Aríka Aríka komentáře u knih

Temný stín Temný stín Sylvain Reynard

Druhého dílu jsem se nemohla dočkat, a když jsem se konečně dočkala, byla jsem opravdu nadšená. Autor opět nezklamal. Jediné, co mě trochu naštvalo, je, že si musím koupit třetí díl, jinak nebudu moct spát, jednoduše, ten konec...nemám slov. Doporučuji.

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

V pořadí již třetí díl o zchudlé dědičce hradu Kostka a jejích trampot, které jsou psány s nadhledem a humorem. Kniha mě nezklamala, byla o mnoho lepší než díl druhý, ale prvnímu dílu se nevyrovnala, i přesto knize dávám pět hvězdiček. Kniha byla jako vždy čtivá, poutavá, plná humoru. Měla jsem ji přečtenou v řádu hodin a nasmála jsem se. Rozhodně doporučuji celou sérii o Marii Kostkové z Kostky, protože u knihy se nasmějete a nebudete se nudit.

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

K této sérii jsem byla nejprve velice skeptická, právě dík tomu, že ji napsal český autor, ale po prvním dílu jsem nemohla být více nadšenější, proto není divu, že jsem sáhla i po "Aristokratce ve varu", jenž je druhým dílem o Marii Kostkové. Kniha byla opět čtivá, oddechová, samozřejmě v knize není nijak hluboká myšlen ka, ale na odreagování je ideální. Tento díl mě lehce zklamal, protože jsem se moc nenasmála, ale uvidíme, mám v plánu si knihu přečíst ještě jednou.

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Seriál jsem si zamilovala a knihu ještě víc. Čtivý, poutavý a romantický příběh s velkou dávkou dobrodružství. Jamieho jsem si zamilovala a začínám podezírat autorku z toho, že mám trochu vyšší očekávání od mužů (zvlášť po přečtení této knihy). Knihu jednoznačně doporučuji a už se nemohu dočkat, až si přečtu druhý díl.

Zrození temnoty Zrození temnoty Alexandra Ivy

Z této knihy mám rozporuplné povity. Na jednu strany se mi příběh líbil, ale na stranu druhou ve mě kniha zanechala zvláštní pocit, který mi není úplně příjemný. Kniha se mi četla tak průměrně, někdy jsem si některý úsek musela přečíst vícekrát a co si budeme povídat, Dante mi taky nějak zvlášť neučaroval...

20.01.2018 3 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Co bych k této knize měla napsat? Hm...už vím. Tohle byl ještě lepší příběh než první. Od knihy jsem se nemohla odtrhnout natolik, že jsem si ji nesla i na fotbal a o přestávce si četla. Opět čtivý, poutavý a mrazivý příběh. Za mě rozhodně doporučuji.

Třpytný dvůr Třpytný dvůr Richelle Mead

Zajímavá kniha, nicméně myslím si, že autorka má větší potenciál. Kniha je bez velkých pochyb velmi čtivá, poutavá a celý nápad je velmi originální. Autorka je známá pro svoje série Sukuba, Vampýrská akademie a Pokrevní pouta. Celá kniha je dle mého názoru moc uspěchaná a místy jsou si nějaký úsek musela přečíst vícekrát, abych pochopila oč jde (možná to je překladem). Knihu doporučuji, ale myslím, že autorka má lepší knihy.

05.10.2017 3 z 5

Hrej hráčem Hrej hráčem Emma Hart

Romatické knihy v sobě povětšinou neskrývají hluboukou myšlenku, jsou spíš ne oddechnutí a u této knihy to platí třikrát. Knihu jsem měla přečtenou jedním dechem, dík její čtivosti. Autorčin styl psaní mi sedl. Jedna kapitola byla vždy byla vyprávěna Maddie, druhá Bradenem... Hlavní hrdinka, Maddie, mi vadila od prvních vět, něco jiného byl Braden, ten mi sedl. Samotný nápad celé zápletky, byl velmi zajímavý, ale bohužel, vše bylo "nacpáno" do 250 stran a to je, přiznejme si, trochu málo. Příběh byl předvídatelný, až jsem se někdy připadala, že jsem knihu již četla. Jako oddechová kniha dobré, ale znám mnohem kvalitnější romány

05.10.2017 2 z 5

Smrtící duchové Smrtící duchové Stacia Kane

Když jsem knihu začala číst, říkala jsem si: "Co jsem si to zase koupila!?" Po nějakých dvaceti stranách se věta "Co jsem si to zase koupila!?" změnila na "Proboha, co to je vůbec zač?!" a po dalších šedesáti stranách se věta "Proboha, co to je vůbec zač?!" přetransformovala na "Ne, dál to číst nebudu." U knihy mi nesedla hlavní hrdinka a Nervík, z toho slova se mi chce skákat po stropu. Kniha se opravdu špatně četla. Celkově nápad s duchy mi přišel povedený, ale všechno ostatní je na jedno velké NE.

24.08.2017 1 z 5

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Řecká mytologie patří bezpochyby mezi vemli atraktivní témata, ke ketrým se můžeme nespočetněkrát vrátit. I v dnešní době si z těchto mytologických příbehů můžeme převzít spoustu dobrého a poučného. Personifikované postavy řeckého božstva, polobohů, titánů či lidí jsou poplatné charakterům lidí v průřezu staletími. Řecké báje a pověsti bych zařadila mezi elementární díla lidského vzdělávání. Kniha je pro malé i velké čtenáře.

03.08.2017 5 z 5

Největší tajemství Adolfa Hitlera Největší tajemství Adolfa Hitlera Vladimír Liška

Tato rozporuplná postava světových dějin byla opředena nejedním tajemstvím. O jeho lásce k zvířatům, o jeho vegetariánství a o jeho společnosti THULE, a nejenom o tom se dozvíte právě v této knize. Jaký si uděláte názor na tuto osobnost je čistě na vás. Mějte na mysli, že historie není černobílá. Některé pasáže v knize jsou velmi překvapující až šokující a mé osobě to akorát potvrdilo můj specifický názor na tuto historickou osobnost. Historii musíme brát takovou jaká byla, je a bude.

03.08.2017 5 z 5

Pokání Pokání Ian McEwan

Tato kniha je o svědomí, o svědomí hlavní pubertální hrdinky, která si ke svým cílům dopomůže vším, čím může bezohledu na následky. Kniha je obrazem uplynulého století a jsou v něm nastíněny otázky, na které není jednotná odpověď. Jednoznačný není ani závěr knihy, stejně tak není černý či bílí život kohokoliv z nás. Příběh pokání, který se na první pohled vztahuje pouze k hlavní hrdince se dotkne každého čtenáře.

Reportáž, psaná na oprátce Reportáž, psaná na oprátce Julius Fučík

Myslím si, že tato kniha je v dnešní době hodně opomíjená. Autor byl komunista a daným režimem byl také vyzdvihován. Samotný vznik této knihy je opravdu nezvyklý. Jednotlivé části knihy byly posílány z vězení na motácích i přesto, že tato kniha byla uznávána minulým režimem, nemyslím si, že by kvůli tomu měla být zatracována. I tato kniha je svědectvím naší historie, a proto stojí za přečetení. Kniha je čtivá a skutečný čtenář by ji měl alespoň jednou vzít do ruky a prolistovat.

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Tato kniha nepatří mezi čtivé knihy, tj. místy je velice náročná na čtení. Je pravdou, že mnohdy skrývá moudrou ideu. Já určitě preferuji jiný styl psaní a moudré myšlenky samozřejmě srývájí i ostatní knihy v knihovničkách. Tato kniha je stavěna na piedestal, za mě bych tam posadila jinou knihy, ale je na každěm čtenáři, která z knih je pro něj ta pravá. Tato kniha vyžaduje vyspělého čtenáře. Sto lidí, sto názorů.

Svéhlavička Svéhlavička Eliška Krásnohorská

Tento dívčí román od Elišky Krásnohorské je v této době neprávem opomíjen, neboť by překonal knihy s touto tématikou v současné době vydávané. Příběh rozmazlené dívky, které vlivem nepřízně osudu se stane rozumnou a ctnou mladou ženou. Charakterové vlastnosti této dívky jsou v jistých rysech poplatné dnešní mladé generaci. Styl psaní autorky patří mezi velmi čtivou a pozornost udržitelnou formou. Samozřejmě doporučuji, zvláště mladým dívkám.

Carmilla Carmilla Joseph Thomas Sheridan Le Fanu

Na knihu jsem narazila opravdu náhodou. Četla jsem si v knize "Upíři: Od Draculy po Smívání" a v posledních stranách knihy se nachází nejznámější upíří příběhy, tak jsem na "Carmillu" narazila. Příběh není moc známý, ale hodně se odlišuje od ostatních upířích novel. Kniha se četla dobře, byla čtivá a celkově je celý příběh zajímavý. Musím říct, že autor se opravdu překonal. Moc se mi líbily popisy všeho. Knihu doporučuji.

Květy zla Květy zla Charles Baudelaire

V minulých letech jsem četla "Květy zla", které byly přeloženy Vítězslavem Nezvalem, což bezpochyby toto dílo povzneslo na úplně jinou úroveň. Nyní jsem se rozhodla pro německou verzi tohoto díla, což mě utvrdilo v mém názoru. Německé zpracování je čitelné, nicméně Nezvalova stopa je čitelnější. Myslím si, že vliv drog a absinthu zanechla své stopy v díle Baudelaira- prokletého básníka. Ošklivost mění na krásu (Zdechlina).

19.07.2017 2 z 5

Dášeňka Dášeňka Karel Čapek

Karel Čapek byl milovníkem psů, což je konstatování faktu. Svým čtenářům proto přiblížil životopsný příběh své feny Dášenky. Tato kniha potěší nejen srdce milovníka psů, ale potěší i malé dětstké čtenáře neb je to pro ně napsáno. Už jako malému dítěti mi byla tato kniha představena a nyní vidím v této knize jiné věci než jen to, co jsem vnímala jako malý čtenář. Určitě mě tato kniha hodně ovlivnila, od útlého dětství mě obklopuje smečka psů- miláčků.

Souboj Souboj Lisa Jane Smith

Po éře Stmívání, přišla éra Upířích deníků. Nejprve jsem viděla seriál, který mě ovšem po pěti sériích přestal bavit, a tak jsem si řekla, že si přečtu knihy. První díl mě moc neuchvátil, ale i přesto jsem dala šanci ještě dílu druhému. No, akorát mě přečtení druhého dílu utvrdilo v tom, co jsem věděla už při čtení prvního dílu, kamarádi nebudem. Knihy jsou psané v er- formě. Příběh je chvílemi zdlouhavý, nudný, kniha se místy ani nedá číst. Děj je na můj vkus moc jednoduchý. Nechápu ten povyk okolo těchto knih. Kniha, ale ani celá série mi nesedla. Možná někomu sedne, ale já uchvácena nejsem a třetímu dílu již šanci nedám. Byla jsem odchována na seriálu, a proto si na knihy nemůžu zvyknout anebo ti bude tím, že mě nesedí autorčin styl psaní a vyprávění.

19.07.2017 2 z 5

Červený a černý Červený a černý Stendhal (p)

Nedivím se, že kniha byla původně velkým propadákem. Vyprávění občas prudce změní tempo, vzdaluje se realitě, jsou tam vypjaté dialogy. Avšak je tam hluboké vcírtění do psychologie postav a na tehdejší dobu byl tento klasický román velice moderní. Příběh Juliána Sorela, intrikána a ctižádostivce, který stejně vždy jedná dle tužeb svého srdce. Milující a zoufalá paní de Renal a naivky Matyldy de la Mole. Myslím si, že i v dnešní době si kniha nejde své příznivce.