arthera arthera komentáře u knih

Úsměvy smutných mužů Úsměvy smutných mužů Josef Formánek

Knihu jsem přečetla na jeden zátah, během odpoledne. To je snad jasný důkaz, jak je čtivé. Jediné co mě zarazilo, je lehká změna tempa, když autor jednomu chlápkovi, věnuje větší množství stránek, než ostatním (tomu s tou nevlastní dcerou). Jinak doporučuji jako varování pro všechny, kdo neví, kde je ta míra chlastání a jak snadno se člověk může alkoholikem stát. Poučné jsou naturalisticky psané vedlejší účinky dlouhodbé konzumace alkoholu ;-)

01.01.2015 4 z 5

Hledání Aljašky Hledání Aljašky John Green

Velice zvláštní kniha, přiznám se, že v polovině jsem měla chuť přestat číst a na dva dny ji odložila, abych pak zbytek během jednoho dne dočetla.
I když už mi bude 30, tak myslím, že v knize jsou otázky, které člověk řeší celý život. Takže doporučuji i čtenářům, kterým bylo více než -náct.

21.12.2014 4 z 5

Hledání ultra Hledání ultra Rich Roll

Velice inspirativní kniha, nejen pro čtyřicátníky s typickým komerčním životním stylem. Příběh je sám o sobě silný, Roll nám naservíruje i spoustu tipů a triků, jak sloubit práci, trénink a nezanedbat regeneraci.
V čem je ale háček? Kniha je tak trochu jedna velká reklama na jeho výživové doplňky, na druhou stranu její obsah to vybalancuje. Znám lidi, co jim tato kniha změnila život a opravdu se dali na Rollovu stranu.

17.11.2014 4 z 5

Naservírujte si vítězství Naservírujte si vítězství Novak Djokovič

Životopisná kniha nastiňující jednu z možností, jak mohou sportovci uchopit svůj životní styl. Kniha řeší, mimo otázku výživy, všechny složky, kterými by se měl sportovec zaobírat ve své cestě na vrchol.

17.11.2014 3 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Ve srovnání s ostatními, "protřelými", tvůrci detektivek: slabší kniha. Psychologie postav a popis prostředí světa showbyznysu je velice povrchní. Hlavní hrdina mi připomíná svého slavnějšího kolegu Harryho Holea. Vedení čtenáře spisovatelkou k tipování domnělých vrahů je bohužel průhledné a to nemám ráda.

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Ta kniha je dobrá, ale osobně se mi přijde, že občas ztrácí spád. Má ale hezkou atmosféru a přibližuje zajímavé historické a místopisné reálie, přitom to není ani století zpátky.

Čarodějka z Portobella Čarodějka z Portobella Paulo Coelho

Coelho...on sám a jeho ego se šíleně motá do všech příběhů. No a to mi vadí.

17.11.2014 2 z 5

Miláček Miláček Guy de Maupassant

Mě osobně tato kniha příliš nebavila, přišlo mi to, jako nějaká telenovela. Intriky, drby a ták...to moc nemusím.

17.11.2014 2 z 5

Kvantová teorie nikoho nezabije Kvantová teorie nikoho nezabije Marcus Chown

(Kvatovka teď velice frčí a kdo o ní nic neví, není in a nemůže machrovat v hospodě. Takže pro všechny, kdo chtějí trochu machrovat, dělat pózy, ale zároveň na to nemají ty mozkové správné kapacity, je kniha vhodná. )

Ba ne, je to naučně-zábavná kniha, která vám nenásilnou formou vysvětlí o co v té kvantovce tak trochu jde. Někdo na to může namontovat i své filosofické vidění světa. Skvělý dárek pro intelektuály všeho druhu i středoškoláky.

Zeď Zeď Jean-Paul Sartre

Jedna z mých prvních přečtených "filosofických" knížek, no není až tak veselá a celkem mi to na chvíli zamotalo hlavu.

Zabiják Zabiják Émile Zola

Zola je jeden z mých oblíbených spisovatelů. Přenese vás do dekadence Paříže 19. století., je to skvělá jízda pro lidi, co obdivují krásu hnusu a zároveň si uvědomují odvrácenou tvář krásy.

Nahý jsem přišel na svět Nahý jsem přišel na svět David Weiss

Weissovy knihy o umělcích mě zkrátka baví. Co se týče této knihy o Rodinovi, vystihl přesně dobu společnosti ve které žil, zároveň tíhu života sochařova, který to ani v dnešní době nemá lehké. Sochařina je podle mně, jedno z nejtěžších umění a kdo nechápe proč, myslím, že stačí aby si přečetl tuto knihu.

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Kniha mi zpočátku připadala celkem puberťácká. Postupem času dostala skvělý spád, který mě silně vtáhl a ke konci vyplivnul, z čehož jsem pak měla trochu mokro pod očima. Přeci jen mám v sobě špetku romantiky nebo co. Rozhovor a vztah mezi hlavními hrdiny je velice kouzelný, zároveň realistický a velice humorný, což mě bavilo. Ve výsledku snad první kniha u které jsem se hodně nasmála i dojala.

17.11.2014 4 z 5

Pěna dní Pěna dní Boris Vian

Líbí se mi Vianův lehce absurdní svět. Spisovatl si dělá co chce a čtenáře to baví, nechápu jak to dokáže, je to rockstar!

17.11.2014

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Tuhle knihu mám fakt ráda. Musíte mít cosi zvláštního v duši na co se kniha napojí. U mně se tomu tak stalo.

Sofiin svět Sofiin svět Jostein Gaarder

Moc pěkná kniha pro "začátečníky filosofie". Četla jsem ji ve 14 letech a bavily mě obě části, filosofická i příběhová (viz komentáře dole).

Utekl jsem z Osvětimi Utekl jsem z Osvětimi Rudolf Vrba

Napínavá kniha, která je plná sadismu vykonaném lidmi na lidech. Člověk při čtení neustále kroutí hlavou a nechápe jak je toto možné, jak se tohle mohlo stát. Pro ty, kteří mají podobné otázky, kniha přináší vysvětlení, které je samo o sobě hrozivé.

Život bez hranic Život bez hranic Chrissie Wellington

Kniha je zajímavá, cesta k úspěchu, překonávání zranění, trénink při plném pracovním vytížení. V tomto je velice inspirativní. Mně osobně vadila autorčina sebe-psychoanalýza, která se táhne celou knihou. Ve výsledku na mně Chrissie působí jako vyjímečná závodnice, ale zároveň v ní vidím malou smutnou holku, které se i po tak skvělých sportovních výkonech, nepodařilo mít se ráda.

17.11.2014