AnselmaAlois AnselmaAlois komentáře u knih

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Nádherně poetický, povzbuzující a dojemný příběh o síle vůle, o touze splnit si sen a o nekončící naději.
Je to kouzelná knížka...jako by se ke mě dostala z jiného světa. Doteď mám pocit jako bych dýchala svěží vůni lesa a slyšela jemné klokotání žaludů o desku stolu, jako bych i já viděla do vyrovnaných očí Elzéarda Bouffiera.
K povídce jsem se dostala čirou náhodou, a jsem za tu náhodu vděčná.
Řadím k mým nejmilejším knihám a doporučuji každému, ať to také, - vědomě či náhodou - zkusí.

06.02.2021

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Velmi neobyčejný čtenářský zážitek.
Asi bychom si měli uvědomit, že Bůh nás chce mít takové jací jsme, a nemá cenu to měnit, ať už jsme s tím spokojeni nebo ne. Člověk nemůže mít všechno a ať je chytrý nebo hloupý, může se mezi svými vrstevníky vypracovat a být šťastný.
Vědec bude uspokojen potleskem publika, zaostalého potěší, že se naučil péct rohlíky a tím se zalíbil kamarádům.
Být inteligentnější nemusí nutně znamenat být šťastnější, o tom nás Charlie ve svých "pracovních hlášeních" nadobro přesvědčí.
„... Ať se tolyk nesteká gdyš se mu lidi smňejou a pak bude mít víc přítel. Je lechkí mít přátelé gdyš človjek nechá lidi ať semu smňejou. Tam gde du budu mít zpoustu přítel.“

Asi nejvíc mi bylo líto toho, kolik lidí opovrhuje postiženými, či mentálně zaostalými, vybíjí si na nich zlost, zneužívá jejich důvěřivost a dobromyslnost a zesměšňuje je.

Na autentičnost téhle knížky a na prostou, ale všem otevřenou duši Charlieho Gordona jen tak nezapomenu.

14.04.2021 5 z 5

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

Krásná kniha, je čtivá a přitom tak smutná, nutí vás zafilozofovat si nad životem který žijeme jako by to byla samozřejmost, a přitom si neuvědomujeme, nebo si nechceme uvědomit, že každým prožitým dnem jsme blíž Smrti.

07.09.2021 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

(Poprvé přečteno 20.9.2020)
Tahle bajka vámi otřese od základů.
Není to pro každého a přesto si myslím, že tuto knihu by si měl přečíst každý. Mě osobně strašně vyhovovalo, jak byly lidské vlastnosti aplikované na zvířata, působilo to strašně děsivě a asi navždy mám fobii z prasat :D. Kniha mě osobně oslovila více než kdejaká hrůzyplná povídka, protože to, o čem se zde píše, se skutečně dělo a děje, ačkoliv nemáme zrovna chuť tomu věřit a jsme jak ty tupohlavé ovce které si jen bečely svou. "Farma zvířat" má v sobě neuvěřitelné kouzlo a čte se opravdu rychle, není to ale ten typ knihy kterou odložíte a hotovo. Naopak, tahle vás bude ještě dlouho pronásledovat. Budete se bát, budete přemýšlet, budete plakat. Protože z původní ideje o rovnosti a lásce všech zvířat se postupně stane ohavná prasečí krutovláda, kde už neplatí dřívější pravidla a místo něj přichází jedno nejdůležitější: " Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější!"
Pan Orwell má můj obdiv.

28.09.2020 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Při čtení mnou zmítaly různé pocity, opravdu jsem nečekala že bude kniha až tak MOC emotivní. Byla tak emotivní, že jsem bojovala s pláčem, strachem a nechutí...těžko uvěřit, že se do tak uzounkého plátku vejde tolik smutku a žalu. Život na západní frontě líčila knížka krutě, syrově ale bohužel úplně pravdivě. Bylo hrozné představit si, co museli ti lidé prožít, zvlášť když byli tak mladí a za válku ani v nejmenším nemohli... Je to nádherná kniha, snad ani ne tak výjimečná svým stylem jako právě ožehavým tématem 1. světové války.

18.07.2020 5 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

"...Jeden prsten vládne všem, Jeden jim všem káže,
Jeden všechny přivede, do temnoty sváže..."

Knihu jsem četla na všestranné vřelé doporučení a těm kdo mi knihu doporučily mohu srdečně poděkovat. Přivedly jste mě totiž na cestu toho nejlepšího fantasy jaké jsem kdy četla!
Je to úžasné a radím vám: i vy si to přečtěte, protože až se ponoříte do uchvacující Středozemě, nebudete se chtít vrátit domů!
Já měla jen trochu nevýhodu, protože jsem zatím nečetla Hobita a v knize na něj bylo pár narážek. Ale dá se to i tak skvěle pochopit. Je to neuvěřitelně čtivé, obdivuji Tolkiena že vytvořil tak úžasně pestrý svět plný bájných stvoření, nádherné přírody ale i dřímajícího zla které se pomalu dere na svět...Je téměř neuvěřitelné co se může vyklubat v hlavě jednoho angličana! Je to famózní svět, propracovaný do nejmenšího detailu. Mě navíc úplně bere dech, jak si autor vymyslel i dějiny té své země, významné postavy a data, je to radost číst.
A tak krásná jména jako Gandalf, Glorfindel, Lúthien či Aragorn nebo úžasné názvy měst:Gondor, Morthond, Hobitín, Minas Morgul, to všechno je...obdivuhodné.
Prosím, přečtěte si to! Přečtěte si celou trilogii, protože litovat snad není možné! Vyrazte na dlouhou cestu s Tím, kdo nese prsten a prožijte s ním nebezpečná i krásná dobrodružství....

01.07.2020 5 z 5

Quo vadis Quo vadis Henryk Sienkiewicz

Slovy se skoro nedá vyjádřit,jak strašně moc se mi kniha líbila a jak hluboce mě zasáhla.Je to příběh,ve kterém se vám přesně a bez předsudků vykreslí starodávný Řím,ve kterém vládl krutý Nero.Charaktery postav zde jsou velice působivé,přesné a věrohodné-ctnostná Ligie,měkosrdcatý Ursus,lhostejný Petronius,lstivý Chilón a konečně také nebojácný Vinicius.Ti všichni vás do děje přímo vtáhnou a vy hltáte stranu za stranou.Tehdejší pronásledování křesťanů bylo skutečně nespravedlivé,v této knize se dozvíte co za ním stálo a co vše museli vyznavači tohoto náboženství vytrpět za jiné a přesto se mukám stavěli statečně a s radostí.Příběh má i mnohem hlubší poselství a to na něm mám tak ráda.Kdyby to šlo,dala bych více než pět hvězdiček!

"Pak se tichem ozvala Petrova slova,trhaná vzlykotem:´Quo vadis,Domine?´
Nazarius odpověď neslyšel,ale starcův sluch zachytil smutný a mírný hlas,který pravil:´Když ty opouštíš můj lid,jdu do Říma,aby mě ukřižovali podruhé.´
Apoštol ležel na zemi,obličej v prachu,bez hnutí,beze slova.Nazariovi se užuž zdálo že omdlel nebo zemřel,ale Petr konečně vstal,zvedl roztřesenýma rukama poutnickou hůl a beze slova zamířil k sedmi pahorkům města.Když to chlapec uviděl,opakoval jako ozvěna:´Quo vadis,Domine?´
´Do Říma,´odpověděl tiše apoštol.
A vrátil se zpět."

10.05.2020 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Kytice je naprostá klasika, která by neměla chybět doma nikomu. Z básní je vidět,že už tehdy věděli, co člověka pořádně vyděsí..

26.04.2020 5 z 5

Pouští a pralesem Pouští a pralesem Henryk Sienkiewicz

Tak tohle bylo něco!Chtěla jsem si přečíst jako jen takovou tu "odpolední jednohubku",ale hned na první stránce mě do sebe děj vtáhl a já jen s napětím četla a četla,jak to s malou Nelou a Stáňou,které unesli pouštní lupiči do otroctví bude.Knížka je neuvěřitelné čtivá a i přes to že má skoro 300 stran,přečtete jí během dne.Když jsem přečetla,zařadila jsem ihned Henryka Sienkiewicze mezi mé nejoblíbenější spisovatele a teď se chystám číst jeho Quo vadis.Skvělé!!!

24.04.2020 5 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Na tuto knihu jsem se těšila a zároveň se jí trochu obávala. Spousta uživatelů níže totiž knihu hodnotí jako těžce stravitelnou, ba dokonce k ukousání nudnou.

Naštěstí jsem se bála zbytečně, kniha mě uchvátila hned na první straně. Je to skvělé dílo které dává všem dosavadním Tolkienovým knihám nečekanou hloubku a promyšlenost, najednou vidíme že Středozem a její hrdinové nevznikli jen tak "lusknutím prstů", ale že za jejich zrodem stála léta práce, vymýšlení a pečlivého dosazování letopočtů, a to vše je natolik přesvědčivě udělané, že máte při čtení pocit, jako by Arda opravdu existovala, jako by byla tak skutečná, jako je skutečná naše zem.
Doporučuji všem, kteří byste chtěli nahlédnout hlouběji do autorových myšlenek a přímo do srdce jeho bájného světa, poznat jeho trnitou historii, impozantní místa a hrdiny ze slavných pověstí.

01.03.2021 5 z 5

Král Krysa Král Krysa James Clavell

"Adam vládl nade všemi. Byl Král. Až do dne, kdy ho vůle být králem opustila. Pak pošel a stal se potravou pro ty silnější. Nejsilnější byl vždycky Králem, nejenom zásluhou své síly, ale zásluhou své chytrosti, štětí a síly dohromady. Mezi krysami."

Je mi z téhle knihy tak úzko...
Jak strašné to muselo v Čangi být! Nelidské podmínky, chudá strava v minimálním množství, žádné soukromí, žádná hygiena, žádné zábrany. Díky této knize se asi budu o tematiku zajateckých táborů více zajímat.
Kniha je psána velmi čtivě, syrově a věcně, autor se nesnaží nic zatajovat, prostě jak to tam bylo, tak to tam bylo. A Clavellovi se to věřit dá, když v Čangi sám pár let prožil! Postavy mi hrozně přirostly k srdci a stejně jako jim, i mě najednou bylo líto že je konec dnům v táboře a že všichni začnou nový život který třeba nebudou schopni žít, protože je ta tři léta k nepoznání změnila, protože se z nich stala takřka zvířata, ačkoliv oni sami si toho vědomi nebyli. Neubránila jsem se pocitu, že by jim snad v Čangi bývalo lépe...což je asi hloupost, ale zvyk je zvyk, ať je sebenepříjemnější.
A tak strašně ráda bych věděla, jak to bylo dál: jestli se Král a Petr ještě někdy setkali, jestli Mac nakonec našel svou ženu, jak dopadl Gray, jestli ještě někdy slyšeli o Larkinovi...jak já bych to chtěla vědět! A přitom se to nikdy nedovím, můžu se jen dohadovat...
Kniha na mě opravdu silně zapůsobila, a to zejména poslední dvě kapitoly. Všechno mluví v její prospěch: zajímavé téma (místo obvyklé Evropy se děj odehrává v Asii), skvělý styl psaní, věrohodné postavy, spoustu nezapomenutelných okamžiků a celá ta atmosféra ze které čiší touha přežít - nemohu jinak než vřele doporučit.

Zde vyhrával jen ten silnější, chytřejší a odvážnější. A to byl Král. Mezi krysami.

13.02.2021 5 z 5

Hobit od J. R. R. Tolkiena je úžasně čtivý a napínavý příběh, předehra k podstatně složitějšímu dílu Pánu prstenů.
Kniha je prý určena spíše dětem, ale zalíbí se i každému dospělákovi pro svou čistotu, prostotu a mocné poselství které si nese. Je to nádherné a dojemné, ale i vtipné a s opravdu nezapomenutelnými postavami. Komu by se vymazal z paměti malý ale udatný Bilbo? Šišlavý a úskočný Glum? Vůdčí zlatomil Thórin Pavéza? Nebo čestný a mocný Gandalf?!

01.11.2020 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Parádní,čtivé,nervydrásající.

"Jeden malý černoušek,vztek měl na svět zrádný, proto se sám oběsil - a tak nezbyl žádný,..."

11.05.2020 5 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Na konec jsem se hrozně těšila. Vše se tu dává do pohybu, do popředí se konečně dostávají také podceňovaní hobiti, kteří se zde mnohokrát vyznamenají. Bitva u Minas Tirith je popsána dokonale, stejně tak putování Froda a Sama, všechno je propracované do posledního detailu. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout, je to něco, co nemá a nebude mít ve světě obdoby. Ale jak jsem se čím dál tím víc blížila ke konci, četla jsem stále pomaleji a pomaleji, protože jsem věděla, že se už brzy budu muset s mými milovanými rozloučit. A to se mi vůbec nechtělo. Konec byl neskutečně dojemný, smutný a zdrcující, pan Tolkien ví, jak své čtenáře bezpečně rozplakat. Bylo to od něj, myslím, trochu zlomyslné, ale jsem mu vděčná aspoň za ty dodatky, které mi ukázaly (byť značně stručně), jak to bylo se Společenstvem a především hobity dál.
Je to monumentální, uchvacující dílo, a rázem si získalo celé mé srdce. Neumím si představit, že teď budu číst něco jiného, co nemá se Středozemí pranic společného. Celá trilogie má mé nejvřelejší doporučení.

02.09.2020 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Na tuhle knihu nemá čas vliv. Je stále tak okouzlující, čtivá a ironická jako byla před 150 lety.

02.11.2020 5 z 5

Pán much Pán much William Golding

(SPOILER) Neuvěřitelně ponuré dílo. Nečekala jsem to. Zprvu to vypadalo na nevinnou robinsonovku, chlapci se octnou na pustém ostrově a musí se o sebe postarat, ale pár narážek dalo tušit, že se stane něco nečekávaného a krutého. A stalo se. První polovina knihy se ještě dala číst, a všechno začalo zabitím prasete. Kvůli obyčejnému zdroji obživy... Jenže potom...přišla vražda. Vražda chlapce chlapci. A já jenom koukala a celou stránku jsem přečetla znovu, jestli jsem se náhodou nezmýlila. Bohužel ne. A potom už to šlo s kopce. Nestačila jsem se divit, kolik se v těch malých, nevinných dětech vzalo krutosti. Lačnosti po krvi a zabíjení.To už nebyli lidé, ale zvířata. Lidé, kteří ze zoufalství klesli na úroveň zvířat a byli schopni zabíjet. Jen tak, z potěšení...
Běhal mi z toho mráz po zádech. Chtěl-li Golding naznačit že v každém z nás je kus takového projevu barbarství prozatím utlumeného kouskem mravu a cti, tak...

Je nutné si uvědomit, že pokud nad námi nestojí nějaký vyšší zákon nebo moc, máme i my tendenci stát se něčím podobným jako oni chlapci z ostrova. Asi budu muset opravdu uvěřit tvrzení, že má člověk kdesi hluboko v sobě zakořeněnou zvířeckost která jen jen čeká, kdy se jí dovolí prodrat se na svět...

26.07.2020 5 z 5

Bílý tesák Bílý tesák Jack London

Dojemný,napínavý a uvěřitelný příběh napůl psa a napůl vlka,který musí snášet odloučení od divoké přírody a lidská nenávist z něj udělá nebezpečného tvora. Avšak v nitru Bílého Tesáka je cosi,co by z něj mohlo zase udělat mírumilovné zvíře,chtělo by to jen potkat toho pravého člověka,kterého by dokázal milovat. A takový člověk se jednou objeví...

27.05.2020 5 z 5

Dvacet tisíc mil pod mořem Dvacet tisíc mil pod mořem Jules Verne

Můj nejoblíbenější román od tohoto autora. Svět v hlubinách oceánů vás pohltí a vy nepřestanete číst, dokud nedojdete na konec kdy zjistíte, že se vám ale moc nechce knihu zaklapnout a odložit...

12.05.2020 5 z 5

Temný cypřiš Temný cypřiš Agatha Christie

Po delší době jsem se vrátila k mé oblíbené autorce a myslím, že mi ta pauza prospěla. Dokázala jsem lépe ocenit Aghátiny (vlastně Poirotovy!) úžasné logické vývody a i když se právě Poirot objevil na scéně dost pozdě, všem vzal dech, jako vždycky. Kniha je nabitá emocemi, nenávistí, žárlivostí, lží...a právě podle lži nakonec Hercule Poirot odhalí pravdu!

03.10.2022 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

V poslední době jsem už nutně potřebovala nějakou knihu, nad kterou nebudu muset moc přemýšlet, ale prostě "vypnout" a číst. A přesně to nabízí Poslední aristokratka od Evžena Bočka. Upřímně, není to žádné veledílo na úrovni, ale to ani nemůžete od komedie chtít. Ne že bych se přímo řezala smíchy, jak mnozí píší, některé situace na mě působily dost upjatě a rozhodně nereálně ( ale ani to nemohu od komedie chtít), každopádně humor v tom byl a já jsem si čtení užila. Do dalších dílů se jistě také dříve či později pustím, zatím ale mohu ten první doporučit všem, kteří hledají něco nenáročného na odreagování.

26.01.2021 5 z 5