Archie Archie komentáře u knih

Atuánské hrobky Atuánské hrobky Ursula K. Le Guin

Prvni dil Zememori me asi preci jen okouzlil vic. Jednak mi prisel pribehove propracovanejsi a tak nejak vypointovanejsi, druhak me vic bavilo prostredi, kdy na me dychla atmosfera spicatych klobouku, tisovych holi a vousatych carodeju. Nicmene, i Atuanske hrobky maji sve exotictejsi, poustni, zatuchle kouzlo, jednoduchy ale vytecne odvypraveny pribeh, jemne navazujici na prvni dil. Predevsim, je tu stale to magicke cosi, ktere cini ze cteni Zememori neco specialniho. A vlastne se me ten feeling nechce vubec pustit.

31.10.2020 4 z 5

Štít hromu Štít hromu David Gemmell

Skoda druhe poloviny knihy, ktera mi uz prisla narozil od polovini prvni (a prvni knihy trilogie) trochu vice jako klasicka epicka fantasy a nektere postavy mi prece jen neprisly tak zajimave jako Odysseus, Andromacha, Priamos či Helikaón. Na druhou stranu, zaver se blizi, ve vzduchu je citit valka, Hektor i Achilles uz brousi mece a pribeh je to nadherne veliky. Takze treti dil je jistota, ackoliv je dvojka preci jen dilem prechodovym.

14.08.2020 4 z 5

Prokletá věž Prokletá věž Michaela Merglová

Predchozi knihou me Merglova dostala, ale Prokleta vez mi tolik nesedla. Nejak jsem se nedokazal dostat k postavam, ktere mi pripadali ponekud genericke a samotny pribeh mi prisel mozna az prilis jednorozmerny a videoherni (dlouhy pruchod dungeonem). Porad se to krasne cte, ma to prijemne fantasy propriety (kontrast brutality a pohadkovosti, carodejna vez, cernokeznik, ozivle mrtvoly.. mlask), jen se mi do toho tentokrat tolik nechtelo. 3-4 hvezdy.

03.06.2020 3 z 5

Půl světa Půl světa Joe Abercrombie

Prvni dil me prekvapil odklonem od "tradicniho Abercrombieho". A nemuzu rict ze mile, protoze toho Tarantina fantasy jsem si zamiloval a precetl od nej doslova vsechno. Presto jsem knihu relativně s chutí docetl. Druhy dil je opet svizne vypravene epicke fantasy, ale tentokrat jsem se nedokazal na knihu naladit. Do vikingske YA navic zacaly vstupovat fragmenty/ruiny soucasneho sveta ala Mark Lawrence, coz me, v kombinaci s plejadou pomerne generickych postav (na Abercrombieho pomery), donutilo knihu odlozit. Uz aby se Abercrombie vybodl na YA a vratil se nam onen cynicky, hláškující mistr loutkař. Knír se mi třese spravedlivým rozhořčením. p.s. Jako mírně YA fantasy je to pořád nadstandardní četba.

29.12.2019 3 z 5

Lebky Lebky Brian Staveley

Staveley se po trilogii Netesaneho trunu vraci ve vypsanejsi forme. Lebky nejsou oproti trilogii tak epicke, o to vice se ale soustredeni na vybudovani atmosfery prelidneneho mesta (a jeho historie, diktatury, spaloven) a ricni delty obyvane vsemoznou jedovatou haveti. Telo na tele, orientalni prichut, vzduch nasakly vlhkosti, prastara bozstva, divoke kulty, hadi, pavouci, močály - vse mohutne pomaha dotvaret atmosferu pribehu tociciho se kolem tematu smrti. Staveley pak svuj pribeh stavi predevsim na fungujicich postavach. Pyrre je vyborny pruvodce dejem, jeste zabavnejsi jsou ale vedlejsi postavy (život si vychutnávající, roztomilá Ela, dokonale smířený Kossal). Autor se navíc nebojí přihodit spoustu drobných zamyšlení a životních pravd (či nepravd, jak je libo), což knihu - právě ruku v ruce se zvláštní atmosférou - staví zase o level výš. Tady není o čem.

29.12.2019 5 z 5

Kirké Kirké Madeline Miller

Krasne napsana kniha, ktera me ale postupne vice a vice nudila svym konstantnim tempem.
Kirke potka vyznamnou postavu recke mytologie, cosi prozije, aby se znovu a znovu vratila k sebepoznani na svem vlastnim ostrove. Feminismus mi neprisel nikterak dotiravy, tempo me ale v druhe polovine uspavalo, byt to rozhodne melo spoustu velmi pusobivych jednotlivosti a kouzelnou atmosferu reckych ostruvku a mori.

04.11.2019 3 z 5

Boží hrob Boží hrob Jay Kristoff

Prvni dil byl guilty pleasure (pro dospeleho ctenare) z prostredi akademie vrahu. Druhy dil je guilty pleasure z prostredi akademie gladiatorů. Jednicka na me ale preci jen pusobila uspokojivejsim dojmem, ac mam prostredi gladiatorskych aren rad. Cim to presne bylo netusim. Mozna prostredim skoly ala Harry Potter, mozna dvojka vice recykluje uz tak neprilis originalni namet, a mozna se to zkratka podarilo v jednicce namichat tak nejak "akorat". Kazdopadne pro fandy zanru/serie, porad velmi zabavne a vdecne cteni.

29.10.2019 3 z 5

Okultace a jiné povídky Okultace a jiné povídky Laird Barron

U Lovecrafta jsem citil u cteni jakousi kosmickou uctu k necemu vetsimu nez jsem sam. Jeho universum je hororove vdecnejsi, fantasknejsi, odlistenejsi. Coz se nakonec da rict i o samotnych povidkach. Barronova hruza je ale mozna neprijemnejsi, psychologictejsi, povedomejsi, mene odlistena, ne tak monumentalni. Povidky civilnejsi, logicky soucasnejsi, niternejsi. Lovecraft me tise fascinoval, Barron se mi neprijemne dostal pod kuzi. Existuji ruzne druhy desu. A Barron jakoby znal neco, co spi nekde za nasi krehkou konstrukci reality.

27.09.2019 4 z 5

Zlato Arkony. Kniha první Zlato Arkony. Kniha první Juraj Červenák

Slovanská mytologie je sice působivá a v rámci návalu západního fantasy osvěžující. Jenže co naplat. Pokud vás žádná z postav nezajímá a autor nevybuduje nějaký vztah čtenář-čtené, jsou zajímavé kulisy a akce málo. Po 100 stranách mě to už vůbec nebavilo. Skoda, asi bych měl zkusit jiného Červenáka.

24.07.2019 2 z 5

Pavoučí válka Pavoučí válka Daniel Abraham

Tak je konec. A je to smutne louceni, protoze postavy ze sveta Mince a dýky jsem si az necekane oblibil. Nejsou totiz prvoplanove treskute zabavne, explicitne sexualni ci nasilne, prehnane drsne ci jizlive. Jsou takové - doopravdové, a s jejich činy a pocity se pak, zejména pokud se jejich příběh vine skrze pět knih, velmi příjemně souzní. Abraham navíc vytvořil geniálního záporáka, který je "pochopitelný" stejně tak a vše zasadil do světa, který není jen kulisou, ale dalším akterém příběhu nesmyslné války. Mince a dýka mi bude chybět. Jak by ale řekl Yardem. Zítřejší problémy na zítra pane.

17.07.2019 5 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Nakonec moc hezky horurek, ktery sice na klise stoji, ale plne je nenaplnuje a zvlada pri tom kreslit atmosfericke obrazky i slusne mrazivy survival. Hlavni hrdinka Addy (i Wolfgang!) je navic neotravna sympatanda. Dum na kopci, zapad slunce, maly lesni hrbituvek, kroky na zaprazi, vykopany hrob. Je patek. Cas zapalit svici.

08.05.2019 5 z 5

Tentokrat uceleny "roman" , a zase to byla jizda. Zombie vietnamci, cinsti demoni, kurba jako zdroj magie, kozata urednice Chlumska, bisexualni Litevka, akce na Andelu, cerny humor, cit pro tempo. Takze jeste Posledni tango v Havane. Vidim velky cerny.

02.05.2019 5 z 5

Drsný spasitel Drsný spasitel Miroslav Žamboch

Skvela prvni polovina knihy - funkcni, prehledne vykreslene horor post-apo, robokun Micuma, dekadentni sex s kralovnou upiru, westernovy feeling ala Fallout New Vegas, a predevsim zajimave rozehrany pribeh. Druha polovina to ale bohuzel trochu zhatila. Jednak je pribeh v Ostrave nudnejsi nez predchozi a tahne se jak kemr na podzim, a druhak se mi nelibil prekombinovany, podivny zaver. Za prvni polovinu, spoustu brilantnich scen, konsky humor, usexovani k smrti a predevsim sesivaneho klepetaka C.R., stejne pod 4 hvezdy nemohu.

20.04.2019 4 z 5

První čarodějovo pravidlo První čarodějovo pravidlo Terry Goodkind

Klasicke, kouzelne tim spravnym fantasy feelingem - vousati carodejove, temne hvozdy, hrady, superkladni kladasove, superzaporni zaporaci. Je to i peclive, prehledne odvypravene a nechybi tomu ani spetka romantiky vseho druhu. Bohuzel, to na me ale pusobilo ponekud bezkrevne. Hrdinove pronaseji knizni fraze, kazda treti veta pusobi jako skautska poucka a vsemu chybi trocha spiny, skutecnych emoci, vzruseni ci cloveciny. Ano, k zanru to patri, ale te sošnosti bylo mozna az prilis. Je to mnohem lepsi nez takova Shannara, ale Feistuv Mag mi porad sedl mnohem vic. Nicmene, rad bych dal - az bude vhodne rozpolozeni - Kahland a Richardovi znovu sanci. Jista kouzelna knizni substance me ke cteni zkratka zrejme jeste zlaka.

14.04.2019 3 z 5

Výpadek systémů Výpadek systémů Martha Wells

Cetlo se to hezky a svizne, robokat je originalni a sympaticky nevyhrocena postavicka. Ovsem ceny Hugo? Predni mista na pultech prodejen? Ano, uznavam, mene hardcore pojate scifi neujizdejici na technikaliich a dlouhych popisech sveta - to je osvezujici. Nicmene pribeh je opravdu az banalni, postavy (vyjma robokata) nezajimave, vypraveni obcas pusobi az skolacky jednoduse a nakonec neprijde ani zadna vytouzena pointa. Sympaticke, lehkym perem psane, ale prehodnocene dilko.

28.03.2019 3 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Podmaniva kombinace kapitalisticke dekadence, odvracene strany americkeho snu - v jeho lesku, potu i nahe sprostote. Presto, jakoby se mu kniha nevysmivala, ale byla jeho naprosto prirozenou soucasti. Samotny zaver knihy me mirne zklamal, ale prave ta strhujici kombinace flitru, jazzu, skvostnych dam v rukavickach, vecirku a dobove romantiky vychodniho pobrezi, spolu s jemne tesknym podtonem lasky a Gatsbyho dosud nenaplneneho, zidealizovaneho snu v zelenem svetle, cini z Fitzgeraldova dila nadcasovou klasiku, ktera jakoby prave utekla z bujareho vecirku na pobrezi - bez ospravedlnovani, s bradou vztytecnou. Kamaráde..

08.03.2019 5 z 5

Cizinec Cizinec Albert Camus

S kazdou strankou, a cim blize zaveru, tim vice drazdivejsi a podnetnejsi kniha, kolem ktere se za leta vyrojilo neuveritelne mnozstvi vykladu, coz koneckoncu doklada jeji vyjimecnost a hloubku. Je Mersault pokriveny Kristus zvestujici nahou pravdu, psychopat bez emoci, mentalne postizeny ci mudrc? Tak ci onak, svym pristupem k zivotu skrze nej Camus tne do ziveho na tolika frontach, na tak malo stranach, zpusobem naprosto genialnim.

07.03.2019 5 z 5

Páté roční období Páté roční období N. K. Jemisin (p)

Pochvalne ody na obalce a umisteni v ruznych zebrickach navnadilo. Bohuzel, kniha mi silne pripominala domaci Faju - zenska fantasy/YA/scifi/dystopie od autorky, ktera ma cit pro intimni pribeh, nikoliv vsak pro fantasy. Kazde treti slovo zkratka nemusi vychazet z fiktivniho jazyka, zejmena pokud pro nazvoslovi nemam cit. Cist neustale veci typu "oregonaj si sedl na zidlovnik a zavolal na morbegaje sediciho na kreslozidli pojidaje chlebovici", je v kombinaci s prekladem vrazedna kombinace. Pribeh je navic vypraven formou, do ktere se vcelku snadno dalo zacist, oblibit si vsak postavy nikoliv. Doufam, ze obalka proklamujici "pomalou zmenu v pojeti fantasy", neni nicim vic, nezli marketingovym sloganem. Divne.

23.02.2019 2 z 5

Vdovin dům Vdovin dům Daniel Abraham

Jestlize mi predchozi dil pripadal jako takove rozmisteni pesaku na sachovnici a spad preci jen nebyl kdovijak zbesily, ctyrka rozmisteni figurek vyuziva a pribeh zacina houstnout. Svet pusobi jako rozbourene more pohanene vsudypritomnou valkou ci jeji predtuchou, charaktery postav se vyostruji a na scene se objevi drak. Abraham presto drzi pribeh pevne v rukou a ani v predposlednim dile sagy nevylozi karty na stul. Osud hrdinu i valky je stale tim necitelnym, byt jiz ne tak vzdalenym prislibem. Zaver serie by mohl byt lahudkou. Serie v mych ocich stoupa. Ten chlap fantasy umi.

21.02.2019 5 z 5

Nejlépe chutná za studena Nejlépe chutná za studena Joe Abercrombie

Jestlize tentokrat Abercrombie nesmeruje k nejake specialne vypecene pointe a v zasade je cela kniha jen putovanim od jedne krvave pomsty k druhe, o to vic vraci ctenari na cistokrevne zabave v dialozich, akci i jednotlivych mini-pribezich. Utok na luxusni bordel, traveni bankeru, opet genialni Cosca, pad z terasy, zrout Jitrenka, pocitajici psychopat Dobrak, zlamana Monza, zakomplexovany Morveer, ztraceny Tresavec, spousta narazek na velkou trilogii - radost pro kazdeho fandu sveta Prvniho zakona.

01.02.2019 5 z 5