Arwen777 Arwen777 komentáře u knih

Za časů odvahy Za časů odvahy Suzanne Kelman

Samotný příběh je pěkný, smutný, poučný, dojímavý, no prostě z války. Rozhodně stojí za to neustále připomínat hrdiny, kteří se svojí odvahou a obětmi přičinili o to, že nacistické Německo bylo poraženo a válka ukončena. O tom není pochyb.
Ale mě tato kniha nenadchla tak, jak by téma určitě zasloužilo. Zdála se mi poněkud plytká, nešla příliš do hloubky, nedokázala ve mně vyvolat tak silné emoce. Sloh se mi jevil příliš jednoduchý, slovní zásoba málo rozvinutá, jako by to byl první pokus autorky (což není, ale toto je moje první). Rozhodně znám lépe zpracované knihy na podobné téma, ať už Slavíka nebo Alicinu síť. Doslov mě možná zaujal více, než celá kniha.
Ale jak říkám, některé historické události je třeba připomínat, obzvláště v této době, a tato kniha si určitě najde své čtenáře, možná i právě proto, že není až tolik komplikovaná a poměrně velkou roli tu hraje láska.

14.10.2022 3 z 5

Mlčící dívka Mlčící dívka Tess Gerritsen

Sérii nečtu popořadě a trochu mi trvalo, než jsem Mlčící dívky zařadila za Závěje, které jsem četla již před časem.
Umístění příběhu do Čínské čtvrti bylo skvělým nápadem, přesto mě tato kniha nechytla tak jako Závěje. Ač to byl poměrně zamotaný zločin, který měl kořeny v minulosti (tak, jak to mám ráda), zdálo se mi, že tomu něco chybí. Prostředí bojového umění, tajemství starodávných mečů a k tomu takový zločin (nechci jmenovat, spoilerovat), možná právě to spojení mi nesedělo.
Nicméně stále se jedná o svižnou čtivou detektivku, která mě rozhodně nezklamala.

14.10.2022 4 z 5

Jak tu bylo již řečeno, je to silná kniha. Není snadné, obzvláště pro ženy, ji přečíst a nevcítit se do osudů tisíců žen v Koreji za druhé světové války. Ani pozdější historie není o moc lepší a pravděpodobně ani současnost.
Kniha je velmi čtivá, pokud na to tedy máte žaludek. Příběh je sice fiktivní, prodchnutý krásným nápadem o historickém artefaktu, zároveň ale stojí na historických základech a o to větší dopad má na čtenáře.
Protože historicky kniha pojednává o poměrně dlouhém časovém období, není příliš podrobná. Ale svůj účel plní výtečně. Seznamuje čtenáře s pohnutými dějinami Koreje, s utrpením, odhodláním, sílou a pokorou tamních obyvatel.
Doporučuji

10.10.2022 5 z 5

Greenwich Park Greenwich Park Katherine Faulkner

Ač jsem byla zpočátku velice skeptická, musím říct, že na prvotinu je to velmi slušné, kniha mi hodně připomínala Dívku ve vlaku, která ve své době byla překvapením. Stavba příběhu je hodně podobná, jen rozuzlení samozřejmě jiné. Zápletka není příliš originální (záhadná nová kamarádka s tajemnými úmysly), jak tu už někdo podotkl, ale kniha se velice dobře čte, má napínavý děj, krátké kapitoly a četba rychle ubíhá. Jen ty mezihry mi přišly zbytečné.
Takže nic nového pod sluncem, ale jako naprosto nenáročná oddechovka, která vás zabaví na pár dní, je tato kniha ideální.

29.09.2022 4 z 5

NOS4A2 NOS4A2 Joe Hill (p)

Můj velký oblíbenec a další přečtená kniha. Joe Hill zdědil po otci především dar vyprávění. Jeho příběhy jsou velmi čtivé a dobře vymyšlené. Nejsou tolik děsivé jako Kingovy horory, ale rozhodně vás nepustí a nepříjemný pocit vás nemine. Tentokrát mě pobavilo i poděkování.
Vánoční říše, kde jsou všechny děti šťastné. A jeden dobrodinec, který je tam svým vozem - Přízrakem- dopravuje. Lidumil nebo ďábel? A jakou cenu si vybere štěstí v říši věčných Vánoc?
Victoria má od mala zvláštní schopnost, dokáže při jízdě na svém kole vyvolat a přejet most, který ji zavede do jiné reality. I tento dar si vybírá svou daň a hlavně nepochopení okolí, což společně vede k psychickým problémům. Ale jednou se tento dar bude hodit a Victoria bude možná jediná, kdo by mohl Přízrak zastavit.
Pokud máte rádi strašidelné tajemné příběhy, rozhodně doporučuji.

26.09.2022 4 z 5

Bez duše Bez duše Martin Stručovský

Audiokniha
A asi jsem v tomto případě ráda. Na audioknihy se tolik nesoustředím a tento příběh to ani nepotřeboval. Matěj Mlynář je takový detektiv z drsné školy alá české město trochu mixnutý Rambem, zmlácený na každém rohu a přesto jde dál. Jak zmínil Trudoš, moc mi to k našim reáliím nesedí.
Zápletka byla uvěřitelná a opravdu nebyla špatná. Ale jinak to není úplně můj šálek kávy.

26.09.2022 3 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Zdařilá detektivka, jak jsme již od autorky zvyklí (četla jsem jako poslední).
Opět skvěle propracovaná psychologie postav, pomalejší začátek, který nám prozradí něco ze vztahů mezi postavami a pak vražda. A rozplétání složitého zamotaného klubka vztahů, dávných křivd a tajemství, skryté nenávisti, ale i lásky. Malebné prostředí české samoty spolu s atraktivním prostředím pozadí nekonečného televizního seriálu. A vrahem může být skutečně kdokoliv.
Doporučuji

15.09.2022 4 z 5

Olivovník Olivovník Lucinda Riley

Vila se symbolickým jménem Pandora při svém zabydlení po mnoha letech zatřese s osudy prázdninových obyvatel, když některá pečlivě střežená a obávaná tajemství vyjdou najevo.
Lehké romantické čtení o osudech, láskách, přátelstvích, ztrátách a zklamání členů jedné anglické rodiny a jejích přátel. Napsané lidsky, jak to Lucinda Riley uměla. Ideální čtení na léto, trochu zamotané, s krásným vykreslením malebného Kypru.

15.09.2022 4 z 5

Zákon neviny Zákon neviny Michael Connelly

Zase se potvrdilo, že je lepší číst série popořádku. Jenže málokdy se v knihovně vyskytnou popořadě, tak většinou beru aspoň to, co je. Michaela Connellyho znám, přečetla jsem několik knih s Harry Boschem, ale Haller je pro mě novinka. Prostě jsem jela na jistotu jména autora. Příběh je samostatný, určitě nemůžu říct, že by se nedal číst bez minulých dílů, spíš mi chyběla dokonalost znalosti atmosféry, provázanosti hlavních hrdinů a asi i postupného vývoje postavy.
Popravdě mi dlouho trvalo, než jsem se do knihy začetla. Trochu mi nesedla rozvleklost a suchopárnost soudních stání, a to jsem jako mladá hltala Perryho Masona! Postupně jsem si ale zvykla, případ dostal trochu spád a dočetla jsem ho jedním dechem.
Oceňuji vhled do soudních přelíčení, do komplikovaných pravidel a zákulisních kliček a záškodnictví obžaloby versus obhajoby. I způsob výběru porotců v USA byl zajímavý a samozřejmě běh života ve vězení včetně způsobu dopravy k soudu atd.
Moc se mi líbilo zamyšlení nad rozsudkem vinen / nevinen a skutečností, a nad spravedlností a omezenou možností ji dosáhnout.
Hodnotím kladně a fanouškům právních detektivek doporučuji.

26.08.2022 4 z 5

Čajová dívka z Kolibříkové ulice Čajová dívka z Kolibříkové ulice Lisa See

Mé čtenářské srdce zaplesalo, tuto knihu jsem si opravdu užila. Nádherný exotický příběh plný zajímavých informací o pro nás tak vzdáleném (ať už geograficky nebo i kulturně) místě planety. Čína je sama o sobě od Evropy naprosto odlišným koutem světa a horský kmen Akhů, který se po celé generace zabývá pěstováním čaje, je exotický i pro Číňany (i když pro ně ne v tak pozitivním slova smyslu).
Tato kniha Vás přenese do nedotčených hor Číny, dozvíte se hodně o tradicích, kterými jsou horské kmeny svázány, o pěstování čaje e jejich sepjetí s přírodou. Život je pro Akhy těžký a malá Li-jen už od mala nechápe, proč jsou tak kruté. Jako jedna z mála ve vesnici se dostane ke vzdělání a to jí změní život.
Tento příběh je opravdu krásný, od přirozeného vztahu k přírodě, k pěstování čaje a obchodu s ním, přes magii a zvyky horských kmenů, po ženskou sílu a vztah mezi matkou a dcerou. Dozvíte se o nesmyslné politice Číny, netoleranci menšin, problémy s drogami a adopcích do Ameriky. Možná se na čaj začnete dívat trochu jinak a dostanete chuť ochutnat pchu-er, tajemný čaj z nejstarších divokých stromů.
Doporučuji.

21.08.2022 5 z 5

Černá díra Černá díra Yrsa Sigurðardóttir

Další díl, opět jsem poslouchala jako audioknihu. A bylo to příjemné opětovné setkání s Huldarem a Freyou, jejich komplikovaným vztahem, ale hlavně s jejich společným pátráním po autorovi dávného dopisu v časové schránce a vyšetřováním vražd, které na sebe nenechají dlouho čekat. Případ je poměrně drsný, týká se zneužívání dětí, což je vždy těžké. Ale autorka si nelibuje v nechutných scénách víc, než je potřeba, děj je napínavý, vyšetřování zamotané, komplikované vztahy a minulost a odhalení motivů přichází až na konci.
Kvalitní detektivka, kterou ráda doporučím.

20.08.2022 4 z 5

Zátoka smutku Zátoka smutku Chris Ould

Podařené pokračování trilogie, mně se líbilo víc, než první díl. Jan Reyna zde má menší roli, na druhou stranu jeho pátrání po minulosti matky je také zajímavé. Opět atraktivní prostředí Faerských ostrovů, jejich osamělost a izolovanost, zvyky, které vnější svět nemůže pochopit. Jsem překvapená, že si autor jako kulisu příběhu vybral tak kontroverzní zvyk jako je masové zabíjení velryb a rozhodně se mi tento popis nečetl dobře.
Takže pokud vás zajímá, zda souvisí lov na velryby s vraždou ženy a jakou úlohu v příběhu sehraje britský policista pátrající po svých faerských kořenech, směle čtěte. A já se moc těším na třetí a poslední díl.

10.08.2022 4 z 5

Město v oblacích Město v oblacích Kristýna Sněgoňová

Dlouho jsem kolem knihy jen kroužila, ale postapo jsem už dávno nečetla, tak jsem to zkusila.
A nebylo to špatné. Dobrý nápad, zajímavě vykreslený svět, dopady katastrofy se odhalují postupně a je to vcelku slibný začátek pro další rozvíjení příběhu. Rozjezd je poměrně pomalý a trochu nudný, zvažovala jsem i odložení knihy. Postupně děj graduje a stává se akčnější a zajímavější. Co mi úplně nesedlo, byl styl vyprávění. Vcelku jednoduchý, řemeslný. Možná jako audiokniha by mi to vyhovovalo víc, tam se člověk tolik nesoustředí. Přílišná četnost sprostých slov knize také nepomáhá. Ale děj si mě nakonec získal a těším se, jak bude pokračovat.
Pokud chcete něco jednoduššího, máte chuť se prozkoumat město postavené na vysokých pilířích, jeho politický systém a možná se dostat i zpátky na zapovězenou zem a zkoumat, jak je na tom po katastrofě, zkuste tuto knihu.

08.08.2022 3 z 5

Zmrazené zlato Zmrazené zlato Rolf Börjlind

Do této série jsem sice naskočila od prostředka, ale rychle se stala mou oblíbenou. I tento díl se povedl, i když ten minulý se mi líbil o chloupek více.
Tentokrát se ochladíte na severu Švédska, kde se pod sněhem najde 20 let stará mrtvola muže. Olivie, která jede případ převzít, havaruje s vrtulníkem a rozhodně nečeká, že by ji mohlo ohrozit ještě něco dalšího. Začíná se rozplétat dávná historie, kterou se někdo snaží ututlat za každou cenu. Z hor vás dobrodružství přenese až do Gambie, ale ani tam není klid. Odhalení jsou šokující, ale co vlastně nakonec bylo motivem vraždy?
Děj tentokrát není tolik strhující, ale napínavé scény jsou dobře rozvrženy a konec je jedna velká jízda. Mně samotné se rozuzlení knihy moc líbilo a uspokojilo moji čtenářskou zvědavost a lačnost po napětí, ale zároveň reálnosti a logice.
Doporučuji.

30.07.2022 5 z 5

Dům na útesu Dům na útesu Jane Johnson (p)

Souhlasím s předchozími komentáři, příjemné čtení, lehce líznuté válkou s pohledem zase z trochu jiné strany.
Dva mírně romantické příběhy, jeden ze současnosti, druhý z minulosti, spojené příbuzenskou vazbou a podobnými rysy. Najdete tu složité rodinné vztahy, zlobu a závist, lásku, dopady války, ačkoliv nezuřila přímo na místě, kde se kniha odehrává, a také jednu nevrlou stařenku, kolem které se vlastně celý příběh zamotává. A tak se jedno dávné tajemství postupně dostává na povrch. A jak už to bývá, ovlivňuje i současné osudy.
Hezké čtení na dovolenou, doporučuji ženám.

30.07.2022 4 z 5

Smršť Smršť Jozef Karika

Čistokrevný horor založený na postupném budování houstnoucí atmosféry, pronásledování a strachu.
Co má společného halný vítr v Polsku a silniční úsek v Západních Tatrách? Jakou roli v tom hraje záhadná stařena v černém? Co se tam děje, že se na tomto místě stalo nejvíce nehod na Slovensku? To vše se snaží vypátrat hrdina knihy po nálezu silniční kamery a po shlídnutí nahrávky.
Mně se kniha moc líbila, splnila účel a vzbudila ve mě mrazení a strach. Autorovi se podařilo perfektně vybudovat atmosféru strachu a paranoi a vystupňovat napětí a hrůzu.
Myslím, že si na tento příběh vzpomenu vždy, když pojedu autem a bude foukat silný vítr. Snad na krajnici nespatřím shrbenou postavu v černém...

17.07.2022 4 z 5

Ztracena v bílém šumu Ztracena v bílém šumu Javier Castillo

Průměrný thriller, chybu neuděláte, ale dílo se veze na vlně zájmu o tento typ literatury, ale nijak zvlášť nevyniká.
Zmizení malého dítěte je citlivé téma a autorovi se podařilo dobře zachytit stav rodičů a dopady ztráty na vztah a psychiku. Samotný děj má ze začátku dobré tempo, které ale postupně zvolňuje. Autor používá techniku střídání časů, tady ale vytvořil na můj vkus až příliš mnoho časových vláken a děj se tím stává zmatečným. Konec se mi naopak zdál rychlý a uspěchaný. Oproti jiným knihám je bonusem vhled do novinářské problematiky a i samotná postava novinářky Miren, která bojuje se svou valstní minulostí, je sympatická.
Kniha se čte dobře a vzhledem k tomu, že konec by mohl prozrazovat, že půjde o začátek série, tak uvidíme, jestli se autor bude zlepšovat.

15.07.2022 3 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Jednou, dvakrát do roka jsem schopná se vrátit k hrůzám holokaustu, protože jsem přesvědčená, že nesmíme zapomenout a že je potřeba si připomínat tuto strašnou část našich dějin.
Přečetla jsem už nemálo knih na toto téma a každá je trochu jiná, i když to podstatné mají stejné. A nedá se vymyslet extra nic nového, lišit se může jen zabarvení a styl. A není pochyb, že Jakuba Katalpa má opravdu jedinečný a neotřelý styl psaní. Její strohé, někdy i holé věty plné sloves nebo naopak plné přídavných a podstatných jmen bez přísudku, jsou velmi neobvyklé. Posunují děj kupředu velkou rychlostí nebo naopak na malém prostoru dokáží skvěle popsat atmosféru. Člověk má chvílemi dojem, jako by četl telegram a to vzbuzuje pocit naléhavosti a spěchu a vy víte, že se přes skoro idylický popis dětství dostanete k tomu tragickému cobydup.
Moc se mi líbilo, že se kniha nezabývala jen holokaustem, tato část jako by nebyla tím nejpodstatnějším a přesto na čtenáře dopadne vší silou. Ten kontrast bezstarostného dětství s nastupujícím fašismem v dospívání až po hrůzy transportů a koncentračních táborů se všemi děsivými aspekty. Ale příběh pokračuje dál a ukazuje i Zuzanin život po válce, snahu překonat minulost a vykřesat ve zlomeném člověku chuť znovu žít. A útrapy, které s sebou dospělý život leckdy přináší.
Stojí za to si přečíst tento příběh o přátelství, lásce, síle ducha, závisti, nenávisti a zlobě, o nespravedlnosti a naději. A to i tehdy, když jste už hodně takových knih četli. Zvlášť v této době.

10.07.2022 5 z 5

Matčin hrob Matčin hrob Lisa Regan

Lisa Reganová se zlepšuje s každou knihou. První mi přišla průměrná a co se týče zápletky tak překombinovaná a velice nevěrohodná. Druhá už jen nevěrohodná, ale dobře napsaná a u třetí už jsem autorce přišla na chuť. Matčin hrob je skvělý thriller, krátké střídající se kapitoly vám nedají vydechnout, retrospektiva z pohledu malé Josie je výborný nápad na provokování zvědavosti.
Tentokrát se všechno vyšetřování, které začíná nalezením 30 let starých ostatků, točí okolo Josie Quinnové, rozplétáme její minulost a jakým způsobem jí ohrožuje v přítomnosti. Josie je v tomto díle nejzranitelnější a nejlidštější, její spolupracovníci jsou jí oddaní a ona se musí rozhodnout, zda o sobě něco odhalí.
Kniha se nedá odložit z rukou, opravdu výborný thriller. Doporučuji, ale pro dokonalé pochopení je potřeba číst od začátku série.

08.07.2022 5 z 5

Bretaňské světlo Bretaňské světlo Jean-Luc Bannalec (p)

Možná byla chyba zvolit dvě detektivky s klidnějším průběhem za sebou, asi bych si tuto knihu více vychutnala po strhujícím thrilleru. Ale vlastně jsem věděla, do čeho jdu, protože to není moje první kniha od tohoto spisovatele.
Popisy Bretaňského pobřeží s růžovým granitem, místních pláží, údolí a jiných místních krás byly sugestivní a lákavé. Stejně jako popisy tamní kuchyně. A protože komisař Dupin není nadšený vidinou poklidné dovolené, jako tonoucí se chytá podaného stébla a začíná rozplétat zločiny, které se tak nezvykle odehrály v přímořském letovisku. Vše ale nenápadně, aby si toho nevšimla jeho přítelkyně, která trvá na ničím nerušené dovolené. To vnáší do knihy i špetku humorných situací.
A tak sledujeme řešení případu zmizelé manželky, útoku na místní političku, ztracené sochy a dlouho to netrvá a přijdou na řadu i vraždy. Jak to spolu vše souvisí? To se dozvíte v šestém díle série o komisaři Dupinovi.

04.07.2022 3 z 5