Ardein Ardein komentáře u knih

Synové Ellyrionu Synové Ellyrionu Graham McNeill

Jak jsem slíbil v komentáři u prvního dílu, tak tedy činím. Synové Ellyrionu sice nedosahují kvalit Obránců Ulthuanu, kteří byli výpravnější a tajemnější, ale rozhodně se nejedná o špatné čtení. Příběh se zde začíná rozmotávat a spěje k temnému konci. Spousta elfích hrdinů se konce knihy ani nedožije. Synové Ellyrionu jsou mnohem akčnější než první díl a víceméně celá druhá polovina knihy popisuje finální bitvy s temnými elfy. A že je co popisovat! Vzájemná nenávist elfů a jejich temných bratranců z knížky přímo teče a nikdo si neodpustí nadávku či nějakou tu krutost. Prostě válka elfů v celé své kráse!

Čtyři hvězdičky jsou zasloužené! Za ty parádní řežby prostě nemůžu jinak! :-)

11.01.2014 4 z 5

Zrod Hordy Zrod Hordy Christie Golden

Pohled na národ orků, než se z nich stala krvežíznivá monstra v moci démonů. Nádherný pohled do minulosti, kdy si říkáte, že ho měli tenkrát zabít a byl by klid. Koho? Přečtěte si knížku! :-P

Jedna z nejlepších WoW knížek, co se mi dostala do rukou.

Světová válka Z Světová válka Z Max Brooks

Dochované záznamy, výpovědi očitých svědků či aktérů... Takto je celý příběh vyprávěn. Autor se nezaměřuje na jednu oblast či jednu osobu uprostřed apokalypsy. Věnuje se apokalypse globálně, což knize neuvěřitelně přidává na autentičnosti. Příběhy ze všech koutů světa jsou velmi čtivé, zajímavé a hlavně uvěřitelné. Při čtení jsem měl pocit, že čtu o reálných událostech a čas od času jsem zkouknul zprávy, jestli je ve světě všechno v pořádku. :-D

Výborné čtení, které všem vřele doporučuji!

Robokalypsa Robokalypsa Daniel Howard Wilson

Vzpoura strojů po stopadesáté. Ale tentokrát opravdu zajímavě podaná. Kniha sleduje několik osudů lidí, kteří této vzpouře čelí. Od běžných občanů, přes hackery až po profesionální vojáky. Vše je popisováno pomocí přepsaných záznamů z kamer, zachycené komunikace a dalších zařízení. Je to tak skvěle napsané, že nebudete chtít přeskakovat mezi jednotlivými liniemi a budete chtít všechno vědět hned. To vás donutí knížku hravě přečíst. Linií je sice víc, ale nemusíte mít obavy, že se ztratíte. Vše je přehledné a dějové linie se na konci různými způsoby protnou.

Doporučuji! :-)

09.01.2014 5 z 5

Svět na konci času Svět na konci času Frederik George Pohl Jr.

První sci-fi, které se mi dostalo do ruky. Díky této knížce jsem žánru začal holdovat. Příběh je tak zajímavý, že jsem prostě nemohl přestat se čtením, protože mě zajímalo co bude následovat. Představa mocné rasy, která ovlivňuje celý vesmír... to je prostě fantastické! :-)

Povinnost pro fandy žánru! :)

09.01.2014 5 z 5

Mám samé pozitivní vzpomínky na tuto knížku. Dostala se mi do ruky, když jsem marodil a než jsem domarodil, tak jsem ji přečetl dvakrát, protože jinou knížku jsem u sebe neměl. :-D Podle mě se jedná o nejlepšího knižního Pottera.

Ale doporučuji přečíst celou sérii samozřejmě! :-D

Nonstop Nonstop Brian Wilson Aldiss

Nonstop. Krátká sci-fi povídka, která vás vtáhne a nepustí. Konec je výborný! Povinnost. Netřeba říkat víc. :-)

Křivopřísežník Křivopřísežník Nick Kyme

Banda trpaslíků co zkouší dobýt zpět ztracené trpasličí království? Co víc si může fanda fantasy literatury přát? Autor se perfektně popral s vykreslením povah trpaslíků, tak jak je známe z Warhammeru. Jednají přesně tak, jak by člověk nejednal. :-D Postupné odhalování příčiny odmlčení se národa z pevnosti opravdu stojí za to. Ale nebyli by to trpaslíci, kdyby nešli hlavou proti zdi! Čeká vás dobrodružství, při kterém budete jenom nevěřícně kroutit hlavou, co všechno dokáže tvrdohlavý trpaslík! :-D

Všem vřele doporučuji! :-)

Obránci Ulthuanu Obránci Ulthuanu Graham McNeill

Já si myslel, že jsou elfové banda teploušů. Po přečtení musím říct, že.... jsou. :-D Ale parádně si umějí nakopávat zadnice! Knížka mi poskytla parádní náhled na kulturu elfů ve světě Warhammeru. Tváří se jako nadřazená rasa, ale řeší stejné problémy jako smrtelníci - zrady, nešťastné lásky, ztráty nejbližších a třeba invazi temných elfů do Ulthuanu... prostě samé běžné záležitosti. :-D Okamžitě po přečtění posledních řádků jsem sáhl po pokračování "Synové Ellyrionu" a zde jde opravdu do tuhého. Až dočtu, podám samozřejmě report. ;-)

Doporučuji všem fandům dobré četby ze světa Warhammeru. :)

Duchové Ascalonu Duchové Ascalonu Jeff Grubb

Výprava za získáním mocného artefaktu do hlubin města duchů, která spojí zástupce do té doby znesvářených ras. Zní to zajímavě a čte se to ještě lépe. Parta dobrodruhů není poskládána z nějakých superhrdinů, tudíž se o jejich život neustále strachujete a vyprávění je tak napínavější a věrnější. Příběh je zasazen do světa MMORPG hry Guild Wars 2 a událostmi jí předchází. Hráči tak budou přesně vědět, kde se momentálně postavy nachází a dokáží si tak lépe prostředí představit.

Kniha nám má za úkol vysvětlit, co předcházelo příměří, které známe ze hry. Vypravíme se tak do kdysi lidského města Ascalonu, které bylo zničeno při invazi charrů. Ti však nikdy město neovládli, protože lidský král těsně před porážkou vyvolal nějaké mocné kouzlo, které všechny charry zabilo. Obránce však potkal osud mnohem horší, protože jejich duše byly vyrvány z tělesných schránek a oni tak zůstali v podobě duchů, kteří stále město brání. V knížce se dozvíme i důvody, které k tomuto hroznému činu krále vedly a můžu vám říct, že to nebyl jenom strach z porážky.

Co mi na knížce trochu vadilo byl překlad. Vzhledem k tomu, že hraji hru, tak znám názvy a jména v anglickém jazyce. Proto jsem byl mrzutý, když jsem četl o charrské generálce Almoře Strážkyni duší (Almorra Soulkeeper), její neteři Jiskře Zhoubné výhni (Ember Doomforge) či lidském městě Boží Dotek (Divinity Reach). Taky mě zaskočilo, že město duchů Ascalon je v názvu knihy správně v mužském rodu a v celé knize je pak použit rod ženský - Ascalona (což je špatně). Ale na problémy s překladem jsem už tak nějak zvyklý, protože překladatelé kolikrát překládají, aniž by měli k ruce pořádné informace.

Pokud hrajete Guild Wars 2, tak hodnocení čtyř hvězdiček je pro vás (jedna dolů je za místy hrozný překlad). Ostatní si uberte ještě jednu hvězdu a to bude zhruba odpovídat hodnocení pro nehráče. :)

ZAJÍMAVOSTI:

1) Ve hře Guild Wars 2 je poblíž lidského města Divinity Reach jeskyně, kde se schovává malý chlapec. Když si s ním promluvíte, tak vám řekne, že jeho nejoblíbenější knížka je od Jeffa Grubbsona (narážka na autora) a měli byste si jí také přečíst.
2) Postavy, které přežily události knihy se dají ve hře dohledat a můžete si s nimi i promluvit.

13.12.2013 4 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Od knihy jsem očekával temnou atmosféru zámku v Transylvánii a pořádného starého dobrého upíra, který není dvousetletý metrosexuál se zálibou ve školačkách. Dočkal jsem se! Bůh... Tedy.. Upír existuje! Moje očekávání se splnila alespoň v první části knihy. Ta byla naprosto fantastická a vůbec jsem se od ní nemohl odtrhnout. Ne, že by se ve druhé části objevil metrosexuál Edward a začal Draculu učit vegetariánství, ale dostavil se zoufale pomalý posun vpřed, žádné napětí a snad všechny postavy si vylévaly svá srdce. To není můj šálek kávy. Zasekl jsem se a nedařilo se mi pořádně začíst. Nakonec jsem se však ke čtení dokopal a dobře jsem udělal. Ke konci se totiž příběh zase stočil směrem k Transylvánii a já byl opět ve svém živlu. Kniha Dracula je klasika a neměla by chybět ve sbírce žádného fanouška dobré literatury.

Za postavu upířího hraběte, první polovinu knížky a závěr dám Draculovi čtyři hvězdičky a budu doufat, že se mi za to nepomstí. :)

13.12.2013 4 z 5

Inheritance Inheritance Christopher Paolini

Konečně závěr série. Tentokrát už doopravdy. Čekáte, že čvrtý díl na stejné téma bude vyšťavený a jenom se z něj dozvíme konec? Jste na omylu! Paolini opět čaruje a předkládá to nejlepší, co bylo možno vidět v minulých dílech a přidává něco navíc. Možná je to chmurná atmosféra konce jednoho velkého příběhu. Nebo to může být všudypřítomný strach ze smrti. Kdo ví?

Každopádně platí, že kniha má spád a nechybí jí překvapivé zvraty. Po celou dobu se schyluje k neodvratnému setkání Eragona s Galbatorixem. Celou dobu si říkáte, že ho přece nemůže nikdy porazit. Tak nějak očekáváte, že jestli Eragon vyhraje, zaplatí životem. Ale i tak je ve vás alespoň malinká naděje, že by to celé mohlo dopadnout jinak. Díky tomu se knihou prokoušete v rekordním čase a poté poděkujete Christopherovi, že jste měli možnost nahlédnout do jeho úžasného světa, ač je sebekrutější. Výborný závěr a povinnost pro toho, kdo miluje fantasy!

!!!VAROVÁNÍ - Komenty od blbečků počínaje uživatelem ThePetinka, Eigis, Gyl, Adele02 a další - vůbec NEČTĚTE! VYZRAZUJE KONEC CELÉ SÉRIE!!!

13.12.2013 5 z 5

Brisingr Brisingr Christopher Paolini

"Brisingr... Epický závěr fantastické trilogie!." říkal jsem si tenkrát, když jsem knihu s pocitem uspokojení odnášel z knihkupectví. A ono houby... :-/ Díky Christophere!

V Brisingru se pouze k závěru posuneme. Paolini jednoduše rozehrál moc velké divadlo na to, aby ho mohl ukončit ve třech knihách. Jeho dílo má spád, nečekané zápletky a vlastně všechno, co nám dělalo radost při čtení Eragona a Eldesta. Z Eragona je silný Jezdec, který má však před sebou ještě mnoho učení. Jeho protivníci jsou stále mocnější než on a tak nezbývá než se pevně držet poslední naděje. Při boji za svobodu však logicky přichází i ztráty nejbližších.. Paolini nám servíruje na zlatém podnosu osudy všech oblíbených hrdinů a my nemáme jinou možnost, než je všechny shltnout!

Takže opravdu děkuji, Christophere, za možnost zůstat v Alagaësii ještě o knihu déle! :)

13.12.2013 5 z 5

Eldest Eldest Christopher Paolini

Hrozně jsem se na tuto knihu těšil. První díl mě neuvěřitelně namlsal a já se těšil, až zase budu trávit hodiny v kuse nad Christopherovým vyprávěním o osudu Alagaësie. Očekávání se naplnila a mně se do rukou dostala kniha, která si v ničem nezadá se svým předchůdcem. Eldest čtenáře vtáhne do děje a vyplivne ho až na konci se stejnými očekáváními, jaké měl po dočtení prvního dílu. Dočkali jsme se nových nečekaných spojenců i událostí, na které chceme okamžitě znát odpovědi. Já si bohužel musel opět počkat, než u nás vyjde závěrečný díl trilogie (v té době čtvrtý díl nebyl v plánu). :-D

Druhý díl rozhodně nezklamal a drží laťku této série proklatě vysoko. :)

05.12.2013 5 z 5

Eragon Eragon Christopher Paolini

Naprosto fascinující dobrodružství mladého chlapce a jeho draka, kteří na svých bedrech nesou odkaz Jezdců - ochránců světa Alagaësie. Proti nim nestojí nikdo menší než samotný král, který býval také Jezdcem, ale své druhy zradil a království si podmanil. Ten má navíc k ruce celou řadu stoupenců, z nichž valná většina je mocnější než náš mladý Jezdec. Ale ani on nestojí sám a za hranicemi království jsou navíc další, kterým se Galbatorixova vláda nelíbí.

Možná si řeknete, že podobných motivů, kdy mladší a slabší vzdoruje zkušenějšímu a mocnějšímu, už jsme měli možnost vidět spousty. Přesto se ale Eragonovi podařilo protlačit a stát se bestsellerem. Jak je to možné? Na to se těžko dává odpověď, protože každému sedne něco jiného. Mně se například kniha četla pomalu sama a nedočkavě jsem poté vyhlížel pokračování. Kniha sice vypadá obsáhle, ale za to může použitý papír, takže toho se také bát nemusíte. Tuším, že druhé vydání je dokonce poloviční. :-D

Kdo má rád poctivé fantasy, tak pro něj je Eragon takřka povinnost. Inu, přečtěte si knížku a uvidíte... :)

05.12.2013 5 z 5