any37 any37 komentáře u knih

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Nádherná kniha, kde na věku nezáleží. Nejhezčí je na ní ta jedinečnost, jak příběh každý chápe jinak.

30.09.2018 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Miluju spletitost toho příběhu, který je tak propletený a rozmanitý. Autorka píše nepředvídatelně, i když víte jak to dopadne, nedokážete si představit, jak je to možné! Četbu jsem si nehorázně užila, slova doslova hltala a všem ji na sto procent doporučuji.

25.05.2019 5 z 5

Jane Eyrová Jane Eyrová Charlotte Brontë

Úžasná kniha, která vás přenese do prostředí ponuré a deštivé Anglie, kde zažijete kouzelnou love story. Nejlepší klasika, co jsem kdy četla. Žádné zdlouhavé popisy a nádherná romantická linka. Při čtení jsem nemohla uvěřit, jak moc je ten příběh starý, a přitom lehký ke čtení a pořád nehorázně populární.

11.08.2020 4 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Asi jsem se zamilovala do historických románů. Bylo to dokonalé. Autorka píše napínavě, a i monology postav, jejich úvahy nad svými city byly zajímavé a četli se rychle. Začátek byl sice trošku pomalejší, bylo tam více popisů, ale po pár stránkách začal děj gradovat. Moc se mi líbí příběh Darcyho a Elizabeth, ale i ostatních postav jako například Wickhama a Lydie.

19.01.2020 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Upřímně nevím, co mám napsat, protože se mi nedostává slov! Sice zase trošku slabší začátek ale to, co přišlo potom, to dokonale vylepšilo. A ten konec, jako vážně? Já nemám ani ponětí, jak by to mohlo pokračovat a nutně potřebuju vědět, co se stane!

26.10.2019 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Po dlouhé době něco, co mě od první stránky vtáhlo do děje nápadem i stylem psaní. Svět bez kouzel a magie, jen čistá technika. Budoucnost, která je i možná a vypadá dokonale, přesto se v ní objevuje schopnost lidí ničit to, ať vědomě či ne, co funguje bez jediného zádrhelu.

02.07.2019 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Nejdokonalejší české fantasy, které jsem kdy četla. Na začátku se to celkem dlouho rozjíždělo, ale potom - nemám slov. Originální námět se zajímavými myšlenkami, dobře charakterizovanými postavy, a hlavně to bylo poutavě a napínavě napsáno! A obzvlášť se mi líbil ten optimistický a lehce zmanipulovaný, i když zcela oprávněně, pohled dítěte na svět.

26.10.2019 4 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Smutná, ale zároveň i krásná knížka. Chvíli mi trvalo než jsem pochopila, že příběh vypráví Smrt. Ukazuje, že ne všichni jsou stejní, že všichni Němci nebyli nacisté a bez citů.
Nemám moc ráda, když děj nemá žádný pořádný zvrat a je okolo něj spoustu "omáčky", ale u Zlodějky knih mi to vůbec nevadilo. Dokonce naopak. Zusak umí nádherně psát a nápad, aby vypravěčem byla smrt byla DOKONALÁ. Podle mě by si ji měl každý přečíst.

13.10.2018 5 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Další povinná četba, kterou doporučuji. Bavila mě, donutila se zamyslet. A nebýt několika stránek s popisem diamantů a tapisérií, udělila bych jí i plný počet bodů.
Jo a obzvlášť je vhodná do období Halloweenu a podzimu celkově, takže určitě po ní neváhejte sáhnout.

04.11.2020 4 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Patřím do skupiny, která napřed viděla seriál, a potom se na základě té dokonalosti rozhodla přečíst i knížky. A vůbec svého rozhodnutí nelituji! I když šlo zatím jen o povídky, bylo to stejně čtivé a zábavné, napínavé a místy vtipné. Občas mi sice dělalo problém vyznat se v samotném světě - místa, jména, rasy a různé potvory-, ale to se stává v každém dobře vymyšleném fantasy světě.

09.07.2020 5 z 5

Illuminae Illuminae Amie Kaufman

Je to originální dějem, tak i zpracováním - které je naprosto DOKONALÉ. Ze začátku jsem se ztrácela, ale po dvaceti stránkách to už bylo dobré, do knihy jsem se začetla a i čtvrtletka z matematiky šla stranou. I přes tloušťku knihy, vám budou stránky přímo ubíhat pod rukama a nakonec vaše peněženka - stejně jako má - zaplaká, protože si budete NUTNĚ muset koupit poslední dva díly. Takže hodnotím jak jinak než 5*/5.

25.04.2019 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Myslím, že je úplně zbytečné, když začnu Harryho vychvalovat. Stejně jako ostatní ho miluji a Rowlingovou obdivuji. Každému fanouškovi doporučuji si přečíst i knihu, protože zde najdete spoustu dalších příhod, co s Harrymu a jeho kamarádům stali.

06.03.2019 5 z 5

Nyxia Nyxia Scott Reintgen

Prostě WOW. Nic jiného ze sebe fakt asi nedostanu. Ty zvraty! Myslíte si, že už vás nic nepřekvapí, že už všechno skončilo, ale ono ne. Za mě je to horký kandidát na nejlepší knihu roku 2019.

19.02.2019 5 z 5

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Jedna z nejlepších knih z povinné četby. Nevím jak ostatní, ale mě hrozně fascinovalo to, jak si lidé vysvětlovali přírodní jevy, kterým nerozuměli (např. východ a západ Slunce)

27.09.2018 4 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Tohle vůbec není žánr, který normálně čtu, ale do knihy jsem se zamilovala. Slova jsem přímo hltala. Autorka píše vážně skvěle. Chování postav a jejich vlastnosti na začátku knihy se úplně liší od těch vlastností na konci - to jak si Rachel představovala Jess a Jasona je úplný opak Megan a Scotta. Nebo chování Toma v prvních 3/4 vs. v poslední čtvrtině - BUM!!!

20.05.2018

Nebe ze zlata Nebe ze zlata Laura Wood

Tahle knížka se přesně trefila do mojí momentální nálady, kdy jsem netoužila po žádném akcí nadupaném fantasy. Úžasné popisy díky kterým máte chuť, se na to místo hned přestěhovat a žít život hlavní hrdinky.
Skvěle vykreslené postavy, každá má svůj příběh, historii. A můžu říct, že mi vlastně všechny sedly nebo jsem alespoň žádnou z nich nechtěla zabít.

04.11.2020 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Oproti jiné povinné četbě se mi kniha velice líbila, neobsahovala archaismy, cizí slova a děj byl jednoduchý a snadno pochopitelný. Příběhy se četly rychle, každý byl svým způsobem zajímavý a originální s důležitým poselstvím a ponaučením. Jeden byl lepší, druhý naopak horší, proto knihu hodnotím průměrně třemi body.

11.04.2020 3 z 5

Prokletý rok Prokletý rok Kim Liggett

Přečteno za víkend, chtěla jsem si to šetřit, ale to prostě nejde. Nedokázala bych usnout bez toho, abych se dozvěděla, jak vše dopadne, stejně mi to nepomohlo, protože z toho konce jsem byla celá vykulená. Po dočtení jsem nemohla dýchat, normálně přemýšlet, mrzelo mě, že je to standalone.

A jeden den poté? Nic se nezměnilo. Je to první Humbook tip a já už vím, že si všechny knihy se stejným štítkem budu, ne musím, kupovat. Kvalitní fantasy, nejen pro dospívající.

Mrazivé momenty, magie a šílené dívky, zní to jako horor, částečně to i horor byl, ale také bych to přiřadila k psychologickému románu.

03.02.2020 5 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Po prvním přečtení jsem to upřímně nepochopila, děj mi přišel hrozně zamotaný, i když je ve skutečnosti tak jednoduchý. Klasická poezie, a tak trošku i ta moderní, není nic pro mě, nedává mi smysl a potřebuji si ji přečíst víckrát. 2,5*/5

19.01.2020 3 z 5

Temná krása Temná krása Mary E. Pearson

Tohle se vůbec nedá srovnávat s druhým vycpávkovým dílem a je to o trošku lepší než první díl. Úžasné zakončení plné překvapivých momentů, zvratů jak smutných tak i veselých a šťastných. Všechny postavy i ty, které jsem dříve moc nemusela, Griz a Sven, jsem si nakonec moc oblíbila. Na Temnou krásu budu ještě dlouho vzpomínat.

24.08.2019 5 z 5