aralka aralka komentáře u knih

Dáma ve zlatém Dáma ve zlatém Anne-Marie O'Connor

Kniha má hooodně široký záběr, mě nejvíce oslovila ta první část knihy, kde Klimt a Adele ještě žili. Myslím, že kdyby paní spisovatelka zredukovala počet postav vyskytujících se v knize tak na polovinu, hodně by tím kniha paradoxně získala, byla by čtivější a ne tak rozdrobená, čtenář by si zapamatoval ty nejdůležitější informace a životní příběhy postav okolo Klimta a Adele. Takhle to je jeden veliký propletenec, ve kterém se špatně orientuje... ale i tak se mi kniha moc líbila, měl by si jí přečíst každý milovník secese, předválečné Vídně, obdivovatel malíře Klimta a jeho nádherných obrazů...

08.03.2018 4 z 5

Láska v moll Láska v moll Milena Holcová

Výborný, prostě výborný! Chvílemi se mne zmocňoval silný pocit "de ja vu", hodně blízké téma to pro mě bylo. Vím, že na tuto knihu nikdy nezapomenu.. suverénně literárně uchopený a lidsky podaný vztahový trojúhelník a krásně popsaný koktejl citů, kterému se říká láska bez jakéhokoliv sentimentu a s nadhledem. Parádní! To se musí jedině odžít,jinak to není možné takto výstižně napsat.

03.03.2018 5 z 5

Jezero Jezero Bianca Bellová

Na tuhle knihu musí mít člověk náladu, ale pokud začne číst, tak už ho příběh nepustí a to myslím dokáže jen dobrá kniha. Napsáno je to podle mě skvěle!! Přestože zde není místo děje nijak konkretizováno, představovala jsem si, že se to odehrává u Aralského jezera, jelikož ta ekologická apokalypsa by tomu nasvědčovala. Nechápu tady ty komentáře jakože "hnus a ulepeně přihroublé a zbytečný vodopád vulgarismů, nicneříkající stránky osudu Namiho", však právě ten způsob líčení a použití jazyka je nástroj, kterým se dá přiblížit ta beznaděj a hrůza života na tomto děsném místě, život zde není procházka prosluněnou zahradou. Přece nejde takový život líčit nádhernými vzletnými romantickými slovy, nedovedu si představit používat tam výrazy jako babička a dědeček, jak zde dole někdo namítal, apod. , právě v té syrovosti a autentičnosti popisu prostředí je síla té knihy...... a btw četla jsem mnohem drsnější a sprostější knihy... za mě plný počet hvězdiček, je to kniha, na kterou jen tak nezapomenete a nutí k zamyšlení a pokoře k přírodě! Bianco super!

21.02.2018 5 z 5

Přiznání Alana Turinga Přiznání Alana Turinga David Lagercrantz

Kniha mě velmi zaujala, je to druh knihy, ze které se dozvíte spoustu informací nenásilným způsobem a to mám ráda. Je o nedoceněném hrdinovi 2.světové války, který stál jaksi v pozadí, proplétá se zde příběh fiktivního policisty se skutečným životním osudem komplikované osoby geniálně nadaného logika a matematika. Naprosto se ztotožňuji s komentáři Lectora a Sorrow, k tomu prostě není co dodat.

04.02.2018 4 z 5

Strach a chvění Strach a chvění Amélie Nothomb

Této knize by slušel více formát povídky, celkově je to takové vytržené z kontextu, o hlavní hrdince nevíme skoro nic kromě toho že je Belgičanka a že mluví japonsky, celý příběh je okleštěný na její sebemrskačské působení v jedné japonské firmě a potupné chování jejích nadřízených k ní, což ona strpí, protože nechce "ztratit tvář" ... to je vlastně vše, co se tam odehrává... žádný čtenářský požitek jsem z tohoto díla nepocítila :-(

29.01.2018 2 z 5

Případ Adolf Loos Případ Adolf Loos Christopher Long

Přestože je tato kniha o Adolfu Loosovi dost úzce vymezená jeho soudním případem ohledně sexuálního obtěžování malých školaček, dozvíte se z ní i dost o jeho životě, o tom, že byl silně nedoslýchavý, několikrát ženatý, o jeho práci významného architekta, o jeho odporu ke zdobnosti a boji proti ornamentu... co se týče knihy jako takové, jde spíše literaturu faktu, suma sumárum kniha byla velmi zajímavá, jsem ráda, že jsem jí přečetla, ale diplomaticky řečeno, osobnost pana Loose ani jeho tvorba mi k srdci nepřirostly.

To jsem já, Františka To jsem já, Františka Františka Čížková

Zajímavá talentovaná žena se sympatickými názory, se kterou se život nemazlil... kniha je výpravná, na kvalitním papíře, prokládaná poetickými náladovými fotografiemi, které nafotil syn paní Františky i dobovými doprovodnými fotografiemi, které se vztahují k textu... co se týče obsahu knihy, je to tak trošku autobiografie, ale zase ne tak úplně , jsou v ní vzpomínky i zamyšlení nad různými životními situacemi a kotrmelci, nad tím, co je v životě opravdu důležité.... v žádném přápadě to není žádný bulvár, jak by se mohlo zdát podle toho, že paní Františka hodnotí oblečení celebrit, dozvíte se tam, jak se k tomu vlastně dostala, co předcházelo, čím začínala za socialismu atd. ... kniha se mi moc líbila, musím obdivovat její vynikající schopnost vyjadřování a širokou slovní zásobu, Františka je talentovaná nejen jako oděvní výtvarnice, ale i jako spisovatelka :-) p.s. tuto dámu jsem dřív vůbec neznala, kniha se mi dostala do rukou náhodou, v knihovně v čerstvě vrácených knihách mě zaujala obálka

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Pan Bryndza překvapil :-) není to sice žádná vysoce hodnotná literatura, ale dobře se to čte, není to úplně pitomé, je to napínavé, postavy uvěřitelné, zápletka celkem promyšlená... kdo nemusí televizi a má rád detektivky, tak na vánoční svátky jako dělané :-) já měla za den a noc přečteno a jdu na další díl :-)

Kriminálník Kriminálník Karin Slaughter

Takže tímto jsem s paní Slaughter skončila :-( nikdy nenechávám knihu nedočtenou, ale u této jsem měla sto chutí to udělat, bohužel dočetla... tím jsem se jenom utvrdila v tom, že tato kniha je překombinovaná smršť neuvěřitelných fantasmagorických dějů, nezvládnuté prolínání přítomnosti s minulostí, rozmělnění podstaty příběhu tolika vedlejšími postavami, u kterých nevíte, že jsou vedlejší, taky knize nepřidalo nic pozitivního, celkově bych čtení této knihy hodnotila jako naprosto ztracený čas, ani nemůžu říct, že bych si u té četby zarelaxovala a odpočinula... nedivím se, že tu je tolik lidí, kdo knihu nabízí v bazaru k prodeji :-) řadím se do fronty :-)

14.12.2017 2 z 5

Závist v Čechách Závist v Čechách Věra Nosková

Já mám prostě Věru Noskovou ráda, ačkoli jí osobně neznám, pouze prostřednictvím jejích příběhů, fejetonů a zamyšlení a pod., ale mám pocit, JAKO bych jí znala.... Tato útlá knížečka je přávě sbírkou takových zamyšlení nad jejími setkáními s různými lidmi, kteří prošli nebo přímo proletěli jejím životem a po kterých zůstala jakási pachuť nebo něco nevysvětleného .... .... taky mám pár takových divných setkání za sebou a občas na ně myslím... je to kniha hlavně o lidských vlastnostech a lidském chování... mě se kniha moc líbila, zase jsem se popásla na spisovatelčině slohové a jazykové ekvilibristice, paráda!

29.11.2017 5 z 5

Dějiny světla Dějiny světla Jan Němec

Co říci k této nádherné knize? Je to životní příběh jednoho z našich nejznámějších fotografů, je to i kniha o začátku umělecké fotografie u nás obecně. František Drtikol byl zřejmě dost složitá osobnost, nicméně jemný velmi umělecky založený člověk s bohatým duchovním životem a zajímavými myšlenkami, kterými je celý román protknutý ... líbila se mi určitá poetika celého románu, nádherné byly např. pasáže o světle, alegorická postava Smrti - těhotné stařeny, líbily se mi i dopisy Elišce z vojny nebo pasáž, když se do ateliéru k panu Drtikolovi přijde dát vyfotit Masaryk ... Ta kniha je tak obsáhlá a mnohovrstevnatá, že by se o ní dalo psát hodně dlouho...Dle mého názoru se pan Němec zhostil toho úkolu napsat román o tak výjimečném člověku, jako byl František Drtikol, výborně... čtení jsem si vyloženě užívala, průběžně zjišťovala informace na internetu, často se koukala na jeho fotografie, za mě prostě paráda!

23.10.2017 5 z 5

Neboť jejich je království nebeské Neboť jejich je království nebeské Kjetil Try

Je to bída a ještě jednou bída! Nemá to žádnou šťávu, překombinované, děj postrádá napětí, celé je to takové upachtěné, rádoby šokující.. Ztráta času jednoduše řečeno :-(

30.09.2017 1 z 5

Dánská dívka Dánská dívka David Ebershoff

Je to jedna z knih, která vás nutí k zamyšlení, při čtení člověka napadne spoustu otázek ohledně míry tolerance a lásky mezi manželi... budu mít svého muže míň ráda, když zjistím, že se cítí být ženou? Je to jiný člověk nebo pořád ten samý, je kvůli tomu horší ? Není snad v každém z nás kousek muže i kousek ženy? Kniha řeší otázky identity člověka a je to hodně zajímavé a neotřelé téma, jistou nadstavbou je zde to, že kniha byla napsaná na základě reálného příběhu dánského malíře Einara Wegenera a jeho ženy Gerdy ve 20. a 30. letech minulého století... v takových případech si většinou zjišťuju dostupné informace, abych si mohla udělat celistvější obrázek a tady mě zaujalo, že zřejmě ve skutečnosti bylo všechno trochu jinak, na wikipedii jsem se dozvěděla, že některé zprávy tvrdí, že Gerda se oženila s Einarem Wegenerem, protože byli oba dva homosexuálové, a věděli, že ve své době potřebují zachovat toto tajemství, tomu by nasvědčovaly i lesbické motivy, které Gerda s oblibou kreslila... Když se vrátím ke knize, líbil se mi velmi poetický styl psaní, popisy odstínů barev přitom, když slunce dopadá Lili na tvář a chvějících se listů ve větru :-) k vyznění příběhu se to hodí, však oba z manželů Einar - Lili i Greta byli umělci - malíři, takže jim jistě nechyběl cit pro detail a pan spisovatel knihu nepojal jako literaturu faktu :-) ... Celkově bych knihu hodnotila 4 hvězdičkami.

26.09.2017 4 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Ke čtení této knihy jsem šla bez jakéhokoli očekávání, spíše se zvědavostí, a proto jsem nemohla být zklamaná... Ano původní série Milénium nastavila laťku hodně vysoko, je podle mě líp napsaná, napínavější, akčnější, bombastičtější, Lisbeth je tvrdší atd.... ale pan Lagercrantz si taky žádnou ostudu neudělal... Dívka v pavoučí síti je napínavá, inteligentní, čtivá detektivka se známými postavami.. řešit, jestli by něco Lisbeth řekla nebo neřekla ve srovnání s minulými díly, je podle mě blbost... já jsem se nenudila ani chvíli a knihu jsem zfoukla za tři dny .. a noci.. :-)

20.08.2017 4 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Celá ta kniha mi připadala spíš jako psychologická sonda do života nezaměstnané naivní alkoholičky ve středním věku .. nechápu, jak tato kniha může mít celosvětový úspěch, celý ten příběh je hrozně šroubovaný, neuvěřitelný, chvílemi až k smíchu, speciálně u těch milostných výlevů hlavní hrdinky... uf, celkově dvě hvězdičky, víc ani náhodou :-)

18.07.2017 2 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Když si někdo začne myslet, že má trápení a neřešitelné problémy, měl by si vzít do rukou tuto knihu a začít číst....šikovně vystavěný román o životě jedné židovské rodiny na malém městě v předválečném, válečném a poválečném období... román o tom, co je v životě opravdu důležité, o neuvěřitelném lidském utrpení, které si člověk sám nezpůsobil nebo způsobil? je to o tom, jak i ty nejmenší zdánlivě nepodstatné skutky a náhody můžou ovlivnit náš život opravdu zásadním způsobem, o umění a vůli člověka správně se ve správný okamžik rozhodnout, je to o tom, že každý člověk si nese nějakou tu vinu, někdo větší někdo menší, je to o sobectví, přátelství a lásce.... krásné smutné čtení, po přečtení této knihy se vám vyjasní pohled na to, co je v životě opravdu důležité...

27.06.2017 5 z 5

Pěstitelka růží Pěstitelka růží Charlotte Link

Parádní čtení :-) Dějově zajímavé, místně zajímavé, pečlivě vykreslené postavy a jejich charaktery, řekla bych až psychologicky propracované, kriminální zápletka, milostná zápletka, nic přehnaného, žádná červená knihovna, několik časových rovin, zkrátka román se vším všudy, který vás aspoň na chvíli odnese pryč z reality všedních dnů....:-) mě se kniha moc líbila a určitě není poslední, kterou jsem od této spisovatelky četla!! 5 hvězdiček jednoznačně!

08.01.2017 5 z 5

Umrlčí cesta Umrlčí cesta Peter May

Pan May už zase jede :-) , jedním slovem paráda!! úžasně napínavá kniha, detektivka, která šlape a má i určitý přesah v tom, že se dozvíte různé zajímavosti o chovu včel a jejich významu pro lidstvo... postavy jsou pěkně vykreslené a jestli měla Karen nad postelí plakát Marylin Mansona nebo One Direction a jestli zesílila hudbu naplno nebo jen napolo, si myslím, že je úplně podružné..... podle mě je to moc pěkně napsané ....dávám pět hvězdiček.... akorát si myslím, že ten název Umrlčí cesta je dost matoucí...

02.01.2017 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Kniha je zajímavě strukturovaná, je tady vidět snaha o netradiční spíše poetické a něžné pojetí válečného příběhu, udělat Smrt vypravěčkou je unikátní nápad, celý příběh se tím jaksi odlehčuje, ALE ... myslím, že kniha je plná takového líbivého balastu, který celek zbytečně rozrývá, určitá slovní spojení na mě působí krkolomně a strojeně a jsou zde prohlášení, se kterými niterně nemůžu souhlasit... jak může například Smrt říct "když nic jiného, jsem alespoň spravedlivá"????? co je to za nesmysl? jak může být smrt spravedlivá třeba pro toho šestiletého chlapce? nebo i pro jiné, kteří zemřeli při těch náletech .. a takových sdělení je tam víc..... myslím, že tady autor hodně vytěžil právě z toho kontrastu, že je zde velmi poeticky líčeno to drsné téma války, to se asi hodně lidem líbilo, ale osobně se mi tedy z toho dělalo trošku špatně, nemohla jsem to číst v jednom zátahu, musela jsem čtení střídat s knihami s jinou tematikou, působilo to na mě hrozně depresivně. Co se týče formátu knihy, nenadchla mě ani ta krátká úvodní sdělení v každé kapitolce, co se bude dál v příběhu dít, citace ze slovníku atd. Je zde patrný autorův pokus o originalitu za každou cenu, ale spíše mne to rušilo a odvádělo pozornost od děje, který se mi přese všechno líbil. V knize jsou velmi citlivě vykresleny zajímavé a sympatické postavy a nenásilnou formou na drobných epizodkách i jejich charaktery. Dávám čtyři hvězdičky :-)

30.12.2016 4 z 5

Můj otec Kamil Lhoták Můj otec Kamil Lhoták Kateřina Tučková

Od knihy jsem očekávala , že se trošku seznámím s postavou a životem malíře a grafika Kamila Lhotáka a moje očekávání splnila...... dozvěděla jsem se spoustu zajímavostí, které utkvěly v paměti jeho synovi, který vlastně o životě se svým otcem vypráví..... jaký byl Kamil Lhoták otec, jaký byl manžel, jeho záliby, jeho přístup k tvorbě, jeho neuvěřitelná preciznost při kresbách motorek atd. Kniha je proložená množstvím kreseb a deníkových zápisků, což knihu oživuje a dává šmrnc, beze sporu to byl výjimečně talentovaný člověk!! Kniha je podle mě dobře napsaná, dávám 4 hvězdičky :-)

11.12.2016 4 z 5