Atlantis Atlantis komentáře u knih

Gantz 18 Gantz 18 Hiroja Oku

3,5* Nebylo to celé nějaké divně nasekané? Jinak jde asi o díl s nejmenším počtem dialogů (a to je v téhle sérii už co říct). Obecně jsem asi spíš lehce zklamaný, protože vše vypadalo, že se blížíme k epické bitvě, která definuje celou sérii a ono moc ne. Tam pích, tamhle sek, tady zmáčk... standard.

08.09.2023 3 z 5

Zkouška odvahy Zkouška odvahy Jason Aaron

Tahle série je naprosto zbytečně tlačená na sílu. Já prostě nevěřím, že kvůli blbému fotbalu se z lidí stávají masoví vrazi mrzačící děti na potkání. Ani jedna z postav mi není sympatická, žádné nefandím. Navíc se zde střídají kreslíři a jeden má ten styl nepřehlednější než druhý. Podle finálního dovětku to vypadá, že bude další díl, ale já si jej už asi nechám ujít.

08.09.2023 2 z 5

Asterix a gryf Asterix a gryf Jean-Yves Ferri

Velmi příjemný díl. Skvělé zasazení, moc se mi líbil nosný nápad s gryfem, obrovská chvála za povedenou a detailní kresbu. Do plného počtu mi chybí takový ten inteligentní humor, který mám s Asterixem obecně spojený.

Valentýnka a narozeniny Valentýnka a narozeniny Ivana Peroutková

2,5* K uzoufání obyčejná kniha, které chybí prakticky vše - spád, nápad, příběh. Vše korunuje nechutně nesympatická hlavní holčička.

30.08.2023 2 z 5

Mars Red 3 Mars Red 3 Bun'ó Fudžisawa

Solidní zakončení téhle brutálně nevyrovnané série. První díl otřes, druhý luxus, třetí mezi. Celé je to takové zrychlené a osekané, ale uspokojující.

Kdo se bojí, nesmí do školy Kdo se bojí, nesmí do školy Pavel Brycz

3,5* Oproti druhému dílu už to zase vypadá jako plnohodnotná kniha, ale pořád je to takové zmatené, pětina knihy je recept a autor tyhle věci nejspíš píše za dvě odpoledne.

Pět Číňanů oběšených v Idahu Pět Číňanů oběšených v Idahu Jenny Tinghui Zhang

Mladou čínskou dívku Daiyu unesou, aby v Americe byla po vůli chlípným mužům. No a zbytek prozrazuje pitomý český název knihy.
O historii rasismu vůči asijské menšině v USA se poslední dobou mluví, ale pořád ne dost. A přitom je plná nepěkných zvěrstev. Čekal jsem, že Pět Číňanů tohle téma otevře a pořádně se v něm pošťourá, ale ne. Celá kniha je povrchní a v zásadě nudná cesta k předem známému konci.
Hlavní hrdince nemůžete fandit. Nic sama nedokáže, nechá se jen vláčet okolnostmi a když už něco zplodí, dělá to její alter ego, kterému jakoby předává vládu nad tělem. Kolem ní přicházejí a odcházejí lidé, aniž by ve vás vyvolali jakoukoli emoci a fakt, že jsme na Divokém západě mi docvakl snad až někdy ve třetí třetině. Atmosféra nulová. Přidejte si k tomu ještě nahnilou třešínku v podobě podivného rozhodnutí nepoužívat uvozovky v přímé řeči.
Pět Číňanů oběšených v Idahu je plytká, nezáživná kniha, která své téma nedokáže prodat. 2,5*

30.08.2023 2 z 5

Cesta Cesta Timo Parvela

3,5* Ne, prosím ne. Z Keplera se nám pomalu ale jistě stává brutálně tuctová sci-fi záležitost. Pořád zbožňuju ilustrace, které neskutečně dotváří celou knihu, ale jinak jsme dostali jen stokrát viděné jinde. A lépe.

30.08.2023 3 z 5

Hrompac a Tancibůrek Hrompac a Tancibůrek Václav Čtvrtek (p)

3,5* Docela příjemné absurdní pohádky, které ale zabíjí použitý jazyk. Děti nebudou některým slovům rozumět.

28.08.2023 3 z 5

Jednou budeš Arab: Dětství na blízkém východě (1978-1984) Jednou budeš Arab: Dětství na blízkém východě (1978-1984) Riad Sattouf

Malý blonďatý Rijád se narodí francouzské mamince a syrskému tatínkovi. A protože taťulda má nutkavou potřebu dokazovat, že má titul z vysoké, prožije rodina několik let v Lybii a Sýrii. Ale jak takový svět vnímá malý prcek?
Sattouf vytvořil takřka autobiografický komiks, ve kterém vzpomíná na svoje zajímavé dětství na počátku 80. let. Nemá přitom potřebu hodnotit, spíše je jen pozorovatel. A jaký!
Asi jako většina lidí vím, kdo to byl Kaddáfí, slyšel jsem o jeho zelené knize, Amazonkách apod. Ale do života obyčejných lidí jsem nikdy neviděl. Třeba fakt, že všechny domy byly všech, takže jste museli být pořád někdo doma a hlídat, jsem neměl nejmenší tušení. A podobných fascinujících novinek je komiks plný, ať už jsme v Asadově Sýrii, francouzské Bretani nebo právě v Lybii. A já se bavil a nechal jsem se unášet unikátní atmosférou.
Kresba je typicky francouzská, taková rádoby kulatá a roztomilá. Vyniknou díky ní střídmé barvy, kdy má ale každý stát tu svoji, takže jednoduše poznáte, kde se postavy právě pohybují.
Jediným mínusem je pak postava otce. Ten je buď nebetyčně tupý, nebo možná jen sebestředný a bezohledný, ale sledovat jeho chování bylo ubíjející. Ale na druhou stranu by bez něj nebyl žádný děj.
Jednou budeš Arab je jedním slovem brilantní. Pokud vás tato část světa alespoň okrajově zajímá, nenechte si jej ujít.

28.08.2023 5 z 5

Hobit – komiks Hobit – komiks Charles Dixon

Kdo by neznal? Pan Pytlík si tak pokuřuje na zápraží, když si jeden obejda jménem Gandalf vydupe, že by ho vzal na výlet. A pak se nám to celé nějak zvrhne.
Jsem asi kacíř, ale mám knižní podobu Hobita raději než knihy Pána prstenů. Ano, jde vlastně o pohádku pro malé, ale má to spád, tunu zajímavých postav a ta atmosféra? Už jako mladší čtenář jsem tomu propadl. Takže základ skvělý.
Jenže tuhle parádní knihu nedokázali autoři komiksu uchopit. Ne že by něco vynechali, to vůbec... A to je vlastně ten problém. Pokud máte na stránce komiksu více textu než obrázků, je to špatně. Někdy autorům panely vyloženě zavazely, tak je přes tři čtvrtiny text. Já přeci nepotřebuji číst, že naši hrdinové šli temným lesem, když to do prkvančic vidím. A takhle je to bohužel celou dobu a atmosféra mizí a smršťuje, až konec jenom odzíváte.
Takže Hobita ano, všemi deseti, ale ne toho komiksového.

28.08.2023 2 z 5

Zabij, nebo budeš zabit. Kniha druhá Zabij, nebo budeš zabit. Kniha druhá Ed Brubaker

Plný počet. U prvního dílu jsem měl několik výhrad, které ale do dvojky vymizely. Moc mě bavily postavy, skvělé rozuzlení, tempo, kresba... Nemám žádnou námitku.

28.08.2023 5 z 5

Berserk 6 Berserk 6 Kentaró Miura

Ale no tak, nestačí už? Já nechci číst Berserka kvůli politickým machinacím. Chci démony, rozsekaná těla, drsné týpky... Pořád je to kvalita, ale jiná, než chci.

Záhady Záhady Stan Sakai

Tohle mi úplně nesedlo. Záhady jsou vlastně jen takovým slepencem v jádru primitivních detektivních příběhů, kterým ve finále chybí rozuzlení.

Odpočítávání Odpočítávání Timo Parvela

Ty ilustrace jsou prostě fenomenální. Tak skvěle dokreslenou atmosféru jsem už dlouho neviděl. A když už mluvíme o atmosféře, tak ta je ve druhém díle bohužel o řád slabší. Hlavní postavě jde vše až příliš jednoduše, oproti klukům z prvního dílu. Ale i tak jsem se bavil a prakticky hned sáhl po trojce.

28.08.2023 4 z 5

Gantz 17 Gantz 17 Hiroja Oku

Možná je to tím, že jsem si dal delší pauzu, ale já si tento díl užil. Pořád stejně střelená ptákovina.

28.08.2023 4 z 5

Goon #3: Samej průšvih Goon #3: Samej průšvih Eric Powell

Zatím nejlepší díl Goona. Ten stupidně střelený humor je tad pořád, ale dokonce se nebojíme jít i do vážnějších situací, viz Krkavec a jeho osud. Luxus. No a cross s Hellboyem? Jako co ještě chcete víc?

10.08.2023 5 z 5

Spy x Family 7 Spy x Family 7 Tacuja Endó

2,5* Bohužel, čistý filler. Pár mini příběhů a první velký krok špatným směrem.

10.08.2023 3 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Tohle je přesně ten důvod, proč nerad čtu klasickou literaturu. Možná to dělal i více než sto let starý překlad, ale jinak jsem se málem ukousal nudou. Premisu a finále jsem znal, tak možná i proto. Jinak se tady ale Oscar vypsal ze všech svých bolístek a dostali jsme novelu, která měla být pouhou povídkou.

30.07.2023 2 z 5

Trhliny Trhliny Robbie Morrison

Velké pokrčení rameny. Není nejmenší pravděpodobnost, že bych si za půl roku pamatoval, o co tu šlo. Přijatelná kresba, ale těžce tuctové příběhy-

30.07.2023 3 z 5