Alteriol Alteriol komentáře u knih

Zeď Zeď Jean-Paul Sartre

Z některých povídek na mě dýchá syrový existencialismus se svou palbou situací přivádějících k prožitku existence, z některých bohužel nuda (Mládí vůdce, Intimita).

08.01.2020 5 z 5

Nevolnost Nevolnost Jean-Paul Sartre

Čtení Nevolnosti jako by mě samo přivedlo k prožívání nesmyslnosti a absurdity bytí a vytvořilo ve mně vlastní pocit nevolnosti, z bytí. Na závěr knihy, stejně jako hlavní postava i já vyplouvám z úzkosti a nacházím pevný bod o který se mohu kdykoli opřít, existenci a přítomnost.
„Všude samá existence, do nekonečna, vždycky a všude, přespočetná; existence - jež je vždy vymezena pouze existencí.“

08.01.2020 5 z 5

Obranné mechanizmy z psychoanalytického, etologického a evolučno-biologického aspektu Obranné mechanizmy z psychoanalytického, etologického a evolučno-biologického aspektu Natália Kaščáková

Velmi přehledný a krátký paperback popisující jednotlivé obranné mechanismy z několika pohledů. Nejčastěji autorka cituje A. Freudovou, Freuda, Mentzose a Vaillanta.

30.12.2019 5 z 5

Ostrov vyhnanců Ostrov vyhnanců Zbyněk Dach

Lepsi gamebook jsem nehral, je to zradlo. Pribeh poutavy, obtiznost snesitelna, volby logicke.

10.12.2019 5 z 5

Nedostatečný pocit vlastní hodnoty Nedostatečný pocit vlastní hodnoty Heinz-Peter Röhr

Vcelku mě překvapuje množství tolika pozitivních reakcí. Kniha je čtivá a názorná, nemohu žel bohu konstatovat, že by mě posunula byť jen o píď. Lze doporučit spíše pro jedince na začátku sebepoznávání a odhalování možných příčin jejich životních strastí. Jinak autor nepíše o ničem neobvyklém a na můj vkus se až zbytečně rozepisuje o základním postupu seberůstu.
Postup: odhalujme svoje sebedestruktivní chování a způsoby prožívání, hledejme jejich základ (což podle mých zkušeností obvykle samo od sebe nejde a základ se zjeví až ke konci zpracování antiprogramu), přijměme se s touto částí, hlídejme se v situacích aktivace antiprogramu a vědomě se rozhodujme ke změnám, vydržme.
Porozumění, odvaha, vytrvalost.
V porovnání s Uvědomělým životem od Jamese Hollise (který tu má pouhých 68%) je to velká slabota.

04.12.2019 2 z 5

Ňadro Ňadro Philip Roth

Dobře napsáno, děj mě však nechytil a četba mě dost nudila. Je to bizár, bohužel dle mého názoru nedostatečně vtipný bizár.
„...Jestli jsem prs, kde mám mléko?! Když mě Claire saje, proč ze mě neteče mléko?! Odpovězte mi!' - ,Ach Davide.' To byl můj otec, přitiskl neoholenou tvář na můj dvorec!...“

18.11.2019 2 z 5

Umění milovat Umění milovat Erich Fromm

Kniha o lásce, jejích podmínkách pro vznik, vlastnostech, vlivech. Z knihy si především odnáším moudro, že láska je něco, co je potřeba v sobě budovat a aktivně podporovat. Nejde o otázku vhodného objektu nýbrž o nastavení jedince, které se dá prací na sobě vytvořit. Pravá láska nevyčerpává, když je dávána, ba naopak energizuje "dárce".

28.10.2019 4 z 5

Rytíř Sedmi království Rytíř Sedmi království George R. R. Martin

Tak tuhle knihu jsem hltal a četl ji, kdykoliv byla trocha času a energie.

12.10.2019 5 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Na knize by měl být nápis: "Pozor ! Varování Národního ústavu pro duševní zdraví: ,Kniha může vyvolat nepříjemné duševní stavy zahrnující pocity absurdity bytí, depresivní rozlady a poruchy spánku."
Při čtení Kafky se často cítím jako uprostřed nepěkného snu. Ležím na zádech v bahně a marně se snažím zvednout, natož abych byl schopen dát ruce pod tělo a opřít se o zem. Feel it? Z vlastní zkušenosti nedoporučuji jako čtení před spaním :)

09.10.2019 5 z 5

Chvála psychoterapie Chvála psychoterapie Irvin D. Yalom

Jednoduše čitelná a srozumitelná kniha. Autor se zaobírá základními tématy týkajícími se psychoterapie. Doporučuji každému, kdo studuje či praktikuje psychoterapii či psychologické poradenství.

02.10.2019 5 z 5

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Kniha mě nijak neuchvátila, celkem nuda. Kdybych byl panovníkem, čtu ji před spaním, panovníkem nejsem, už ji číst nebudu.

02.10.2019 3 z 5

Pábitelé Pábitelé Bohumil Hrabal

Velmi vtipné povídky hojné na lid pobývající v honosných síních svých mikrosvětů. Nádherně obrazotvorně vykreslené situace běžných lidských životů z pohledu člověka, který dokázal zachytit poetiku malých radostí života a nepřehlédnout pro strom les. Doporučuji všemi smysly.

29.08.2019 5 z 5

Uvědomělý život Uvědomělý život James Hollis

Po delší době mě nějaká kniha vážně nadchnula. Krystalizovaná psychologicko-filozofická moudra pro spokojenější život. Nejprve jsem se obával, že půjde o klasickou seberůstovou limonádu, toto je však nezředěný koncentrát. Dlouho jsem hledal knihu, kterou bych mohl doporučovat klientům bez vlastního studu ohledně některých pasáží knihy, nyní jsem ji našel. Důležité poznatky podané bez zbytečného protahování v čtivé formě. Doporučuji každému, kdo na sobě pracuje nebo chce pracovat.

08.08.2019 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Inspitativni kniha o "trpelivosti, ktera ruze prinasi".

20.07.2019 4 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Moje oblíbené sci-fi ukazující možný průběh civilizační krize vzniklé přes noc.

15.07.2019 5 z 5

Princezna z Marsu Princezna z Marsu Edgar Rice Burroughs

Jedna z prvních knižních sérií, do které jsem se na počátku svého čtenářského života pustil. Nepochybuju o tom, že dnes by mě tato četba už příliš nebavila, ale ve 14 letech to pro mě bylo takříkajíc "žrádlo" a moc rád na čas strávený u této a dalších s dobrodružstvími Johna Cartera vzpomínám.

15.07.2019 4 z 5

Psychoanalytická diagnóza Psychoanalytická diagnóza Nancy McWilliams

Doslova povinnost precist pro kazdeho, kdo se zabyva psychoterapii, nehlede na pscht smer.

12.07.2019 5 z 5

Úvod do současné filosofie Úvod do současné filosofie Miroslav Petříček

Prijemny exkurz do soucasne filozofie a jejich vychodisek. Kniha je ctiva, myslenky velikanu jsou podavany velmi srozumitelnou formou.

12.07.2019 4 z 5

Odhalené emoce Odhalené emoce Paul Ekman

Za me fajn kniha pro efektivnejsi fungovani jak v terapii, tak v beznem zivote. Bohuzel mne samotnemu neprisla prilis ctiva a "pral" jsem se s ni velmi dlouho.

12.07.2019 4 z 5

Hovory k sobě Hovory k sobě Marcus Aurelius

Knihu jsem cetl kvuli poznatkum, ktere by me mohly posunout v mem procesu. Pri hodnoceni tedy pomijim dobovost, autora samotneho a dalsi ohledy. Chtel jsem jen vysat a odlozit. V tomto zameru mi kniha nevyhovela a nesplnila ma ocekavani. Od zacatku do konce je kniha plna jinak formulovanych 3 pravd - kosmopolitismus, smrtelnost a dobova etika s poukazy ke kosmopolitismu. Ne, ze by slo o moudra mala, ale do morku kosti me to nudilo, kdyz jsem se doufal v nalezeni myslenek pro me novych a narazel jsem dokola na to same.

12.07.2019 2 z 5