angloumene angloumene komentáře u knih

Serotonin Serotonin Michel Houellebecq

Autor nás provází životem zlomeného muže. To vše, aby nám předal jedinou myšlenku. Možná spíš jednoduché, ale jasné poselství. Otázkou je, jestli kvůli tomu bylo nutné psát knihu. Ta je místy záměrně otravná, zdlouhavá a snad až nudná. Na druhou stranu Houellebecq rozhodně psát umí. Stačí to? Spíš ne.

22.12.2019 3 z 5

Technika Pomodoro Technika Pomodoro Francesco Cirillo

Technika Pomodoro je velmi zajímavá. Rozhodně mi hodně pomohla k lepší organizaci času a vyšší produktivitě. Fakt, že zrovna teď mi běží minutka svědčí o tom, že prostě funguje. Problém není s technikou samotnou ale s knihou. Prvních pár kapitol je názorných a přínosných. Jenže pak se vše strašně opakuje. Finální rozpracování principu pro pracovní týmy je pro někoho přínosné, pro mě vůbec.

22.12.2019 3 z 5

Směšné lásky Směšné lásky Milan Kundera

Moje druhé setkání s Kunderou jenom potvrdilo všechny negetavní recenze se kterými jsem se setkala. Směšné lásky totiž nedýchají oním nadhledem, který sjednocuje celý Žert. Kniha jakoby rozdělovala všechny na muže - ti neustále lačně hledají koho svést a ženy - kromě fyzické stránky nezajímavé objekty svedení. Žádná hluboká pointa, žádná komedie nebo tragika. Jen monotónně se otáčející stránky plné povrchnosti a často i nudy.

18.09.2019 2 z 5

Upečeno s láskou: Kváskový chléb a pečivo Upečeno s láskou: Kváskový chléb a pečivo Iva Trhoňová

Dnes zadělám na první chléb podle Upečeno s láskou. Nevím, jestli se vše podaří a zítra mi celý den ovoní čerstvý, nadýchaný kvasový chléb. Možná to vyjde, možná ne. S kvasem člověk nikdy neví, dokáže totiž překvapit i ostříleného pekaře. Jediné, co vím s jistotou, je, že tahle knížka se na mé kuchařkové poličce rozhodně neztratí. Nabízí řadu zajímavých variací na téma chléb a k tomu i pár drobností jako je zdobení nebo další využití kvasu. Velkou výhodou je i pečení s absencí trouby - tedy v remosce nebo domácí pekárně.

Upečeno s láskou je přesně ta kniha, která na vás dýchne stejným kouzlem, jakým vládne i domácí chléb. Povídání o pekařině vás zahalí teplem a vdechne do vás příjemnou, domácí atmosféru.

17.09.2019 5 z 5

Velká kuchařka Čech a Moravy Velká kuchařka Čech a Moravy Roman Vaněk

Kuchařka je ze všeho nejvíc opravdu velká. Na úvod v ní najdeme seznámení s tradičními českými surovinami za kterými následují kapitoly věnující se receptům. Již jednotlivé názvy kapitol napoví, že se jedná o spíše moderní českou kuchyni plnou převážně masových pokrmů. Pravdou je, že řadu receptů znám z předchozích kuchařek, takže pokud patříte mezi fanoušky Prakulu, možná budete mírně zklamaní.

Co se samotných pokrmů týče, již standardně si drží vysokou kvalitu zpracování. Suroviny jsou vypsány velmi přehledně, postupy jsou velmi jasné, v případě složitějších receptů dokonce doplněné fotodokumentací. Kniha je díky své názornosti vhodná i pro začínající kuchaře.

Pokud máte zájem o současnou klasickou českou kuchyni, tak Velká kuchařka Čech a Moravy rozhodně nezklame. Z hlediska receptů je opravdu obsáhlá a našla jsem v ní snad všechny (minimálně masové) pokrmy, co mě napadly. Osobně bych uvítala větší záběr do historie a nástin zdejší kuchyně během celé existence naší republiky.

08.09.2019 4 z 5

Chronická únava Chronická únava Ján Praško

Čtivá a názorná kniha o boji s nadměrnou únavou. Sama sice ještě nespadám do katagorie únavového syndromu, ale občas s extrémní utahaností bojuji. Od pana Praška jsem dostala jasný návod, jak tyto problémy neprohlubovat, ale naopak jim předcházet. Asi nejpřínosnější je, že nadměrný odpočinek rozhodně nepůsobí preventivně :)

Pokud s nadměrnou únavou sami bojujete nebo máte někoho takového ve svém okolí, můžu Chronickou únavu doporučit jako čtivý zdroj pochopení a vysvětlení celé problematiky.

08.09.2019 5 z 5

Veverek Koudelka a jiná slohová cvičení Veverek Koudelka a jiná slohová cvičení Miloslav Jágr

Jednoduchá, svým charakterem až prvorepubliková pohádka o tom, že zlobit se nemá. Na hodné děti se paní učitelka směje a ty zlobivé...no občas trochu zakleje. Inu život. Kniha je psána čtivě a napínavě. Malé děti tak akorát přicházející do první třídy by mohla zaujmout.

28.08.2019 4 z 5

Brno můj Amarcord Brno můj Amarcord Vojtěch Jestřáb

Nostalgické vyprávění o dětství prožitém v probouzejícím se Brně. Tak jako město, které z nevýznamného místa kdesi uprostřed Rakouska-Uherska roste do kulturního centra Evropského charakteru, i autor pomalu vyrůstá v dospělého muže.
Jedná se o intimní, čtivé vyprávění, které baví i ne-Brňáka. I tak se těším, až uvidím dnešní tvář některých v knize zmiňovaných míst.

28.08.2019 4 z 5

Radost z ticha Radost z ticha Erling Kagge

Rozjímavé zamyšlení se nad cestou k sobě sama, která je tentokrát tvořena tichem. 33 krátkých kapitol nás zavede na Jižní pól i do vřavy velkoměsta. Kagge se nám snaží připomenout, že ticho v sobě neseme každý. Důležité je na chvíli se zastavit a zaposlouchat se do něj.

17.08.2019 4 z 5

Ukaž, co děláš! Ukaž, co děláš! Austin Kleon

Vtipná, čtivá knížečka, co nabízí pár rad k tomu, jak světu představit vlastní práci. Nějaké ty rady se v Ukaž, co děláš určitě najdou, celkově se ale jedná spíš o doporučení, jak se stát zajímavým člověkem. Určitě tedy nečekejte žádné marketingové rady, jak získat víc lajků nebo followerů. Kniha se čtenáře spíš snaží ponouknout ke skromnosti a namotivovat jej k smysluplné práci.

11.08.2019 4 z 5

Černý šíp Černý šíp Robert Louis Stevenson

Černý šíp nabízí čtivou kombinaci historie, dobrodružství a hlavně lásky. Celá kniha je sice trochu infantilní, ale na nic si nehraje a spolu s dospíváním hlavní postavy se ke své dětinskosti nepokrytě hlásí. Pokud zrovna hledáte něco nekomplikovaného, čtivého a dobrodružného, mohu Černý šíp jedině doporučit

30.07.2019 4 z 5

Černý opat Černý opat Edgar Wallace

Černý opat má trochu pomalejší rozjezd plný zasnoubení a sňatkové politiky, jenže pak se vše pořádně rozjede. Tajemný přízrak, bájný poklad, detektiv a nejasná rodinná historie dohromady tvoří čtivou, zábavnou detektivku. Prostě ideální letní čtení.

22.07.2019 4 z 5

Lahodně s Ellou Lahodně s Ellou Ella Woodward

Nějak jsem si myslela, že celosvětová mánie ohledně Elly bude založená na skutečném umu. Po zakoupení kuchařky mám pocit, že jde hlavně o příběh. Jestli se necítíte dobře, nejste spokojení se svojí postavou a vůbec je něco špatně, určitě bude super, pokud vám Ella dokáže trochu ozdravit jídelníček. A vlastně vás hlavně namotivovat pozitivním přístupem a příkladem, že to jde. Já jsem si knihu pořídila spíš s touhou poznat nové recepty, naneštěstí jich kuchařka nenabízí mnoho. Pro někoho, kdo je trochu zkušenější s prací s luštěninami, ovocem a zeleninou se v knize opravdu mnoho nenajde. Pokud ale teprve začínáte přecházet na stravu, která neobsahuje tolik masa, Ella může být právě pro vás. Najdou se zde totiž na přípravu i čas nenáročné a jednoduché recepty. Postupy jsou jasné a ke každému pokrmu je také přiložena fotografie. Celkově knihu vnímám spíš než jako kuchařku jako příběh o cestě k lepšímu zdraví. Jestli dokáže někoho přesvědčit, aby se vydal cestou zdravé výživy, určitě si zaslouží své místo.

09.07.2019 2 z 5

Mžik Mžik Malcolm Gladwell

Podtitul Mžiku je trochu zavádějící. Kniha nás totiž neučí, jak myslet bez přemýšlení, ale spíš nám ukazuje, jak to náš mozek vlastně dělá. V kterých situacích se vyplatí poslechnout první dojem a kdy nás naopak vede do slepé uličky předsudků. Kniha je lehká, čtivá, plná spousty zajímavých ukázek a příkladu z reálného světa. Stejně jako u ostatních Gladwellových knih mě trochu odrazuje typicky americký styl, ale tentokrát nejde o nic, co by zkazilo celý zážitek. Knihu můžu doporučit jako lehké letní čtení, kde sice asi nezjistíte nic překvapivého, ale možná pootevřete dveře poznání společensky podmíněné diskriminace.

07.07.2019 4 z 5

Avokádo - 50 skvělých receptů z nejzdravějšího ovoce světa Avokádo - 50 skvělých receptů z nejzdravějšího ovoce světa Denisa Voborová

Knížečka nabízí 50 receptů výhradně z avokáda a bohužel je to znát na jejich kvalitě. Zatímco některé jsou tradiční a chutné, jiné působí, jako by si je autoři vymysleli těsně před vydáním a vůbec je netestovaly. Takové avokádo v toustu s ajvarem a sýrem byl celkem úlet. Dám knize ještě šanci, ale moje očekávání popravdě nejsou příliš vysoká.

04.07.2019 2 z 5

Zeleninová kuchařka - z farmy přímo na váš stůl Zeleninová kuchařka - z farmy přímo na váš stůl Petr Klíma

Zeleninová kuchařka je pro naše luhy a háje celkem přelud. Nejde o žádný foodie hype ani sázku na jistotu velké kulinářské instituce. Jde prostě o knihu od někoho kdo se rád stravuje vegansky a rád tak vaří i pro ostatní. Recepty jsou poměrně jednoduché a zdá se že i funkční. Kuchařka sice není vyloženě nádherná, ale každý recept je doplněn pěknou fotografií výsledného pokrmu. Najdeme zde spoustu typů a zajímavostí od farmářů a to co je vůbec nejlepší, je rozdělení podle sezóny. Konečně nás někdo učí jak udělat pokrm z vodnice a celeru, namísto toho abychom museli hlídat sezónu manga a avokáda.

04.07.2019 4 z 5

Žert Žert Milan Kundera

Nevím, už kde jsem tehle pocit vlastně vzala, ale Kunderu jsem si vždy spojovala s trochu nenávistnou a trochu víc sexuální literaturou. V případě Žertu to tak trochu je a dost není. Ono hlavní postava je skutečně velmi nenávistná a svou frustraci chce řešit právě s pomocí sexu. Jenže celý Žert je ze všeho nejvíc putování za vlastním očištěním.
Ludvík nemá jednoduchou cestu, protože se jeho složitě vykonstruovaný plán pomsty boří jako hromádka z karet. O to těžší to má samotný čtenář. Prožívá totiž příběhy a hlavně postoje dalších aktérů, o kterých Ludvík často ani pořádně netuší. Tyto děje nám odkrývají autorovu ohromnou empatii a přemýšlivost, takže kniha je nahuštěná, přesto dokonale pospolitá. Jako příjemný bonus se jeví také pochopitelné vykreslení zápalu pro komunistický převrat. Pro mě jakožto porevoluční dítě byl tento zápal jen těžce uchopitelný.

04.07.2019 5 z 5

Nejzlejší zlokniha na světě Nejzlejší zlokniha na světě Magnus Myst

No nejzlejší zlokniha opravdu není zlá. Dokonce není ani dobrá. Prostě je taková nemastná neslaná. Oproti opravdovým game bookům se jedná o dost úsměvnou napodobeninu, s jedinou možnou postupovou cestou. Obsahuje tři příběhy, které nedávají valný smysl, nejsou strašidelné, ale obsahují násilí, případně smrt. Ani z výchovného hlediska knihu nedoporučuji, zprvu totiž nabádá ke lhaní, následně se ale vše obrací a asi se snaží naznačit, že by každý měl žít svůj život svobodně, ale s ohledem na druhé, jenže to už si dost domýšlím....

01.07.2019 odpad!

Umění francouzské kuchyně Umění francouzské kuchyně Julia Child

Umění francouzské kuchyně nabízí opravdu širokou škálu receptů, postupů a typů na servírovaní. Knihu jsem si důkladně prošla a musím říct, že toho je tolik, až začíná být poměrně nepřehledná. V lepší orientaci nepomáhá ani vydavatel, protože kuchařka neobsahuje seznam receptů. Řada pokrmů má navíc několik variant, které se ale liší jak dobou přípravy, tak surovinovou náročností, takže se vše stává ještě o chlup více zmatečné. Absence fotografií podtrhuje strohé, čtenářsky nepříznivé vyznění. Na druhou stranu oceňuji podrobné postupy, typy na sestavení menu atp.

16.06.2019 3 z 5

Jak být ženou Jak být ženou Caitlin Moran

Caitlin Moran přináší niterný pohled na vlastní dospívání a cestu ke svému ženství. První kapitoly, ve kterých spolu s pubertou bojuje proti svému čerstvě objevenému ženskému já jsou neskutečně nabité. Čtenářky mohou vzpomínat na podobné situace, protože prvními krůčky nově se vynořivší ženskosti jsou dost neohrabané asi u většiny z nás. Bohužel ale s nadcházející dospělostí kniha ztrácí ze své lehkosti a nadhledu. Témata traumatizujícího porodu, mateřství a potratu jsou pro Caitlin příliš vážná, aby se k nim stavěla stejně lehce jako k předchozím kapitolám. Přesto čtenáři čtivě předává vlastní zkušenost, což je o to cenější, čím vážnější a intimější je téma.

Celkově knihu hodnotím jako podařenou. Spousta názorů na místo žen ve světě dává smysl a člověk je opravdu může přijmout za své. Na škodu mi přijde příliš násilné předávání vlastních doměnek. Opravdu, Caitlin jako by někdy ani nebrala za možné, že někdo vidí danou situaci jinak. Jakoby snad existovala nějaká obecná pravda. Každopádně smířlivé uzavření knihy, totiž že nemáme rozlišovat mezi mužem a ženou, ale prostě se ke všem chovat spravedlivě lidsky, Moranové názory posouvá zase o kousek dál. Knihu tedy doporučuji, protože čtenářky může zábavnou cestou navést k vlastnímu sebepřijetí.

27.05.2019 4 z 5