amelie.m amelie.m komentáře u knih

Osudy lidických a ležáckých dětí Osudy lidických a ležáckých dětí Ivan Ulrych

Koupila jsem si ji dnes, spolu s další knihou, při návštěvě pietního místa Ležáky. Bude mít čestné místo v mé knihovně a doufám, že se časem začtou i moje děti. Neměli bychom zapomínat..
...

V knize je stručně popsán příběh lidické Emilie Frejové, vybrané k poněmčení do rodiny gestapáka Kuckucka. Došlo mi, že jsem nedávno viděla film, který je inspirovaný právě Emilií a Kuckuckem. Dohledala jsem si nějaké informace, protože příběh Emilie z knihy mi neseděl s dějovou linií ve filmu. Dost mi vadí tohle pokřivování skutečnosti, když už někdo používá jména reálných lidí a jejich příběhy. Ve filmu Emilie viděla Kuckucka střílet do vězňů (není pravda, ve skutečnosti k němu měla silný vztah a vnímala ho jako hodného člověka. Až mnohem později se dozví o jeho bestialitě a těžce se s touto skutečností vyrovnává). Ani linie s jeho ženou, kterou zanechá nesoběstačnou bez pomoci v rozbombardovaném domě a s Emilií se dá na útěk se nezakládá na pravdě. A bohužel ani konec, kde Kuckucka ukamenovali heftlinci. Kuckuck se dožil klidného a pokojného stáří. Pro zajímavost, film se jmenuje Kukačka v temném lese https://www.youtube.com/watch?v=HWog6DRH7SA

19.07.2018 5 z 5

Lidský vztah jako součást profese Lidský vztah jako součást profese Karel Kopřiva

Přináší nové úhly pohledu na vnitřní světy druhých lidí. Kniha vhodná nejenom pro lidi pracující v pomáhajících profesích. Doporučuji všem.

17.06.2018 5 z 5

Štěstí přijde zítra Štěstí přijde zítra Zdeňka Bezděková

.. pokračování knihy Říkali mi Leni (Lény) je v současné době pro většinu čtenářů zajímavé asi jen po vyprávění Erny o zážitcích z koncentračního tábora. Poté se děj mění v nudnou komunistickou propagandu, což zabíjí samotný příběh malé Aleny. Ale tak to prostě asi bylo, vše je poplatné své době a není špatné o tom něco vědět. K této knize už se nevrátím, první díl zůstane v mém srdci napořád.

01.06.2018 2 z 5

Odlesky ve zlatém oku Odlesky ve zlatém oku Carson McCullers

".. jedna z nejvýraznějších amerických autorek." Atojakofakt???!!!! :)) Ech.. Brutální nuda.

03.03.2018 1 z 5

Kroky ke slunci Kroky ke slunci Corban Addison

Krásná obálka, úžasný obsah. Nesnadné téma, stravitelně uchopené. Je tam snad vše.. napětí, uvolnění, láska, bolest, nevěra, lidskost, krutost, přátelství, víra, naděje, život, smrt, dobrý i špatný konec...........

Ocenila bych, kdyby autor více rozpracoval příběh života sester a jejich rodiny před osudnou vlnou tsunami. Kdyby nám ukázal více z krás Indie, ke kterým později už nebylo s ohledem na děj moc prostoru. Přesto tato kniha zůstane jednou z mých oblíbených. Mé druhé čtení, stejně hluboký dojem, jako poprvé.

05.07.2017 5 z 5

Srdcem proti rozumu Srdcem proti rozumu Tomáš Kristl

Nevěra má mnoho podob. Zde je zviditelněná jen jedna varianta, svobodná žena, ženatý muž, pro mne osobně nezajímavá. Vždy jsou fáze, kdy má člověk možnost se rozumně a bez zatím nerozjeté citové zainteresovanosti rozhodnout a odpustit si tak mnohé budoucí trápení. Je jasné, že když jsem svobodná a vyjede po mně ženáč, vždycky z toho bude dříve či později průšvih a někomu to hodně ublíží. V tomto směru, kdo chce kam.....

Přínos knihy vidím spíše v otevřeném náhledu na to, jak těžké je dát dohromady novou fungující rodinu se "starými" dětmi. I dobře rozjetý nový vztah na tomhle může hodně rychle zkrachovat, což si spousta lidí neuvědomuje. Jenže, co je lepší? Bát se předem toho, že se něco může nepovést anebo to prostě zkusit?

Přečíst se dá za nějaké tři hodinky. Já měla celou dobu pocit, jako když listuji v nějakém časopise pro ženy nebo čtu delší článek na netu, kterých je tam s touto tématikou nepřeberné množství. Pokud mám shrnout, kniha, stejně jako její předchůdkyně, nepřináší nic převratného, nového..

Cením otevřenost obou aktérů.

11.06.2017 1 z 5

Pokušení Petra S. Pokušení Petra S. Lawrence Sanders

Kniha překvapila. Prvních pár stran jsem musela přeskočit, vůbec mě to nechytalo, ale pak.. :) Příběh vás vtáhne, je plný děje, zvratů. Velmi pěkně uchopené toto "vulgární" téma. Ráda se podívám po další knize od tohoto autora.

26.04.2017 5 z 5

Žena, s.r.o. Žena, s.r.o. Eva Brabcová

Velmi příjemná knížka, vtipná, svižná, oddychová, "normální"... ráda se k ní vrátím.

10.04.2017 5 z 5

P.S. P.S. Aňa Geislerová (p)

Pro mne velké zklamání, ani jsem nedočetla..

08.03.2017 1 z 5

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Kniha ve mne vzbudila zájem hlavně tím, v jaké době byla napsaná a (údajně) kým. Tehdy to asi byla "pecka", dnes to myslím zapadne v množství podobné "literatury".

29.07.2016 2 z 5

Věnováno ženám Věnováno ženám Jiří Viewegh

Jiřího Viewegha si vážím nejenom jako svého literárního přítele, ale i jako člověka :-) Jeho knížky si na nic nehrají, jsou psané jazykem srozumitelným a hlavně lidským. Odráží se v nich charakter a povaha autora, umí vtáhnout do děje, jsou dlouhé tak akorát. Z některých mi je docela smutno, ale i to patří k lidskému životu.

Jiří byl díky svému povolání přímým účastníkem lidských osudů. Obdivuji jeho přístup ke kolegům i pacientkám. Kdyby byl každý lékař takový.. :-) Mám ráda přesně tu míru lidskosti, která se v jeho psaní odráží. Vnímám i vysokou dávku profesionálního a přesto osobního přístupu, moudrost. Povídky, které rukou Jiřího píše sám Život.

Doporučuji i další knihu Jiřího - Ženský lékař odhaluje.

01.02.2016 4 z 5

Andělé se nepůjčují Andělé se nepůjčují Jan Sovák

Zajímavý obsah, rozvláčně a nudně podaný. Škoda.

25.06.2015 1 z 5

Jako dítě jsem milovala Pipi! Četla jsem ji stále dokola. :-)) Doporučuji všem dětem.

25.06.2015 5 z 5

Andělé strážní Andělé strážní Kristina Ohlsson

první kniha nic moc, pomalu se zlepšuje

20.08.2023 4 z 5

Nechtění Nechtění Kristina Ohlsson

takový, křečovitý.. potenciál tam je, ale.. mně se to prostě četlo díky neohrabanému stylu psaní špatně.. ještě je co pilovat

31.07.2023 3 z 5

Vězňova žena Vězňova žena Maggie Brookes

.. tak tohle fakt ne.. nereálné, naivní, v půlce jsem přestala číst..

02.06.2023 2 z 5

Dokonalá lež Dokonalá lež Blake Pierce

Jako jo, čtivé to je, ale nijak zvlášť propracované, všechny díly jako přes kopírák - plytké zápletky, Jessie dostává pravidelně přes hubu a přežije úplně všechno.. tam, kde by jí to mělo zapnout jí to dvakrát nemyslí, překlad plný gramatických chyb...

02.11.2021 3 z 5

Ocelový polibek Ocelový polibek Jeffery Deaver

Někdy trošku rozvláčné, ale celkem dobré.

30.10.2020 3 z 5

Požehnáni ti, kdož žízní Požehnáni ti, kdož žízní Anne Holt

Pro mne poměrně zajímavý a čtivý příběh, shozený docela zásadní a školáckou chybou autorky. Pachatel je v půlce knihy zaměstnancem centrálního nádraží (kde ho náhodně potká jeho oběť), a na samotném konci se dozvídáme, že pracuje jako policista. Hmm..

26.08.2018 4 z 5

Zavři očka svý Zavři očka svý Suzanne Redfearn

Tisíckrát omleté téma, často přitažené za vlasy, postrádající originalitu. Námět na další béčkový film pro ty, co nevědí do čeho právě píchnout..

21.03.2018 1 z 5