Alteriol Alteriol komentáře u knih

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Moje oblíbené sci-fi ukazující možný průběh civilizační krize vzniklé přes noc.

15.07.2019 5 z 5

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Příjemná literární jednohubka nabádající čtenáře k hledání jeho vlastního tygra. Neopouštějme své tygry... a ani beránky.

13.01.2020 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Inspirativní kniha ukrývající nebývalé množství moudrosti, doporučuji.

21.05.2019 5 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Na knize by měl být nápis: "Pozor ! Varování Národního ústavu pro duševní zdraví: ,Kniha může vyvolat nepříjemné duševní stavy zahrnující pocity absurdity bytí, depresivní rozlady a poruchy spánku."
Při čtení Kafky se často cítím jako uprostřed nepěkného snu. Ležím na zádech v bahně a marně se snažím zvednout, natož abych byl schopen dát ruce pod tělo a opřít se o zem. Feel it? Z vlastní zkušenosti nedoporučuji jako čtení před spaním :)

09.10.2019 5 z 5

Nedostatečný pocit vlastní hodnoty Nedostatečný pocit vlastní hodnoty Heinz-Peter Röhr

Vcelku mě překvapuje množství tolika pozitivních reakcí. Kniha je čtivá a názorná, nemohu žel bohu konstatovat, že by mě posunula byť jen o píď. Lze doporučit spíše pro jedince na začátku sebepoznávání a odhalování možných příčin jejich životních strastí. Jinak autor nepíše o ničem neobvyklém a na můj vkus se až zbytečně rozepisuje o základním postupu seberůstu.
Postup: odhalujme svoje sebedestruktivní chování a způsoby prožívání, hledejme jejich základ (což podle mých zkušeností obvykle samo od sebe nejde a základ se zjeví až ke konci zpracování antiprogramu), přijměme se s touto částí, hlídejme se v situacích aktivace antiprogramu a vědomě se rozhodujme ke změnám, vydržme.
Porozumění, odvaha, vytrvalost.
V porovnání s Uvědomělým životem od Jamese Hollise (který tu má pouhých 68%) je to velká slabota.

04.12.2019 2 z 5

Nevolnost Nevolnost Jean-Paul Sartre

Čtení Nevolnosti jako by mě samo přivedlo k prožívání nesmyslnosti a absurdity bytí a vytvořilo ve mně vlastní pocit nevolnosti, z bytí. Na závěr knihy, stejně jako hlavní postava i já vyplouvám z úzkosti a nacházím pevný bod o který se mohu kdykoli opřít, existenci a přítomnost.
„Všude samá existence, do nekonečna, vždycky a všude, přespočetná; existence - jež je vždy vymezena pouze existencí.“

08.01.2020 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Inspitativni kniha o "trpelivosti, ktera ruze prinasi".

20.07.2019 4 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Chapu vytky na zdanlivou chronologickou nenavaznost prvni knihy, jenze... Vse na sebe krasne navazuje. Vzdy v jednom z pribehu zmini neco o velmi vyznamne udalosti, o ktere zatim ctenar nic nevi, a nasledujici povidka cili primo na tuto udalost. Kniha je urcena zrejme k rychlejsimu cteni, nez jaky ji vetsina ctenaru dopreje.

27.11.2021 5 z 5

Ztráta spojení - Odhalte pravé příčiny deprese Ztráta spojení - Odhalte pravé příčiny deprese Johann Hari

Z knihy mam rozporuplne dojmy. Na jednu stranu autor pekne popisuje mozne priciny depresi a rozhodne stoji za to, aby se kazdy z nas na uvedena temata ve svem zivote zameril, na druhou stale dokola kritizuje uz i opakujicimi se obraty antidepresiva jako neco zcela nefunkcniho, s cimz se nemohu ztotoznit. Nektere casti jsou ctive, jine zase velmi rozvlacne, cemuz odpovida i to, ze uz mam knihu rozectenou delsi dobu. Za me by kniha mohla byt strucnejsi, mene vypravna a vice zamerena na ustredni myslenky.

09.08.2020 3 z 5

Hovory k sobě Hovory k sobě Marcus Aurelius

Knihu jsem cetl kvuli poznatkum, ktere by me mohly posunout v mem procesu. Pri hodnoceni tedy pomijim dobovost, autora samotneho a dalsi ohledy. Chtel jsem jen vysat a odlozit. V tomto zameru mi kniha nevyhovela a nesplnila ma ocekavani. Od zacatku do konce je kniha plna jinak formulovanych 3 pravd - kosmopolitismus, smrtelnost a dobova etika s poukazy ke kosmopolitismu. Ne, ze by slo o moudra mala, ale do morku kosti me to nudilo, kdyz jsem se doufal v nalezeni myslenek pro me novych a narazel jsem dokola na to same.

12.07.2019 2 z 5

Já a Ty Já a Ty Martin Buber

Pro mě zásadní kniha, která mě vtáhnula do nedualistického pohledu na svět. Četl jsem v češtině, nikoliv v originále. Kniha je v některých částech zbytečně složitá a trochu mě mrzí, že autor/překladatel, z někdy sic hlubokých, tak jednoduše popsatelných myšlenek, utvořil zbytečně složitá souvětí, která nabízejí velmi volnou interpretaci.
Knihu jsem četl již asi 5x a mohu říct, že jak můj život plyne, nacházím v Já a Ty stále nová moudra. Doporučuji.

26.12.2018 5 z 5

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

Většina knihy mě chytla a nepustila. Příběhy se pěkně rozvíjejí, proplétají, vzájemně dovysvětlují. Obdivuju jazyk autora - tolik specifických termínů z nespočtu oblastí. Nebavila mě bohužel obsáhlá část knihy o politických šarádách.

26.09.2020 4 z 5

Hraniční porucha osobnosti Hraniční porucha osobnosti Heinz-Peter Röhr

Nevím, proč jsem znovu zkusil Röhra, byla to chyba. Autor na krátké pohádce ukazuje některé znaky HPO. Tento způsob zpracování by nejspíše měl vést k tomu, že si čtenář zapamatuje charakteristiky HPO snáze, pokud je bude mít spojeny s výše zmíněnou pohádkou - alespoň za sebe mohu říct, že to se nezdařilo. Některé symbolismy z pohádky, o které se autor opírá, jsou pro mě značně krkolomné, jiné nezajímavé či opakující se. Nemám u autora této publikace ani pocit, že by do hloubi rozuměl tajům lidské mysli, a že bych se tedy mohl něco mimoděk přiučit mimo vymezené téma. Za mě už nikdy více Röhr.

22.01.2020 2 z 5

Umění milovat Umění milovat Erich Fromm

Kniha o lásce, jejích podmínkách pro vznik, vlastnostech, vlivech. Z knihy si především odnáším moudro, že láska je něco, co je potřeba v sobě budovat a aktivně podporovat. Nejde o otázku vhodného objektu nýbrž o nastavení jedince, které se dá prací na sobě vytvořit. Pravá láska nevyčerpává, když je dávána, ba naopak energizuje "dárce".

28.10.2019 4 z 5

Princezna z Marsu Princezna z Marsu Edgar Rice Burroughs

Jedna z prvních knižních sérií, do které jsem se na počátku svého čtenářského života pustil. Nepochybuju o tom, že dnes by mě tato četba už příliš nebavila, ale ve 14 letech to pro mě bylo takříkajíc "žrádlo" a moc rád na čas strávený u této a dalších s dobrodružstvími Johna Cartera vzpomínám.

15.07.2019 4 z 5

Bioenergetika – terapie duše pomocí práce s tělem Bioenergetika – terapie duše pomocí práce s tělem Alexander Lowen

Za me velmi zajimavy zpusob nahlizeni na cloveka. Casti odkazujici k Reichove orgonovym terapiim jsem se snazil nevnimat, ty uz jsou na me moc, jinak vsak super.

26.11.2021 4 z 5

Všímavost a soucit se sebou Všímavost a soucit se sebou Jan Benda

Povedená publikace. Poskytuje příjemný průřez pohledem na léčbu užitím fenomenologie v podání východního přístupu Abhidhammy. Jakožto rogersovec velmi doporučuji, neb naše přístupy práce jsou až na drobné detaily totožné a kniha pro mě byla obohacující. Ze stylu psaní je poznat, že autor sám popisované ovládá, neboť jde explikací přímo k jádru tématu. Jediné, s čím se neztotožňuji je shrnujícím způsobem užívaný termín studu.

12.06.2021 5 z 5

Cesta osvobození Cesta osvobození Thich Nhat Hanh

Zase po delsi dobe kniha, ktera me o kus posunula ve schopnosti prozivat byti a existenci. Kniha obsahuje i mnoho uzitecnych tipů pro praci na sobe, snizovani utrpeni a zvysovani spokojenosti.

23.03.2021 5 z 5

Žít z vlastního pramene Žít z vlastního pramene Anna Hogenová

Kniha mě obohatila, Hogenová z mnoha úhlů popisuje víceméně to samé (bytí), což nemyslím nikterak pejorativně; víc toho totiž není. Přibližuje čtenářům v rozhovoru se Slaninkou svoje prožívání hlubin přesahu. Slaninkovy reakce pro mě žel bohu byly rušivé, často jako by ho Hogenová musela vláčet za sebou a vracet se pro něj, aby mu znovu vysvětlila, že bytí jednoduše nelze kategorizovat.

18.01.2021 4 z 5

Transformace emoční bolesti v psychoterapii Transformace emoční bolesti v psychoterapii Ladislav Timuľák

Po prvních 50 stranách, které se četly samy, jsem se zaradoval, že jsem po delší době znovu narazil na kvalitní četbu zaměřující se na psychoterapii. Bohužel, zmíněných 50 stran je téměř vše, co může tato kniha nabídnout. Pominu-li kazuistické pasáže, které Vám stejně mnoho neřeknou, zbyde jen jádro oněch 50 stran spočívající v teorii nasedající na PCA a Maslowovu pyramidu potřeb. Poměrně zajímavé mi přišlo rozdělování emocí na primární (vystupující přímo z frustrovaných potřeb) a sekundární, které zakrývají či jaksi vystupují z emocí primárních. V EFT se dle všeho terapeut snaží skrze sekundární emoce dostat k primárním a přes primární přímo k jádru, tedy nenasycené potřebě.

20.12.2020 3 z 5