Arianne Arianne komentáře u knih

Okřídlená duše Okřídlená duše Amanda Stevens

Velmi povedeně vykreslený příběh ženy, kterou odlišnost obrala o většinu sociálních kontaktů. Je zde mystika natolik jemná, aby člověk neměl nejmenší pochyby. Tajemno a napětí, které nás nutí číst dál a zanedbávat všechny ostatní povinnosti včetně spánku. A romantika podaná s takovým citem a mírou, že i člověk, který nevyhledává červenou knihovnu, bude chtít víc.
Okřídlená duše je kniha sama o sobě, svébytná, kouzelná, střízlivá a láskyplná. Najdeme několik vrstev příběhu a ohromné plus je, že povrchní detektivní motiv je v této knize ukončen. Jediné, co zůstává nedořešené, jsou jemné nuance jakoby napozadí: Jaký je skutečný smysl Améliiných schopností, když se zdá, že to, čemu celý život věřila, nebude tak úplně pravda? A bude ochotná porušit všechna pravidla a dojít si pro svého osudového muže?

11.05.2014 5 z 5

Čarodějka stínů Čarodějka stínů Kalayna Price

Celkem příjemné čtivo, zpočátku se to trochu vleklo a některé věci byly už trochu přehnané (opravdu se město, ve kterém žije čarodějka se schopností povolávat mrtvé, muselo jmenovat Nekros?), ale jakmile si člověk zvykl na tón knihy, události nabraly spád a četlo se to celkem samo. Je to taková kombinace Mercy Thompson a Rachel Morgan.
K dalším dílům se časem asi vrátím, ale nedočkavostí rozhodně nehořím.

16.04.2014 3 z 5

Vodní labyrint Vodní labyrint Eric Frattini

Musím s politováním konstatovat, že mě neuvěřitelně zklamala. Přiznávám, že jsem se neprokousala nakonec, jednu hvězdu dávám za zajímavé téma, ale zpracování je nudné, dialogy umělé a protivné.

06.07.2013 1 z 5

Dívka z nočních můr Dívka z nočních můr Kendare Blake

Trošku slabší, než první díl, ale i tak si čtenář přijde na své s neklidnými dušemi, kterým je třeba pomoci za světlem. Cas a jeho přátelé více řeší otázku morálky a spravedlnosti - kdo si zaslouží peklo a kdo ne? Jakou cenu bude muset zamilovaný zabiják duchů zaplatit, aby mu bylo dovoleno projít "na druhou stranu" a zachránit milovanou Annu ze spárů nekonečného mučení?Jak dalece je nutné dodržovat tradice, přestože se příčí zdravému rozumu?

21.06.2013 4 z 5

Rudá jako rubín Rudá jako rubín Kerstin Gier

"Opál a jantar tvoří první pár,
Achát pěje v B coby vlčí avatar
duet - Salutio! - s Akvamarínem.
Mocně následují Smaragd s Citrínem,
dvojčata Karneolu ve znamení štíra,
a Nefrit, číslo osm, digestio uzavírá.
V E-dur: Černý Turmalín,
Safír v F, jak světlý se zdá.
A v tom Diamant troufalý
jako jedenáct a sedm pozná lva.
Projectio! Čas je řeka,
s Rubínem začátek i konec nás čeká."

Že tomu nerozumíte? Já taky a to jsem tu knížku přelouskala za necelý den. Námět je rozhodně neotřelý, žádní upíři, andělé ani jiné bytosti zoufale se zamilovávající do smrtelníku navzdory všem pravidlům.
Jsme v Londýně, Gwen chodí do školy jako každý jiný teenager pouze s tím rozdílem, že si je vědoma rodinného tajemství - gen umožňující skoky v čase předávané v pokrevní linii dvou rodů. Své sestřenici Charlotte ale tento dar ani trochu nezávidí. Proto ve chvíli, kdy se z vteřiny na vteřinu ocitne v jiné době, jakoby se propadla do noční můry.
Její nečekaný skok oživí staré rány v tajné společnosti Strážců, kteří drží ochranou ruku nad cestovateli.
Kdo je v této hře dobrý a kdo špatný? Proč se dva cestovatelé odtrhli od strážců, ukradli drahocený chronograf a bez možnosti návratu skočili do roku 1912?
Tento tříset stránkový úvod byl na můj vkus příliš zdlouhavý a natahovaný, doufám, že "Modrá jako Safír" bude o něco akčnější a trochu méně tajemná. Uvést čtenáře do situace hned na začátku by byla nuda, ale nechat ho tápat celou knihu, neustále mluvit o tajemstvích a nenaznačit aspoň něco, to se nakonec taky zají.

Dny, kdy se hroutil svět Dny, kdy se hroutil svět Alex Preston

Přiznávám se, že to vzdávám. Opravdu jsem se snažila, ale tolik negativity, deprese, fatalismu a konzumerismu najednou prostě nestrávím. Charlesovo vyprávění odpovídá tomu, kým je - spisovatel, který se vydává do nestálých a nelogických vod tržního hospodářství, aby vydělal hodně peněz. Z každého slova dýchá smutek a beznaděj, téměř lyrické popisy stavů mysli Charlese a jeho přátel vyvažují tragičnost několika špatných rozhodnutí udělaných s dobrým úmyslem. Přesto, pokud vás zajímá, jak funguje kapitalismus a především lidé uvnitř burz, tento román mohu s klidným svědomím doporučit.

25.05.2013

Zář Zář Alexandra Adornetto

Knížka se mi krásně trefila do nálady, když jsem ji začala číst, byla jsem nadšená, chtěla jsem Bethany schovat před těžkostmi pozemského světa a byla jsem ochotná autorce odpustit nehoráznou propagci křesťanství. Ale jak příběh pokračoval, začalo mě rozčilovat několik věcí: Xavier byl na člověka až příliš dokonalý, nenašla se na něm jediná chybička + dobro a zlo jsou tu odděleny naprosto striktně tlustou čárou - černá a bílá a nic mezi neexistuje, což je škoda, dodalo by to příběhu na zajímavosti a napětí. Ale za ten něžný a oduševnělý začátek dávám čtyři hvězdy.

Loviště Loviště Patricia Briggs

Dnes už klasická briggseovka, autorčini fanoušci si rozhodně přijdou na své. Charles a Anna se spolu vydávají na konferenci alfů, kde chtějí zmírnit jejich obavy z chystaného vystoupení vlků na veřejnost. Nepřátel tu mají víc než dost, otevřených i skrytých a tak nezbývá, než se spolehnout na pouto druhů a ochránit jeden druhého. Na jejich straně stojí především nezájem, kdy Anna není považována za smrtícího nepřítele, což se padouchům nakonec šeredně vymstí. Nikdo z nich si nedokáže dobře představit, co znamená být omegou. A tak se jí podaří po téměř detektivním pátrání odhalit nejen pachatele brutálních vražd, ale taky zachránit svého druha před kouzly fae.

Mlhy Avalonu Mlhy Avalonu Marion Zimmer Bradley

Je to už delší dobu, co jsem ji četla, tenkráte mě k ní přivedl stejnojmenný film, nicméně příběh, který se mi zde rozkryl, byl daleko bohatší. Sleduje životy tří generací, matky, dcery a jejího syna a lidí kolem. Velmi netradiční náled na artušovskou legendu, byl zpracován natolik kouzelně a přesvědčivě, že při čtení dává dokonalý smysl. Knihu mohu doporučit všema dvaceti, ani její tloušťka neodradí od neobyčejného zážitku, kterým Mlhy Avalonu skutečně jsou.

25.05.2013 5 z 5

Templářské dědictví Templářské dědictví Steve Berry

Musím konstatovat, že se mi knížka krásně trefila do nálady, kdo má pořád čekat, na nového Browna, a tohle je více než zdařilá alternativa. Příběh se zpočátku rozvíjel trochu vlažně a lehce jsem se ztrácela, ale po pár stránkách už jsem ji nedokázala odložit. Určitě se k Berrymu vrátím, nehraje si na žádného konspirátora a namísto toho stvoří příběh plný napětí, nečekaných zvratů a zábavy.

Smlouva na lásku Smlouva na lásku Cassie Connor

Celkem průměr. Krásné se to čte, je to místy vtipné, hlavní hrdinové spolu fungují... A pak to zabije totálně odfláknutý konec.

22.09.2023 3 z 5

Catwoman: Zlodějka duší Catwoman: Zlodějka duší Sarah J. Maas

Tohle není nic pro mě. Už u Wonderwoman a teď znovu jsem si ujasnila, že fakt nejsem DC holka a v tomto ohledu se budu raději držet Marvelu.
Jinak autorka neměla věru lehkou práci, to uznávám, a držela se statečně. Nicméně ani tak mě kniha nebavila. Někam přijít, ukrást co jde, všem se vysmát a zdrhnout. A tak 3/4 knihy pořád dokola. Románek vyzněl tentokrát dost lacině, na to od Maas nejsme zvyklé a ten konec byl jedno velké upatlané klišé.

18.10.2021 2 z 5

Dcera zimy Dcera zimy Vladimíra Šebová

Moc mě to bavilo. Bylo to jiné, neotřelé, temné a po všech těch milostných trojúhelníkách osvěžující. Anachroismy mě neurážely, přece jen je to fantasy a ne historický román. Přišlo mi super střídání časových linií, i když ten skok do současnosti na konci byl podle mě zbytečný a zkazil celkovou atmosféru knihy. Akorát ten konec... Za ten srážím hvězdu. Buď mi tam něco uniklo nebo jsem to možná špatně pochopila, ale Morana si zasloužila víc.

07.10.2021 4 z 5

Strom splněných přání Strom splněných přání Jenny Gladwell (p)

Milá, hřejivá jednohubka, ideální na zimu. Taková variace na Kavárnu v Kodani, akorát naopak a bez kavárny. Ze začátku mě trochu vyvedlo z míry, co se to děje už z kraje příběhu, ale postupně jsem si zvykla a četlo se mi jedna báseň.

29.12.2020 4 z 5

Život zn.: Hygge Život zn.: Hygge Rosie Blake

Příjemné počtení na dlouhé večery, ale něco tomu chybělo. Spousta svíček, dek, procházek, krásně vykreslení prostředí hračkářství. Ale dle mého na úkor postav a jejich vzájemných vztahů, v tomto ohledu zůstalo mnoho nevysloveného.

05.01.2020 3 z 5

Neandrtálka hledá člověka Neandrtálka hledá člověka Penny Reid

Celkem povedená romantika. Ačkoli mám poslední dobou u některých knih dojem, že čtu příspěvky do soutěže "Hledá se Bridget Jonesová 2.0". Vážně, to si dávají autorky za cíl, která vymyslí bláznivější a podivnější hrdinku? Ale Janie mi byla celkem sympatická, její výlevy informací mě bavili a když se chovala iracionálně nebo alespoň "ne kladně" dodával ji to na opravdovosti. Málokdy se mi stane, že je mi v romantické knize líto chlapa :-)
Akorát tedy ta kriminální linka byla celkem mimo, když už tam něco takového chtěla mít, určitě se dalo vymyslet něco sofistikovanějšího.
Nicméně pěkně odpočinkové čtení, takže spokojenost.

31.08.2019 4 z 5

Bella Figura: Jíst, milovat a žít po italsku Bella Figura: Jíst, milovat a žít po italsku Kamin Mohammadi

Pěkný inspirativní příběh plný slunce a olivového oleje. Itálii miluju, styl psaní je uvolněný, čte se příjemně. Hezké nenáročné čtení.

25.05.2019 4 z 5

Kolumbova záhada Kolumbova záhada Steve Berry

Reálie byly jako vždy celkem zajímavé, ale příběh dosti pokulhával. Tentokrát se nepovedlo vytvořit ono napětí, které člověk čeká a nutí ho pokračovat dál a dál. Navíc dílčí příběhy postav nebyly uzavřeny, což mě zklamalo.

21.05.2019 3 z 5

Zloději dýmu Zloději dýmu Sally Green

Za mě super. Skvělá kombinace epické fantasy a YA. Vzhledem k dalším dílům byl úvod poněkud delší, ale nemohu říct, že nudný. Samozřejmě některé postavy mě bavily více některé méně, ale to k tomu tak nějak patří. Trochu mě mrzí, že celý ten koncept démonů byl jen načrtnutý a vlastně jsme se o nich moc nedozvěděli. Snad příště.
A teď mám svoje dilema, jak bych fakt chtěla, aby to nedopadlo a těším se na další :-)

03.04.2019 4 z 5

Milion světů s tebou Milion světů s tebou Claudia Gray (p)

Tuhle sérii jsem si už zařadila mezi srdcovky. Zběsilá honička napříč dimenzemi, jen poněkud násilné rozuzlení. A především mi na konci chyběl ten správný emocionální ohňostroj. Oceňuju autorčin smysl pro řešení etických problémů, ale přece jen je to YA a romantická linka byla v celé sérii natolik výrazná, že ten konec byl trochu odfláknutý.

20.03.2019 5 z 5