anthea anthea komentáře u knih

Rembrandt Rembrandt Gladys Schmitt

Opravdu vás to vtáhne do života Rembrandta Harmenszoona van Rijna. Vše s ním prožíváte a obdivujete jeho uměleckého ducha. Krásné!

21.11.2011 5 z 5

Ptáci v trní Ptáci v trní Colleen McCullough

Moc krásná kniha i seriál, ale kniha má vždycky něco navíc. Krásné bylo na konci: "Čas Droghedy se naplnil. Koloběh bude pokračovat v neznámých lidech. Všechno jsem si způsobila sama. Nemám komu co vyčítat. A nelituji jediného okamžiku.... Pták s trnem v hrudi se řídí neměnným zákonem; neví, co ho žene, aby se nabodl na trn a za zpěvu zemřel. V okamžiku, kdy mu trn vnikne do hrudi, neví, že ho čeká smrt. Jen zpívá a zpívá, dokud v něm pulsuje život. Když si bodáme trny do srdce my, víme to. Víme, co nás čeká. A přece nás to nezadrží."

20.11.2011 5 z 5

Kámen a bolest Kámen a bolest Karel Schulz

Nádherná kniha o životě a díle Michelangela Buonarottiho. Pěkný citát: "Vulnera dant formam" - "Jen rány dávají tvar věcem. I životu."

20.11.2011 5 z 5

Hubička Hubička Karolina Světlá (p)

Tři povídky: Námluvy (o chudé holce, co se dostane bohatému a hezkému chlapci, kterého chtějí všechny), O nebožce Barboře (Barka a Matýsek - "ti dva se chtěli jako se už dávno nikdo nechtěl", "byla v nich jedna duše". Oba velmi chudí, Barka pak zdědila barák a vzala si Matýska. Onemocněla na smrt, ale Matýsek to neměl ani tušit. Když zemřela, neměl být u toho a ani mu nikdo neřekl, že zemřela. Řekla, že půjde na pouť do Vambeřic, a když bez ní nebude moct být, aby šel za ní. Když si uvědomil, že už se Barka nikdy nevrátí, odešel doopravdy za ní na tu nejdelší z cest.) a Hubička (Humoreska ze života podhorského lidu. Vdovec Lukáš si namlouvá Vendulku, kterou miloval už, než se oženil se ženou, kterou mu namluvili rodiče. Měl dítě v kolíbce a Vendulka šla k němu pomáhat s domácností a dítětem, ještě než se vezmou. Měla velkou úctu k nebožce a nechtěla se k Lukášovi až do svatby mít. On to nechápal a tropil výtržnosti. To ona nevydržela a utekla k tetě Martince, u které se pak s Lukášem sešli, protože ho napadlo tam zajít a udobřili se.

20.11.2011 4 z 5

Matka Tereza Matka Tereza Anne Sebba

Kniha se mi četla celkem dobře, dozvěděla jsem se z ní dost. Ale autorky postoj k Matce Tereze se mi nelíbil. Moc ji kritizovala a zbytečně dlouho se zabývala jinými organizacemi. Ovšem na konci to shrnula hezky: "Navzdory veškeré kritice, která se na její hlavu kdy snesla, dala Matka Tereza desetitisícům lidí příležitost vyjádřit lásku k bližnímu svému."

19.11.2011 3 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Hezký milostný příběh. Líbil se mi podle něj natočený seriál z roku 1995 s Colinem Firthem. Film s Keirou Knightley se mi tolik nelíbil. A co se mi na to téma líbilo, byl ještě film Moje velká indická svatba, zajímavá verze.

29.10.2011

Panímáma Žalmanová Panímáma Žalmanová Růžena Utěšilová

Příjemný román z českého venkova za dob dávno minulých, když se žilo absolutně jinak než dnes

29.10.2011 5 z 5

Bílá Masajka Bílá Masajka Corinne Hofmann

Líbilo se mi to bláznivě rychlé zamilování do Masaje a obětování všeho pro něj. Já bych to nikdy neudělala jít do takových podmínek, ale číst o tom bylo zajímavé a obdivuju autorku, jak to všechno dlouho zvládala, ty kulturní rozdíly, tu bídu a ještě se dala do obchodování.

29.10.2011 4 z 5

Odrazy v Nilu Odrazy v Nilu J.Suzanne Frank

Tenhle příběh se mi tak zalíbil, že se kniha stala jednou z mých nejoblíbenějších a četla jsem ji dvakrát, což dělám výjimečně. Další díly jsou také fajn, ale první je nejlepší. Měl nádhernou atmosféru a líbilo se mi to propojení s biblickou událostí vyjití Izraelitů z Egypta.

28.10.2011 5 z 5

Quo vadis Quo vadis Henryk Sienkiewicz

Překrásný román, silný příběh, četlo se to pěkně. Viděla jsem i film z roku 2001, také byl krásný, ale ty scény v Koloseu byly hodně kruté. Dívat se na to je horší, než to jen číst.

28.10.2011 5 z 5

Po nás potopa Po nás potopa Josef Toman

Nějakou dobu jsem se nemohla začíst, ale když se tak stalo, pohltilo mne to a chtěla bych číst dál a dál, i když už byl konec

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Tenhle příběh nestárne. Hlavně mám ráda styl Shakespearova psaní, ovšem trochu mě zklamal překlad Martina Hilského, přišlo mi to moc moderní.

27.10.2011 5 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Marťanská kronika patří mezi těch pár knih, které čtu znovu. Fantastická!!!

27.10.2011

Dotkni se ran – Spiritualita nelhostejnosti Dotkni se ran – Spiritualita nelhostejnosti Tomáš Halík

Moc dobrá kniha, ale já musím napsat, že pro mě to byla celkem těžká četba.

27.10.2011 4 z 5

Bible Bible neznámý - neuveden

Bible se vymyká všem knihám. Skrze ní k nám Bůh promlouvá a pokaždé vám stejný text řekne aktuálně do života něco jiného. Musím říct, že se někdy cítím, když ji otvírám, jako když se vracím domů...

27.10.2011 5 z 5

Z prachu zrození Z prachu zrození Ray Bradbury (p)

Tahle kniha je tak zvláštně krásně tajemná a originální, že jsem jí četla už podruhé a to jsem udělala jen u pár knížek. Je to kronika rodiny Elliotových - nemrtvých, neživých. Je tam plno zajímavých postav. Líbí se mi citát o Tisíckrát Pra Prababičce Nefertiti, mumii na půdě: "Nádherná je zde...Nežila, ani nebyla navěky mrtvá, prostě...existovala. Ach, nádherná!"

27.10.2011 5 z 5

Proti proudu času Proti proudu času Ray Bradbury (p)

Tahle sbírka povídek se mi líbila takzvaně jako celek, pár bylo slabších, ale nenudila jsem se u žádné. Zajímavá, tajemná, sci-fi, psychologická i duchařská, snová i romantická a plná fantazie.

Ožehavé otázky Ožehavé otázky Nicky Gumbel

Opravdu moc dobře napsáno. Nad tím utrpením se zamýšlím často a zde je to hezky vysvětleno. A téma "věda versus víra" mne hodně zaujalo. Ráda takhle bádám, jak to vlastně od počátku všechno bylo a v co jsem věřila vždy, že věda víru nevylučuje, ba naopak.

Zapomenutý faraón Zapomenutý faraón Philipp Vandenberg

Kniha byla velmi zajímavá, ale Král z Luxoru, který je také o Howardu Carterovi, se mi líbil víc

22.10.2011

Gladiátor Gladiátor Philipp Vandenberg

Tahle kniha je dobrá, ale film Gladiátor, což je ale jiný příběh, je daleko lepší.

22.10.2011 4 z 5