amejzlík amejzlík komentáře u knih

Encyklopedie Jiřího Suchého, svazek 4 - Písničky Ch - Me Encyklopedie Jiřího Suchého, svazek 4 - Písničky Ch - Me Jiří Suchý

Tento svazek byl opravdu plný hitů a známých písniček. Namátkou můžu jmenovat: Kočka na okně, Klokočí, Mám zlatej důl, Máme rádi zvířata, Malé kotě a mnoho dalších písniček… Jiří Suchý je opravdu talentovaný textař. V duchu jsem si zpívala a některé písničky dokonce s chutí pustila a zazpívala nahlas. Výborné.

20.02.2023 5 z 5

Encyklopedie Jiřího Suchého, svazek 2 - Básně Encyklopedie Jiřího Suchého, svazek 2 - Básně Jiří Suchý

Vynikající výběr básní Jiřího Suchého. Užívala jsem si jeho hru se slovy. Největší úspěch u mě měla básnička Já zneuznaný krajinář.

10.08.2022 4 z 5

Láska za lásku Láska za lásku Jiří Anderle

Vzpomínky akademického malíře Jířího Anderleho jsou poetické a nádherné. Vyvolávají pocit, že svět byl v době jeho dětství bezstarostný a krásný…i když z historie víme, že tomu tak úplně nebylo. Pan Jiří dostal krom malířského daru od Boha také dar vypravěčský. Příběhy ve mně vyvolávaly klid, radost a taky melancholii, když popisoval smutné události. Pořad láska za lásku poslouchám a u čtení se mi vybavoval malířův příjemný hlas. Kresby mne naprosto okouzlily.

31.07.2022 5 z 5

Brnkání na duši Brnkání na duši Jaromír Nohavica

Vynikající výběr textařů. Písně mne opravdu zahřály u srdce a pohladily mi duši. Některé texty se mi líbily více a jiné méně. Z autorů u mne jednoznačně vítězí Marek Eben a Jarek Nohavica. Mám pocit, že je v těch textech daleko více, než slova. Vložili do psaní kus sebe. Marek Eben umí hezky pracovat s rýmy a Jarek Nohavica je pro mne Mistr slova.

26.07.2022 5 z 5

Rodinné povídky Rodinné povídky * antologie

Z povídek některých autorů mně doslova běhal mráz po zádech. Obzvláště Dům na úbočí a Princezna domova byly hodně silné. V knize se sešli opravdu mimořádně píšící současní autoři. Mám velmi ráda třeba Miloše Urbana a jeho román Hastrman. Povídka, kterou měl v této knize, mě tolik neoslovila. Mám v plánu si určitě jednou přečíst i některé dílo od Aleny Mornštajnové. Hodně mne zaujala.

06.04.2022 4 z 5

První stříbrná kniha snů První stříbrná kniha snů Kerstin Gier

Kdybych knížku četla ve třinácti letech bavila by mě daleko víc. Dostala jsem se k ní příliš pozdě. Chtěla jsem něco oddechového. Tohle kniha přesně splňovala. Zápletka je jednoduchá, milostná linka taky. Možná to bylo až příliš plytké. Tolik mě to nebavilo. Mám doma všechny díly. Až zase budu potřebovat oddech od klasiky nebo náročnějších románů, tak se k sérii možná vrátím.

22.01.2022 3 z 5

Terezka, princezna z Fulneku Terezka, princezna z Fulneku Milan Barbořík

Příběh Terezky jsem jako dítě milovala a toužila prožít to, co ona. Mám ve Fulneku babičku. Takže znám každé místo, co je v knize popsáno. Jednou jsem se pohádkou dokonce inspirovala a napsala podle ní slohovou práci. Město Fulnek je na knížku hrdé a každý rok si mezi děvčaty z Fulneku a okolí na dni města volí princeznu Terezku, která pak provází všechny kulturní akce města.

12.01.2022 5 z 5

Rozmarné léto Rozmarné léto Vladislav Vančura

Souhlasím s výrokem jedné moji milé známé že, ,,kniha je v podstatě o ničem” Do maturitního seznamu si ji určitě nedám. Nevím jak bych o ni byla schopná 15 minut mluvit. Jednu hvězdu dávám za archaický jazyk. Podívám se i na filmové zpracování. Jsem zvědavá, jestli to byli schopni pojmout zajímavě.

11.08.2021 1 z 5

Zkrocení zlé ženy Zkrocení zlé ženy William Shakespeare

Povinná četba. Očekávala jsem od toho trochu víc. Bylo to takové neslané, nemastné. Kateřina mi byla vyloženě nesympatická a Petruchio taky. Nevím jestli bych o knize byla schopna mluvit u maturity. Mám v plánu se podívat ještě na nějaké divadelní zpracování.

23.06.2021 3 z 5

Milované Princezně : milostné dopisy od tvého krále Milované Princezně : milostné dopisy od tvého krále Sheri Rose Shepherd

Kniha je pohlazením po duši. Dopisy jsem četla dlouho a postupně. Nad každým jsem se vždycky zamyslela a měla jsem velikou radost z toho, že mohu čerpat z nekonečné Boží lásky. K dopisům se určitě budu vracet, když budu potřebovat povzbudit.

14.05.2021 5 z 5

YOUCAT - Katechismus katolické církve pro mladé YOUCAT - Katechismus katolické církve pro mladé kolektiv autorů

Kniha, která zodpoví mnoho otázek víry. Neocenitelný poklad. Když tápu, najdu v ní odpovědi téměř na všechny otázky. Nejlepší je si k ní vzít i Bibli. Je tam na ni hodně odkazů. Vždycky jsem si přečetla vysvětlení a v Bibli příslušnou pasáž. Knihu však není úplně dobré číst najednou. Nejlepší je vyhledat odpověď na otázku, kterou zrovna máte. Když se to přečte naráz, tak mozek není schopen pojmout vše, co bychom si měli zapamatovat.

07.03.2021 5 z 5

Karamelová džungle Karamelová džungle Tereza Salte

Je obdivuhodné co všechno dokáže Tereza sdílet. Pozitivní zážitky jsou u influencerů obvyklé. Ale právě to, že lidem ukáže i velmi krušné chvíle, obrovské ztráty a pády ve svém životě...na to musí mít člověk velkou odvahu. Tahle kniha byla lepší, než její prvotina. Odkryla její nové začátky, úspěchy i pády v Česku. Je to zajímavá, milá paní, která dokáže mnoho lidí motivovat. Jediné, co mi trochu vadí, je volba slov. Připadá mi to někdy až příliš ,,báječné, růžové,béžové” Hodně přeslazený sloh.

19.12.2020 4 z 5

Království popela Království popela Sarah J. Maas

Závěrečný díl této série byl velkolepý. Rozjezd byl velmi pomalý a chvílemi zdlouhavý. Opakovaly se věci, které jsem si pamatovala z předchozích knih. To mi trochu vadilo. Po zhruba prvních dvou set stranách jsem už knihu brala do rukou v každé volné chvíli. Postavy v knihách S. J. Mass jsou nesmírně lidské a nedělají ukvapená rozhodnutí na kterých, je pak ve většině fantasy knih postaveno veškeré jednání záporných postav. U knihy jsem prožívala návaly emocí. Každá kniha s příběhem by měla chytnout za srdce a této sérii se to rozhodně podařilo. Tímto děkuji mé kamarádce že, mě donutila si přečíst první díl a já pak mohla prožít dlouhou a úžasnou cestu dalším skvělým světem.

11.10.2020 5 z 5

Díky za každé nové ráno Díky za každé nové ráno Halina Pawlowská

Od Haliny Pawlowské jsem si chtěla něco přečíst už delší dobu. Knížka se mi docela líbila. Živě jsem si dokázala představit situace. Jen jsem si myslela že se budu víc smát.

29.04.2020 3 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Vím že je to klasika ale nijak mne to nenadchlo. Celá kniha mi připadala velmi nudná a štvala mě starcova samomluva a taky to že na moře nevzal chlapce. Alespoň si uvědomil že na některé věci člověk prostě sám nestačí.

10.07.2019 3 z 5

Tereza – Etiketa pro dívky Tereza – Etiketa pro dívky Ladislav Špaček

Knihu od tohoto autora jsem si chtěla přečíst už dlouho, tuhle jsem zvolila protože, je určena dívkám mého věku. Je to klasický romantický příběh ( ,,růžová knihovna”) provázený pravidly etikety. Mám k němu ale několik výhrad: zaprvé, kluka tak galantního, tolerantního a obětavého jako je Nick je v dnešní době nesmírně těžké najít. Snad ani neexistuje. Zadruhé, Tereza se chvílemi chovala opravdu dětinsky: například na a po oslavě Nickových narozenin. A nakonec mi velmi vadil teenagerský slovník se kterým to autor více než přehání. Ano znám spoustu holek primadon, co pořád sledují displej mobilu neumí se pořádně vyjadřovat a v jednom kuse ,,ječí” kvůli blbostem jak pominuté ale, taky znám plno holek které, jsou slušně vychované a moc milé. Nemůže je přece všechny házet do jednoho pytle! Ke knížce se kvůli pravidlům etikety určitě někdy vrátím ale, asi pro mne bude lepší koupit si rovnou knihu pro dospělé.

17.03.2019 3 z 5

Odkud to přichází? Odkud to přichází? Vladimír Mikeš

Tak kvalitní básně aby v dnešní době člověk pohledal. Připadalo mi jako bych četla autorův deník psaný formou veršů. Líbilo se mi jak lehce dokázal vyprávět o odlišných tématech - rodině, válce, komunismu, náboženství a mnohých jiných námětech uplynulého století. Plně souhlasím s udělením ceny Magnesia litera za nejlepší poezii.

14.09.2023 5 z 5

Vojna a mír I. díl Vojna a mír I. díl Lev Nikolajevič Tolstoj

Vojnu a mír jsem začala číst na základě divadelní hry Ještě jednou profesore kterou, nastudovalo Slezské divadlo v Opavě. Profesor literatury se díky moderním technologiím teleportoval do tohoto svého oblíbeného románu a začal si románek s Natašou.

Rozsáhlá první část románu mne velmi oslovila i když jsem si z postav dovedla oblíbit jen věrnou Soňu. Velmi mne iritovala přelétavost a naivnost Nataši. Ta hloupá dívenka nemůže skončit dobře. Popisy bojů nebyly tak záživné jak jsem očekávala. Jednalo se jen o děj a žádné převratné filosofické myšlenky kniha neobsahovala, což mne trochu zklamalo. Více se mi líbili autoři Bulgakov a Dostojevski.

Jsem zvědavá, jak se děj bude vyvíjet dál. Něco mi říká, že příběh nemůže mít uspokojivý konec.

Jsem toho názoru, že Rusko mělo zůstat carské. Stalinovi a komunistům se povedlo nejspíše vyhubit inteligenci a šlechtu.

18.06.2023 3 z 5

Encyklopedie Jiřího Suchého, svazek 3 - Písničky A-H Encyklopedie Jiřího Suchého, svazek 3 - Písničky A-H Jiří Suchý

Písničky jsem si náramně užila. Ty texty, které jsem znala mi zněly v hlavě v podání herců a zpěváků z divadla. Písničky jež byly pro mne nové se mi taky moc líbily. Suchého humor mi ohromně sedí. Nejlepší snad byla píseň Hoj ty Štědrý večere ze semaforské Kytice.

11.02.2023 5 z 5

Nejlepší české básně 2019 Nejlepší české básně 2019 Radek Fridrich

Velmi zajímavé. Některé básně se mi líbily a jiné mě naopak neoslovily. Pár z nich jsem si musela přečíst vícekrát, abych pochopila jejich smysl. Dva autoři mě dokonce zaujali natolik, že bych si ráda přečetla celou jejich sbírku.

12.02.2022 3 z 5