Ardein Ardein komentáře u knih

Húrinovy děti Húrinovy děti J. R. R. Tolkien

Výborné dílo! Tak odlišné od Hobita nebo Pána prstenů. Příběh z dávných časů o prokletí jednoho lidského rodu. Tuto knížku jsem přečetl jedním dechem a opravdu jsem si to užil. Nemám jí co vytknout.

Doporučuji! :)

Metro 2034 Metro 2034 Dmitry Glukhovsky

Trošku slabší než první díl, ale nepřišlo mi to tak markantní, jak tu někteří tvrdí. U knížky jsem se bavil až do konce a hlavně skupinka hlavních postav byla perfektně nesourodá. Opravdu jsem si návrat do Metra užil, i když to nebylo s takovou pompou, s jakou na mě vlítnul díl první.

Doporučuji! :)

Návrat Jediho Návrat Jediho James Kahn

Čtivé a velmi pěkné. Ale film mám mnohem radši. :)

18.04.2014 4 z 5

Tollrander: Klenot zakletého čaroděje Tollrander: Klenot zakletého čaroděje Thorleif Larssen (p)

Fantasy masakr jak má být! Neuvěřitelně zábavná knížka, kterou přečtete jedním dechem! Můžu jenom doporučit! :)

Setkání v márnici Setkání v márnici Ross Macdonald

Vzpomínám si, že jsem tuto knihu našel ve starém kufru na chatě a protože jsem měl dočtené svoje fantasmagorie, tak jsem se do ní pustil a byl jsem mile překvapen. Jednalo se o moje první střetnutí s detektivním žánrem a musím říct, že to bylo docela dobré čtení. Jasně, pořád u mě vedou meče v hrdlech nepřátel, ale tato knížka mě dokázala zabavit a pobavit, což jsem od ní rozhodně nečekal.

Dobré čtivo! :)

Hvězdný vlk Hvězdný vlk William King

Po Hvězdném vlkovi jsem sáhnul, protože jej má na svědomí W. King, který napsal i mou oblíbenou sérii o Gotrekovi & Felixovi. Nějak jsem nevěděl, který jiný autor by mě mohl lépe uvést do krutého světa Warhammeru 40000. Příběh se točí okolo Ragnara, syna náčelníka severského kmene. Je to vynikající válečník a už to, i přes svůj mladý věk, mnohokrát dokázal. První stránky knížky Vás donutí přemýšlet, v čem je vlastně Warhammer 40000 tak jiný, když to zatím vypadá jako fantasy. Všechno se samozřejmě ale zvrtne a knížka se obrátí ke kapitule Vlků a pomalu tak začne odkrývat život vesmírných mariňáků. Na pořádné warhammerovské rodeo si tedy musíme počkat až do druhého dílu, ale první rozhodně nezklamal.

Knížka se četla skoro sama a příjemně mě navnadila na druhý díl. Doporučuji! :)

Můra noční, předvánoční Můra noční, předvánoční Tim Burton

Vynikajicí knížka s krásnými obrázky. Přišla mi sice ještě kratší než "Ústřička", ale to u Burtona vlastně vůbec nevadí. Taková ideální jednohubka před spaním. :)

Ostří osudu Ostří osudu J. Robert King

Už dlouho jsem nebyl z žádné knížky takhle rozpačitý. Příběh sám o sobě je velmi dobrý, ale autor podle mého nedokázal využít potenciálu, který se mu takřka vnucoval. Svět Guild Wars je naprosto úžasný, ale výsledek práce Roberta J. Kinga mi připomíná spíš fanouškovskou povídku. Jeho vyprávění je svižné a akce zde střídá akci. U toho ale také po celou dobu zůstane. Nějaké hlubší zápletky se nedočkáme a autor na nás chrlí jednu akci za druhou. Navíc to kolikrát ani není dobrá akce, aby se člověk aspoň trošku něčím uchlácholil. Abych nespoileroval, tak jako obecný příklad můžu uvést, že šampioni nepřátelských draků nesplňují moje očekávání náročné překážky. Přeskakováním z akce do akce logicky odpadává veškerý výpravný prvek, který by tato kniha nutně potřebovala jako sůl. Postavy navíc kolikrát jednají naprosto nelogicky. Rád bych vám tady vypsal konkrétní příklady, které mi fakt leží v žaludku, ale nechci vyzrazovat děj. Úmrtí hlavních a vedlejších postav bohužel autor také moc nezvládá, vše nám prostě suše popíše. Robert J. King určitě neodvedl dobrou práci a doufám, že se s tím příště popasuje lépe.

U prvního dílu série jsem kritizoval český překlad, kde otrocky překládali všechny názvy a jména postav. Zvláště ty jména měst a postav mi tenkrát vadili. Zbytek byl velmi dobře zvládnutý. U druhého dílu pro změnu nepřekládají vůbec nic, aby se zavděčili těm, co první překlad kritizovali. Výsledek je rozporuplný. Jména měst a postav jsou zachovány v originálu, ale rovněž tak oblasti, frakce...prostě všechno. Nepůsobí to vůbec přirozeně. Měli by si vzít příklad z pana Netoličky a jeho překladu knížek z Warcraftu, protože tohle byl opravdu špatný pokus.

Dvě hvězdičky dávám za získané informace a špičkování hlavních postav. Víc si Ostří osudu bohužel nezaslouží.

21.03.2014 2 z 5

Richard III. (komiks) Richard III. (komiks) Richard Appignanesi

Výborně zpracovaný manga komiks. Myslím si, že toto je možná cesta, jak přiblížit tvorbu Shakespeara i mladším generacím, které o četbu už zase tak moc velký zájem nejeví. V komiksu je zachován styl mluvy jednotlivých postav a kresba je sice černobílá, ale těžko se jí dá něco vytknout. Jediné co mě u komiksů štve je fakt, že je má člověk za chvilku přečtené. :-D

Velmi zdařilá komiksová adaptace známého Shakespearova díla. Pět hvězd je zasloužených. :)

15.02.2014 5 z 5

Den draka Den draka Richard A. Knaak

Moje první Warcraft knížka, kterou jsem sháněl strašně dlouho, protože byla po nějakou dobu vyprodaná. Po přečtení musím říct, že za tu námahu opravdu stála. Richard A. Knaak ukazuje, že příběhy o hrdinství prostě psát umí. Příběh se zabývá čarodějem Rhoninem, který zde má ještě daleko do velmistra, jak ho známe z herní předlohy WoW. Ten se vydává z pověření rady Starších jeho řádu na strastiplnou cestu za odhalením tajemství, které ukrývá orčí pevnost Khaz Modan. Orkové z hory mají zotročenou rudou dračí letku, což nevěstí vůbec nic dobrého. Naštěstí nestojí proti této výzvě sám, když ho po celou dobu doprovází elfka Vereesa a podporuje tajemný čaroděj Krasus. Budou však jejich síly stačit na poražení zla mnohem mocnějšího a staršího než jsou oni?

Znalost světa Warcraftu je určitě plus pro čtení této knihy. Když tak čtu ostatní komentáře pode mnou, tak musím říct, že je kniha nedoceněná. Na ubohé dvě hvězdy to opravdu není. Čtyři jsou pro fandy Warcraftu, tři odpovídají pro nehráče. :)

11.02.2014 4 z 5

World of Warcraft: Ashbringer World of Warcraft: Ashbringer Micky Neilson

Jeden z nejznámějších příběhů světa Warcraftu zpracovaný úžasnou kresbou Luda Lullabiho. Oproti předchozím komiksům z Warcraftu je tentokráte kresba barevná, což je určitě také plus. V podstatě nemám komiksu co vytknout, protože svou úlohu splnil na jedničku.

Doporučuji všem fandům WoW nebo Warcraftu. Jedná se sice o jednohubku, ale zato perfektní! :)

11.02.2014 5 z 5

World of Warcraft: Rytíř smrti World of Warcraft: Rytíř smrti Dan Jolley

Tento komiks u mě zabil český překlad, který byl naprosto příšerný a já si jenom pořád dokola kladl otázku "Proč se překladatel neinspiroval Netoličkou, který překládá knížky z Warcraftu?". Dostat se mi tento rádoby překladatel do rukou, tak ho zaškrtím. Já chápu, že třeba dostal do ruky text, který měl přeložit a absolutně jej neměl v nějakém kontextu (to je při překladech normální), ale zrovna svět WoW není nic, o čem by se nemohl v pohodě dočíst na internetu. No nic. Asi si budu muset pořídit Rytíře smrti v anglickém originálu, protože česká verze na víc jak dvě hvězdy prostě není.

Až si pročtu anglickou verzi, tak možná hodnocení upravím. Prozatím doporučuji jenom masochistům. :)

11.02.2014 2 z 5

Zrod Hordy Zrod Hordy Christie Golden

Pohled na národ orků, než se z nich stala krvežíznivá monstra v moci démonů. Nádherný pohled do minulosti, kdy si říkáte, že ho měli tenkrát zabít a byl by klid. Koho? Přečtěte si knížku! :-P

Jedna z nejlepších WoW knížek, co se mi dostala do rukou.

Světová válka Z Světová válka Z Max Brooks

Dochované záznamy, výpovědi očitých svědků či aktérů... Takto je celý příběh vyprávěn. Autor se nezaměřuje na jednu oblast či jednu osobu uprostřed apokalypsy. Věnuje se apokalypse globálně, což knize neuvěřitelně přidává na autentičnosti. Příběhy ze všech koutů světa jsou velmi čtivé, zajímavé a hlavně uvěřitelné. Při čtení jsem měl pocit, že čtu o reálných událostech a čas od času jsem zkouknul zprávy, jestli je ve světě všechno v pořádku. :-D

Výborné čtení, které všem vřele doporučuji!

Robokalypsa Robokalypsa Daniel Howard Wilson

Vzpoura strojů po stopadesáté. Ale tentokrát opravdu zajímavě podaná. Kniha sleduje několik osudů lidí, kteří této vzpouře čelí. Od běžných občanů, přes hackery až po profesionální vojáky. Vše je popisováno pomocí přepsaných záznamů z kamer, zachycené komunikace a dalších zařízení. Je to tak skvěle napsané, že nebudete chtít přeskakovat mezi jednotlivými liniemi a budete chtít všechno vědět hned. To vás donutí knížku hravě přečíst. Linií je sice víc, ale nemusíte mít obavy, že se ztratíte. Vše je přehledné a dějové linie se na konci různými způsoby protnou.

Doporučuji! :-)

09.01.2014 5 z 5

Svět na konci času Svět na konci času Frederik George Pohl Jr.

První sci-fi, které se mi dostalo do ruky. Díky této knížce jsem žánru začal holdovat. Příběh je tak zajímavý, že jsem prostě nemohl přestat se čtením, protože mě zajímalo co bude následovat. Představa mocné rasy, která ovlivňuje celý vesmír... to je prostě fantastické! :-)

Povinnost pro fandy žánru! :)

Křivopřísežník Křivopřísežník Nick Kyme

Banda trpaslíků co zkouší dobýt zpět ztracené trpasličí království? Co víc si může fanda fantasy literatury přát? Autor se perfektně popral s vykreslením povah trpaslíků, tak jak je známe z Warhammeru. Jednají přesně tak, jak by člověk nejednal. :-D Postupné odhalování příčiny odmlčení se národa z pevnosti opravdu stojí za to. Ale nebyli by to trpaslíci, kdyby nešli hlavou proti zdi! Čeká vás dobrodružství, při kterém budete jenom nevěřícně kroutit hlavou, co všechno dokáže tvrdohlavý trpaslík! :-D

Všem vřele doporučuji! :-)

Dracula Dracula Bram Stoker

Od knihy jsem očekával temnou atmosféru zámku v Transylvánii a pořádného starého dobrého upíra, který není dvousetletý metrosexuál se zálibou ve školačkách. Dočkal jsem se! Bůh... Tedy.. Upír existuje! Moje očekávání se splnila alespoň v první části knihy. Ta byla naprosto fantastická a vůbec jsem se od ní nemohl odtrhnout. Ne, že by se ve druhé části objevil metrosexuál Edward a začal Draculu učit vegetariánství, ale dostavil se zoufale pomalý posun vpřed, žádné napětí a snad všechny postavy si vylévaly svá srdce. To není můj šálek kávy. Zasekl jsem se a nedařilo se mi pořádně začíst. Nakonec jsem se však ke čtení dokopal a dobře jsem udělal. Ke konci se totiž příběh zase stočil směrem k Transylvánii a já byl opět ve svém živlu. Kniha Dracula je klasika a neměla by chybět ve sbírce žádného fanouška dobré literatury.

Za postavu upířího hraběte, první polovinu knížky a závěr dám Draculovi čtyři hvězdičky a budu doufat, že se mi za to nepomstí. :)

13.12.2013 4 z 5

Eragon Eragon Christopher Paolini

Naprosto fascinující dobrodružství mladého chlapce a jeho draka, kteří na svých bedrech nesou odkaz Jezdců - ochránců světa Alagaësie. Proti nim nestojí nikdo menší než samotný král, který býval také Jezdcem, ale své druhy zradil a království si podmanil. Ten má navíc k ruce celou řadu stoupenců, z nichž valná většina je mocnější než náš mladý Jezdec. Ale ani on nestojí sám a za hranicemi království jsou navíc další, kterým se Galbatorixova vláda nelíbí.

Možná si řeknete, že podobných motivů, kdy mladší a slabší vzdoruje zkušenějšímu a mocnějšímu, už jsme měli možnost vidět spousty. Přesto se ale Eragonovi podařilo protlačit a stát se bestsellerem. Jak je to možné? Na to se těžko dává odpověď, protože každému sedne něco jiného. Mně se například kniha četla pomalu sama a nedočkavě jsem poté vyhlížel pokračování. Kniha sice vypadá obsáhle, ale za to může použitý papír, takže toho se také bát nemusíte. Tuším, že druhé vydání je dokonce poloviční. :-D

Kdo má rád poctivé fantasy, tak pro něj je Eragon takřka povinnost. Inu, přečtěte si knížku a uvidíte... :)

05.12.2013 5 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Geniální nápad zavřít zbytek lidstva (resp. co zbylo z Ruska) do metra, kde čekají až se na povrchu bude dát žít. Metro je rozdělené mezi různé organizace (fašisti, náboženští fanatici, vzdělaní lidé) a ty se mezi sebou zrovna nemusí. No a Arťom je potká všechny na své cestě za záchranou jeho okrajové stanice. A ne jenom je. Metro je plné záhad a mutantů. Mezi lidmi se mluví o vlacích plných duší zemřelých, které brázdí slepé koleje. Povídaček v Metru koluje více a Arťom se na vlastní kůži o některých přesvědčí. Knížka se četla perfektně, i když někdy mi přišlo, že se autor moc nechal strhnout popisem (třeba jednotlivých stanic).

Výborné čtení! :)