proudy Podzemní proudy Christopher Fowler

Předchozí díl mě okouzlil prostředím divadla a válečného Londýna, vtipem a skvělou dvojkou detektivů.
I tato kniha byla vtipná, prostředí zajímavé a na vyřešení tajemství jsem byla zvědavá, oblíbila jsem si Kalli a její život, obdivovala snahu dům renovovat.
Jen je to o trochu více upovídané než předchozí díl a nemělo to pro mě tu jiskru a náboj.
Ovšem i tak jsem si pěkně početla.

04.11.2022 4 z 5

Vražda za oponou Vražda za oponou Christopher Fowler

Kniha podle mého gusta a momentální (podzimní) nálady.
Skvělý suchý humor, prostředí válečného Londýna, divadlo se zajímavými postavami a tajemnými zákoutími, a hlavně parádní dvojice detektivů.
Prolínání se současností působí nostalgicky, ale ne smutně.
Za mě skvělé a hned jdu na další díl.

27.10.2022 5 z 5

Život za životem Život za životem Kate Atkinson

Vůbec nevím, jak hodnotit.
Nápad je skvělý. Začátek mě vtáhnul. Obsáhlé popisy prostředí, postav a situací v různých obměnách se mi moc líbily. Postupně se ale okouzlení vytrácelo, popisy mi přišly zdlouhavé, postava Uršuly bez vývoje, až mi pak začala strašně lézt na nervy, v polovině knihy jsem to už nevydržela a musela si dát pauzu.
Buď to bylo pauzou nebo tím, že se Uršula stala aktivnější, druhá půlka utekla raz dva, a nakonec jsem moc ráda, že jsem ji přečetla. Vlastně doposlouchala, kniha je skvěle načtena Terezou Bebarovou. Moc se mi i líbí obálka.
Jsem zvědavá na další díl jehož hlavním hrdinou je Teddy.

26.10.2022 4 z 5

Smrt v zádech Smrt v zádech Harlan Coben

Půjdu trochu proti proudu. Kniha se mi moc nelíbila, četla se špatně, celé to bylo takové kostrbaté, skládanka bez emocí.
Harlan umí i lépe.

22.10.2022 2 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Jednoduše skvělé.
Po posledním díle s Erikou jsem si říkala, že se k ní již autor nevrátí, její osobní život mi přišel vyčerpaný a neradostný.
Ovšem Erika nabrala druhý dech, zápletka byla neotřelá, přečetla jsem jedním dechem.
Žádná zbytečná brutalita, všeho akorát, závěr je moc milý. Těším se na další díl.

19.10.2022 5 z 5

Jako stín Jako stín Helen Fields

Četla jsem téměř všechny díly "Dokonalé série", autorku jsem si oblíbila, psala čtivě, díly byly napínavé, příběhy hlavních vyšetřovatelů také.
Možná proto jsem měla velká očekávání.
Začátek knihy byl velmi kostrbatý, z části díky překladu:
"...najednou jí došlo, že ženu selhalo vlastní tělo..."
"...poskytl obrovskou digitální pokladnici s fotkami...".
Posléze se příběh rozběhl, ale nezaujal. Bylo to takové poslepované a težce uvěřitelné.
Mrzí mě to, ale více než 3* dát nemohu. Pochválím alespoň obálku.

05.10.2022 3 z 5

1793: Vlk a dráb 1793: Vlk a dráb Niklas Natt och Dag

Velmi ponuré.
Mám historickou krimi moc ráda a nejsem žádná křehká květinka, ale tohle čtení na mě bylo moc kruté a temné.
Mistr Shardlake je mému srdci bližší.

27.09.2022 3 z 5

Našeptávač Našeptávač Donato Carrisi

Divnokniha. Postavy zajímavé, příběh zvláštní. Místy až absurdní. Přesto jsem četla a četla.

22.09.2022 4 z 5

Perfektní manželství Perfektní manželství Jeneva Rose

Souhlasím s mag097.
Kniha se čte dobře, zvraty jsou velké, náhod se nakupí možná až příliš. Ale nic úplně chytlavého. Oddechovka, nic míň, nic víc.

22.09.2022 3 z 5