Audrina Audrina komentáře u knih

Chybějící světlo Chybějící světlo Nino Haratischwili

Haratischwili je pro mě zárukou dobře odvedené práce, když tedy vyšla její nová kniha, nemohla jsem se dočkat, až si ji přečtu. Vzhledem k jejímu rozsahu jsem si ji nechávala na volné vánoční dny.

Debatovat o tom, že autorka je skvělá vypravěčka, nemá cenu. I přes rozsah knihy se velice rychle ponoříte do příběhu, který vám odhalí ty pravá divoká 90. léta v postsovětském prostoru.

"Rád bych věděl, co je horší: Němý svědek, který nic nedělá a nakonec se sám stane obětí systému, nebo utlačovaný, který vezme právo do svých rukou, aby rozhodl, co je dobré a co špatné, a který touží po krvi?"

28.12.2023 5 z 5

Nepatrná ztráta osamělosti Nepatrná ztráta osamělosti Eli Beneš

Je škoda, že o téhle knize není víc slyšet, rozhodně si totiž zaslouží pozornost. Co si budeme, knih o holocaustu existuje bezpočet, je ale hrozně těžké najít příběh, který by řešil, co bylo po tom.
Jak může člověk dál žít, když si prošel tak velkým utrpením? Jak má zpracovat všechny démony, když všichni okolo chtějí slavit konec války a vytěsnit to, že se masově zabíjely miliony lidí? Když nikdo nečekal, že se někdo vrátí?
Autorovi se s nemírnou bravurou podařilo popsat emoce navrátilce z války a především dospívajícího kluka. Za mě jeden z nejlepších příběhů letošního roku

23.12.2023 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

V rámci svého žánru mě to bavilo moc, námět je poměrně neotřelý a hodně jsem ocenila to, že romantické lince nebylo věnováno tolik prostoru. Určitě sáhnu po pokračování

12.12.2023 5 z 5

Napořád Emily Napořád Emily Maria Navarro Skaranger

Vlastně by to vůbec nemuselo být špatné, nevadila by mi ani zkratkovitost knihy, ale bylo to nesmírně ploché a člověk moc netušil, jaké jsou vlastně motivace hlavních postav. Škoda, potenciál to mělo velký

09.12.2023 3 z 5

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

Souhlasím s tím, že tento příběh byl oproti těm předchozím o něco slabší. Především mi tam vadila jakási zmatečnost v příběhových liniích a vlastně mě moc nezaujaly ani osobní příběhy hlavních postav. Olsen ale píše neskutečně čtivě, takže se už těším na další díly

03.12.2023 4 z 5

Dračí republika Dračí republika Rebecca F. Kuang

Dávám 3,5/5* a to jen za postavu Ne-či. Zároveň bych se podepsala pod všechny komentáře níže.

Makovou válku jsem přečetla i přes její tloušťku za víkend a byla jsem nadšená z toho, co se v rámci fantasy literatury na knižním trhu objevilo. Super příběh, nezvyklé prostředí a zajímavé postavy, které nebyly černobílé.

V dračí republice není nic z toho. S knihou jsem se opravdu trápila, četla jsem ji téměř měsíc a musela jsem se do čtení téměř nutit. Polovina příběhu by se mohla seškrtat a nic by se nestalo, nemám totiž pocit, že by se na 660 stranách vlastně něco stalo. Jsem hodně zvědavá na závěrečný díl, protože tohle se autorce opravdu moc nepovedlo.

27.11.2023 3 z 5

Andělský prach Andělský prach Cornelia Travnicek

Moc netuším, jak celou knihu hodnotit. Přišlo mi velice zajímavé, jakým stylem byl příběh vyprávěn, ale reálně mi to přišlo zvláštně zkratkovité a možná až moc rychlé.

01.11.2023 4 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Knihu jsem četla již před lety, nyní jsem si ji připomněla formou audioknihy. A musím říct, že se mi příběh líbil o dost víc než při prvním setkání. Oceňuji, že autorka vytvořila velice zajímavý svět, který reálně není tak odlišný od možné skutečnosti.

29.10.2023

Prázdnice: Hon na Morrigan Crowovou Prázdnice: Hon na Morrigan Crowovou Jessica Townsend

Původně jsem si myslela, že čtu zakončení celé série, brzy jsem ale pochopila, že se s naší oblíbenou Morrigan ještě určitě v budoucnu setkám. Stejně jako předchozí díly i tento je výborně napsaný. Opravdu musím pochválit autorku, která se v žádném díle nevykrádala a vždy vymyslela originální námět, který vás u knížky donutí sedět dlouho do noci.

23.10.2023 5 z 5

Půjdu s tebou Půjdu s tebou Lina Nordquist

Stejně jako spousta čtenářů přede mnou, i já jsem měla trochu problém se do knihy začíst. Pak už mě ale příběh vtáhl a nepustil. Kniha je trochu odlišná od klasické anglofonní tvorby, je opravdu znát, že se jedná o severský příběh. Právě ta ponurost a melancholie se mi ale na příběhu neskutečně líbila. Je až děsivé vidět, čím si lidé museli procházet, a že vůle k přežití může být opravdu neskutečně velká

16.10.2023 5 z 5

Skandál na spadnutí Skandál na spadnutí Julia Quinn

Milá kniha i příběh. Všechno to plynulo, nebyl tam žádný velký zvrat, takže nečekejte přehnané drama. Na víkendové odpoledne ale ideální, pokud chcete něco oddechového. Trochu mi vadilo, že se láska mezi hrdiny vyvinula opravdu velice rychle, ale je to červená knihovna, takže to autorce odpustím

12.10.2023 4 z 5

Těla Těla Klára Vlasáková

Nebylo to vůbec špatné, kniha nese zajímavou myšlenku. Bohužel jsem asi čekala něco víc, a to jsem nedostala

08.10.2023 4 z 5

Italské léto Italské léto Jennifer Probst

Moc milý příběh o cestování, jídle a rodinných vztazích, které můžou být komplikovanější, než si myslíme. Pokud hledáte oddechové čtení, tak určitě nesáhnete vedle.
Přiznám se, že mi akorát přišel trochu nelogický itinerář cesty pro Itálii, furt ze severu na jih a zase zpátky

29.09.2023 5 z 5

Ty chladné oči Ty chladné oči Scarlett Wilková

Přemýšlím, jak knihu hodnotit. Trochu se totiž přiznám, že po předchozí autorčině knize a také nadšených komentářích, se nějak nedokážu ubránit pocitu, že mi na knize něco málo chybělo.
Příběh je neskutečně zajímavý a určitě oceňuji, že hlavní hrdinka je jiná, než klasické ženské hrdinky historických příběhů. Velice oceňuji, že autorka nechává na čtenářích, aby rozhodl, zda činy hrdinů byly správné nebo špatné. Myslím si ale, že by si příběh zasloužil víc rozpracovat, občas až přehnaná zkratkovitost mu dle mého uškodila.

23.09.2023 4 z 5

Jelení vršek Jelení vršek Hana Marie Körnerová (p)

Jakou spousta čtenářů přede mnou, i já po knize sáhla díky čtenářské výzvě. A musím říct, že jsem byla příjemně překvapená, bála jsem se, že příběh bude historickou romancí a přitom se jednalo o poměrně hezky zpracovaný historický román. Autorka rozhodně umí psát čtivé příběhy a v budoucnu si od ní opět ráda něco přečtu

20.09.2023 5 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Je bez debat, že Bardugo umí psát čtivé příběhy a v rámci svého žánru rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co lze najít. První díl Šesti vran mě nadchnul, příběh měl spád a byl originální, u druhého jsem ovšem měla občas pocit, že se vše zbytečně táhne a nedokázala jsem se do něj nějak začíst. Pořád to bylo čtivé a zajímavé, ale hlavní zápletka mě zkrátka nenadchla tolik jako u prvního dílu.

20.09.2023 4 z 5

Alias Grace Alias Grace Margaret Atwood

Atwoodová je po právu jednou z nejlepších autorek současnosti. Ne každý dovede držet čtenáře v napětí na více jak 500 stranách. Alias Grace je nesmírně zajímavý a vrstevnatý příběh o dobru i zlu, vině a svědomí. Líbilo se mi, že autorka nechává samotného čtenáře rozhodnout, jak to všechno bylo nebo mohlo být.

10.09.2023 5 z 5

Děti Duny Děti Duny Frank Herbert

Poslouchala jsem jako audioknihu a přiznám se, že občas mi to dávalo lehce zabrat. Zatímco první díl Duny mi přišel absolutně skvělý, v jeho pokračováních se lehce ztrácím. Občas je tam na mě až moc filosofie a jakéhosi ezoterična. V sérii už pokračovat neplánuji

10.09.2023 3 z 5

Trochu jiná slečna Bridgertonová Trochu jiná slečna Bridgertonová Julia Quinn

Z celé série se mi třetí díl zatím líbil nejvíc. Možná to bylo i tím, že se děj odehrával v jiných kulisách než běžné historické romance. Je jisté, že Quinnová tento typ romantických oddechovek umí víc než dobře, takže pokud hledáte program na upršené nedělní odpoledne, s jejími knihami nešlápnete vedle.

27.08.2023 5 z 5

Staré odrůdy Staré odrůdy Ewald Arenz

Na knihu jsem se dlouho chystala, nejsem si ale ve výsledku jistá, zda jsem z výsledku natolik nadšená. Myslím si ale že to bude spíš mým rozpoložením při čtení knížky než tím, že by příběh nebyl dobrý.
Moc se mi líbila celková myšlenka i styl psaní, od autora si určitě přečtu i další knihy

25.08.2023 5 z 5